Dáša_
23.07.07,11:05
Dobrý den,

chcela by som sa spýtať, máte niekto skúsenosti s výpomocou rodinného príslušníka živnostníkovi? Syn pomáha otcovi, musí sa syn niekde hlásiť? Myslím napríklad ako dohoda na socialku?

Konkretny príklad: živnostník, stavbár pracuje pre firmu ako subdodávatel na stavbe. Može mu na tejto stavbe vypomáhať jeho syn? Čo sa stane v prípade, ak príde kontrola? Ako je to s bezpečnosťou pri práci, kto vlastne za mladého v prípade nejakého úrazu zodpoveda? Mal ho niekto prihlasiť ako brigádnika na solialku? Alebo ako vypomoc rodinného príslušníka netreba?

Vdaka
Stina
23.07.07,09:24
Ak pracuje na dohodu - áno treba ho prihlásiť na SP . Ale živnostník by mal byť potom v prvom rade zaregistrovaný v SP, ZP a DÚ ako zamestnávateľ - závislá činnosť. Ohľadom BOZP - ak má zamestnancov , je povinný zabezpečiť školenie.
veronikasad
23.07.07,09:25
Syn môže pomáhať otcovi v podnikaní ak má ukončenú povinnú školskú dochádzku a dosiahol vek 16 rokov /školská dochádzka je 10-ročná, školský rok končí 31.8./,
Ak si potrebuje znížiť základ dane, môže syna zamestnať na dohodu o brig.práci študenta - ak je študent. Prihlási sa ako zamestnávateľ do soc.poisťovne na reg.liste zamestnávateľa a súčasne pred vznikom zamestnania prihlási syna na reg.liste FO. Mesačne musí robiť výkazy. Platí za neho úrazové poistenie a garančné poistenie.
Súčasne sa SZČO musí prihlásiť na daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti a podávať štvrťročný Prehľad o odvedených a zrazených preddavkoch. Ak syn podpísal vyhlásenie, hrubá mzda sa mu zníži o nezd. časť zákl.dane.

Teda :bez prihlásenia do SP môže syn robiť u otca len v prípade, ak je študentom alebo inak dôchodkove poistený. Inak by sa jednalo o nelegálnu prácu, ktorú kontroluje Inšpekcia práce.

------
Veronika
Dáša_
23.07.07,14:06
Syn môže pomáhať otcovi v podnikaní ak má ukončenú povinnú školskú dochádzku a dosiahol vek 16 rokov /školská dochádzka je 10-ročná, školský rok končí 31.8./,
Ak si potrebuje znížiť základ dane, môže syna zamestnať na dohodu o brig.práci študenta - ak je študent. Prihlási sa ako zamestnávateľ do soc.poisťovne na reg.liste zamestnávateľa a súčasne pred vznikom zamestnania prihlási syna na reg.liste FO. Mesačne musí robiť výkazy. Platí za neho úrazové poistenie a garančné poistenie.
Súčasne sa SZČO musí prihlásiť na daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti a podávať štvrťročný Prehľad o odvedených a zrazených preddavkoch. Ak syn podpísal vyhlásenie, hrubá mzda sa mu zníži o nezd. časť zákl.dane.

Teda :bez prihlásenia do SP môže syn robiť u otca len v prípade, ak je študentom alebo inak dôchodkove poistený. Inak by sa jednalo o nelegálnu prácu, ktorú kontroluje Inšpekcia práce.

------
Veronika

Vdaka za odpoved. Ale to teda znamená, že ak skončil 1. ročník strednej školy, tak vypomáhať cez prázdniny nemôže?
Prosím ťa, ešte ma naveď, v ktorom zájkone to vypomáhanie rodinných príslušníkov hľadať.

On živnostník nepotrebuje zvyšovať náklady, má paušálne dane. A radšej by sa všetci vyhli nahlasovaniu na socialku.
Ja sko hlavne uskalie vidim skor nejak úraz, ktorý sa na stavbe môže lajhko prihodiť.
veronikasad
23.07.07,17:16
Nelegálnu prácu rieši §2a zákona o neleg. práci č. 82/2005.

