single
22.07.07,21:12
Dobrý deň,
potrebujem poradiť v otázke výšky výživného na moju 15r.dcéru.
S exmanželom sme mali pojednávanie o výške výživného pred tromi rokmi,súd mu určil sumu 1500,-Sk mesačne.Je zamestnaný ako štátny zamestnanec na ORPZ vo funkcii skladník.Vtedy ešte nebol ženatý,len žil spolu s priateľkou a ich synom v jednej domácnosti,čo súd bral do úvahy pri stanovení výšky výživného.Minulý rok začal popri zamestnaní podnikať,má otvotenú autodielňu,montuje klimatizácie a má odťahovú službu.Jeho príjmy sú pomerne vyššie,ako tomu bolo pred tromi rokmi.Medzi časom sa aj oženil.Potrebujem poradiť v otázkach:1.Mám nárok požadovať zvýšenie výživného a akým spôsobom by som mohla zistit jeho príjmy z podnikania,2.akú výšku výživného by som mohla požadovať,3.môže súd pri určovaní výšky výživného brať do úvahy a to,že si zobral hypotéku na ďalší dom?(pričom to nebolo nutné,nakoľko už jeden dom vlastní),4.keďže je t.č. ženatý,bude sa počítať príjem oboch manželov?
Budem rada,keď sa najde dobrá duša a poradí mi,čo by bolo najlepšie urobiť,keďže nie je ochotný dať pre dcéru o nič viac,ako má určené súdom a nechce pochopiť,že nároky dospievajúcich detí a tiež aj škôl sú pre rodiča,ktorý vychováva dieťa sám,niekedy nad ľudské sily.
Lion Topoľčany
22.07.07,19:51
Ja by som sa až tak matematikou nezaoberala. Jednoducho by som požadovala výživné cca 3.000,-Sk-hop alebo trop. Určite si to obhájite-životné náklady idú predsa hore a u dospievajúcich detí o to viac. Neviem detaily, či dieťa ešte len na jeseň ide na strednú školu / to by bol argument/,
či bude bývať na internáte, či pestuje nejaký drahší koníček-tenis, jazyky v súkromnej škole...a Vy ako správna matka ho podporujete ako sa len dá !!!
A to všetko stojí nenormálne peniaze...P.S.: na margo mužov, čo splodia deti
a neskôr sa nestarajú-jednoducho nechápem-ak si manželia nerozumejú a rozvedú sa je to ich problém, aj keď nakoniec dieťa trpí, ale vykašlať sa na
vlastnú krv po finančnej a výchovnej stránke, no neviem, je to minimálne čudné! A na Slovensku je takých chlapov ako maku-hrôza!
veronikasad
23.07.07,06:22
Dobrý deň,
potrebujem poradiť v otázke výšky výživného na moju 15r.dcéru.
S exmanželom sme mali pojednávanie o výške výživného pred tromi rokmi,súd mu určil sumu 1500,-Sk mesačne.Je zamestnaný ako štátny zamestnanec na ORPZ vo funkcii skladník.Vtedy ešte nebol ženatý,len žil spolu s priateľkou a ich synom v jednej domácnosti,čo súd bral do úvahy pri stanovení výšky výživného.Minulý rok začal popri zamestnaní podnikať,má otvotenú autodielňu,montuje klimatizácie a má odťahovú službu.Jeho príjmy sú pomerne vyššie,ako tomu bolo pred tromi rokmi.Medzi časom sa aj oženil.Potrebujem poradiť v otázkach:1.Mám nárok požadovať zvýšenie výživného a akým spôsobom by som mohla zistit jeho príjmy z podnikania,2.akú výšku výživného by som mohla požadovať,3.môže súd pri určovaní výšky výživného brať do úvahy a to,že si zobral hypotéku na ďalší dom?(pričom to nebolo nutné,nakoľko už jeden dom vlastní),4.keďže je t.č. ženatý,bude sa počítať príjem oboch manželov?
