Niekto20
20.07.07,18:03
Dobry den...chcem vas poprosit o rady...nachadzam sa v takejto situacii: od minuleho roku som evidovany ako uchadzac o zamestnanie na urade prace. Avsak od septembra minuleho roku som pracoval ako makler pre jednu spolocnost. Teda fungoval som na zaklade zmluvy o sprostredkovani. Ale to som nenahlasil na urade prace. V zdravotnej poistovni ked som sa bol nahlasit tak ma odmietli zaregistrovat vraj ked som na urade prace. Bolo mi pridelene aj DIC. Vzhladom k tomu ze som bol evidovany aj na urade prace, aj som "podnikal" - zdravotne odvody za mna platil urad prace a teda stat. Co sa tyka zarobkov ako maklera /to co islo na moje meno/ tak tie boli velmi nizke - za mesiace september az marec to nebolo dohromady ani 6 tisic korun. Nepodaval som teda ani danove priznanie. No lenze ako makler uz nepracujem, a stale od minuleho roku som na urade prace. Moja otazka znie: co mam teraz urobit? Dopodnikal som, mal by som sa ist teda odhlasit z danoveho uradu? Ake doklady tam budu odo mna pytat? Nebudu sa pytat na zdravotne odvody? Chcel by som sa odhlasit aj z uradu prace...a sam si platit zdravotne odvody...aka je ich vyska? Dakujem za odpovede. Kto vie aspon nieco poradit velmi to ocenim. Este raz dakujem.
abel
20.07.07,16:10
Daňový úrad vôbec odvody do zdravotnej nezaujímajú. Oznám len skončenie svojho "podnikania". Na úrade práce sa odhlás a prihlás sa vo svojej ZP ako samoplatiteľ, v súčasnosti je to 692.- Sk mesačne. Nemyslím, že by si mal ešte nejaké iné povinnosti.
ekopo
20.07.07,17:25
Názov témy by som premenoval na !!!
Niekto20
20.07.07,21:01
Na začiatok chcem poďakovať za odpoveď. A ešte mám otázky: na daňovom úrade len poviem že som ukončil podnikanie? Nič viacej? Čo pridelené DIČ? Ten preukaz im vrátim a je to vybavené? A čo keď sa znovu rozhodnem po nejakom čase podnikať? Potom mi pridelia nové DIČ alebo budem pokračovať na to staré číslo? Ďakujem za odpovede.
Orsz
20.07.07,21:44
Na začiatok chcem poďakovať za odpoveď. A ešte mám otázky: na daňovom úrade len poviem že som ukončil podnikanie? Nič viacej? Čo pridelené DIČ? Ten preukaz im vrátim a je to vybavené? A čo keď sa znovu rozhodnem po nejakom čase podnikať? Potom mi pridelia nové DIČ alebo budem pokračovať na to staré číslo? Ďakujem za odpovede.

Na daňovom nestačí len povedať. Je lepšie napísať sprievodný list o ukončení a samozrejme odovzdať kartičku o pridelení DIČ - to musíš. Tu však ani nejde o podnikanie - pretože nemáš živnostenské oprávnenie, a pridelené IČO. Či Ti pridelia rovnaké DIČ ťažko povedať, ale nemusíš sa obávať, ak by si chcel opäť začať vykonávať takúto činnosť, pridelia Ti ho znova - či to bude rovnaké DIČ, to už neovplyvníš.
Niekto20
21.07.07,13:17
Dik za odpoved. Ale ide tu o podnikanie, pretoze aj na zaklade zmluvy o sprostredkovani clovek vystupuje ako SZCO. Pridelene PSP od NBS to zabezpecuje. Takze odovzdam DIČ. A v prípade že by som chcel pracovať v podobnej fin. inštitúcii /maklérskej spol/, bolo by mi pridelené nové PSP - a isiel by som zase na Dańový úrad a tam by mi vystavili nové DIČ...je to tak? Ale toto nové by sa nezhodovalo s tým predošlým, pretože tam musí byť uvedené nové PSP. Mám pravdu alebo nie? A este nieco? Nevadi ze som dopodnikal este v marci-aprili? Asi som tam mal ist uz vtedy...hrozia nejake pokuty ked tam pojdem az teraz? Dakujem za odpovede.
Pepa
21.07.07,13:43
Čo potrebuješ k odhláseniu sa na DU si prever na registri DU - u nás vyžadujú na začiatku zmluvu o sprostredkovaní a na konci ukončenie zmluvy o sprostredkovaní. Každú zmenu treba ohlásiť na DU do 15 dní /myslím/ - pri nedodržaní lehoty je 2000 pokuta.
Ak sa znovu zaregistruješ na DU dostaneš to isté DIČ - ich systém ho vygeneruje podľa rodného čísla a tak ako máš jedno rodné číslo, budeš mať aj jedno DIČ.