BOND
20.07.07,09:58
chcem sa opytat ci niekto vie ze ak som bol majitelom druzstevneho bytu 4 roky a 1 rok ho mam vo vlastnictve ,musim zaplatit dan pri predaji?zapocitava sa ta doba ked bol byt druzstevny?
v byte som nemal trvaly pobyt.
uko
20.07.07,08:08
v zakone o dani z prijmov §9 ods.1 písm a) je:
Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom
Orsz
20.07.07,08:10
chcem sa opytat ci niekto vie ze ak som bol majitelom druzstevneho bytu 4 roky a 1 rok ho mam vo vlastnictve ,musim zaplatit dan pri predaji?zapocitava sa ta doba ked bol byt druzstevny?
v byte som nemal trvaly pobyt.

Podľa § 9 je príjem z predaja bytu oslobodený , ak si v ňom mal trvalý pobyt po dobu viac ako 2 rokov, pričom v tomto prípade sa berie do úvahy aj to, že bol byt družstevný. Zákon nevymedzuje podmienku - že musí byť byt v osobnom vlastníctve po tie 2 roky. Takže tvoj príjem z predaja bytu nepodlieha zdaneniu.
BOND
20.07.07,08:30
dakujem za radu, ale ja som v tom byte nemal trvaly pobyt!!!
viem iba dokazat ze som tam 5 rokov byval.to mi vie dosvedcit cely blok.
plati to aj vtedy ze nemusim platit dan?
Orsz
20.07.07,08:35
dakujem za radu, ale ja som v tom byte nemal trvaly pobyt!!!
viem iba dokazat ze som tam 5 rokov byval.to mi vie dosvedcit cely blok.
plati to aj vtedy ze nemusim platit dan?

Bohužiaľ, v tomto prípade daň teda budeš musieť zaplatiť. Nič neznamená to, že dokážeš, že si tam býval. Podľa zákona o dani z príjmov je trvalý pobyt podmienkou. Do príjmu Ti ide predajná cena a do nákladov si môžeš dať nákupnú cenu, za ktorú si to kúpil do osobného vlastníctva.
Chobot
20.07.07,08:38
dakujem za radu, ale ja som v tom byte nemal trvaly pobyt!!!
viem iba dokazat ze som tam 5 rokov byval.to mi vie dosvedcit cely blok.
plati to aj vtedy ze nemusim platit dan?

Tak sa na teba vzťahuje § 9 ods. 1 písm. b:

"b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,"

Len neviem, ako je to u družstevných bytov, či si ho nadobudol pred tými 5 rokmi do vlastníctva.

Kto je v LV zapísaný ako vlastník? Ty alebo družstvo? Vieš preukázať, že kedy si ho nadobudol?
Orsz
20.07.07,08:40
Tak sa na teba vzťahuje § 9 ods. 1 písm. b:

"b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,"

Len neviem, ako je to u družstevných bytov, či si ho nadobudol pred tými 5 rokmi do vlastníctva.

Kto je v LV zapísaný ako vlastník? Ty alebo družstvo? Vieš preukázať, že kedy si ho nadobudol?

Do osobného vlastníctva ho vraj nadobudol pred rokom, písal to v prvom príspevku :) .
BOND
20.07.07,09:07
na liste vlastnictva som len 1 rok. predchadzajuce 4roky bol byt druzstevny t.zn. ze som mal len najomnu zmluvu od druzstva.
BOND
20.07.07,09:09
mozem si zapocitat naklady na rekonstrukciu?
BOND
20.07.07,09:19
nadobudol som ho pred 5 rokmi ,mam len doklad o prideleni druzstevneho bytu a najomnu zmluvu od druzstva.
Chobot
20.07.07,09:20
Do osobného vlastníctva ho vraj nadobudol pred rokom, písal to v prvom príspevku :) .

Tak potom ale neviem, či sa na neho vzťahuje príslušné oslobodenie, lebo taj je predpoklad, že byt je vo vlastníctve minimálne 5 rokov. Neviem, ako sa posudzuje to, že to bolo družstevné vlastníctvo.
Orsz
20.07.07,09:31
Tak potom ale neviem, či sa na neho vzťahuje príslušné oslobodenie, lebo taj je predpoklad, že byt je vo vlastníctve minimálne 5 rokov. Neviem, ako sa posudzuje to, že to bolo družstevné vlastníctvo.