Budem rada,keď sa najde dobrá duša a poradí mi,čo by bolo najlepšie urobiť,keďže nie je ochotný dať pre dcéru o nič viac,ako má určené súdom a nechce pochopiť,že nároky dospievajúcich detí a tiež aj škôl sú pre rodiča,ktorý vychováva dieťa sám,niekedy nad ľudské sily.

Podaj si na súd žiadosť o zvýšenie výživného, kde uvedieš zvýšené náklady dcéry napr. zmenou základnej školy za strednú, mimoškolskú činnosť a pod.
V žiadosti uveď názov zamestnávateľa býv.manžela - ak vieš presnú adresu, príp. aj skutočnosť, že začal podnikať. Súd si vyžiada výpis z daňového priznania na posúdenie príjmov.

---------
Veronika
najag
23.07.07,06:28
Problemom bude skutocnost, ze manzel urcite nema ziadne prijmy z podnikania, pretoze nula s nulou sa stretne kazdy rok na konci roka, ma iste iba vydaje a ziaden zisk a stat to kazdemu podnikatelovi pekne zerie a este by mal doplacat kazdemu podnikatelovi za jeho podnikanie . Takze ked sud zoberie jeho danove priznanie, tak zisti, ze ma iba vydaje na podnikanie, ze si sice mozno kupil Mercedes, ze si kupil zariadenia, ale nema ziadne prijmy, ktore by opravnovali sud na zvysenie vyzivneho. Takze sa netes, pretoze taka je prax. Ak by bol charakter, tak pride sam a da Ti navyse peniaze, pretoze je to jeho dcera a snazil by sa eliminovat aspon financne skutocnost, ze ste sa rozviedli a dcera na to doplatila.
single
23.07.07,20:30
Ďakujem Vám za rady,ktoré ste mi napísali.Ale je fakt,že sa bojím práve toho,čo napísal najag,a to že si všetko odpíše a súd mi neurčí nijaké zvýšenie,alebo len nejakých 200-300korún a to je pri tých jeho prijmoch mizivá čiastka.Určite je nejaký spôsob,akým zistiť príjmy z podnikaia.Počula som o audite na firmy.Týka sa to aj s.r.o.? Je možné požiadať o audit a kto to bude platiť,poikaľ sa zistí,že má v účtovníctve nejaké nezrovnalosti?
najag
24.07.07,05:17
Audit nic nezisti, lebo v podnikani ide vsetko tak, aby sa statu nemusela odviest ziadna dan, aj ked sa podnikatel topi v peniazoch. V parlamente su predsa podnikatelia, ktori robia zakony pre seba a svoju loby, vysledkom je tato skutocnost.Takze sud nebude mat z coho priznat, pre sud je podkladom danove priznanie, ktore ked je v poriadku, tak sud nema potrebu nic robit. Maximalne, ak by si chcela sama prispiet chudobnemu podnikatelovi .......
kaja29
24.07.07,08:13
Single, ak môžem poradiť, tak v zmysle zákona o rodine, dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery, teda vždy ak dôjde k zmene pomerov, pričom zákon výslovne neurčuje, čo možno za zmenu pomerov požadovať môže to byť nástup na inú školu, zdravotné výdavky, vek a pod.. Pokiaľ ide o výšku výživného akú môžeš požadovať, je to len na tebe, nakoľko ty disponuješ návrhom, teda ty určuješ, akú výšku požaduješ. Ak by to bolo veľa, nemyslím, že by to bol problém, nakoľko v takom prípade súd zvýšené výživné prizná ako uzná a v prevyšujúcej časti návrh zamietne. Pokiaľ ide o exmanželove výdavky, tak podľa § 62 ods. 5 zákona o rodine výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Samozrejme, ak sa ex znova oženil, bude súd prihliadať aj na túto skutočnosť, ale neobávaj sa podať návrh na zvýšenie výživného, myslím, že aj vzhľadom na vek dcéry je zvýšenie opodstatnené.
deha
24.07.07,12:10
Poradím ti, daj si návrh na 5000 vyživné a 3000, ktoré chceš ti odklepnú.
