sportik
19.07.07,18:49
Dobry den, potrebujem surne poradit.Dala som si naplnit klimatizaciu v hodnote 2.500,-. V autoservise mi bola naplnena s tym, ze vsetko je v poriadku.Pred naplnenim mi vsak robili test, kde pomocou dusika a aj aditiva a pomocou UV lampy mi mali zistit unik.A kedze mi vraj nezistili nic,tak mi ju aj naplnili.Jedna sa o Daeweoo Espero.K veceru po odparkovani auta som otvorila kapotu na nejake zvlastne sycanie a na zvlastny zapach.Na druhy den rano som telefonovala do servisu,ci to tak ma byt.Vraveli,ze nech este kusok pojzadim a uvidim,co to spravi.Ale ja som sa rozhodla na navstevu, kedze to chladenie bolo v aute uz poslabsie.Tam mi to iny technik presvietil UV lampou a zistil, ze je deravy chladic, ze to indikuje to farbivo/zelenkasta farba/.Je mi podozrive,ze to nezistli ihned pri testoch pred plnenim klimy.Technik ma den pred tym ubezpecil,ze nic neunika a ze to ide plnit, za polhodinku to bude hotove. Tvrdia mi,ze to nie je ich chyba, ze to sa vopred zistit nedalo, ze mi to ako reklamaciu neuznavaju.Ale ak si dam u nich vymenit chladic, tak mi klimu naplnia opet zadarmo.Spolu za to pytaju 9.500.-.To je sila! Na pokladnicnom doklade mam uctovane kontrola klimatizacie: Klima-aditivum na UV lampu, Klima-chladivo, Klima-olej, kontrola kl.dusikom, plnenie klimy,
Moje otazocky: 1, Pred plnenim sa vraj aj pomocou farbiva - aditiva zistuje priepustnost, teda aj na chladici by tu netesnost malo ukazat, nie? Pochybil mechanik, ze si tu netesnost - dierku na chladici nevsimol?
2, Bolo mi povedane, ze kedze vo vnutri pred plnenim klimy, nebolo farbivo,tak sa deravy chladic nedal zistit. Kedy sa tam to farbivo na zistenie netesnosti vlastne dava?Aj pred plnenim, alebo je to sucast chladiva - klimy? Kedze zauctovane ho mam?
3,Za 2 dni mi klima vyfucala a to nebola ani v plnej prevadzke a 2.500,- je fuc. Je toto na reklamaciu? Ak ano, aky mam dalej zvolit postup? Dakujem kazdemu a za vsetky rady.
misomiso
19.07.07,17:49
No nie som odbornik na zakon o ochrane spotrebitela, ale toez som bol na servise s klimou, pokusim sa vysvetlit:

Pokial viem, test sa robi podtlakom, nie tlakom za pouzitia aditiva. Aditivum ti pridali do chladiva az ked ju plnili, aby sa dali zistit pripadne uniky v buducnosti. Asi nikto necakal, ze to bude tak skoro, ked test bol O.K.

Problem bude asi v tom, ze sa bude aj tak tazko dokazovat, ze v dobe testu bol uz chladic zly a oni na to neprisli. Ja osobne povazujem ich pristum za celkom korektny, pretoze vymene chladica by si sa aj tak nevyhla a oni su nakoniec ochotni to naplnit znova bezplatne. Samozrejme, za predpokladu, ze ta cena za chladic je "bezna cena".