radovanp
22.07.07,20:47
Chcel by som sa spýtať na situáciu:
55-ročný muž si chce tento rok požiadať tento rok o plný invalidný dôchodok. Ako mu ho vypočítajú a koľko mu priznajú, ak:
má 55 rokov
nikdy nebol nezamestnaný
asi 10 mesiacov (celkovo) bol práceneschopný
jeho priemerný osobný mzdový bod je 1,54
Zoltán Kovács
22.07.07,18:50
Neviem či človek môže sám požiadať o plný invalidný dôchodok. Viem, že môj otec bol 12 mesiacov na PN, až potom ho SP pozvala na komisiu, na určenie výšky invalidity.
Katy a R
19.10.07,19:03
Poradíte, prosím?
Pri výpočte ID – 18 ročná osoba podľa § 70 odst. 2 - sa počíta s dobou 44 rokov (teda dôch vek mínus 18)?
Je pre výpočet výšky ID dôležitý údaj o ukončení povinnej školskej dochádzky?
Stefan2005
19.10.07,19:33
Neviem či človek môže sám požiadať o plný invalidný dôchodok. Viem, že môj otec bol 12 mesiacov na PN, až potom ho SP pozvala na komisiu, na určenie výšky invalidity.
Podľa mňa môže... Napr. pred podaním žiadosti bol dobrovoľne nezamestnaný /napr. žena v domácnosti/, opatroval blízku osobu a pod. a má splnené podmienky pre priznanie takéhoto dôchodku a má zdravotnú indikáciu, tak si môže podať žiadosť o priznanie invalidného dôchodku....
Jozef Mihál
20.10.07,07:18
Poradíte, prosím?
Pri výpočte ID – 18 ročná osoba podľa § 70 odst. 2 - sa počíta s dobou 44 rokov (teda dôch vek mínus 18)?
Je pre výpočet výšky ID dôležitý údaj o ukončení povinnej školskej dochádzky?

Čítajte tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/112079/Invalidny-dochodok.html#t2

- áno, 44 rokov,
- údaj o ukončení povinnej školskej dochádzky nie je podstatný,
- podstatné pri § 70 ods.2 je, že osoba bola invalidnou od narodenia alebo sa ňou stala ako nezaopatrené dieťa.
Katy a R
20.10.07,12:01
Čítajte tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/112079/Invalidny-dochodok.html#t2

- áno, 44 rokov,
- údaj o ukončení povinnej školskej dochádzky nie je podstatný,
- podstatné pri § 70 ods.2 je, že osoba bola invalidnou od narodenia alebo sa ňou stala ako nezaopatrené dieťa.

Ďakujem.
K tomu článku - výsledok 6825.- neplatí náhodou pre ID nad 70% ?
(myslím príklad - Kamil K.)
Jozef Mihál
21.10.07,10:44
Áno, mám tam chybu a opravujem ju. Ďakujem za upozornenie.
Katy a R
08.11.07,13:22
Skúsenosť v SP: :confused:
SP žiada zdokladovať k žiadosti o ID aj dobu štúdia. (§70 dst 2 - invalidita z detstva)
Aj napriek predloženým vysvedčeniam zo ZŠ a z ukončených ročníkov SŠ a potvrdenia školy z aktuálneho školského roku (štúdium trvá – nebolo ukončené) – stále to nie je dosť. Stretli ste sa s podobnými nárokmi? Alebo je to až taký nezvyčajný prípad?
A vlastne pre výpočet dôchodku tento údaj je nepodstatný.
K lekárskemu vyšetreniu (zisťovacej prehliadke) a dokumentácii nemali pripomienky.