lefty
23.07.07,10:30
Poradte prosím, kde nájdem mapy podložia, resp. spodných vôd. potreboval by som zistiť či má význam v danej oblasti vykopať studňu.
Ďakujem.
Stina
23.07.07,09:00
borob
23.07.07,10:46
Najdi si stareho miestneho studniarskeho majstra a ten vie čo v žiadnej mape nenajdeš. a potom dvoch nezavislich prutkarov a každemu povedz že je prvý ktory tam prutkuje, Tieto informacie nenahradí žiadna mapa.
Boro
apsgroup
22.08.07,11:07
Hladám kontakt na firmy, ktoré kopú studne resp. na nejakeho majstra-studnára,
najlepsie v Zilinskom kraji. Resp.máte skúsenosti s kopanou resp.nabitou studnou???Vdaka za kazde vyjadrenie.
Olgica
22.08.07,11:32
Daj si do googla studne a vyhľadá ti ich.
lachim1
12.04.08,20:30
Aj s kopanou aj nabitou studňou mám skúsenosti.Všetko záleži aj na
výdatnosti prameńa a na hĺbke v akej sa pramen nachádza .Dobrý prútkar to káže povedať ako hlboko je voda a či sa jedná o pitnú
alebo užitkovú vodu .
Composite
13.04.08,07:44
Chlapi dnes je technika :D, prdieť na prútkarov, dnes ti firmy pomocou prístrojov nájdu vodu kdekoľvek. Povie ti ako je hlboko, kadiaľ sa ťahá, výdatnosť,.... a pekne ti to ukáže na NB, vytlačí ti mapy, 100% spoľahlivosť.
Braňo
13.04.08,08:50
Chlapi dnes je technika :D, prdieť na prútkarov, dnes ti firmy pomocou prístrojov nájdu vodu kdekoľvek. Povie ti ako je hlboko, kadiaľ sa ťahá, výdatnosť,.... a pekne ti to ukáže na NB, vytlačí ti mapy, 100% spoľahlivosť.

Dobrý prútikár dáva tiež 100% garanciu vrátane vrátania peňazí.
Composite
13.04.08,12:07
šak nič proti nim, ale nepovie ti to čo prístroje ;).
Po sonde pozemku som si krásne mohol pozrieť čo kadiaľ ide, v akej hĺbke, sile a ďalších x-vecí .... cenu neviem, bolo to po známosti.
zinno
19.05.08,07:56
Composite, prosim aka firma mi spravi taku sondu pozemku ? resp. co aky vystup si mam pytat ... tiez potrebujem studnu. dikes
mmaarreekk
09.02.09,11:32
Ahoj Composite - chceme začať stavať domček a uvažujeme nad kopanou studňou - v tomto príspevku hovoríš o možnosti analýzy spodných vôd nejakou firmou - vedel by si poradiť niečo bližšie?
dík
KEJKA
06.04.09,20:23
pridám otázku....
mám ponuku na studňu 10m hlbka s výdatnosťou 40 l,
voda nebude pitná.Je to možné na Žitnom ostrove, že z takej hlbky nebude voda pitná?
navrtaná studňa, nie kopaná, aká cena by podľa vás bola akceptovateľná? Voda mi stačí úžitková, tá otázka o pitnosti bola len okrajová......
Ďakujem za odpoveď.
rob999
06.04.09,20:35
pridám otázku....
mám ponuku na studňu 10m hlbka s výdatnosťou 40 l,
voda nebude pitná.Je to možné na Žitnom ostrove, že z takej hlbky nebude voda pitná?
navrtaná studňa, nie kopaná, aká cena by podľa vás bola akceptovateľná? Voda mi stačí úžitková, tá otázka o pitnosti bola len okrajová......
Ďakujem za odpoveď.