Lion Topoľčany
24.07.07,12:12
Poradím ti, daj si návrh na 5000 vyživné a 3000, ktoré chceš ti odklepnú.


Aj ja by som volila podobnú stratégiu.
v_mary
25.07.07,15:40
Budem rada,keď sa najde dobrá duša a poradí mi,čo by bolo najlepšie urobiť,keďže nie je ochotný dať pre dcéru o nič viac,ako má určené súdom a nechce pochopiť,že nároky dospievajúcich detí a tiež aj škôl sú pre rodiča,ktorý vychováva dieťa sám,niekedy nad ľudské sily.

Asi to nie je rada, ale nielen moja skúsenosť je taká, že rodiča ( nezáleží na pohlaví - to kvôli objektivite), ktorý nemá záujem o dieťa a nechce dobrovoľne platiť, neprinútiš. Taký je schopný tvrdiť, že nemá ani vlastnú posteľ :) , ...
Ak si sa rozhodla, že budeš bojovať, tak ti veľmi držím palce, a obdivujem ťa :)
single
25.07.07,17:32
:--- milí poraďáci,neviem,ako sa vám poďakovať.Ja to teda skúsim,aj keď už teraz mám hrču v žalúdku;) ,a ak sa mi môj zámer podarí,budem vás o tom informovať.
najag
26.07.07,05:31
Nic sa neboj, iba sa pust do boja. Niekedy uz na zaciatku prehrata nadej moze byt na konci vitazstvom.....a mozno, ze sa mu pohne svedomie :-))))
dad111
27.07.07,09:27
A nazvala si vobec otazku spravne? Je vyzivne to najdolezitejsie co Vasa dcera potrebuje? Bol a je manzel jediny, ktory je ten zly? Kde si bola od zaciatku Ty? Aky je a bol Tvoj zmysel pre zodpovednost, ked ste spolu zacinali a rozhodli sa mat spolocne dieta? Alebo to bol len ten obycajny zvieraci pud. Bola si pri vsetkom aj Ty a mala si dost casu a prilezitosti, vcas to zastavit. Dnes je uz trocha neskoro. Meskanie ma uz 15 rokov. Teraz Vase chyby nenapravi ziadne vyzivne. Od zaciatku si predsa mala vidiet s kym a co robis. Teraz si z toho robis zarobkovy podnik a snazis sa ohurovat svet aka si starostliva matka. Precitaj si co vsetko si uz pred uradmi a sudmi prehlasovala. Vsetkych si presviedcala ak len a len Ty sa dokazes postarat o dieta. Tak neplac ze sa to neda zvladnut. Neviem, ci vo Vasom pripade exmanzel suhlasil bez namietky s navrhom na zverenie do vychovy. Poznam vsak mnoho pripadov, ked to tak nebolo a sud jednoducho rozhodol. Nie vzdy su ti muzi najhorsi a dokazu sa o deti postarat lepsie ako ich exmanzelky. Peniaze su dolezite, ale uvedom si a nielen Ty, aj vlastny podiel viny na momentalnom stave. Co keby si ponukla otcovi dietata, aby sa on staral o dceru a ty mu platila vyzivne. Pre mnohe zeny je to ale nemyslitelne. Je to pre ne zdroj slusneho prijmu a navyse dobry argument pri vsemoznych poziadavkach na ulavy. Uz to asi dlho nepotrva a ked dcera dospeje, bude mat svoj vlastny nazor, a da Vam obom jasne najavo svoju vdaku za to ake mala detstvo. Nepisem tuto odpoved ako nejaky ideologicky fanatik. Vadi mi vsak, ze v doterajsej diskusii som nikde nenasiel ani slovo o tom, ze vina je na oboch stranach. Kazdy v tom vidi len peniaze. To skutocne nie je pre tie nestastne deti dolezite.
