macusita
23.07.07,09:50
Dobrý deň,

nevedeli mi odpovedať na daňovom úrade na nasledovnú otázku:

SRO, jediný spoločník sa rozhodne - na základe VZ, znížiť ZI, ktoré splatil v plnej výške a zníženie mu bude vyplatené, otázka znie, či príjem zo zníženia ZI, na ktoré má nárok, je pre tohto spoločníka zdaňovaný príjem alebo od dane oslobodený?
m.hladka
23.07.07,10:12
ZI, ktoré vloží spoločník do SRO pri jej vzniku, je už zdanené, sú to jeho vlastné peniaze, ktoré už niekde zarobil a boli už zdanené. Keď si chce spoločník znížiť ZI zákonným postupom, tak si vracia vložený vklad a teda nemôže byť zdanený. Nechápem, prečo na DÚ nevedeli na to odpovedať!
macusita
26.07.07,11:38
Dobrý deň, presne to isté som povedala aj ja konzultantovi na DU, ale chcel ma vopchat do paragrafu o prevode obchodného podielu, ktorý podlieha zdaneniu a ešte mi dal e-mailovu adresu na drsr, kde mam napisať a príde mi odpoveď určite dobra, tak uvidim.
macusita
23.08.07,06:54
Táto odpoveď mi prišla z daňového úradu, takže, podľa môjho názoru, je to proti zamedzeniu dvojitého zdanenia, ale odpoveď je:

K Vášmu dopytu ohľadom oslobodenia sumy vyplatenej ako zníženie základného imania uvádzame:
Podľa § 2 písm. h/ zákona o dani z príjmov /zákon č. 595/2003 Z.z. v znení nesk. predpisov/ zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy.
Pretože príjem uvedený v dopyte nie je uvedený medzi príjmami, ktoré nie sú predmetom dane ani medzi oslobodenými príjmami, je zdaniteľným príjmom.
Vladimír Ozimý
05.04.11,12:52
Dobrý deň,

rád by som sa vrátil k tejto problematike. Neriešili ste niekto ešte dotazom na DRSR alebo tak oblasť vyplatenia časti základného imania v s.r.o. po jeho znížení. Otázka je aký to má dopad na fyzickú osobu, spoločníka. Každá informácie by bola super. Ďakujem.
lubko6394
05.04.11,13:12
Dobrý deň,

rád by som sa vrátil k tejto problematike. Neriešili ste niekto ešte dotazom na DRSR alebo tak oblasť vyplatenia časti základného imania v s.r.o. po jeho znížení. Otázka je aký to má dopad na fyzickú osobu, spoločníka. Každá informácie by bola super. Ďakujem.

To teda nemám, ale podľa môjho názoru dáva predsa spoločník do SRO vklad. Takže ked sa ZI zníži, tak sa predsa jedná o vrátenie vkladu a nie príjem.
Ale v tejto banánrepublik som si ani v takejto jasnej veci celkom istý.
marjankaj
05.04.11,13:22
Dobrý deň,

rád by som sa vrátil k tejto problematike. Neriešili ste niekto ešte dotazom na DRSR alebo tak oblasť vyplatenia časti základného imania v s.r.o. po jeho znížení. Otázka je aký to má dopad na fyzickú osobu, spoločníka. Každá informácie by bola super. Ďakujem.

Pozerám na to ako puk.

Možno sa na toto vzťahuje aj §19 ods.(2) písm.(g) a aj ods.(5)
marjankaj
05.04.11,13:26
To teda nemám, ale podľa môjho názoru dáva predsa spoločník do SRO vklad. Takže ked sa ZI zníži, tak sa predsa jedná o vrátenie vkladu a nie príjem.
Ale v tejto banánrepublik som si ani v takejto jasnej veci celkom istý.


To vyzerá tak, že aj keď mi niekto vráti pôžičku, tak je to zdaniteľný príjem.:eek:
Vladimír Ozimý
05.04.11,13:38
Dajme si otázku:

Čo keď je základné imanie tvorené najmä z výsledkov hospodárenia z rokov 2003 a skôr, kedy sa valné zhromaždenie rozhodlo navýšiť základné imanie zo zisku spoločnosti.
Braňo
05.04.11,13:38
Nejedná sa o príjem.
Vladimír Ozimý
05.04.11,13:40
Nejedná sa o príjem.

