wildo
23.07.07,11:04
Dobrý deň.
Kúpil som starší Rd, steny sú v poriadku len strop v izbách je čiastočne popraskaný, po nainštalovaní novej elektriny som zistil že strop sa skladá z dosak na ktorých je trstina a potom omietka, po surfovaní po internete som zistil že je možnosť na strop priskrutkovať sádrokartón. otázka: je možné priskrutkovať sadrokarton -platne priamo na strop, stým že skruka pôjde cez omietku až do dosak? Alebo treba použiť závesné lišty?
lorelei
23.07.07,09:13
My sme tiez kupili starsi dom - to iste v podstate, robil nam to znamy, zivi sa tym,a robil nam to s tymi listami. Neviem ti podat odborny vyklad preco, ale nerobil by nam to, keby to nebolo treba.
borob
23.07.07,10:15
Ak je starý tak bude vyška miestmostí okolo 3m to bola podmienka kvoli kachlam a zadymeniu. moj nazor je že by si mal isť so stropom dole kolko ťa pustia okna popripade aj dvere možu byť vysoke. Ked na to daš ešte tepelnu izolaciu získaš obrovsku usporu energie lebo znižiš unik tepla cez plafon na povalu a aj množstvo kubikov vzduchu ktorý musiš v miestosti temperovať. Ja som tým vzriešil aj nekonečné praskanie plafonu .
Ak si najdeš technologické list firmy knauf tam je aj popis ako to montovať na drevené hranolky 3x5 cm ktore bežne kupiš až v 6m dlžkach ako krovove laty na škridlu. Stači Ti priklepova vrtačka pilka uťahovačka nožik a pri troch šikovnosti to zvladneš čo sa o plechovom podhlade nedá povedať.
Druha možnosť ak nechceš výrazne znižiť ja by som istotne spravil aspon tak že by som prišroboval do roviny tie krovove laty priamo na plafon pomedzi ne izolaciu nobasil alebo polistyren Parotesnu foliu!!!!! a zospodu sadrokarton.
Ja som tak spravil kuchynku a vykuri mi ju chladnička!!!!


vela zdaru
boro
lorelei
23.07.07,18:26
Borob to vysvetlil super. Pytala som sa aj ja, preco sme to vlastne takto robili. Tiez sme zateplovali - Nobasilom, je to obrovsky rozdiel. To teplo fakt poriadne unikalo cez plafon do strechy a bolo chladno aj ked sme kurili. Este sme akrylom zakryli fugy od sadrokartonu, lebo sme mali nerovne steny a izbicka je ako ma byt. Prajem prijemnu pracu - s vysledokom budes urcite nadmieru spokojny.
220870
23.07.07,19:07
Záleží od veľkosti ,tvaru, množstva prasklín.To neviem posúdiť bez toho aby som to videl a laik to neodhadne.Dá sa to opraviť .Pri menšom poškodení stačí priskrutkovať sadrokartonarske skrutky s podložkou a popriťahovať strop ( v tomto prípade sa musia následne povyspravovať dierky po skrutkách) pri väčšom poškodení je nutné zo stropu najskôr odstrániť starú farbu,priskrutkovať strop sadrokartónovými skrutkami s podložkou a následne presietkovať a naniesť novú štukovú omietku.V tom horšom prípade je nutné zhotoviť nový sadrokartonový strop toto všetko je možné len v prípade previsu nosných dosiek stropu (preto to väčšinou aj praská ,váha malty po rokoch prehne dosky naktorých je).Pýtali ste sa či je na takýto strop možné priamo namontovať sadrokarton ,Je to možné dokonca aj bez oceľových ,alebo drevenných líšt len je to tak remeselne náročné že amatér by to nemal robiť.Rekonštrukcie sú z pohľadu remeselných nárokov najzložitejšie.Ako amatérovi aspoň priemerne zručnému by som vám doporučil Klasický sadrokartónový strop ,pri troche zručnosti to môže zvládnuť aj amatér.
wildo
31.07.07,09:43
Záleží od veľkosti ,tvaru, množstva prasklín.To neviem posúdiť bez toho aby som to videl a laik to neodhadne.Dá sa to opraviť .Pri menšom poškodení stačí priskrutkovať sadrokartonarske skrutky s podložkou a popriťahovať strop ( v tomto prípade sa musia následne povyspravovať dierky po skrutkách) pri väčšom poškodení je nutné zo stropu najskôr odstrániť starú farbu,priskrutkovať strop sadrokartónovými skrutkami s podložkou a následne presietkovať a naniesť novú štukovú omietku.V tom horšom prípade je nutné zhotoviť nový sadrokartonový strop toto všetko je možné len v prípade previsu nosných dosiek stropu (preto to väčšinou aj praská ,váha malty po rokoch prehne dosky naktorých je).Pýtali ste sa či je na takýto strop možné priamo namontovať sadrokarton ,Je to možné dokonca aj bez oceľových ,alebo drevenných líšt len je to tak remeselne náročné že amatér by to nemal robiť.Rekonštrukcie sú z pohľadu remeselných nárokov najzložitejšie.Ako amatérovi aspoň priemerne zručnému by som vám doporučil Klasický sadrokartónový strop ,pri troche zručnosti to môže zvládnuť aj amatér.

