alex1000
21.07.07,10:04
Ahojte, poradaci. Prave robim prve DPH priznanie za 2. kvartal pre s.r.o. - platcu DPH. 28.3.2007 uhradila zalohu vo vyske 20% z ceny dodavky strojov dodavatelovi do Nemecka. 20.6. si vyzdvihla stroje v Nemecku (tiez platca DPH). Konatel pre zmenu doniesol fakturku s datumom vystavenia 13.6. Zaujima ma, aky kurz mam pouzit pre samozdanenie do priznania DPH? Ten z 28.3.2007 alebo z 20.6.2007 (doklad o prevzati tovaru je z 20.6.2007). Dakujem za pripadne rady a zelam vam prijemny den (snad prijemnejsi, ako mam ja, kedze ho stravim nad papierami).
Orsz
22.07.07,08:11
Ahojte, poradaci. Prave robim prve DPH priznanie za 2. kvartal pre s.r.o. - platcu DPH. 28.3.2007 uhradila zalohu vo vyske 20% z ceny dodavky strojov dodavatelovi do Nemecka. 20.6. si vyzdvihla stroje v Nemecku (tiez platca DPH). Konatel pre zmenu doniesol fakturku s datumom vystavenia 13.6. Zaujima ma, aky kurz mam pouzit pre samozdanenie do priznania DPH? Ten z 28.3.2007 alebo z 20.6.2007 (doklad o prevzati tovaru je z 20.6.2007). Dakujem za pripadne rady a zelam vam prijemny den (snad prijemnejsi, ako mam ja, kedze ho stravim nad papierami).

Nad tými papiermi trávi väčšina z nás príjemný letný čas ;) , takže nie si sama. No v tvojom prípade, ak postupujem pod§a §20 zákona o DPH, vzniká daňová povinnosť a zároveň odpočet až 15.7.2007. A síce - deň zaplatenia 28.3. - pre nás nič neznamená, pretože táto podmienka zaplatenia, teda povinnosť vysporiadania zaplatenej zálohy neplatí vo vzťahu tuzemsko - EÚ, ale len v rámci subjektov tu v tuzemsku. Deň prevzatia strojov je 20.6.2007, a ten nastal neskôr ako bola vystavená faktúra, tá bola vystavená 13.6.2007. Takže treba zistiť, či stroje už v ten deň, teda toho 13.6.2007 boli vyslané Vám odberateľovi, ak áno, vtedy by bol tým dňom samozdanenia 13.6.2007, ak však tieto stroje boli vyslané až po tomto dni, tak daňová povinnosť a teda samozdanenie sa uskutoční až 15.dňom nasledujúcim po dodaní tovaru - teda 15.7.2007.
Vladimír Ozimý
22.07.07,08:43
ešte podotknem že zaloha nemá vplyv na daňovú povinnosť ak ide o dodanie tovaru podľa par. 20...to jest nadobudnutie tovaru z EU
alex1000
22.07.07,09:08
Diky za odpovede. Mna zaujima, aky kurz mam pouzit na prepocet vyuctovacej faktury a z toho mi vyplyvajucej DPH vstup/výstup (zaloha bola hradena z uctu SKK a zvysok bol uhradeny v hotovosti). Stroje sme prevzali 20.6. a je o tom doklad. Takze samozdanenie bude az 15.7.2007.

Dalsie tovary mame uhradene z uctu EUR v aprili v zalohe 100%. V juni nam bol dovezeny tovar a datum na fakture je zhodny s datumom prevzatia. Trochu ma matie info z knihy "uctovne suvztaznosti", cast o poskytnutych preddavkoch. Preto sa vas pytam, ci mam pri prepocte vyuctovacej faktury za tento tovar pouzit kurz taky isty, aky som pouzila v zalohovej fakture? Vopred Vam dakujem za odpovede.
Orsz
22.07.07,15:36
Diky za odpovede. Mna zaujima, aky kurz mam pouzit na prepocet vyuctovacej faktury a z toho mi vyplyvajucej DPH vstup/výstup (zaloha bola hradena z uctu SKK a zvysok bol uhradeny v hotovosti). Stroje sme prevzali 20.6. a je o tom doklad. Takze samozdanenie bude az 15.7.2007.

Dalsie tovary mame uhradene z uctu EUR v aprili v zalohe 100%. V juni nam bol dovezeny tovar a datum na fakture je zhodny s datumom prevzatia. Trochu ma matie info z knihy "uctovne suvztaznosti", cast o poskytnutych preddavkoch. Preto sa vas pytam, ci mam pri prepocte vyuctovacej faktury za tento tovar pouzit kurz taky isty, aky som pouzila v zalohovej fakture? Vopred Vam dakujem za odpovede.

Pri zálohovej faktúre sa nevyčíslujú kurzové rozdiely, preto je pre teba na zaúčtovanie dôležitý dátum úhrady - týmto dňom ak platíš z účtu vedeného v slovenskej mene, tak kurzom komerčnej banky, teda presne toľko, koľko Ti stiahnu. Ak platíš z účtu vedeného v cudzej mene, tak kurzom NBS v deň úhrady. Tak postupuješ pri každej zaplatenej zálohe, a potom keď bueš mať riadnu faktúru, tak by som ju zaúčtovala dňom nastania účtovného prípadu, čo je deň prevzatia - 20.6. /inak ja to mám zjednodušené v internej smernici, že použijem kurz rovný kurzu platného pre vznik daňovej povinnosti - tak vlastne používam jednotný kurz/, a dňom 20.6. počítaš platným kurzom NBS v tento deň vznik záväzku - a k tomuto prepočtu potom započítaš zaplatené zálohové faktúry, a vyčísliš kurzové rozdiely, priamo na faktúre. Dúfam, že som Ti to dobre vysvetlila ;) .
alex1000
23.07.07,11:07
Ďakujem za odpoveď. Včera som dobojovala s prvym DPH priznanim a dúfam, že ostatné mi postupne pôjde lepšie a lepšie. Pekný deň.:)