zdenka.k
21.07.07,08:40
Kto poradí bezmocnej?Moja 87 ročná matka už 4-5 rokov hnačkuje.Vyskúšala som všetky dostupné lieky,nič nepomáha.Teraz ostala ležiaca a je to horor.Nevie niekto nejaký prostriedok na zhustnutie stolice?zdenka.k
ritzo
21.07.07,07:30
toto som nasiel tak narychlo skus

Pripraví sa maslová polievka, ktorá vytvorí ochranný obal na črevá. 6 dkg masla + hladká
múka, z toho urobiť bledú zásmažku, zaliať 1/2 litrom vody a trochu rasce, soli, nechať
povariť a zjesť. Užíva sa vtedy, keď sú črevá na všetko veľmi citlivé. Môže sa užívať denne
pri chronickej hnačke vždy ako prvé jedlo.
Bolestivá – 1 zarovnaná polievková lyžica rasce drvenej upražíme do svetlohneda, pridáme
1/2 litra vody, povaríme 15 minút. Vypiť počas dňa po hltoch.
1 šálka vareného červeného vína – na špic noža škorice a cukor, najlepšie vypiť večer. Užívať
do zlepšenia stavu.
2 dcl červeného vína + 3 celé dubové listy, 2 minúty variť, vypiť naraz.
5 minút močiť nohy v odvare ľubovníka bodkovaného. Na 1/2 litra vody 2 polievkové lyžice
ľubovníka.
Silná – odvar z pastierskej kapsičky v červenom víne. Na 3 dcl vína 1 polievkovú lyžicu
kapičky, variť 1 mútu. Piť po hltoch celý deň.
Do 1/4 litra dobrej ražnej pálenky alebo slivovice vysypať hrsť čučoriedok. Nechať vylúhovať
v teple 10 dní. 10 – 20 kvapiek na cukor, alebo 1 kávovú lyžičku do teplej vody. Môže sa
použiť aj po 1 dňovom vylúhovaní.
Pri katare hrubého čreva jesť čučoriedky s tvarohom alebo piť odvar zo sušených čučoriedok.
Na 3 dcl vody 2 malé lyžičky čučoriedok 8 minút variť. Piť po hltoch celý deň.
Spojená so zvracaním – obklad zo suchej teplej sennej mrvy na brucho.
Keď zaškodí jedlo – vypiť 1 šálku dobre teplej vody a jesť suché kôrky chleba.
Čučoriedky varené v červenom víne a cukor. Na 3 dcl vína 1 polievková lyžica čučoriedok.
Piť teplé 3 – 4 krát denne 1/2 šálky. Brocho udržiavať v teple.
Do teplej pálenky namočiť vlnené handry a obklad na brucho. Historické – mach stromový
varený vo vode alebo v červenom víne. 3 dcl vína + 1 malá lyžička machu (prevzaté zo
starých herbárov).
Krvavú hnačku zastaví kôra z jaseňa varená vo víne. Na 3 dcl vína 1 polievková lyžica koreňa
jaseňa.
ludmilla
21.07.07,07:47
Kto poradí bezmocnej?Moja 87 ročná matka už 4-5 rokov hnačkuje.Vyskúšala som všetky dostupné lieky,nič nepomáha.Teraz ostala ležiaca a je to horor.Nevie niekto nejaký prostriedok na zhustnutie stolice?zdenka.k

Zdenka, hnačka je veľmi široký pojem. Za tých 4 - 5 rokov zrejme mamke stanovili nejakú diagnózu, príčinu tej hnačky. Pretože pri hnačke je veľmi dôležité poznať príčinu, prečo vznikla? Verím Ti, že pociťuješ bezmocnosť, ale tento problém patrí výlučne do rúk lekárov. Na vysvetlenie: Ak u mamky ide o nejakú poruchu vstrebávania = o osmotickú hnačku, znamená to, že sa dobre nevstrebávajú časti jedla, tam treba podávať špeciálne enzýmové preparáty - týka sa to pankreasu a tenkého čreva. Tu sa jedná o malabsorpčný syndróm. Ďalšia možnosť intolerancia laktózy - rieši to dieta, taktiež pri celiakii a iných intoleranciách. Pri sekrečných hnačkách ide o zápalové ochorenie tu sa treba zamerať na liečbu zápalu, týka sa to ulceróznych kolitíd, M.Crohn. Ďalej môže ísť o nejaké funkčné ochorenie, alebo poruchy prekrvenia v tráviacom trakte. Tých možností je x veľa. Pri hnačke sa vždy rieši príčina - prečo vznikla? Je zbytočné skúšať veľa preparátov a zahusťovať, keď problém stále ďalej pretrváva. V nemocnici pri ťažkých hnačkách podávame ópium v kvapkách - ale to určite v lekárni nedostaneš, patrí do do rúk odborníkom, pretože sa jedná o opiát.
Okrem toho, neviem ako je mamka na tom s pitím, pretože v týchto horúčavách jej hrozí exikóza - dehydrovanie. Určite ju zver do rúk odborníka, pretože takto trpia obe strany rodina aj mamka. Prajem veľa šťastia.
zdenka.k
21.07.07,07:55
Ked ona odmieta liečbu v nemocnici,lekárka chodí ku nej,vyšetrili aj stolicu,nič nenašli,tak sa musím trápit ako sa dá.Dík za odpoved,zdenka.k
zdenka.k
21.07.07,07:56
Veľmi pekne dakujem,vyskúšam,zdenka.k
ludmilla
21.07.07,08:15
Ked ona odmieta liečbu v nemocnici,lekárka chodí ku nej,vyšetrili aj stolicu,nič nenašli,tak sa musím trápit ako sa dá.Dík za odpoved,zdenka.k