Dobrá cena je pri priemere 200 mm 1200 Skk vrátane potrubia.
rob999
06.04.09,20:36
Samozrejme za meter hĺbky
KEJKA
06.04.09,21:08
vďaka, priemer neviem, ale ponuka je na 12000 Sk, čo sa mi zdalo oproti ponukám na kopanú studňu oveľa prjateľnejšia cena. Ten výkon bude na bežné polievanie,používanie stačiť?
majkii
06.04.09,21:44
pridám otázku....
mám ponuku na studňu 10m hlbka s výdatnosťou 40 l,
voda nebude pitná.Je to možné na Žitnom ostrove, že z takej hlbky nebude voda pitná?
navrtaná studňa, nie kopaná, aká cena by podľa vás bola akceptovateľná? Voda mi stačí úžitková, tá otázka o pitnosti bola len okrajová......
Ďakujem za odpoveď.

na žitnom ostrove sú dobré podmienky na vrtanie studní a výdatnosti vrtov sú zvyčajne veľmi dobré. Meter vŕtanej studne s vystrojením by nemal prekročiť 50 euro za meter bez DPH. Niektoré firmy dávajú aj nižšie ceny, ale účtujú si dporavné náklady, náklady na obhliadku a tak podobne. treba si porovnať komplexné ponuky.
S kvalitou vody sa môže vyskytnúť problém, zvykmú byť zvýšené obsahy alebo prekročené limity dusičnanov, amónnych iónov a niektorých stopových prvkov dôsledkom intenzívneho poľnohospodárstva.
KEJKA
07.04.09,12:28
Dobrá cena je pri priemere 200 mm 1200 Skk vrátane potrubia.
takže som dostala objednávku na podpis a tam je uvedené že priemer 48 mm.
To je divné, nie? A že studňa nebude vhodná na riešenie-pripájanie automatických závlahových systémov.
KEJKA
07.04.09,13:59
takže som dostala objednávku na podpis a tam je uvedené že priemer 48 mm.
To je divné, nie? A že studňa nebude vhodná na riešenie-pripájanie automatických závlahových systémov.
http://www.porada.sk/t69217-p2-vlastna-studna-len-na-teplu-vodu.html#post1013637
majkii
07.04.09,18:12
takže som dostala objednávku na podpis a tam je uvedené že priemer 48 mm.
To je divné, nie? A že studňa nebude vhodná na riešenie-pripájanie automatických závlahových systémov.

