Marianna01
21.07.07,10:56
Prosím vás, dostala som účtovníctvo roky fungujúceho združenia fyzických osôb. Vedením účtovníctva je poverená osoba XY. t.j. všetky doklady sú vystavované na túto osobu. Problém je však v tom, že táto osoba vykonáva aj ďalšiu podnikateľskú činnosť, ktorá nie je zahrnutá v združení. Z podkladov, ktoré som dostala, vôbec nie je jasné, ktoré doklady sa týkajú združenia, ktoré len ďalšieho podnikania XY. Nie je to dokonca jasné ani z účtovnej závierky, ako som zistila, všetky obraty, príjmy, výdaje ale aj DPH sú počítané spoločne na združenie...
Teraz vyvstáva otázka - ak mám podať DP k DPH za združenie, kde uvediem údaje XY, čo potom s dokladmi na samostané podnikanie? Ako to oddelím od združenia?
ekopo
21.07.07,09:06
Zo združenie sa nepodáva DP DPH. DP sa podáva za každú FO samostatne. U osoby, ktorá je poverená vedením účtovníctva je DP DPH zhotovené zo "samostatnej" činnosti a z činnosti "združenia".
Aby sa predišlo takejto situácii, je vhodné do budúcna oddeliť doklady združenia od inej činnosti. Podnikateľ by mal vyznačiť na dokladoch či sa týkajú združenia, alebo samostatnej činnosti. Mám taký prípad, viem že je to zložité, ale mám to aspoň tak vyriešené , že dostanem dve kôpky dokladov. Združenie a samostatná činnosť. Ak soft dovolí, tak účtovať na strediská, ak nie tak 2 PD. (FO má mať ale 1 PD). Ale ak aj budú 2 PD nič hrozné sa nestane, bude to prehľadné.
Marianna01
21.07.07,11:51
Zo združenie sa nepodáva DP DPH. DP sa podáva za každú FO samostatne. .

ale ano, vieš, ako som to myslela, lepšie sa to nedá vyjadriť, aby som tu nepísala romány.:o

Ďakujem za radu, naozaj mi pomohla. :):):)
lenkak
21.07.07,17:30
Ak ten druhý zo združenia čo nie je poverý účtom nemá inú činnosť, za neho sa podáva nulové dph.
betka
22.07.07,06:25
Poverená osoba a povinnosti:
ZO, kt. podnikajú na základe zmlluvy o zružení mali súčasne povinnosť so žiadosťou o registráciu pre DPH poverením písomne jedného člena združenia vedením záznamov podľa par. 70 (4/3). Poverená osoba vystavuje za združenie FA, záznamy na účely DPH, a vo svojom DP (okrem svojich údajov týkajúcich sa svojho podnikania) uvádza i údaje za združenie.
Za daň,kt. sa vzťahuje k spoločnému podnikaniu zodpovedajú členovia spoločne a nerozdielne.

Ak sa nadobudne majetok, kt. bude výsledkom činnosti druženia uplatní vo svojom DP táto poverená osoba.
Ak ide o majetok, kt je vo výlučnom vlastníctve len jedného člena združenia a používa sa bezplatne v združení, odpočítanie DPH si potom uplatní v plnom rozsahu ten člen, kt. má tento majetok vo svojom vlastníctve.

Príklad:
Máte napr. 2 osoby A,B v združení. Poverená je osoba A. Ak si napr. osoba B kúpi nákladné auto pre činnosťzdruženia a poskytna e ho bezplatne združeniu, B má potom plný nárok na odpočítanie vo svojom DP a potom z činnosti združenia podá nulové DP.
Ak by sa kúpilo toto auto z PP združenia, nárok na odpočítanie uplatní táto poverená osoba A vo svojom DP
betka
22.07.07,09:26
Ak ten druhý zo združenia čo nie je poverý účtom nemá inú činnosť, za neho sa podáva nulové dph.

Z tohto tepla nám prehrieva mozgy, čítala som to ako otázku. Takže súhlasím..:) (príspevok č. 5 je bezpredmetný....;))
lenkak
22.07.07,17:45
Betka,
.... ale pre niekoho určite prínosným.