Neviem ešte pracovať s linkami, ako predplatiteľ DRAKA skús si zadať vyhľadávanie "Nelegálna práca" a "Dohoda o brigádnickej práci študentov - od akého veku možno pracovať?" Sú tam dobré príspevky od p. Mihála.

---------
Veronika
Dáša_
24.07.07,02:37
Ďakujem, naozaj sú tie príspevky dobré.
cico19
09.04.11,17:37
Moze pracovat v mojej s.r.o. matka(dôchodkyňa) bez zmluvy legalne?
Xanti
09.04.11,17:41
Moze pracovat v mojej s.r.o. matka(dôchodkyňa) bez zmluvy legalne?
Nie nemôže,
nakoľko s.r.o. je právnická osoba.
Ak by si mala živnosť tak vtedy by ti matka dôchodkyňa pomáhať mohla lebo by si bola fyzická osoba.
adam
09.04.11,18:51
Nie nemôže,
nakoľko s.r.o. je právnická osoba.
Ak by si mala živnosť tak vtedy by ti matka dôchodkyňa pomáhať mohla lebo by si bola fyzická osoba.
Takže živnostníkovi, FO, môže dcéra pomáhať, napr. predávať v obchode, bez akejkoľvek zmluvy, alebo dohody?
ewita888
09.04.11,18:54
Takže živnostníkovi, FO, môže dcéra pomáhať, napr. predávať v obchode, bez akejkoľvek zmluvy, alebo dohody?
áno, ak je dcéra dochodkovo poistená alebo študentka
Xanti
09.04.11,18:56
Takže živnostníkovi, FO, môže dcéra pomáhať, napr. predávať v obchode, bez akejkoľvek zmluvy, alebo dohody?
Ak je dcéra študentka resp. na invalidnom dôchodku, alebo na materskej, rodičovskej alebo zamestnaná inde tj. dôchodkovo poistená tak áno môže úplne legálne pomáhať svojmu otcovi bez zmluvy bezodplatne.
Ako náhle je nezamestnaná, tak táto pomoc sa klasifikuje ako nelegálna práca.
Ľubomíra N
09.04.11,19:14
Každý musí mať dohodu. Pri kontrole by si nepochodila. Študent má dohodu o brigádnickej práci študenta a k tomu potvrdenie zo školy, že je študent tej školy.
veronikasad
09.04.11,19:16
Každý musí mať dohodu. Pri kontrole by si nepochodila. Študent má dohodu o brigádnickej práci študenta a k tomu potvrdenie zo školy, že je študent tej školy.
Nesúhlasím.
Xanti
09.04.11,19:17
Ľubomíra
na koho reaguješ?
cico19
10.04.11,05:26
Chcem zamestnat dochodkynu(rodinny prislusnik) v s.r.o.Bude vykonavat pracu predavacky pocas nepritomnosti konatela, resp. spolocnika spolocnosti. Je lepsie uzavriet DoVP alebo DoPČ? Musim sa nahlasit ako zamestnavatel v soc. poistovni a potom ju prihlasit ako zamestnanca? Ake su odvody? Ake su potrebne vsetky tlaciva? Aka je postupnost? Dakujem za odpoved.
veronikasad
10.04.11,05:33
Chcem zamestnat dochodkynu(rodinny prislusnik) v s.r.o.Bude vykonavat pracu predavacky pocas nepritomnosti konatela, resp. spolocnika spolocnosti. Je lepsie uzavriet DoVP alebo DoPČ? Musim sa nahlasit ako zamestnavatel v soc. poistovni a potom ju prihlasit ako zamestnanca? Ake su odvody? Ake su potrebne vsetky tlaciva? Aka je postupnost? Dakujem za odpoved.
S.r.o. je právnická osoba, že dôchodkyňa je rod.príslušník nie je podstatné (vzťahuje sa len na FO).