andreav37
27.07.07,10:26
Ja súhlasím s názorom kaja29. Zmenili sa pomery na obidvoch stranách.Každopádne si ale zober právnika,ja osobne by som bez neho nejednala.Žiadala by som 7000,- SKK mesačne - od dátumu podania, prípadne aj od začiatku r. 2007, t.j. k 1.1.2007 spätne doplatiť.Je to totiž možné.Viem, že táto suma vyrazí mnohým dych,ale je to "pľuvanček", keď si spočítam,koľko napr. mesačne investujem na 1 dieťa.Ak by som do tejto réžie započítavala aj povedzme dovolenku, tak náklady na mesiac sú cca 14000,- SKK.Každý z rodičov sa musí podielať na výžive a výchove svojho dieťaťa rovnakým dielom, pričom životná úroveň Vás všetkých má byť rovnaká.Žiadaj životnú úroveň, na akej si žije Tvoj ex. Preto by som dala túto sumu, lebo realita bude pravdepodobne vzhľadom k tomu,že od posledného zvýšenia uplynuli 3 roky cca 3000,- SKK mesačne.S dobrým právnikom aj viac.
single
14.08.07,17:29
milý dad111!
PRE OBJASNENIE!moje manželstvo skončilo po 10r.,keď zostala jeho kolegyňa tehotná...spoločne sme kúpili malý domček,ktorý doteraz splácam.Naša dohoda bola,že nebudem od neho požadovať žiadne výživné,pokiaľ ten dom prepíše na mašu dcéru.Dohodu nepodpísal,bývali sme tam 2,5roka a on neplatil nič.To už býval v novej rodine.Ja som si popri zamestnaní robbila špecializačné štúdium,aby som platove postúpila,pretože pracujem v zdravotníctve a tie platy,hlavne v našom regióne sú mizerné.Až raz keď som sa vrátila so školy som si doma našla kľúče s adresou od "nového"bytu a odkaz,že sa mám do týždňa vysťahovať....keď som vkročila do bytu,nenachádzala som slov...bol to byt po cigáňoch,bez záchodu,umývadle,so zhnitou kuch.linkou a nefunkčným sporákom....o stenách a podlahe ani nehovorím!Podotýkam,že kuchzňu v dome som MUSELA nechať v pôvodnom stave.Po tomto čine som podala žiadosť o výživné!!!!!!
A ešte na margo STAROSTLIVÉHO OTECKA:dcére platím vlastný telefón,na ktorý jej môže kedykoľvek zavolať.A čo myslíš?robí to?Ano,asi tak raz za mesiac jej zavolá,či má pre ňu prísť.Zabúda na jej sviatky a keď ho na to o 21,00 upozorním,keď uu dieťa plače,že si všetci spomenuli,len otec nie,tak jej napíše SMS!Ďalej,koncom júna sa ženil(všetka česť po toľkých rokoch)a dcére len tak medzi rečou oznámi,že ak chce,tak nech príde.Zavolal jej až keď boli po sobáši,na ktorom sa zúčastnil len jeho syn...Ďalší príklad starostlivého otca,ktorého sa tak veľmi zastávaš:DOVOLENKA....S dcérkou sme boli vlani(po dvojročnom šetrení a privyrábaní si popri práci!)na dovolenke v Grécku.On išiel toho roku na dovolenku do Tuniska a len tak jej ozníámil,že ju nemôže zobrať,lebo už nemá na ňu peniaze!!!!!A popri tom cestovky ponúkajú zájezdy,kde ná dieťa do 15r. zlavu,dokonca aj zadarmo.....
Ešte mám pokračovať??????
Myslím že je každému jesné,koho si dieťa bude vážiť a koho nie!
Ale dotoho....môžeš kľudne ďalej !kydať" hnoj na matky,ktoré chcú pre svoje dieťa to najlepšie.
Myslím si,milý PORAĎÁK,že tiež patríš medzi mužov,ktorí sa držia hesla: zíde z očí,zíde z mysle.