babs
23.07.07,11:00
dobry den prajem,
ludkovia poradte :-) advokat (s. r. o.) ide kupit byt, ktory sluzil ako kancelarske priestory. Chce ho tiez vyuzivat na podnikatelsku cinnost, t. z. zriadit si tam svoju advokatsku kancelariu. Kupuje od realitky, ktora je platcom dph. Ma narok na odpocet dph napriek tomu, ze v katastri je zapisany ako bytova jednotka a nie ako nebytovy priestor?? Po zakupeni ho chce normalne zaradit do majetku a uplatnovat si odpisy. Ja si myslim, ze problem by to asi nemal byt, pretoze aj v pripade danovej kontroly vie preukazat, ze tam nemieni byvat a ze to skutocne chce vyuzivat ako advokatsku kancelariu. A ak by sa po zakupeni nahodou rozhodol, ze tieto priestory chce nacas (napr.2-3 roky) prenajat, ako sa na to pozerat z pohladu dph a dzp?? Moze to vobec advokat prenajat, ked to nebude mat ako uvedenu cinnost, advokati mozu mat ako cinnost len poskytovanie pravnych sluzieb. Medzi ake prijmy to zaradit?? a z pohladu dph zalezi na tom komu to prenajme (ci platcovi alebo neplatcovi)??
dakujem za odpovede
Vladimír Ozimý
23.07.07,10:14
veľa otázok pokope :)

1) ak zaradí byt do obchodného majetku nevidím problém uznať to ako daňový výdavok odpis - asi by som odporučil tento priestor nahálasiť na obecnom úrade ako podnikateľský priestor
2) ako náhle využívate byt na podnikanie ide podľa mňa o klasické dodanie tovaru podľa zákona o dph (par. 8 ods 1 pism a) takže nevidím problém uplatniť si dph
3) v prípade ak by to chcel prenajímať a má to zaradené v obchodnom majetku musel by mať na to živnostnenské oprávnenie podľa môjho názoru alebo to vyradiť z obchodného majetku vysporiadať si dph a prenajímať to ako súkromná osoba...par 6 ods 3
4) prenájom je zdaniteľný príjem pričom ak to prenajíma na živnosť tak je to zdaniteľný príjem od 1 koruny ak sa prenajíma na základe par. 6 ods 3 je príjem z prenájmu oslobodený až do výšky 5 násobku životného minima a zdaňuje sa príjem až nad túto sumu
5) čo sa týka dph - ak ste platiteľom dph vy sa môžte na základe par. 38 rozhodnúť či prenájom budete zdaňovať alebo nie ale len voči platiteľovi nie voči neplatiteľovi to jest ak to prenajmete neplatiteľovi automaticky vystavujete fa bez dph a vstupujete do koeficientu (par 50), ak prenajmete platiteľovi potom sa rozhodnete či mu to zdanite alebo nie...rozhodujete sa individuálne pri každom platiteľovi...
babs
23.07.07,10:27
dakujem pekne za odpovede, skoda len ze to pripadne prenajimanie sa neda inak vyriesit ako vynatim z majetku. Advokati to maju tazke ked mozu mat ako cinnost len poskytovanie pravnych sluzieb. Tu ide skor o to ze tie priestory su teraz pre neho velke a je dost mozne ze by bolo vyhodnejsie to skutocne tie dva tri roky prenajimat. Ale zase potom by musel vratit odpocitanu dph. Takze bud sa tam prestahuje hned alebo inak sa mu to az tak neoplati, kedze ako FO platitelom dph nie je. Nejde o malu sumu takze dph-cka si spravi svoje. Predpokladam ze ako prilezitostny prenajom by sa to asi brat nedalo :rolleyes:. No tak mu nezostava nic ine len sa rozhodnut..