yankee
22.07.07,14:28
Dobry den,

momentalne som vystudovany stredoskolak a hcel by som podnikat - respektive podnikam v oblasti zmeny firmwarov na playstationoch (herne konzoly) - predavam, kupujem, robim servis ludom z internetu...rad by som vedel aky je minimalny zisk aby som musel mat zivnost alebo nieco podobne. Nevyznam sa v tom tak ma hned nekamenujte :) . Dikez
Monika Kováčová
22.07.07,12:29
nemusíš mať žiadny minimálny zisk, aby si mohol pracovať na základe živnostenského oprávnenia........ dokonca môžeš mať aj maximálnu stratu:)
yankee
22.07.07,12:36
aha....ok...a ked nehcem pracovat na zivnost..? da sa aj tak?...alebo sa opytam inak...ked si hcem privyrabat musim mat zivnost?
Johanka
22.07.07,12:56
Už si dávno mal mať Živnostenský list - v pôvodnej otázke píšeš, že už podnikáš ...kupuješ, predávaš , poskytuješ servisné služby ... asi to robíš za účelom dosiahnutia zisku ...

Pozri, čo hovorí legislatíva:

Živnostenský zákon
Živnosť
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.


Obchodný zákonník
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.



Kúpa, predaj - maloobchod (predaj konečnému spotrebiteľovi), veľkoobchod ( predaj prevádzkovateľom iných živností) spadá pod Živnostenský zákon ...
Johanka
22.07.07,13:01
aha....ok...a ked nehcem pracovat na zivnost..? da sa aj tak?...alebo sa opytam inak...ked si hcem privyrabat musim mat zivnost?
O neoprávnenom podnikaní si prečítaj tu http://www.foruminst.sk/publ/nostratempora/11/nostratempora11_5_1.pdf
yankee
22.07.07,13:35
mno...a to musim mat zivnost aj ked zarobim tak 1000sk za mesiac???sak to sa neoplati vobec...
Johanka
22.07.07,13:40
...aj pre 1 Sk ;) .
Nuž, podnikanie v akejkoľvek oblasti nie je žiadna sranda ...
yankee
22.07.07,13:49
oka...a ked uz tak...nedalo by sa to ze by to mal na svojom triku kamos co ma zivnost a podnika keby sme sa dohodli???

pozn. ked chodi dakto na fušky tak obycajne nema zivnost...ako to je teda? mal by mat?
Johanka
22.07.07,13:56
Nakoľko si nový člen, musím Ťa upozorniť na existenciu Etikety Porady, nájdeš ju na hornej lište, a jej bod 14
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

... áno aj fuškári by mali mať oprávnenie na poskytovanie svojich služieb.
yankee
22.07.07,14:01
dik...nevsimol som si to este...

teda chces povedat ze napisat to na kamosa je obidenie zakona a vlastne kazdy by mal mat svoju zivnost? ine riesenie nieje?....

a este: pokial zarobim rocne asi 5000 oplati sa mi zakladat zivnost alebo sa nato vykaslat?...platil by som kolko pri spocitani vsetkych poplatkov??

dik
yankee
23.07.07,16:23
tak toto nechapem...!!! chcem nieco legalne uz konecne a ked som nahodu povedal nieco co tu nepatri tak mi uz nikto nehce poradit???....zajima ma ci sa mi to oplati ked zarobim 5000 rocne vzhladom na poplatky alebo sa mam na tu svoju pracu vykaslat....thx
ajobs
23.07.07,16:29
tak toto nechapem...!!! chcem nieco legalne uz konecne a ked som nahodu povedal nieco co tu nepatri tak mi uz nikto nehce poradit???....zajima ma ci sa mi to oplati ked zarobim 5000 rocne vzhladom na poplatky alebo sa mam na tu svoju pracu vykaslat....thx

Však kamoš ťa môže zamestnať, alebo môže s tebou uzatvoriť inú zmluvu na výkon tejto činnosti podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka.
Johanka
23.07.07,16:50
... lenže kamoš ešte nevie o tom, že potrebuje zamestnanca alebo obchodného partnera.
Nemám nič proti vzťahom, ktoré popísal kolega predomnou, len sa mi nepáči , že váhaš so založením živnosti, lebo síce niečo zarobíš, ale nezdá sa Ti to úmerné námahe spojenej s vybavovaním živnosti, vedením účtovníctva,.... a kopou ďalších povinností, o ktorých ešte ani netušíš. S podnikaním sú však spojené aj nejaké zodpovednosti voči kupujúcim, daňovému úradu, SP , ZP a podliehanie rôznym kontrolám. Z toho všetkého by si sa hodením Tvojej činnosti na kamoša vyhol a to sa mi nepozdáva....
yankee
23.07.07,17:29
ajobs: dik...toto som potreboval vedet...

johanka: prepac ale kamos podnika uz dlhsie a neni nejaky greenhorn....iba ma zajimalo ci sa to da a ci sa to oplati....

momentalne rozmyslam ci si to zalozim alebo prestanem s tym....poradte....
Monika Kováčová
24.07.07,04:21
mesačne náklady na začiatok prvý rok: 1065,- preddavky na zdravotné poistenie (ak nie si zamestnanec)
zač. náklady: podľa druhu činnosti /PC, ERP, tlačiareň, stôl, regále, nájomné... neviem, čo sa ťa môže týkať/
+ kolok za živnosť.
+ročne náklady na vypracovanie DP, príp. za vedenie účtovníctva podľa objemu dokladov...


... snáď ma ešte niekto doplní... všetko ostatné je v téme ZAČÍNAME...