priemer 48 mm ??? tento vnútorný priemer sa používa na piezometre a pozorovacie vrty, nie na exploatačné vrty - studne. priemery studní sa realizujú podstatne väčšie napr. od 200 mm cez 279 mm až po 360 mm s vnútorným priemerom minimálne 160 mm. Väčšie priemery sa používajú preto, aby sa v samotnom vrte akumulovalo dostatočné množstvo vody, ďalej, tým, že je väčšia plocha obvodového plášťa vrtu pritečie do vrtu väčšie množstvo vody za rovnaký čas a teda sa zásoby vody vo vrte rýchlejšie doplnia. Ešte som nepočul, že by sa ralizoval tak tenký profil vrtu na studňu.
KEJKA
07.04.09,18:35
no sú studne vrtane, kopané a narážané.... a tie posledné sú s týmto priemerom, 6/5, alebo nejako tak.....
rúra s hrotom sa narazí do hlbky 12m a viac. Na Žitnom ostrove nie je problém s vodou.
No a voda sa potom čerpá čerpadlom. Samozrejme, ponorné čerpadlo tam nie je možné dostať, ale výkon to má.
to sú reči, uvidím. Ale nemám to len z jednej ruky.
KEJKA
08.04.09,16:11
dostala som ponuku aj na kopanú studňu 71 000 ASk plus náklady na ubytovanie !!! wau, sila.
rob999
08.04.09,20:30
S narážanými studňami nemám žiadne osobné skúsenosti ale počul som o tom aj v tých malých priemeroch, čo v prípade vysokých spodných a výdatných vôd v tej oblasti naozaj problémom byť nemusí. Vŕtané od 160 mm.
KEJKA
09.04.09,09:31
áno, je to špecifikum Žitného ostrova, za pomerne nízky peniaz sa dostanem do hlbky
aj 18-24 m., všetko závisí len od potreby mať-nemať pitnú vodu. Darling, šachta, zásobník - aj tieto náklady zdaleka sa nepriblížia k ponuke na kopanú studňu, takže nie je o čom rozmýšľať - si myslím.
http://www.porada.sk/t69217-p2-vlastna-studna-len-na-teplu-vodu.html#post1013637
KEJKA
12.04.09,06:57
moja dilema - aké kritéria mám zvážiť pri výbere miesta pre novú studňu? Samozrejme za predpokladu, že mám na výber z hľadiska výskytu vody, čo ale mám.
Aké iné kritéria? Vzdialenosť od domu? Budúci altánok?
Okrem domu počítam len s okrasnou záhradou -cca 3á.
Ďakujem za námety.
KEJKA
12.04.09,18:25
moja dilema - aké kritéria mám zvážiť pri výbere miesta pre novú studňu? Samozrejme za predpokladu, že mám na výber z hľadiska výskytu vody, čo ale mám.
Aké iné kritéria? Vzdialenosť od domu? Budúci altánok?
Okrem domu počítam len s okrasnou záhradou -cca 3á.
Ďakujem za námety.
tiež neviem , aké čerpadlo=darling mám vybrať, výber je bohatý, ale tým parametrom ani zbla nerozumiem, napr: som našla túto teoriu:
Hs, Ls (Hs) výška hladiny (od sacieho hrdla čerpadla po najnižšiu hladinu vody) v metroch.
(Ls) vzdialenosť studne od uvažovaného umiestenia vodárne v metroch.
K celkovému výškovému rozdielu (Hs) musíme pripočítať hodnotu vzdialenosti zdroja vody od vodárne (Ls) vydelene 10-timi (orientačný prepočet strát tlaku v ležatom potrubí DN32). Výsledkom je údaj, ktorý sa nazývá celková sacia výška čerpadla.
Obecne možno povedať, že podla fyzikálných zákonov vedia povrchové čerpadlá čerpať vodu len z hlbky maximálne 8m. Podľa predchádzajúceho textu je ale lepšie hovoriť o celkovej sacej výške čerpadla, než len o hlbke. Ak presiahne celková sacia výška čerpadla hodnotu 8m, je nutné použiť čerpadlo ponorné. Pokiaľ je teda výška medzi saním a hladinou vody menšia než 8m včítane strát v ležatej části sacieho potrubia, volíme vodáreň s čerpadlom na povrchu. V opačnom prípade vodáreň s čerpadlom v studni alebo vrte. Ponorné čerpadlo možno použiť takmer vždy. Je síce cenovo dražšie, ale má učité výhody.
viete m to niekto preložiť do konkrétneho tipu čerpadla?
