starka55
21.07.07,22:05
-Je potrebne si pred dedicskym konanim nechat znalcom odcenit majetok (chata, byt, zahrada)?dedia iba 2 vlastne deti a manzelka, ktori su v dobrom vztahu a nepredpoklada sa vznik sporov o dedicstvo.

-aky pravny ukon je potrebne vykonat, ked jeden dedic (vlastna dcera) sa nebude moct zucastnit dedicskeho konania z dovodu prace v zahranici? postaci klasicke splnomocnenie na pravne ukony od notara?

-otec si este za zivota zelal aby sa dcery zriekli podielu na byte. Nikde to nie je pravne zdokumentovane,bolo to iba jeho ustne vyslovene zelanie, ktore mu chceme splnit. Asvak ostaneho dedicstva sa vzdat nechceme. Je mozne za zvdat iba casti dedicstva?alebo bude jednoduchsie ze dcery neskor (po ukonceni dedicskeho konania) daruju svoje podiely matke aby sa dedicske konanie zbytocne nekomplikovalo?

-moze dcera, ktora nebude pritomna na dedicskom konani darovat matke podiel na byte aj v nepritomnosti? ake splnomocnenie treba?
dakujem
Zoltán Kovács
21.07.07,20:10
-Je potrebne si pred dedicskym konanim nechat znalcom odcenit majetok (chata, byt, zahrada)?dedia iba 2 vlastne deti a manzelka, ktori su v dobrom vztahu a nepredpoklada sa vznik sporov o dedicstvo.

-aky pravny ukon je potrebne vykonat, ked jeden dedic (vlastna dcera) sa nebude moct zucastnit dedicskeho konania z dovodu prace v zahranici? postaci klasicke splnomocnenie na pravne ukony od notara? Splnomocnenie u notára na zastupovanie vo veci dedičského konania

-otec si este za zivota zelal aby sa dcery zriekli podielu na byte. Nikde to nie je pravne zdokumentovane,bolo to iba jeho ustne vyslovene zelanie, ktore mu chceme splnit. Asvak ostaneho dedicstva sa vzdat nechceme. Je mozne za zvdat iba casti dedicstva?alebo bude jednoduchsie ze dcery neskor (po ukonceni dedicskeho konania) daruju svoje podiely matke aby sa dedicske konanie zbytocne nekomplikovalo? Nie je možné vzdať sa iba časti dedičstva. Buď sa zriekneš celého, alebo nie.

-moze dcera, ktora nebude pritomna na dedicskom konani darovat matke podiel na byte aj v nepritomnosti? ake splnomocnenie treba?
dakujem Treba vyhotviť darovaciu zmluvu.

..........................
Muška
21.07.07,22:00
skús si pozrieť §§ od č. 460 v prílohe
Ajuška
22.07.07,06:16
...moze dcera, ktora nebude pritomna na dedicskom konani darovat matke podiel na byte aj v nepritomnosti? ake splnomocnenie treba?
dakujem Treba vyhotviť darovaciu zmluvu...

...chybička se vloudila...:rolleyes: Na dedičskom konaní sa nerieši darovacia zmluva. Osoba, ktorá sa nemôže zúčastniť dedičského konania môže splnomocniť inú osobu na zastupovanie - tzn. že na základe tohto zastupujúci na dedičskom prednesie stanovisko neprítomného, že sa konkrétneho podielu zrieka v prospech matky /alebo koho si určí.../:rolleyes:
Muška
22.07.07,08:48
...chybička se vloudila...:rolleyes: Na dedičskom konaní sa nerieši darovacia zmluva. Osoba, ktorá sa nemôže zúčastniť dedičského konania môže splnomocniť inú osobu na zastupovanie - tzn. že na základe tohto zastupujúci na dedičskom prednesie stanovisko neprítomného, že sa konkrétneho podielu zrieka v prospech matky /alebo koho si určí.../:rolleyes:

len doplním, že sa môže odmietnúť len celé dedičstvo, nielen "časť" dedičstva.
Zadávateľka chce odmietnuť len časť dedičstva, čo nie je možné.