Ako často bude zastupovať konatela v obchode ? Ak ide o jednorázovú činnosť, napr. počas PN, dovolenky, môžeš s ňou uzatvoriť dohodu o vykonaní práce (výkon práce 350 hod.v roku). Ak by zastupovala pravidelne - dohodu o pracovnej činnosti - výkon práce max. 10 hod. týždenne.

Aj pri dohodách sa musíš registrovať v SP ako zamestávatel (ak nemáš iných zmaestnancov) a dohodára pred nástupom do práce prihlasuješ na RL FO. Mesačne posielaš výkazy a uhrádzaš odvody - úrazové a garančné poistenie (spolu 1,05%).

Nezabudni na registráciu dane zo záv.činnosti na DU, odvod dane a štvrťročné prehlady a do konca marca nasl. roka ročné hlásenie
lenkama
11.04.11,15:47
Dobrý deň, hľadám radu ohľadom mojej výpomoci manželovi, ktorý si založil živnosť popri zamestnaní - zriaďujeme si obchod, v ktorom budem dopoludnia predávať ja, pretože som na materskej dovolenke. Ako to vyriešiť, musím mať u neho nejakú dohodu alebo ...? V živnostenskom zákone som sa dočítala, že si môže zvoliť zodpovedného zástupcu a keď je to rodinný príslušník, tak nepotrebuje ani prac. zmluvu ani dohodu. Poraďte nám prosím.
rodina1
11.04.11,15:54
Dobrý deň, hľadám radu ohľadom mojej výpomoci manželovi, ktorý si založil živnosť popri zamestnaní - zriaďujeme si obchod, v ktorom budem dopoludnia predávať ja, pretože som na materskej dovolenke. Ako to vyriešiť, musím mať u neho nejakú dohodu alebo ...? V živnostenskom zákone som sa dočítala, že si môže zvoliť zodpovedného zástupcu a keď je to rodinný príslušník, tak nepotrebuje ani prac. zmluvu ani dohodu. Poraďte nám prosím.
Ak si na materskej dovolenke, tak si dôchodkovo poistená. Môžeš manželovi preto pomáhať a nebude sa to považovať za nelegálne zamestnanie.

Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní č. 82/2005 Z. z.


㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo

poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
veronikasad
11.04.11,16:43
Dobrý deň, hľadám radu ohľadom mojej výpomoci manželovi, ktorý si založil živnosť popri zamestnaní - zriaďujeme si obchod, v ktorom budem dopoludnia predávať ja, pretože som na materskej dovolenke. Ako to vyriešiť, musím mať u neho nejakú dohodu alebo ...? V živnostenskom zákone som sa dočítala, že si môže zvoliť zodpovedného zástupcu a keď je to rodinný príslušník, tak nepotrebuje ani prac. zmluvu ani dohodu. Poraďte nám prosím.
si na materskej alebo rodičovskej dovolenke ? Zodpovedného zástupcu pri volnej živnosti akou maloobchod je, manžel nepotrebuje ...
lenkama
11.04.11,17:46
si na materskej alebo rodičovskej dovolenke ? Zodpovedného zástupcu pri volnej živnosti akou maloobchod je, manžel nepotrebuje ...
Zatiaľ som na materskej, od x. júna potom na rodičovskom. Znamená to pre mňa, že nemusím byť na dohodu ani na zmluvu? Lebo na dohodu a zmluvu by som teraz ani nemohla byť, pretože materská sa berie ako nemocenská. To som si overovala na sociálke. A v prípade nejakej kontroly napr. zo sociálky, keď budem ja predávať, nemôžu mi siahnúť na dávky alebo postihnúť manžela nejakou pokutou? Pýtam sa polopaticky, ale nerada by som robila niečo tak, ako to nemá byť. Takže ani zodp. zástupcom nemusím byť?
adam
12.04.11,12:53
áno, ak je dcéra dochodkovo poistená alebo študentka
Ďakujem za odpoveď...Pokiaľ je evidovaná na ÚP a príležitostne mi pomáha....? A ako by to bolo, keby bola dobrovoľne nezamestnaná? Platí si ZP a tiež do SP? Do SP dôchodkové poistenie? Pokiaľ si dôchodkové neplatí, je asi lepšie vypracovať dohodu o PČ, mám pravdu?
veronikasad
12.04.11,12:57
Ďakujem za odpoveď...Pokiaľ je evidovaná na ÚP a príležitostne mi pomáha....? A ako by to bolo, keby bola dobrovoľne nezamestnaná? Platí si ZP a tiež do SP? Do SP dôchodkové poistenie? Pokiaľ si dôchodkové neplatí, je asi lepšie vypracovať dohodu o PČ, mám pravdu?
ak je evidovaná na UP, nie je dôchodkovo poistená - nemôže vypomáhať bez zmluvy alebo dohody. Ako dohodár môže zarobiť cca 136€.

