Vladimír Ozimý
20.07.07,20:18
ahojte

kamarát fotí a dáva to do fotobanky do prahy kde keď sa predá nejaká fotografia tak raz za 3 mesiace im vyfakturuje predaj. Problém je v tom že všetko je to vo forme digitálnej nie materiálnej to jest všetko prebieha cez počítač...mám to zaradiť ako predaj duševného vlastníctva 15/8 a na základe toho preniesť daňovú povinnosť na tú firmu? alebo na základe čoho par. 43 nepríchadza k úvahu kedže nedošlo k preprave...je to zaujímavé
Orsz
22.07.07,09:20
ahojte

kamarát fotí a dáva to do fotobanky do prahy kde keď sa predá nejaká fotografia tak raz za 3 mesiace im vyfakturuje predaj. Problém je v tom že všetko je to vo forme digitálnej nie materiálnej to jest všetko prebieha cez počítač...mám to zaradiť ako predaj duševného vlastníctva 15/8 a na základe toho preniesť daňovú povinnosť na tú firmu? alebo na základe čoho par. 43 nepríchadza k úvahu kedže nedošlo k preprave...je to zaujímavé

To je fakt zaujímavé, ale zaradila by som to medzi služby §15 ods.8 - je ľahko dokázateľné, že materiálne sa nič neprepravuje. Ja mám tiež klienta v SR, ktorý si fakturuje technickú pomoc do ČR - robí materiály ako návody na použitie, tie posiela cez internet a v ČR si ch vytláčajú do knižiek. Audítorka mi povedala, že to je služba podľa §15 ods.8. Na faktúre máme odvolávku na tento §, a uvádza sa text technické materiály - a počet hodín, koľko ich spracovával. potom tam má aj školenia, ktoré sú tiež službou. Keďže český odberateľ je platcom DPH - prenášame samozdanenie na neho a v DP neuvádzame. V tvojom prípade by som to posudzovala rovnako.