starka55
21.07.07,23:03
Uz som pisala :ze otec si este za zivota zelal aby sa dcery zriekli podielu na byte.Nikde to nie je pravne zdokumentovane,bolo to iba jeho ustne vyslovene zelanie, ktore mu chceme splnit a darovat (prepisat) nase diely z bytu matke. Dedia iba 2 dcery a matka.
Ale zaujima ma, kto bude dedit byt po matkinej smrti.mozu dcery opatovne zdedit podiely v byte, ktory uz raz dedili a nasledne darovali matke? alebo budu dedit pribuzny v dalsom slede (vnucata, manzelia dcer, matkin brat) ?
dakujem
Muška
21.07.07,21:39
Uz som pisala :ze otec si este za zivota zelal aby sa dcery zriekli podielu na byte.Nikde to nie je pravne zdokumentovane,bolo to iba jeho ustne vyslovene zelanie, ktore mu chceme splnit a darovat (prepisat) nase diely z bytu matke. Dedia iba 2 dcery a matka.
Ale zaujima ma, kto bude dedit byt po matkinej smrti.mozu dcery opatovne zdedit podiely v byte, ktory uz raz dedili a nasledne darovali matke? alebo budu dedit pribuzny v dalsom slede (vnucata, manzelia dcer, matkin brat) ?
dakujem
Vaše podiely po otcovi darujete matke.
Keď matka zomrie , tak sa zo zákona stanú dedičmi v prvom rade jej deti /v Tvojom prípade dcéry/ je jedno ako matka získala majetok či kúpou, darovaním od kohokoľvek.

Iba ak by niektorá z dcér nežila, tak jej podiel dedia jej deti.....atd.
Muška
21.07.07,21:42
Vidím, že si tu nová, založila si 3 témy o dedičstve. Stačí keď založíš jednu tému "o dedičstve" a v nej sa budeš pýtať čo potrebuješ.....a poprípade aj reagovať na odpovede, lebo odpovedajúci ani netuší či si si to vôbec prečítala :)

Vitaj na "porade"
starka55
21.07.07,21:43
To teda znamena ze MOZEM zdedit ten isty byt 2 krat??chapem to dobre? zdedim podiel po otcovi - darujem matke - a mozem opat zdedit po matke? nie je to divne?myslela som ze budu dedit vnucata resp. matkin brat.
Muška
21.07.07,21:53
Ty najskôr dedíš majetok po otcovi.......je na Tebe čo s tým majetkom urobíš, či ho daruješ Jožkovi Mrkvičkovi, alebo matke.

Po smrti matky dedíš jej majetok ....a nikto neskúma ako k nemu matka prišla
Eulalia
22.07.07,02:09
Ak zdedíš po otcovi časť bytu a daruješ ju matke, už to nie je Tvoj majetok, je to majetok Tvojej matky. Ak mama zomrie bez závetu a v dedičstve sa nachádza aj tento byt, dedíš zo zákona po mame. A dedíš jej majetok - spolu s ostatnými dedičmi podľa obč. zákonníka. Takže aj keď to vyzerá tak, že dedíš jednu a tú istú vec dvakrát, po právnej stránke dedíš "nový" majetok - z dedičstva po mame. A ak mama zomrie bez závetu a zostanú po nej deti, podľa obč. zákona sú to dedičia v tzv. prvej skupine. Vnuci by dedili len v tom prípade, ak by už nežili tieto deti. A matkin brat môže dediť len v tom prípade, ak by matka nezanechala po sebe ani deti alebo vnúčatá, či pravnúčatá.