Zdenka, pre zistenie príčiny bohužial nestačí vyšetriť stolicu, tých vyšetrení je bohužial viac a robia sa cielene podľa podozrenia. Sekrečná hnačka od osmotickej sa dá veľmi ľahúčko rozlíšiť jednoduchým testom, najlepšie práve v nemocnici, kde sú dostupné infúzie, pretože sa robí pôstom. Keď sa hnačka pri pôste zastaví jedná sa o poruchu vstrebávania, čiže o ochorenie pankreasu alebo tenkého čreva - malabsorbčný syndróm. Naopak pri sekrečnej hnačke sa ani pôstom nezastaví.
Pri podozrení na funkčné ochorenie sa robí koloskopia, pri podozrení na organické ochorenie, endokrínne alebo metabolické sa robia vyšetrenia T3, T4 v krvi, určenie 5-hydroxyindol kyseliny octovej v moči, či sa nejedná o karcinoid, vyšetruje sa aj hladina cukru - diabetes, pri podozrení na M.Crohn - endoskopia, biopsia, entero-klyzma CT, podozrenie na bakteriálne, parazitárne ochorenie - vyšetrujú sa kultúry stolice, serológia, endoskopia, biopsia, pri podozrení na intoleranciu laktózy - laktóza H2 test. Čiže tých vyšetrení je veľa ale znovu - dôležitá je príčina. Je to asi laicky povedané ako pri oprave auta - darmo budeš do deravej nádrže prilievať benzín, najprv ju musíš utesniť - odstrániť príčinu.
zdenka.k
21.07.07,08:28
Dík,všetko chápem,len ona nie ,nemôžem ju nasilu nútit íst do nemocnice,už sa s nami rozlúčila,a čaká na tú s kosou,ale tej sa len tak na zavolanie nechce príst.,a ako to ja vidím,ani tak skoro nepríde.Nuž tak bojujem ako sa dá,dík ešte raz,zdenka.k
Anna1974
21.07.07,09:34
Ludmila ak pracuješ v účtovnej oblasti, tak si sa mihla povolaním...odpovedáš ako lekár, klobúk dole...:-)
ondrejvla
21.07.07,19:06
Ludmila ak pracuješ v účtovnej oblasti, tak si sa mihla povolaním...odpovedáš ako lekár, klobúk dole...:-)

Veru Ľudka nie je účtovník, pracuje v zdravotníctve...Každý radí v tej oblasti, v ktorej je doma.
ludmilla
21.07.07,21:26
Dík,všetko chápem,len ona nie ,nemôžem ju nasilu nútit íst do nemocnice,už sa s nami rozlúčila,a čaká na tú s kosou,ale tej sa len tak na zavolanie nechce príst.,a ako to ja vidím,ani tak skoro nepríde.Nuž tak bojujem ako sa dá,dík ešte raz,zdenka.k

Chápem Ťa Zdenka a zároveň obdivujem, máš to naozaj veľmi ťažké. Dúfam, že aspoň využívaš všetky pomôcky, ktoré Ti pri ošetrovaní mamky uľahčia prácu. Konkrétne, čo sa stolice týka - penové spreje na umývanie intímnej oblasti od stolice a pod. Napr. spray Menalind, buničitú vatu, myslím, že tieto veci sa dajú predpísať u lekára a nenormálne uľahčia hygienu. Dávam do pozornosti http://www.hartmann-rico.sk/sluzby/index.htm?informacni_servis/ms_sk.htm a prajem veľa, veľa síl!
ludmilla
21.07.07,21:31
Ludmila ak pracuješ v účtovnej oblasti, tak si sa mihla povolaním...odpovedáš ako lekár, klobúk dole...:-)ˇ

