Majka
11.02.05,07:55
Dobry den,
prosim o Vaš nazor, pretože mam pochybnosti.
Polnohospodarske druzstvo prikazalo svojim členom aby si každy povinne uzatvoril samostatny učet v SLSP, s ktorym bude moct disponovat-splnomocnenie aj spominany zamestnavatel-družstvo. Každemu členovi vyčislil podiel-percenta z členskeho na ktore ma narok,suma je rozdielna od 15 000 do 80 000,- podla poctu odpracovanych rokov a poctu rokov clenstava. Zamestnanci dostali prikaz si do 15.3. otvorit ucty ak si neotvoria uctu v konkretnej banke SLSP v konkretnej pobocke, danna vycislena suma prepada druzstvu.
druha vec, ak si ucet otvoria,bude im nan poslany spominany obnos, ale disponovat s nim zamestnanci-majitel uctu nebude moct len ked druzstvo da prikaz ze prave v tomto case si mozte vybrat 3-4-15 percent zo sumy ako vedenie prikaze.
No mne sa to javi ako poriadny financny podvod. Kedze su to jednoduchi ludia zamestnani na polnohospodarskom druzstve v mensej dedine tak im to tako odprezentovali, na dokladoch nic nemaju len na clenskej zmluve je vycisleny podiel okrem clenskeho vkladu kt. im vyplatia ked druzstvo skrachuje.
Jedna vec je ista ze druzstvo ma dlhodobe problemy-financne,tovarove,materialne, nevyplaca nacas mzdy,berie statne dotacie,pozicky.... a teraz velke rozdavanie percent z podielov?
Ja nie som zamestnancom uvedeneho druzstva,preto somnou nik o tom nebude diskutovat ale zaujiamlo by ma akym sposobom sa to da preverit,pretoze sa to tyka vela clenov mojej rodiny kt. nevedia sa k tomu zachovat a postavit.

aky je vas nazor?
tibor
11.02.05,07:03
stretol som sa s niečím podobným. bolo to výrobné družstvo, kde mali zamestnanci účasť podielmi. tiež mali na zmluvách, resp. dodatkoch napísanú banku, ktorú majú využívať - lebo uvedená banka poskytla družstvu kontokorentný úver za výhodnejších podmienok a jednou z podmienok bolo, že zamestnanci budú využívať jej účty. nie som právnik - ale ak by som bol ako manager či zamestnanec tohto družstva - bral by som tie podmienky na kontokorent. Zvlášť teraz v prípade Tebou spomínaného družstva - ako píšeš - majú zlé finančné podmienky a celkovo platovnú schopnosť. nevidel by som v tom hneď niečo nekalé a zlé - samozrejme nevidím do detailov-

preveriť sa to dá auditom - ale to stojí Ďalšie prachy a podobne, resp. keďže sa jedná o družstvo, ktoré asi dostáva nejaké dotácie či granty - účelová kontrola od poskytovateľa týchto dotácií či grantov.
Majka
11.02.05,07:12
ahoj tibor,

no to si ma velmi potesil ze mas prehlad v tomto smere, z podnikatelskeho hladiska PO sa mi to javil ako financny podvod. musim ziskat vela informacii, pretoze mam obavy.

dakujem.
Majka
11.02.05,07:18
mna zaskocila jedna vec, ze ked im druzstvo posle tie podiely, danny zamestnanec by si to mal priznat do dan.priznanie nie?+ zaplati dan z prijmu. pritom on tie peniaze vobec nepouzil,nevybral a zaroven musi zaplatit vklad a zalozenie uctu 500.- sk a bolo im povedane ze bankove poplatky za rok cinia 800.- aby s tym pocitali. to ide na ich triko to musia vlozit naraz 800+500.
tibor
11.02.05,07:38
neviem detaily - opakujem - reagoval som hlavne na ten "povinnný" otvorený účet v banke. prečo majú ročné bankové poplatky 800,- ? veď nemusia hneď mať taký drahý program v banke - ale stačí ten najlacnejší...tu sa jedná o nevedomosť zamestnacov. aká to je banka?
Majka
11.02.05,07:52
slsp a dali si podmienku ze to musi byt konkretna pobocka,cize dochodcovia druzstevnici aj zamestannci sadnu na bus,vkla a budu cestovat 58km na to aby si sli zalozit ucet pretoze v mieste a v okoli sidla druzstav su 4 slsp banky ale tam nemozu.... len tam presne kde oni povedali.
bepo
11.02.05,10:53
Konkrétna pobočka-banky si sledujú jednotlive pobočky podľa počtu klientov a obratov,preto by si mali založiť účet v určenej pobočke.Nedá sa ale donútiť k tomu-ak si nezaložíš tam a tam tak potom my ty ukážeme!!SLSP je dosť drahá-vedienie účtu 30Sk/mesiac + poštovné 12Sk/mes to máš 504Sk/rok bez toho aby bol čo len 1 pohyb na účte.
tibor
11.02.05,13:11
majú možnosti:
- vystúpiť z družstva
- na členskej schôdzi sa vyjadriť k tomuto stavu a žiadať si vysvetlenie - resp. hlasovaním podľa členských vkladov vyjadriť nesúhlas a zmeniť to v prípade nedostatočného vysvetlenia
- začať pracovať v SLSP...(:
Majka
11.02.05,15:35
no oni dostali podmienku ze do 15.3. si otvorite ucty s kt. nebudete moct disponovat alebo podiely prepadnu v prospech druzstvu.

