Marcela16
23.07.07,09:29
Chcem sa spýtať niekoho kto vypláca nízke mzdy. Či je nutnosť v takomto prípade zaradiť pracovníka do tarify podľa stupňa náročnosti, o ktorých hovorí zákonník práce. Lebo zamestnanci, ktorým robím mzdy sú vo funkcii konateľ, vedúci, ... Teda mali by mať hrubú mzdu vyššiu ako ju majú v skutočnosti. Je nutné ich zaradiť do platovej tarify, aby mali zvýšenú minimálnu mzdu... Kontroluje to vôbec niekto? Neviem ako to mám urobiť, nakoľko nemám ešte veľké skúsenosti. Poraďte mi prosím niekto ako by to malo byť.
Tweety
23.07.07,07:33
Podľa § 120 odst.3 ZP je zamestnávateľ povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň náročnosti práce.
Marcela16
23.07.07,07:35
Ja viem, že je to podľa zákonník práce takto. Chcem vedieť, či konateľ to môže napr. v internej smernici upraviť. Napr. takto, že všetci zamestnanci okrem neho by boli zaradení do týchto taríf, len on nie. On by si napr. vyplácal raz ročne odmeny, alebo podiel zo zisku.
ajobs
23.07.07,07:41
Ja viem, že je to podľa zákonník práce takto. Chcem vedieť, či konateľ to môže napr. v internej smernici upraviť. Napr. takto, že všetci zamestnanci okrem neho by boli zaradení do týchto taríf, len on nie. On by si napr. vyplácal raz ročne odmeny, alebo podiel zo zisku.

Marcelka, konateľ nie je zamestnanec (ak nemá pracovnú zmluvu na funkciu inú ako výkon činnosti konateľa). Takže konateľa do žiadneho stupňa náročnosti v zmysle ZP nezaraďuješ - konateľ si môže vyplácať aj 1 Sk mesačne a nič sa nedeje.
Anja111
23.07.07,07:44
Ja viem, že je to podľa zákonník práce takto. Chcem vedieť, či konateľ to môže napr. v internej smernici upraviť. Napr. takto, že všetci zamestnanci okrem neho by boli zaradení do týchto taríf, len on nie. On by si napr. vyplácal raz ročne odmeny, alebo podiel zo zisku.
Treba rozlišovať, či poberá konateľ mzdu na základe pracovnej zmluvy, alebo poberá odmenu na základe mandátnej zmluvy, zmluvy o výkone funkcie. Ak poberá odmenu za výkon funkcie, tak táto nepodlieha stupňu náročnosti práce, ale môže byť vyplatená v akejkoľvek dohodnutej výške, teda aj v nižšej, ako je minimálna mzda.
Marcela16
23.07.07,07:44
Môj konateľ si urobil pracovnú zmluvu - kde má funkciu - konateľ. Ja som nastúpila do firmy, kde už takáto pracovná zmluva existovala. A samozrejme má nízky príjem. Ide mi o to, či nemusí byť zaradení do tých taríf, alebo musí. Alebo to mám dať do internej smernice.
anaman
23.07.07,07:48
Marcelka, ustanovenia v internej smernici nemôžu byť v rozpore s ustanoveniami platných zákonov, platí, že ustynovenie vyššej právnej normy má prednosť pred ustanovením nižšej normy. Ak by ste vo svojej internej norme zaradili vedúcich pracovníkov do nižších stupoňov náročnosti ako je stanovené v zákonníku práce v tejto časti by bola vaša interná norma neplatná. Pre našich klientov bežne vypracovávame interný predpis stupne náročnosti pracovných miest, ale je to veľmi špecifický predpis pre každú organizáciu.
ajobs
23.07.07,16:15
Môj konateľ si urobil pracovnú zmluvu - kde má funkciu - konateľ. Ja som nastúpila do firmy, kde už takáto pracovná zmluva existovala. A samozrejme má nízky príjem. Ide mi o to, či nemusí byť zaradení do tých taríf, alebo musí. Alebo to mám dať do internej smernice.

Tak takáto pracovná zmluva je neplatná - pretože funkciu konteľa nemôže vykonávať v pracovnoprávnom vzťahu. Nech sa normálne odhlási zo SP, a na funkciu konateľa si môže urobiť zmluvu o výkone funkcie (alebo mandátnu zmluvu). Ak chce mať aj pracovnú zmluvu, nech si ju dá na nejakú inú funkciu, napr. generálny riaditeľ, riaditeľ, prezident, alebo čosi podobné.
misomiso
23.07.07,17:08
Ak chce mať aj pracovnú zmluvu, nech si ju dá na nejakú inú funkciu, napr. generálny riaditeľ, riaditeľ, prezident, alebo čosi podobné.

Najlepsie je si dat zo zaciatku "vratnik", lebo tak clovek potom moze robit aj vo vlastnej firme karieru. Navyse uplne legalne moze poberat minimalnu mzdu.
ajobs
24.07.07,08:41
Najlepsie je si dat zo zaciatku "vratnik", lebo tak clovek potom moze robit aj vo vlastnej firme karieru. Navyse uplne legalne moze poberat minimalnu mzdu.

.....alebo funkciu "hlavný(á) upratovač(ka)". A aby to bolo distingvovanejšie, môže si dať funkciu manažer(ka) podlahových krytín.
Ežor
05.11.07,14:06
Dobrý deň,
do akého stupňa náročnosti patrí samostatná účtovníčka zároveň aj mzdová účtovníčka a administratívna pracovníčka /čiže dievča pre všetko/
Ďakujem
zvs-enco
09.11.07,14:27
Prajem pekný podvečer.Prosím o radu. Naši zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou.Zamestnávateľ musí mať vypracovaní stupeň náročnosti, a či musí byť také aké sú v ZP? Alebo zamestnávateľ si môže stanoviť svoje.
Za rýchlu odpoveď Vám vopred ďakujem .Spozdravom Gizel.