KEJKA
13.04.09,11:08
posúvam.........................................
KEJKA
15.04.09,07:21
moja dilema - aké kritéria mám zvážiť pri výbere miesta pre novú studňu? Samozrejme za predpokladu, že mám na výber z hľadiska výskytu vody, čo ale mám.
Aké iné kritéria? Vzdialenosť od domu? Budúci altánok?
Okrem domu počítam len s okrasnou záhradou -cca 3á.
Ďakujem za námety.
hm, ďalšia informácia.
Máme montovanú šachtu pred plánovaným domom, vybrali sme veľnú tuším 160-170, je tam dovedená obecná voda. A je tu návrh - v tejto šachte naraziť studňu a umiestniť darling - stále neviem aký veľký a značka - WILLA ? nejaké dve nemecké značky mi odporučili. A 80l zásobník -nie je to veľa? Zo šachty je potrebné vyviesť pod základy trubky-hadice na oba spôsoby zásobovania vodou. Vodu zo studne chcem len do WC + kohút na "úžitkové" čerpanie (umývanie, čistenie v dome).
A samozrejme vyviesť do záhrady na polievanie - závlahy, - sprchu v lete ap.
Prosím o tipy a upresnenia.....
Dakujem.
KEJKA
15.04.09,13:25
posúvam............
majkl.
15.04.09,15:02
na shmu.sk skus najst
dad111
15.04.09,17:47
hm, ďalšia informácia.
Máme montovanú šachtu pred plánovaným domom, vybrali sme veľnú tuším 160-170, je tam dovedená obecná voda. A je tu návrh - v tejto šachte naraziť studňu a umiestniť darling - stále neviem aký veľký a značka - WILLA ? nejaké dve nemecké značky mi odporučili. A 80l zásobník -nie je to veľa? Zo šachty je potrebné vyviesť pod základy trubky-hadice na oba spôsoby zásobovania vodou. Vodu zo studne chcem len do WC + kohút na "úžitkové" čerpanie (umývanie, čistenie v dome).
A samozrejme vyviesť do záhrady na polievanie - závlahy, - sprchu v lete ap.
Prosím o tipy a upresnenia.....
Dakujem.
A si sy istá, že tá narážaná studňa bude mať takú výatnosť, že bude stačiť na polievanie? Aby ten zásobník 80 litrov nebol ešte malý. Ja by som asi na polievanie volil skôr možno aj 1000 litrovú nádrž nad zemou. Odstáta voda je na polievanie aj tak lepšia.
Ja napríklad bývam v oblasti, kde sa teraz musia vrtať studne aj do hĺbky okolo 50 m, stojí to okolo 4000 € a to ešte musia ľudia staré studne utesniť a používať ako zásobníky, do ktorých im ponorka tlačí vodu z vrtu. Výdatnosť tých vŕtaných je len asi 200 litrov za hodinu.
KEJKA
15.04.09,19:01
na shmu.sk skus najst
čo si mal na mysli, že mám nájsť?
KEJKA
23.09.09,12:34
tiež neviem , aké čerpadlo=darling mám vybrať, výber je bohatý, ale tým parametrom ani zbla nerozumiem, napr: som našla túto teoriu:
Hs, Ls (Hs) výška hladiny (od sacieho hrdla čerpadla po najnižšiu hladinu vody) v metroch.
(Ls) vzdialenosť studne od uvažovaného umiestenia vodárne v metroch.
K celkovému výškovému rozdielu (Hs) musíme pripočítať hodnotu vzdialenosti zdroja vody od vodárne (Ls) vydelene 10-timi (orientačný prepočet strát tlaku v ležatom potrubí DN32). Výsledkom je údaj, ktorý sa nazývá celková sacia výška čerpadla.
Obecne možno povedať, že podla fyzikálných zákonov vedia povrchové čerpadlá čerpať vodu len z hlbky maximálne 8m. Podľa predchádzajúceho textu je ale lepšie hovoriť o celkovej sacej výške čerpadla, než len o hlbke. Ak presiahne celková sacia výška čerpadla hodnotu 8m, je nutné použiť čerpadlo ponorné. Pokiaľ je teda výška medzi saním a hladinou vody menšia než 8m včítane strát v ležatej části sacieho potrubia, volíme vodáreň s čerpadlom na povrchu. V opačnom prípade vodáreň s čerpadlom v studni alebo vrte. ........
viete m to niekto preložiť do konkrétneho tipu čerpadla?