vacsina ludia sa im vykasle na ich podiely, oni sa boja ze ked si otvoria ucty na ich mena, splnomocnia druzstvo aby mohlo s uctom disponovat, ze im z uctu odidu peniaze aj tie kt. tam nemaju cize pojdu do debetu a ze budu musiet spla catu uroky za peniazek kt. tam nikdy oni nedali .

mne sa to celee nejak nezda,ze by naozaj nemohli disponovat so svojim uctom,raz ked tam tie peniaze poslu na tvoj ucet tak su to peniaze tebe priznane zmluvou tak si ich moxzes vybrat nie cakat kym oni daju prikaz. oni ich tam daju,potom vyberu,daju,vyeberu,daju len par percent kt. ty si mozes vybar..... no cakat proste na ich pokyny. vobec sa mi encche verit ze slsp ma taketo opravnenie poskyotva podnikom s disponobilnymi zostatkami.


UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
bepo
11.02.05,18:09
V SLSP ísť do debetu zas nie je také jednoduché-musíš mať účet dlhšie založený a podľa kreditných obratov ti dajú výšku povoleného debetu.A to oňho ešte musíš požiadať-v niektorých bankách ti ho dajú automaticky.
A zaujímalo by ma znenie zmluvy,č zákonu a paragrafu podľa ktorého ak si neotvoríš účet v SLSP tak ti podiel prepadne.Skoro každý má účet niekde založený,jednoducho im oznám č účtu a banku kam ich majú posielať.
ivetakli
13.02.05,14:59
Toto riešenie sa mi zdá pritiahnuté za vlasy. Pokiaľ ma pamäť neklame, bolo povinnosťou ak sa chcel stať zamestnanec členom družstva, zložiť vklad v určitej výške, ktorú mali určenú v stanovách družstva, schválené členskou schôdzou. v Tvojom prípade usudzujem, že to bolo asi 15.000,--. Najskôr sa tento podiel vyrátal z odpracovaných rokov a kto túto výšku nedosiahol, musel si do tejto sumy doplatiť. Kto mal záujem o vyplatenie tohto podielu, obyčajne sa dialo pri odchode do dôchodku, alebo pri výpovediach, musel požiadať o zrušenie členstva a vyplatenie vyrovnávacieho podielu, ktorý sa prepočítaval podľa hospodárskeho výsledku za obdobie, kedy bolo požiadané o zrušenie. Podľa toho ako viem, bývajú tieto vyrovnávacie podiely veľmi nízke, lebo obyčajne sa družstvám až tak dobre negazduje. Niektorým vyrovnávací podiel ani nevyšiel. V rámci stanov PD boli tieto potom vyplácané v určitých obdobiach a rôznych formách. Napríklad vyplácané môžu byť až v období 5 rokov a to väčšinou v naturálnej forme, preto sa čudujem, že pri zlej finančnej situácii sú ochotní vyplácať v hotovosti a prečo vlastne, ruší niekto tieto členstvá? Asi by to chcelo právnika, lebo sa mi nezdá, že ste to správne pochopili. Ahoj Voľakedy som robila na družstve, ak bude treba ešte niečo vedieť, tak sa na to pozriem v starých papieroch.
Majka
16.02.05,06:07
ivetka dakujem ti, v pondelok budem mat k dispozicii vsetky zmluvy a dodatky,budem mudrejsia, uvidime ako sa to da riesit, je mozne viacero rieseni.
dakujem velmi pekne.
ivetakli
18.02.05,15:42
Jedná sa o DPL. Doteraz boli evidované v SCP, teraz ich budú prevádzať na osobné účty vlastníkov. Každý si musí založiť nový účet v určených bankách, alebo obchodníka s cennými papiermi,kde im budú tieto prostriedky predisponované. Nejedná sa o bežné účty a nedá sa s nimi nakladať. Až v prípade, že ten ktorý podnik začne tieto akcie vykupovať, dajú pokyn banke na uvoľnenie v určitej výške. Nemusí sa to diať, pokiaľ podnik nemá na to prostriedky, ale niektoré podniky si myslím to budú vyplácať. Účty si ale musia majitelia založiť už teraz do 15.3.2005 a kópiu zmluvy zaslať do podniku. To je zjednodušený výklad v skratke. Je to podľa Zákona č. 3/2005 z 2.12.2004, ktorý dopĺňa Zák. 42/1992 Zb. O tom prečo by mali tieto DPL prepadnúť pokiaľ si nezaložia účty hovorí § 33 c, ods. 2 Zák. 3/2005. Ak budeš chcieť pošlem Ti aj zoznam kde môžu byť účty založené, vôbec to nie je len SLSP. Ahoj
Majka
21.02.05,07:03
ivetka dakujem, potesim sa ak mi posles meil s tymi adresami.
presne ako si napisala odkaz na zakony a usmernenia. cez vikedn som to doma vsetko prebrala je to naozaj tak. vobec to nie je taka tragedia ako to vyzeralo, ono skor islo o to ze "pani ekonomka povedala" chodte,zalozte si ucty,budete platit 800sk poplatky rocne a peniaze vam mozno nebudu vyplatene tak je na vas ci si zalozite alebo nie. No jasne ze nikto nechcel sadnut na bus a cestovat ak daleko a este platit poplatky za nieco co im vobec nemusi byt vyplatene. chceli ich - zemestnancov,clenov jednoducho ODRADIT.