Monita
19.07.07,12:11
Robím jednoduché účtovníctvo pre SZČO, ktorý však nešťastnou náhodou zomrel pri automobilovej nehode na aute, ktoré bolo platené na leasing -auto je splatené zo živnosti. Auto je odpísané, účtovne má už nulovú hodnotu. Živnostník nemá žiadne záväzky ani pohľadávky, všetko má ok. Nakoľko bol však havarijne poistený, poisťovňa by mu mala niečo vyplatiť. Do 3 mesiacov od úmrtia musí zákonný zástupca podať daňové priznanie. Tento termín bude 24.7.2007. Takže musím uzavrieť účtovníctvo. Poisťovňa však ešte nevyčíslila sumu, ktorú vyplatí. Podám daňové priznanie aj bez tejto sumy? Týka sa príjem z havarijnej poisťovne dedičov, alebo zosnulého SZČO a tým pádom dať opravné daňové priznanie? Nakoľko SZČO zomrel v apríli, živnosť mu podľa zákona zanikla dňom úmrtia. Čo s tým?:(
Zita5
19.07.07,10:14
Zoltán Kovács
19.07.07,10:17
Osobne si myslím, že DP podať bez tej poistky. Je to predmetom dedičstva, ako pohladávka poručiteľa voči poisťovni.
Monita
19.07.07,11:06
Ja si tiež myslím, len som radšej, keď mi to niekto potvrdí :o)
Monita
19.07.07,11:17
ďakujem, Monita
renča1
19.07.07,12:31
Robím jednoduché účtovníctvo pre SZČO, ktorý však nešťastnou náhodou zomrel pri automobilovej nehode na aute, ktoré bolo platené na leasing -auto je splatené zo živnosti. Auto je odpísané, účtovne má už nulovú hodnotu. Živnostník nemá žiadne záväzky ani pohľadávky, všetko má ok. Nakoľko bol však havarijne poistený, poisťovňa by mu mala niečo vyplatiť. Do 3 mesiacov od úmrtia musí zákonný zástupca podať daňové priznanie. Tento termín bude 24.7.2007. Takže musím uzavrieť účtovníctvo. Poisťovňa však ešte nevyčíslila sumu, ktorú vyplatí. Podám daňové priznanie aj bez tejto sumy? Týka sa príjem z havarijnej poisťovne dedičov, alebo zosnulého SZČO a tým pádom dať opravné daňové priznanie? Nakoľko SZČO zomrel v apríli, živnosť mu podľa zákona zanikla dňom úmrtia. Čo s tým?:(

Ja mám iný názor. Z uvedeného som pochopila, že išlo o automobil zaradený v majetku firmy. Ak os.automobil bol zaradený v majetku firmy a uplatňovali sa zaplatené výdavky na havar.poistenie, zákon.poistenie, opravy, pHL, bola zaplatená cestná daň, a ostatné.... tak môj názor je taký, že poistné plnenie od poisťovni bude súčasťou daňového priznania, pôjde o príjem ovplyv.základ dane. Na základe krycieho listu alebo z písomného vyjadrenia z poisťovne sa zaeviduje pohľadávka do knihy pohľadávok voči poisťovni. Táto pohľadávka bude vstupovať do základu dane ako uzavierková operácia, resp. pri ukončení živnosti. O pohľadávku sa navýši základ dane v daňovom priznaní.
Jana Acsová
19.07.07,12:43
Podľa môjho názoru je možné vzniknutú situáciu posúdiť rôzne. Preto doporučujem dotázať sa na DÚ ... nakoľko vidím možnosť aj v zdanení príjmu dedičmi. Vo Vašom prípade by som sa dotázala práve na tento prípad, aby ste posunuli prípadné zdanenie ... zároveň je vhodné dedičov upozorniť na tento príjem a povinnosť ho zdaniť.

Existuje aj možnosť zdaniť pohľadávku fyzickej osobe ... tu však vidím priestor na možnosť časového posunu vzniku daňovej povinnosti, nakoľko vznik pohľadávky je skutočne možné podľa môjho názoru posúdiť variantne, nakoľko sa bohužiaľ viaže k "zániku účtovnej jednotky". Zvážte, čo je vhodné pre situáciu a k čomu máte možnosť získať podklady.
Marianna01
19.07.07,13:18
Súhlasím s Jankou, ja by som požiadala DU o odklad
Monita
22.07.07,08:24
Ja mám iný názor. Z uvedeného som pochopila, že išlo o automobil zaradený v majetku firmy. Ak os.automobil bol zaradený v majetku firmy a uplatňovali sa zaplatené výdavky na havar.poistenie, zákon.poistenie, opravy, pHL, bola zaplatená cestná daň, a ostatné.... tak môj názor je taký, že poistné plnenie od poisťovni bude súčasťou daňového priznania, pôjde o príjem ovplyv.základ dane. Na základe krycieho listu alebo z písomného vyjadrenia z poisťovne sa zaeviduje pohľadávka do knihy pohľadávok voči poisťovni. Táto pohľadávka bude vstupovať do základu dane ako uzavierková operácia, resp. pri ukončení živnosti. O pohľadávku sa navýši základ dane v daňovom priznaní.

Takto sme to chceli riešiť pôvodne, ale poisťovňa sa nemá ani k tomu, aby vyčíslila sumu pohľadávky. Majú, čas, veď ich klient je mŕtvy. A tiež majú pozostalí obavu,či vôbec niečo z poisťovne dostanú. Ak by zdanili dediči daň za príjem z poisťovne, keď poisťovňa zaplatí ako fyzické osoby, pripadá mi to voči nim viac fér. V pondelok idem na daňák, dám vedieť, čo vymysleli. Monita
Monita
15.01.08,12:04
Mimochodom ako pikoška :o) Na daňovom úrade v BA ( nekonkretizujem číslo DÚ) ma odporučili na info pre verejnosť, kde mi pracovníčka povedala, že sa s prípadom úmrtia živnostníka ešte nestretli. prišlo mi to milé a zábavné - tie potvory živnostnícke - večne živé :):):):););)
Zita5
15.01.08,12:21
Mimochodom ako pikoška :o) Na daňovom úrade v BA ( nekonkretizujem číslo DÚ) ma odporučili na info pre verejnosť, kde mi pracovníčka povedala, že sa s prípadom úmrtia živnostníka ešte nestretli. prišlo mi to milé a zábavné - tie potvory živnostnícke - večne živé :):):):););)

Už určite máte všetko ukončené Monita , ale aj tak mi nedá a aj napriek tomu prikladám pokyn , ktorý je na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) od roku 2006 ....tak by mohli byť informované pracovníčky príslušného DÚ ...;)