Máme montovanú šachtu pred plánovaným domom, 170 cmx160cmx160cm - približne, je tam dovedená obecná voda. v tejto šachte sme dali naraziť studňu a umiestniť darling - stále neviem aký veľký ? nejaké dve nemecké značky mi odporučili. A 80l zásobník -nie je to veľa? Zo šachty je potrebné vyviesť pod základy trubky-hadice na oba spôsoby zásobovania vodou. Vodu zo studne chcem len do WC + kohút na "úžitkové" čerpanie (umývanie, čistenie v dome).
A samozrejme vyviesť do záhrady na polievanie - závlahy, - sprchu v lete ap.
Prosím o tipy a upresnenia.....
Dakujem.


A si sy istá, že tá narážaná studňa bude mať takú výatnosť, že bude stačiť na polievanie? Aby ten zásobník 80 litrov nebol ešte malý. Ja by som asi na polievanie volil skôr možno aj 1000 litrovú nádrž nad zemou. Odstáta voda je na polievanie aj tak lepšia.
...................

vraciam sa k tejto téme. Vrtanú narážanú studňu sme zrealizovali, 5 týždňov sme denne načerpali ručnou pumpou cca 100 l vody aj viac. Ku koncu obdobia sme pumpovali zriedkavejšie, voda bola čistá, piesok sa neobjavoval a ak, tak len v prvom litri..........
V dome máme rozvody vody kombinované tak, že v prípade výpadku jedneho alebo druhého zdroja vody sa dá použiť fungujúci zdroj. Rozhodne však nemám v úmysle v kuchyni a do spotrebičov púšťať studničnú vodu. Tá má svoje špecifické vlastnosti, ušetrená voda mi nestojí za prípadné pokazené veci ako je práčka, umývačka apod.
Ideme prvý raz spúšťať čerpanie zo studne čerpadlom. Za tým účelom som vyhrabala staré SIGMA čerrpadlo, ktoré však nemá zásobník vody. Chceme na nom odskúšať čerpanie vody a jej kvalitu po 3-4 mesiacoch od navrtania. Obávam sa, že vrtaná studna bude zasa zanesená pieskom. To si ešte nechám poradiť................ asi na pár dní namontujeme ručnú pumpu...... (?)
Ja len dúfam, že najlepšie čerpadlá boli tie SIGMY, každý ich chváli. a že trocha piesku toto čerpadlo nezničí. Potrebovala by som však radu - ako vyriešiť prepojenie čerpadla s nejakou nádržou, som rozhodnutá kupiť aj 1000l nadzemnú, z ktorej by sme potom riešili polievanie. Odstáta voda je aj tak lepšia .........
Kde by som však ako tento zásobník umiestnila, netuším.... musí byť nejaký pevný podklad, nie?
takže sú tu dva problémy - ako sprevádzkovať staré čerpadlo
ako prepojiť čerpadlo s nádržou
==================================================
jezko7
23.09.09,18:15
moj dedko hlada studne a ma lepsiu uspesnost ako firmy na to urcene,vecsinou si za to nepyta nic.vie urcit ako idu prudy a v akej hlbke.PS:teraz je vhodna doba na hladanie studne,ked zacnu dazde je to v p...