Vďaka, v oblasti zdravotníctva naozaj pracujem a v účtovníctve len vypomáham, tu na porade čerpám vedomosti a energiu od veľmi vzácnych ľudí.
zdenka.k
22.07.07,05:30
Milá ludmilka,veľmi pekne dakujem.Niektoré pomôcky mám,o iných som nevedela,resp.mi v lekárni tvrdili,že ich v plnej miere hradí pacient,čo môže byt aj pravda,lebo tento zoznam je datovaný z roku 2000.Najviac ma trápia plienky,spotrebujeme 4-7 plienok denne,čo stačí tak na 10 dní ,ostatok doplácam a nie je to malá suma.Najviac ma trápi ako sme málo informovaní na čo máme nárok.Stretla som nedávno bývalú kolegynu,má 6 rokov ležiaceho muža a nič z tohto tu ,hádam okrem plienok nevedela,čo je hrôza.Ja som aspon antid.marac hned vybavila,wc,podložky,matrac čo neprepúšta moč a stolicu a veľmi mi to pomáha,ešte raz dík,tá stránka je dobrá,zdenka.k
Psycholog
24.07.07,04:54
Krásný den, nejprve absolutní souhlas s LUDMILLou na toto téma. Proto maminku opravdu přemluvte k vyšetření v nemocnici. Zde žádné alternativní metody nepomohou dlouhodobě (a že je propaguji již moc let), zde je třeba zjistit příčinu. Protože průjem (Diarrhea) může mít mnoho příčin:
- neurogenní hyperkineze u emoční lability, neurózy, psychopatie
- střevní nemoci - proctocolitis, malaabsorbční syndromy, zhoubné nádory
- infekce a parazity - dyzentérie, zvláště amébová, lambiázová, strogyloidóza
- žaludeční nemoci - zhoubná chudokrevnost, rakovina žaludku, atrofická gastritida
- choroby slinivky - pancreatitis, rakovina, cukrovka
- choroby žlučového ústrojí - žlučová píštěl, žlučová dyskineze
- poruchy výživy - avitaminózy, překrmování uhlovodany, zbytková strava
- systémové choroby - hypertyreóza, urémie, mozkové nádory
- intoxikace - rtuť, arzén, olovo, alkohol, kofein, antibiotika a jiné nově užívané léky
- nesnášenlivost - alergie na mléko, tuky, celulózu a jiné "nové" potraviny

Prosím, neberte to jako strašení, ale jak vidíte z výčtu možností příčin, prosím přemluvte maminku k odbornému vyšetrení. Držím palce Vám i mamince! Petr
zdenka.k
24.07.07,07:47
Dík,pokúsim sa.zdenka.k
stella125
24.07.07,08:42
Pri hnačke každopádne prospeje užívanie probiotík.Jeden tip : 3-4 zemiaky rozkrojiť dať do hrnca, pridať 2 pokrájané mrkvy, zaliať štvrť litrom vody, nesoliť. Variť 20 minút. Rozmixovať a hotové trochu prisoliť morskou soľou a zjesť
zdenka.k
24.07.07,19:42
Dík,skúsim,topiaci sa aj slamky chytá,veľmi pekne dakujem,zdenka.k
zdenka.k
26.07.07,07:51
Dnes sa jej v stolici objavila krv,nemá žiadne bolesti,čo to môže byt?zdenka.k
Psycholog
26.07.07,09:12
Dnes sa jej v stolici objavila krv,nemá žiadne bolesti,čo to môže byt?zdenka.k
Krvácení může být
1) z příčin chirurgických - vředy jícnové, žaludeční a benigní či maligní nádory.
2) krvácení interní povahy z léků (aspirin, ketazon apod.) a při krevních chorobách nebo onemocnění krevních cév
3) krvácení z nezjištěných příčin - nejčastěji z vředů dvanáctníku (meléna), z nádorů a erozí střev.
4) může jít i o parazitární nákazu - trichurióza, trichocefalóza pokud stolice obsahuje s krví i hlen.
V každém případě nemocný patří co nejrychleji do lékařské - chirurgické péče, protože dochází ke ztrátě krve a může vyvolat anémii a jiné vážné problémy.
stella125
31.07.07,08:51
Zdenka, našla som ešte takúto informáciu, myslím , že je pre Vás užitočná:
Pórový odvar sa ľahko pripravuje a je vynikajúci na nahradenie úbytku minerálov počas nevoľnosti a pri hančke. Jednoducho povarte 8-10 pórov v 2-3 litroch vody cca 1-2 hodiny.

Aj ovsené vločky účinkujú liečivo na sliznicu žalúdka a čriev.Keď varíte polievku, pridávajte tam aj ovsené vločky.
misolga
31.07.07,10:10
Dobré su aj čučoriedky, alebo aj čaj z čučoriedkových lístkov-aspoň pri malých deťoch to zaberá keď sú hnačky.
zdenka.k
31.07.07,15:40
dakujem,zdenka.k