trash
19.07.07,11:46
dobry den
potrebovala by som radu v tejto oblasti:
zacala som robit JU pre FO ktora si vybrala zivnost od aprila 2007
ma prijmy hlavne z prekladania zaroven je vsak aj sudnou prekladatelkou neviem ci mam platby za tieto sudne preklady uctovat do PD. sudni znalci tlmocnici prekladatelia nie su povazovani za SZCO, naviac ona si vedie dennik sudneho prekl. (povinny) a aj v danov. priznani sa v oddieli VI delia prijmy na prijmy zo zivnosti a prijmy znalcov a tlmoc. atd. ja to teda zatial do PD nedavam no neviem ci robim dobre. ak hej mozem potom na konci roka od tychto prijmov zo sudneho prekladania odpocitat pausalne vydavky 40%?
dakujem
Johanka
19.07.07,10:17
Uuvedené druhy príjmov sú príjmami podľa § 6 Zákona o dani z príjmov:
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Zákon o účtovníctve § 1
(1) Tento zákon upravuje
a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
...
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)...

Z uvedeného vyplýva, že účtovníctvo sú povinní viesť nielen živnostníci, ale všetky FO, ktoré majú príjmy aj z inej SZČ.

Kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 Zákona o dani z príjmov nie je možná, tzn. ak si uplatňuje preukázateľné výdavky ako daňovník z príjmami zo živnosti, musí si ich uplatňovať aj ako daňovník s príjmami z inej SZČ .