aljonuška
21.07.07,23:04
Porušuje zamestnavateľ zákon keď zamestnancom nedáva vyplatné pasky? Problem je v tom že na moje pracovné miesto poberá prispevok od úradu práce za vytvorenie miesta. Predtým než ma zamestnal sme sa ústne dohodli na 50,- čistej hodinovej mzde V pracovnej zmluve(kt. som dovzdala aj na úrade prace) mám uvedenú mzdu 12000,- mesačne pri 40 hodinovom pracovnom čase. Čo znamená asi 10 000 čisterej mzdy. Ja však pri odrobení 180 hodín mesačne dostanem len9000. Preto si myslím že nám tie pásky nedáva je na nich niečo iné ako reál. ja len podpisujem papier o prevzatí mzdy 10 000.
Može nám zamestnávateľ rušiť prac. Zmeny zo dňa na deň a tým úmerne znižiť aj mzdu?
liba2
22.07.07,06:02
§ 130 ZP:
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
Orsz
22.07.07,07:39
Porušuje zamestnavateľ zákon keď zamestnancom nedáva vyplatné pasky? Problem je v tom že na moje pracovné miesto poberá prispevok od úradu práce za vytvorenie miesta. Predtým než ma zamestnal sme sa ústne dohodli na 50,- čistej hodinovej mzde V pracovnej zmluve(kt. som dovzdala aj na úrade prace) mám uvedenú mzdu 12000,- mesačne pri 40 hodinovom pracovnom čase. Čo znamená asi 10 000 čisterej mzdy. Ja však pri odrobení 180 hodín mesačne dostanem len9000. Preto si myslím že nám tie pásky nedáva je na nich niečo iné ako reál. ja len podpisujem papier o prevzatí mzdy 10 000.
Može nám zamestnávateľ rušiť prac. Zmeny zo dňa na deň a tým úmerne znižiť aj mzdu?

Nemôže si len tak meniť podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve. Taktiež zníženie dohodnutej základnej mzdy nie je možné, pokiaľ sa na tom písomne nedohodol so zamestnancom (žiaden zamestnanec nie je tak ....aby si nechal znížiť mzdu). Ústna dohoda v tomto prípade nie je prípustnou dohodou. Rozhodne by som si vyžiadala vydať výplatné pásky, ak aj napriek tomu ich nevydá, obrátila by som sa na miestny Inšpektorát práce, a ten to príde skontrolovať. Inak problém je v tom, že podpisuješ vyplatenú mzdu vo výške 10000,- ale v skutočnosti dostaneš 9000,- - POZOR - ak Ti na tom záleží, tak to nepodpíš, inak nebudeš mať dôkaz :cool: .