Asi to tak bude, ako píšeš - oslobodenie sa v tomto prípade na neho nevzťahuje. Je to ako prenájom s právom odkúpenia - družstvu sa postupne spláca anuita, a ž do zaplatenia poslednej splátky je to v o vlastníctve družstva. Ak si to chceš odkúpiť musíš doplatiť dlžnú cenu. My máme tiež družstevný byt - a každý rok nám posielajú z bytového sružstva zostatkovú cenu.
BOND
20.07.07,14:00
tak co ako to vlastne je poradcovia????
Pepa
20.07.07,14:39
Predávaš byt, ktorý máš vo vlastníctve l rok, nemáš tam trvalý pobyt min. dva roky - príjem z predaja tohto bytu NIE JE oslobodený príjmom.
Pepa
20.07.07,14:45
nadobudol som ho pred 5 rokmi ,mam len doklad o prideleni druzstevneho bytu a najomnu zmluvu od druzstva.
NIE - nadobudol si ho pred rokom, počas predchádzajúcich štyroch rokov si bol nájomcom, nie vlastníkom.
Johanka
20.07.07,14:47
Ak bolo pri odkupovaní bytu známe, že sa bude v dohľadnej dobe predávať, z pohľadu dane z príjmov išlo o unáhlené rozhodnutie ( aj keď možno pod tlakom okolností).
Zákon totiž pamätá aj na oslobodenie pri prevodoch členských práv v družstve, a to v § 9 ods.1 Od dane je oslobodený príjem :

i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
007gituska
20.07.07,16:10
ak sa predáva byt v osobnom vlastníctve do doby vlastníctva sa započítava aj doba, kedy bol vlastník nájomcom družstevného bytu, t.j. spoluvlastníkom. musí tu byť splnená podmienka trvalého pobytu po dobu min. dvoch rokov.

predaj ostatných nehnuteľností je oslobodený od dane po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia do vlastníctva. pri družstevnom byte to bol spoluvlastnícky podiel. nie je tu podmienka trvalého pobytu. ak sa doba spoluvlastníckeho podielu započítava v prípade predaja bytu podľa predchádzajúceho odseku, analogicky sa započíta aj podľa tohto odseku. zákon hovorí o vlastníctve. osobitne neupravuje spoluvlastníctvo a spoluvlastníctvo je tiež forma vlastníctva.
Johanka
20.07.07,16:48
ak sa predáva byt v osobnom vlastníctve do doby vlastníctva sa započítava aj doba, kedy bol vlastník nájomcom družstevného bytu, t.j. spoluvlastníkom.:eek: musí tu byť splnená podmienka trvalého pobytu po dobu min. dvoch rokov.

Ak by bol spoluvlastníkom, na čo by mu bola nájomná zmluva ??? Predávajúci bol pred odkúpením bytu vlastník členských práv v družstve a nie bytu .


predaj ostatných nehnuteľností je oslobodený od dane po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia do vlastníctva.

Po uplynutí 5-tich rokov od nadobudnutia vlastníctva je oslobodený od dane z príjmov aj prevod vlastníckych práv k bytu( aj byt je nehnuteľnosť)j v prípade, že vlastník nespĺňa podmienku trvalého pobytu 2 roky bezprostredne pred predajom.



zákon hovorí o vlastníctve. osobitne neupravuje spoluvlastníctvo

Zákon o dani z príjmov upravuje aj príjmy z titulu spoluvlastníctva, a to v § 10 ods.1, dokonca aj z titulu BSM .
BOND
23.07.07,06:25
????tak co platit ci neplatit???
Johanka
23.07.07,12:28
Príjem priznať, uplatniť výdavky a ak bude základ dane aj zaplatitť.
Zvalik
05.09.07,09:45
Ahojte! Prosím poraďte aj mne. Mám trvalý pobyt v družstevnom byte asi 4 a pol roka, nemám ho odkúpený a chcem ho predať. Mám počkať, aby som tam mala trvalý pobyt 5 rokov, alebo odkúpiť a predať hneď. Ďakujem za odpoveď!