dad111
23.09.09,19:52
Ak je to vrtaná studňa asi bude hlbšia ako 10 metrov a to už potom môže robiť problémy. čerpadlo SIGMA už z takej hĺbky nemusí vytiahnuť vodu. Ak ste ale čerpali ručným čerpadlom, tak potom to je akosi plytké. Nie je to narážaná studňa? Každopádne ten piesok z vrtanej studne je najlepšie vytiahnuť ponorkou
Sprevádzkovať staré dlho nepoužívané čerpadlo môže znamenať pre koróziu rozobratie. Nie je to nič zložité, povolia sa štyri skrutky a je to, vnútro očistiť od hrdze, zložiť s novými tesneniami, tie štyri skrutky doťahovať do kríža, dať novú lojovú šnúru. Čerpadlo spojiť s nádržou cez spätný ventil, zapojiť tlakový spínač a pre istotu u vrtaných studní aj ochranu pre prípad chodu čerpadla na sucho. To preto, že vrtané studne majú malú zásobu vody a rýchlo sa môžu vyčerpať. Ak Vám stačí polievať samospádom, potom nemusíte použiť tlakový spínač, ale radšej plavákový. Nádrž môže zostať z vrchu otvorená.
Umiestniť tú nádrž nie je problém. Dnes sa používajú a dajú kúpiť plastové 1000 litrové nádrže od kadejakých chemikálií. sú to kocky v kovovom koši umiestnené na kovovej palete. Pár betónových kociek kúpite v Stavebninách. Položíte na zem a máte dostatočný podklad. Takáto nádrž sa dá spojiť s čerpadlom hadicou a ovládať plavákovým spínačom.
KEJKA
24.09.09,14:52
Ak je to vrtaná studňa asi bude hlbšia ako 10 metrov a to už potom môže robiť problémy. čerpadlo SIGMA už z takej hĺbky nemusí vytiahnuť vodu. Ak ste ale čerpali ručným čerpadlom, tak potom to je akosi plytké. Nie je to narážaná studňa? Každopádne ten piesok z vrtanej studne je najlepšie vytiahnuť ponorkou
Sprevádzkovať staré dlho nepoužívané čerpadlo môže znamenať pre koróziu rozobratie. Nie je to nič zložité, povolia sa štyri skrutky a je to, vnútro očistiť od hrdze, zložiť s novými tesneniami, tie štyri skrutky doťahovať do kríža, dať novú lojovú šnúru. Čerpadlo spojiť s nádržou cez spätný ventil, zapojiť tlakový spínač a pre istotu u vrtaných studní aj ochranu pre prípad chodu čerpadla na sucho. To preto, že vrtané studne majú malú zásobu vody a rýchlo sa môžu vyčerpať. Ak Vám stačí polievať samospádom, potom nemusíte použiť tlakový spínač, ale radšej plavákový. Nádrž môže zostať z vrchu otvorená.
Umiestniť tú nádrž nie je problém. Dnes sa používajú a dajú kúpiť plastové 1000 litrové nádrže od kadejakých chemikálií. sú to kocky v kovovom koši umiestnené na kovovej palete. Pár betónových kociek kúpite v Stavebninách. Položíte na zem a máte dostatočný podklad. Takáto nádrž sa dá spojiť s čerpadlom hadicou a ovládať plavákovým spínačom.