O.k. Braňo, tento vnútorný pocit mám aj ja. Treba to však aplikovať aj na jednotlivé ustanovenie zákona.
Súhlasím a nie je problém ak ide o vyplatenie ZI, ktorý som vytvoril z vlastných vložených prostriedkov či už ako peňažný alebo nepeňažný vklad. Ale čo v prípade ak sú tam skryté zisky podniku z rokov 2003 a skôr
marjankaj
05.04.11,15:54
O.k. Braňo, tento vnútorný pocit mám aj ja. Treba to však aplikovať aj na jednotlivé ustanovenie zákona.
Súhlasím a nie je problém ak ide o vyplatenie ZI, ktorý som vytvoril z vlastných vložených prostriedkov či už ako peňažný alebo nepeňažný vklad. Ale čo v prípade ak sú tam skryté zisky podniku z rokov 2003 a skôr

Tak možno tento §


§ 3
Predmet dane

(2) Predmetom dane nie je
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,



§52
(24) Ustanovenie § 3 ods. 2 písm. c) a § 12 ods. 7 písm. c), podľa ktorého uvedené plnenia nie sú zdaňované, sa použije na podiely na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobie po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, na vyrovnacie podiely a na podiely na likvidačnom zostatku, na vyplatenie ktorých vznikol nárok po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Ak podiel na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2003 plynie od 1. apríla 2004 daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, je príjmom zo zdroja na území Slovenskej republiky zdaňovaným daňou vyberanou zrážkou (§ 43); tento príjem nie je predmetom dane, ak plynie daňovníkovi so sídlom v členskom štáte Európskej únie, ktorý má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie. Ak podiel na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2003 plynie daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinosťou od subjektu, ktorý má sídlo v inom členskom štáte Európskej únie, a tento daňovník má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, tento príjem odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii nie je predmetom dane.
lubko6394
06.04.11,07:42
Dajme si otázku:

Čo keď je základné imanie tvorené najmä z výsledkov hospodárenia z rokov 2003 a skôr, kedy sa valné zhromaždenie rozhodlo navýšiť základné imanie zo zisku spoločnosti.

A to ste dokázali ako ? Predsa normálny postup je, že po podaní DP rozhodne valná hromada o rozdelení zisku. A ten môže bud dať spoločníkom ako dividendu, alebo ponechať v spoločnosti ako nerozdelený zisk. A ak som zobral dividendu, tak som ju v roku 2003 musel zdaniť ako svoj príjem a vložil som svoje zdanené peniaze - t.j. zvýšil VKLAD. Ak som dividendu nevzal, tak mi tam svieti ako nerozdelený zisk z roku 2003, ktorý si bez zdanenia vyplatiť nemôžem, lebo sa týka zisku roku 2003 a vtedy sa zisky zdaňovali. Ak by tento postup - t.j. navýšenie ZI priamo zo zisku 2003 bol aplikovateľný tak by som si mohol dnes zvýšiť ZI z 5000 na 10.000 Eur a následne pôvodný vklad bez zdanenia vybrať. A to sa asi dať nebude.
Ľuboslav
06.04.11,09:09
A to ste dokázali ako ? Predsa normálny postup je, že po podaní DP rozhodne valná hromada o rozdelení zisku. A ten môže bud dať spoločníkom ako dividendu, alebo ponechať v spoločnosti ako nerozdelený zisk. A ak som zobral dividendu, tak som ju v roku 2003 musel zdaniť ako svoj príjem a vložil som svoje zdanené peniaze - t.j. zvýšil VKLAD. Ak som dividendu nevzal, tak mi tam svieti ako nerozdelený zisk z roku 2003, ktorý si bez zdanenia vyplatiť nemôžem, lebo sa týka zisku roku 2003 a vtedy sa zisky zdaňovali. Ak by tento postup - t.j. navýšenie ZI priamo zo zisku 2003 bol aplikovateľný tak by som si mohol dnes zvýšiť ZI z 5000 na 10.000 Eur a následne pôvodný vklad bez zdanenia vybrať. A to sa asi dať nebude.

§ 144 ObZ (znenie platne v r.1991)
Valné zhromaždenie môže rozhodnúť o zvýšení základného
imania z majetku prevyšujúceho základné imanie
spoločnosti. Tým sa zvyšuje výška vkladu každého
spoločníka v pomere zodpovedajúcom ich doterajším
vkladom.

§144 (ObZ sucasny stav)
Valné zhromaždenie môže rozhodnúť, že nerozdelený zisk alebo fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je zákonom ustanovené, alebo iné vlastné zdroje spoločnosti vykázané v individuálnej účtovnej závierke vo vlastnom imaní spoločnosti sa použijú na zvýšenie základného imania. Spoločnosť môže takto zvýšiť základné imanie iba pri dodržaní podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Ustanovenie § 208 ods. 2 sa použije primerane.


medzicasom boli zmeny ale vzdy to nejako islo urobit.