Dobrovolne nezamestnaná, pokial nie je evidovaná ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba v SP, tiež nemôže vypomáhať bez zmluvy.
adam
13.04.11,05:03
Ďakujem...
topper1
02.05.14,07:27
Dobrý deň, ak je syn evidovaný na úrade práce a je dobrovoľne dôchodkovo poistený, môže vypomáhať otcovi živnostníkovi?
veronikasad
02.05.14,08:08
Dobrý deň, ak je syn evidovaný na úrade práce a je dobrovoľne dôchodkovo poistený, môže vypomáhať otcovi živnostníkovi?
Platí si sám odvody do soc.poisťovne ?
topper1
02.05.14,08:54
Dobrý deň, ak je syn evidovaný na úrade práce a je dobrovoľne dôchodkovo poistený, môže vypomáhať otcovi živnostníkovi?
Platí si sám odvody do soc.poisťovne ?
Ano, odvody na dôchodkove poistenie si platí dobrovolne.
Tweety
02.05.14,08:59
Dobrý deň, ak je syn evidovaný na úrade práce a je dobrovoľne dôchodkovo poistený, môže vypomáhať otcovi živnostníkovi?
Ak je dôchodkovo poistený, potom môže pomáhať.
topper1
02.05.14,09:02
OK, ďakujem, išlo mi o to či sa nerozlišuje, že je povinne alebo dobrovolne dôchodkovo poistený.
veronikasad
02.05.14,09:02
Dobrý deň, ak je syn evidovaný na úrade práce a je dobrovoľne dôchodkovo poistený, môže vypomáhať otcovi živnostníkovi?
Platí si sám odvody do soc.poisťovne ?
Ano, odvody na dôchodkove poistenie si platí dobrovolne.
Môže vypomáhať otcovi živnostníkovi bez nároku na odmenu. Nepôjde o nelegálnu prácu.

Doplň ešte v akej oblasti otec podniká.
topper1
02.05.14,09:04
podnika v stavebníctve - zvárač, zámočník
veronikasad
02.05.14,09:09
podnika v stavebníctve - zvárač, zámočník
syn by mu pomáhal doma v dielni, alebo na stavbe ?
topper1
02.05.14,09:20
to je rôzne, niekedy doma, niekedy na stavbe, podľa toho aku zakazku by dostali
veronikasad
02.05.14,09:22
to je rôzne, niekedy doma, niekedy na stavbe, podľa toho aku zakazku by dostali
Práca doma je bez problémov, ale pokial bude s ním chodiť na cudzie stavby, tam to v prípade kontroly inšpektorov z IP také bezproblémové nevidím. Majitel stavby bude ťažko obhajovať, že sa nejedná o čiernu prácu.

Pre zaujímavosť - napíš dotaz (aj mailový) na Inšpektorát práce ... (hlavne tá práca na stavbe)