Pardon, v príspevkoch som písala, že sme studňu narazili, a potom som písala akoby šlo o vrtanu studňu. Príspevok 32 som OPRAVILA.
Takže ide o narážanú studňu, priemer 6/5 (??)
ponorku tam nedostanem - ak myslíš ponorné čerpadlo.
Teda namontujeme starú ručnú pumpu a pár dní budeme zasa ťahať klasicky.
Čerpadlo som nechala opraviť odborníkovi, musí tam vymeniť nejaké lamely a aj vypínač dá novy, kábel je dobrý. Čo je to lojová šnúra?
Nádrž som si už vyguglila, len som nevedela či sa to dá tak riešiť. Betonové kocky máme - ešte zostali zo základov. Umiestnili by sme ju tak do 50-80cm výšky, samospád nebude problém. Ale to si ešte premyslím, teraz na zimu to už nebudeme riešiť, chcela som len odskúšať to čerpadlo, prečistiť studňu a nechať napojenie do vnútorných rozvodov - WC.
A možno ani to nie, v domčeku sa ešte bývať nebude, do jari sa ta studňa zasa môže zaniesť.
Zatiaľ sú to pre mňa dôležité informácie.
dad111
24.09.09,19:38
Hriadeľ čerpadla je uložený v bloku (telese).Jeden koniec je v klznom samomaznom ložisku v slepej diere. Je stále vo vode. Druhý na strane motora je na valivom ložisku a musí trčať z telesa čerpadla. Hriadeľ musí byť utesnený, aby tadiaľ nevytekala voda, prípadne neprisávalo vzduch. To utesnenie je vykonané tzv. lojovou šnúrou. Je to špagát napustený niečím mastným. Zrejme sa kedysi používal hovädzí loj a možno aj dnes a od toho ten názov. Tento materiál umožní utesniť hriadeľ, kde sa strieda tlak s podtlakom. Inak tú šnúru dotláča pomocou dvoch skrutiek príložka upchávky, ktorú v prevádzke treba doťahovať, na čo veľa ľudí zabúda a zničia si čerpadlo. Dnes sa vyrábajú aj teflónové šnúry.Osobne som ju dal na čerpadlo a je perfekná. Tesní úplne super.
Tie lamely možno ani netreba meniť. šikovný sústružník dokáže zreparovať čerpadlo aj bez ich výmeny. Dnes je ale otázka, či je lacnejšie kúpiť nové lamely ako zaplatiť sústružníkovi. Ten by mal aj pri výmene lamiel za nové presústružiť telo čerpadla.
pyrit
16.02.10,10:09
Existuju geologicke mapy ... ale lajik z nich tazko nieco vycita. Geolog ano, ale len priblizne a pre spresnenie je potrebny dalsi prieskum.
Composite mal na mysli zrejme Geofyzikalny prieskum ktory priblizne vie urcit geologicke rozhrania - avsak koli studni to je asi draha zalezitost. 100% sposob ako zistit co je pod zemou je navrtat dieru :-)
amada
13.12.10,18:20
jezko7,prosím, odkiaľ si, potreboval by som pomoc s nájdením vody. teda, tú sme našli, len či je pitná, prípadne či hlbšie nieje výdatnejší prameň.Vopred ďakujem!
hydrogeolog
11.01.11,20:00
Chlapi dnes je technika :D, prdieť na prútkarov, dnes ti firmy pomocou prístrojov nájdu vodu kdekoľvek. Povie ti ako je hlboko, kadiaľ sa ťahá, výdatnosť,.... a pekne ti to ukáže na NB, vytlačí ti mapy, 100% spoľahlivosť.
tak to by som si rad pozrel :cool:
hydrogeolog
11.01.11,20:01
Dobrý prútikár dáva tiež 100% garanciu vrátane vrátania peňazí.
..a toto tiez :)
KEJKA
05.06.11,11:18
ak chcem do vodomernej šachty, kde je narážaná studňa dať čerpadlo, tak čoho sa mám držať? Hľadám čerpadlo s tlakovou nádobou, alebo vodárničku? Aký je v tom rozdiel?
napr. vodárničky majú zásobník väčšinou 24 l,
http://www.rucnenaradie.sk/?Mode=Sti&StiId=19121
a toto?
http://www.feritherm.sk/pdf/katalogaquacup2007.pdf

