martina648
21.07.07,10:48
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či mi nevie niekto poradiť. Som platca DPH a používam súkromný internet na firemné účely. Linka je napísaná na manžela. Môžem si náklady spojené s používaním internetu vyúčtovať a odrátať DPH ?
Ďakujem
bendži
21.07.07,08:59
Nie nemôžeš, môžeš si uplatniť náklady na internet a odpočítať DPH ak sú fakturované poskytovateľom priamo na teba ako na živnostníka, kde na faktúre sú uvedené všetky náležitosti podľa zákona (okrem iného tvoje IČ DPH - viac viď zákon o DPH).
Anna1974
21.07.07,09:30
Ja by som si ešte dovolila doplniť, možeš si len v uzávierkových operáciach uplatniť nejaké percento do nákladov za internet, pokiaľ máš v živnostenskom liste uvedené miesto podnikania tvoje trvalé bydlisko. Ja to takto robím aj s nájomným a elektrickou energiou,kedže v byte mam vyčlenenú jednu miestnosť ako kanceláriu..:-) O presnej výške percentuálneho podielu však doporučujem poradiť sa so správkyňou dane.
martina648
21.07.07,10:24
Ďakujem za radu.
Orsz
21.07.07,11:50
Ja by som si ešte dovolila doplniť, možeš si len v uzávierkových operáciach uplatniť nejaké percento do nákladov za internet, pokiaľ máš v živnostenskom liste uvedené miesto podnikania tvoje trvalé bydlisko. Ja to takto robím aj s nájomným a elektrickou energiou,kedže v byte mam vyčlenenú jednu miestnosť ako kanceláriu..:-) O presnej výške percentuálneho podielu však doporučujem poradiť sa so správkyňou dane.

Tu však by bolo dobré, aby tieto faktúry na energiu obsahovali meno toho živnostníka-čky, nie jeho manželky-manžela. A neviem aké nájomné - ale ak je byt v osobnom vlastníctve, nemôže si nájom účtovať fyzická osoba sama sebe, ani manželke-manželovi, kde sa jedná o BSM.