tak že sadrokarton priskrutkovať na stropove laty alebo az na nosne trámy?
ucetni_fantozzi
31.07.07,09:58
...že by si mal isť so stropom dole kolko ťa pustia okna popripade aj dvere možu byť vysoke. Ked na to daš ešte tepelnu izolaciu získaš obrovsku usporu energie lebo znižiš unik tepla cez plafon na povalu...

...druha možnosť ak nechceš výrazne znižiť ja by som istotne spravil aspon tak že by som prišroboval do roviny tie krovove laty priamo na plafon pomedzi ne izolaciu nobasil alebo polistyren Parotesnu foliu!!!!! a zospodu sadrokarton....


taketo riesenie je nevyhnutne dat si dokladne preverit schopnym odbornikom. ak totizto zatelis strop odspodu popisanym sposobom (tzn. odspodu sadrokarton, folia, zateplenie a potom samotny povodny strop - debnenie, tramy, debnenie), riskujes, ze v starom strope v priestore medzi spodnym a vrchnym debnenim sa bude zrazat vlhkost, co by po case viedlo k destrukcii stareho stropu (drevo by zhnilo a strop by mohol spadnut). lepsie riesenie je stary strop zateplit v medzitramovom priestore a potom zospodu oblozit, hoc aj sadrokartonom...
111aida
31.07.07,10:06
jednoznacne sadrokarton je potrebne monotvat na listy.. lebo sadrokarton je iny material ak odrevo a navzajom materialy pracuju.. moze popraskat pokila to nebud espravn eurobene.
aida
borob
31.07.07,10:41
a azda plech je to iste ako sádrokarton :-)))
ja to mam na dreve 6 rokov a ani prasklina.
wildo
01.08.07,15:03
Stále sa nechápeme, mám priskrutkovat laty len na dosky alebo mam vyhľadať v akej vzdialenosti su nosne trámy a na tie priskrutkovat nosne laty.
Prestante sa tu hadať ide tu o vaznu vec, nie som milionar, potrebujem kvalitnu radu!!!
borob
02.08.07,04:21
Vobec najlepšie by bolo ak budeš laty skrutkovať do trámov potom to udrží aj slona.Aj do dosiek by to malo udržať ale musia sa šrobovať hustejšie tak 30cm od seba. Všetky laty musia bť priečne aj pozdlžne vo vodovahe!!!!!!!!!!
Treba použiť vodovahu 150cm aj viac ak je. kde by to hadzalo jamy tam musiš dať klin z dreva pripadne podložiť kuskom lepenky alebo stare linoleum -čo najdeš.Pozdlžne spoje sadrokartonových dosiek sa musia prekrývať s latami aby bolo kam šrobovať kraje dosky inak ovisnu a popraskaju. Daj tam isto aj tepelnu a parotesnu izolaciu ak nieje nad tebou dalši kurený priestor. Týmto sice upravíš Vzhlad ale ja doporučujem radšej znižiť stropy aby sa zmenšil objem vykurovaných miestností.Ja som v stavebninach kde predavaju Knauf dostal technologicke listy a aj na internete to brat našiel tam su tabulky aj super navody ako lacno a jednoducho a odborne na to ,a mne to super pomohlo.
Vela zdaru.
Boro