ja som mala predstavu 80l, musí tam byť aj pieskový filter.

doteraz som mala starú SIGMU na priamo, ale nefunguje. Dám ho vytiahnuť a nech sa na to pozrie odborník, uvidíme.
KEJKA
06.06.11,09:10
..................
lubko6394
06.06.11,10:17
..................

to Gude sa mi zdá výhodnejšie, počítať musíš s filtrom, takže ti to zníži saciu hlbku. A prečo to hladáš tak krkolomne ? Pozri tuto: http://www.vodoshop.sk/katalog-vyrobkov/domace-vodarne/vodarne-80-l-nadoba.html?page_id=2199

A ked sa vrátiš o krok späť máš toho na výber...
arizona
06.06.11,10:56
ak chcem do vodomernej šachty, kde je narážaná studňa dať čerpadlo, tak čoho sa mám držať? Hľadám čerpadlo s tlakovou nádobou, alebo vodárničku? Aký je v tom rozdiel?
napr. vodárničky majú zásobník väčšinou 24 l,
http://www.rucnenaradie.sk/?Mode=Sti&StiId=19121
a toto?
http://www.feritherm.sk/pdf/katalogaquacup2007.pdf

ja som mala predstavu 80l, musí tam byť aj pieskový filter.

doteraz som mala starú SIGMU na priamo, ale nefunguje. Dám ho vytiahnuť a nech sa na to pozrie odborník, uvidíme.
mimotemyKejka, ak mate sachtu v blizkosti susedovho ,alebo aj vasho domu, myslite vopred aj na nejaku zvukovu izolaciu.
Nas sused si dal nedavno cerpadlo, sachtu ma necely meter od nasho muru a je to fakt neprijemne, ked sa v noci budis na spustanie a vrcanie cerpadla...Neprijemny zvuk :mad::mee:
pistik8
06.06.11,17:52
mimotemyKejka, ak mate sachtu v blizkosti susedovho ,alebo aj vasho domu, myslite vopred aj na nejaku zvukovu izolaciu.
Nas sused si dal nedavno cerpadlo, sachtu ma necely meter od nasho muru a je to fakt neprijemne, ked sa v noci budis na spustanie a vrcanie cerpadla...Neprijemny zvuk :mad::mee:

Tvoj sused je nocny clovek, ked mu aj v noci zopina cerpadlo, alebo na druhej strane ho ma pokazene ak mu ide aj v noci....

Pokial nepustim vodu, cerpadlo predsaa nejde, a tlakova nadoba ma predsa urcitu rezervu.... :confused::eek:
arizona
06.06.11,19:31
Tvoj sused je nocny clovek, ked mu aj v noci zopina cerpadlo, alebo na druhej strane ho ma pokazene ak mu ide aj v noci....

Pokial nepustim vodu, cerpadlo predsaa nejde, a tlakova nadoba ma predsa urcitu rezervu.... :confused::eek:
Ozaj netusim, nerozumiem tomu...:confused::rolleyes:
uz som rozmyslala, ci nemaju nejaky casovy spinac,na nocny cas,alebo co,lebo takmer kazdu noc sa to okolo 23.45 a potom o 01hodine spusti, a nacucava to aj 20x za sebou...mozno su prehnane cistotní :rolleyes::eek:
Flinstone
07.06.11,09:23
možno mu tlačí no nejakého zásobníka vodu na polievanie, a využíva lacnejší nočný prúd
venedov
07.06.11,21:02
som vodar a studniar.To nebude casovy spinac ale netesnost alebo zlé umiestnenie spetnych klapiek.
arizona
08.06.11,06:25
som vodar a studniar.To nebude casovy spinac ale netesnost alebo zlé umiestnenie spetnych klapiek.
A nezerie taketo caste zapinanie moc elektriky?
Myslim, ze sa sice uspori za vodu,ale ucet za elektrinu sa riadne predrazi...

Cez den si to neuvedomujem,ani moc nepocujem ako casto sa to zapina.
V noci,ked je vsade ticho obcas "ratam ovecky":D
Vcera v noci -behom asi 30-40minut : 27 x sa zaplo , asi 5 min. pauza, potom 116x,pauza 16x, pauza 7x....

Tiez sme premyslali aspon WC napojit na studnu, ale raz sme napustili vodu zo studne do bazenu a nestihali sme cistit od rias.
Nemozu tie zelene riasy znehodnotit cerpadlo?
lubko6394
08.06.11,07:04
Pred čerpadlo by mal ísť filter a ja aj dávkovacie čerpadlo, ktoré dodáva do vody zriedené savo a množstvo sa dá regulovať.
Flinstone
08.06.11,18:44
A nezerie taketo caste zapinanie moc elektriky?
Myslim, ze sa sice uspori za vodu,ale ucet za elektrinu sa riadne predrazi...

Cez den si to neuvedomujem,ani moc nepocujem ako casto sa to zapina.
V noci,ked je vsade ticho obcas "ratam ovecky":D
Vcera v noci -behom asi 30-40minut : 27 x sa zaplo , asi 5 min. pauza, potom 116x,pauza 16x, pauza 7x....

Tiez sme premyslali aspon WC napojit na studnu, ale raz sme napustili vodu zo studne do bazenu a nestihali sme cistit od rias.
Nemozu tie zelene riasy znehodnotit cerpadlo?
Asi by potreboval dotlačiť vzduch do zásobníka vody... aj pri drobnom úniku by nemalo tak často zapínať