§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady
alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo
len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky
odmietnutia dedičstva.
Ajuška
22.07.07,09:04
...len doplním, že sa môže odmietnúť len celé dedičstvo, nielen "časť" dedičstva.Čo v prípade zadávateľky tejto témy nie je možné...
...Mušinka...:---...ale ja nie o odmietnutí...:rolleyes: Na dedičskom pojednávaní sa každý vyjadruje k svojmu podielu jednotlivých skvostov pozostalosti... Neodmietla som, ale súhlasila som - aby môj podiel nehnuteľnosti xy bol zapísaný v LV na...... Detto na základe splnomocnenia od môjho brata som sa vyjadrovala k jeho podielu - jednotlivo...:rolleyes:
bulnova
22.07.07,12:57
Pred rokom , keď sme boli v podobnej situácií, po výzve notára na zahájenie
dedičného konania sme ho navštívili so súpisom majetku a navrhli spôsob jeho
delenia. Byt ,garáž, auto - mamke, peniaze na účtoch v rovnakom diele mne
a bratovi, pozemky bratovi. Nič sme nemuseli darovať, ničoho sa zriekať. Bez
problémov všetko prebehlo tak, ako sme sa dohodli. V prípade, že sa účastník
nemôže zúčastniť,môže splnomocniť ďalšieho účastníka ded.konania alebo ďalšiu osobu.
starka55
22.07.07,14:42
Dakujem za vsetky rady,este by mi pomohlo,ak viete odpovedat na toto:Je potrebne si pred dedicskym konanim nechat znalcom odcenit majetok (chata, byt, zahrada)?dedia iba 2 vlastne deti a manzelka, ktori su v dobrom vztahu a nepredpoklada sa vznik sporov o dedicstvo.
Ajuška
22.07.07,16:38
...Je potrebne si pred dedicskym konanim nechat znalcom odcenit majetok (chata, byt, zahrada)?dedia iba 2 vlastne deti a manzelka, ktori su v dobrom vztahu a nepredpoklada sa vznik sporov o dedicstvo.

...znalecké posudky pri zmene vlastníka nehnuteľností boli potrebné k výpočtu poplatkov do štátnej kasy. Myslím, že k dedičskému ich dnes nepotrebuješ. Notár ktorý bude dedičstvo prejednávať Vás vyzve k predloženiu všetkého čo je potrebné,tak si s posudkom teraz nerob starosti. Naopak je fajn sa zorientovať či nebohý nebol vlastníkom nehnuteľností aj v inej správe katastra - než je miestne príslušná jeho poslednému trvalému bydlisku. Dá sa tak predísť problémom pri neskoršom prejednávaní novoobjaveného majetku...:rolleyes:
betka
22.07.07,17:29
..........................
alexandrap
02.09.07,15:08
pokial by som chcel ocenie nemovitosti na trhovu cenu sudnym znalcom- da sa to ?
moze takeho znalca na ziadost dedica(ov) urcit notar, prejednavajuci dedicstvo?
a ma niekto prehlad, co to asi vyjde
dakujem
aktaK
12.04.13,06:20
práve som zostala poriadne prekvapená:

môj zosnulý strýko zanechal po sebe dlhy... manželka po zosnulom, vraj po doporučení od právnika od nás všetkých príbuzných chce, aby sme podpísali "odmietnutie - zrieknutie sa dedičstva po ňom, teda všetkých aktív a pasív.
Stretli ste sa už s niečim takýmto? Ona chce, aby to podpísali (pred notárom) nielen deti po zosnulom, ale aj súrodenci zosnulého a deti súrodencov - teda netere a synovci zosnulého.
Viem, že zosnulý žiadne dedičstvo nezanechal a už vonkoncom by ho nemal ako dôvod zanechat svojim vzdialenejším príbuzným,
ALE čisto teoreticky môžem sa báť, že by exekútori mohli siahnuť na majetok jeho synovcov a neterí? To je čo už za HOKEJ?
Prosím, veľmi ma to zaujíma, aký postoj mám k tomuto zaujať... Mám sa naozaj niečoho obávať, alebo je to len taká poistka???
ivka70
12.04.13,06:29
práve som zostala poriadne prekvapená:

môj zosnulý strýko zanechal po sebe dlhy... manželka po zosnulom, vraj po doporučení od právnika od nás všetkých príbuzných chce, aby sme podpísali "odmietnutie - zrieknutie sa dedičstva po ňom, teda všetkých aktív a pasív.
Stretli ste sa už s niečim takýmto? Ona chce, aby to podpísali (pred notárom) nielen deti po zosnulom, ale aj súrodenci zosnulého a deti súrodencov - teda netere a synovci zosnulého.
Viem, že zosnulý žiadne dedičstvo nezanechal a už vonkoncom by ho nemal ako dôvod zanechat svojim vzdialenejším príbuzným,
ALE čisto teoreticky môžem sa báť, že by exekútori mohli siahnuť na majetok jeho synovcov a neterí? To je čo už za HOKEJ?
Prosím, veľmi ma to zaujíma, aký postoj mám k tomuto zaujať... Mám sa naozaj niečoho obávať, alebo je to len taká poistka???

A stryko, okrem manzelky, mal aj deti?
aktaK
12.04.13,06:35
ano, okrem manželky po nom zostal 1 syn žijúci na Slovensku (ženatý a 2 deti)
a veľmi solventná dcéra vydatá v USA (má 1 dieťa).

ja som sa najprv k tomu postavila tak, že ja nič podpisovať nejdem, že to čo je za blbosť!
ale pravdupovediac, začalo mi to akosi vrtať v hlave... nakolko skusenosti s exekuciami na Slovensku sú fakt otrasne a mnohe su určite aj neopravnene, čisto teoreticky (a aj prakticky) hrozí niečo aj mne a mojej rodine?

zatiaľ dakujem za reakciu..
ivka70
12.04.13,06:41
ano, okrem manželky po nom zostal 1 syn žijúci na Slovensku (ženatý a 2 deti)
a veľmi solventná dcéra vydatá v USA (má 1 dieťa).

ja som sa najprv k tomu postavila tak, že ja nič podpisovať nejdem, že to čo je za blbosť!
ale pravdupovediac, začalo mi to akosi vrtať v hlave... nakolko skusenosti s exekuciami na Slovensku sú fakt otrasne a mnohe su určite aj neopravnene, čisto teoreticky (a aj prakticky) hrozí niečo aj mne a mojej rodine?

zatiaľ dakujem za reakciu..

V takom pripade su dedicmi zo zakona manzelka a deti a vy nemate so strykovym dedicstvom nic spolocne.
Ak sa idu vzdat dedicstva, musia sa ho vzdat oni 3.
aktaK
12.04.13,06:49
ano Ivka, oni sa ho už pravdepodobne všetci vzdali... nakolko byt, v ktorom býval (s manzelkou) bol už dávnejsie prepísaný na dcéru,
a ešte garáž prepísali už skor na syna... takže predpokladám, že po nom asi nezostali ziadne aktíva, a teda oni 3 sa v pohode tých pasív s "čistým svedomím" mohli vzdat...

ale asi to predsa len podpíšem, aby som mohla kľudne spávať, a aby som neprišla o strechu nad hlavou :(

dakujem Ivka

p.s. ale aj tak je to dost postavene na hlavu...
Mária27
12.04.13,07:27
Podpíš. Keď odmietne zákonný dedič, nastupuje na jeho miesto ďalší dedič zo zákona (akoby tam nebol ten čo odmietol). Vyjadriť sa treba včas, aby si nemusela dediť dlhy.
aktaK
12.04.13,07:44
ach jaj... strýko zomrel už pred rokom, neviem, prečo sa to až teraz robí, dúfam, že je to normalny postup...všetci to mame podpísať teraz, tak snád nie sme po termíne...
a treba to podpisat aj za moje deti??? maju 11 a 13 rokov, nemože si to "počkať" raz aj na nich?

Mária, dakujem za objasnenie.
Mária27
12.04.13,18:58
Vyhlásenie o odmietnutí môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď ho súd o tom poučí (§ 464 obč.p.).
Zo zákona dedia v tretej skupine súrodenci poručiteľa alebo ich deti. Deti neterí a synovcov už nededia (§ 475).
aktaK
12.04.13,19:15
Mária, dakujem, veľmi mi to pomohlo..