mimaemma
23.07.07,13:01
Dobry den,chcela by som sa poradit ohladne DPH pri sluzbach, ktore objednava spolocnost v SR z Ciech a predava ich dalej do ciech, ale aj do statov EU a aj do Svajciarska.
Plati, ze nemusi byt platcom DPH, pokial nepresiahla obrat 1,5 mil za posledne 3 mesiace?
Dakujem za odpoved.
Mima
Vladimír Ozimý
23.07.07,11:56
veľmi nejasná otázka ide o aké služby vieš 1,5 mil. platí pre tuzemské dodanie...ak neprekročíš 1,5 mil Sk za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nie si povinná sa registrovať ale samozrejme môžeš tento obrat prekročiť aj za mesiac a sludujú sa mesiace nie rok...ale môže ísť o službu ktorú poskytujete do EU a ste povinní sa registrovať v danej krajine ak nie ste platiteľom na území SR...
mimaemma
24.07.07,11:06
pridavam podrobnosti -
slovenska firma objedna v CR technicke vykresy a tento "tovar" (tj. tie vykresy) preda do zahranicia.
Firma objedna technicku dokumentaciu v CR a preda ju do Ceska, Nemecka, atd (clenovia EU) a tiez do Svajciarska (neclen EU). Zatial sa nezda, ze by firma nieco predavala v SR (prijmy teda nebudu pochadzat z SR).
Dakujem vopred za odpoved
Mima
mimaemma
26.07.07,11:08
Prosim, mozte mi niekto poradit ako mam postupovat?
Dakujem
emgeton
26.07.07,11:33
Dobry den,chcela by som sa poradit ohladne DPH pri sluzbach, ktore objednava spolocnost v SR z Ciech a predava ich dalej do ciech, ale aj do statov EU a aj do Svajciarska.
Plati, ze nemusi byt platcom DPH, pokial nepresiahla obrat 1,5 mil za posledne 3 mesiace?
Dakujem za odpoved.
Mima


pridavam podrobnosti -
slovenska firma objedna v CR technicke vykresy a tento "tovar" (tj. tie vykresy) preda do zahranicia.
Firma objedna technicku dokumentaciu v CR a preda ju do Ceska, Nemecka, atd (clenovia EU) a tiez do Svajciarska (neclen EU). Zatial sa nezda, ze by firma nieco predavala v SR (prijmy teda nebudu pochadzat z SR).
Dakujem vopred za odpoved
Mima

Podľa mňa sa nejedná o "tovar".

Mám za to, že techn. dokumentácia je poskytnutím služby podľa § 15/8. Miesto dodania takejto služby určíme podľa §15/7 t.j. malo by to byť Slovensko. Vzniká jej povinnosť samozdanenia a to aj v prípade, že nie je registrovaným platiteľom DPH. Má povinnosť z tejto služby odviesť DPH ( na Slovensku § 69/3), nemá však nárok na odpočet (viď §49).
mimaemma
16.08.07,19:06
este sa chcem doopytovat...ak chcem mozem sa registrovat ako platca DPH v Cechach, aj v ostatnych krajinach EU a vo Svajciarsku a potom budem mat narok aj na odpocet? Samozrejme ak uvazujem, ze firmy zo zahranicia budu platcami DPH...Mozem byt aj kvartalnym platcom DPH?Dakujem za odpoved.
emgeton
17.08.07,04:23
este sa chcem doopytovat...ak chcem mozem sa registrovat ako platca DPH v Cechach, aj v ostatnych krajinach EU a vo Svajciarsku a potom budem mat narok aj na odpocet? Samozrejme ak uvazujem, ze firmy zo zahranicia budu platcami DPH...Mozem byt aj kvartalnym platcom DPH?Dakujem za odpoved.

Ak budete prijímať a poskytovať služby s miestom dodania podľa §15/7,8 zák. 222/2004 Zz, je pre vás vhodné zaregistrovať sa za plátcu DPH v SR.

Ďalšia registračná povinnosť vám vznikne v tých čl. štátoch EU, v ktorých vašími odberateľmi osoby, kt. nepodnikajú ( t.j. napr. bežný občania) .
mimaemma
17.08.07,04:54
dakujem za odpoved, este sa chcem spytat, plati to aj vtedy, ked v zahranici budeme mat PO, ktore su platcami DPH? Chcem zistit, co bude pre firmu najvyhodnejsie ked bude takto podnikat, to znamena, aby sa dala DPH aj odpocitat. Ten paragraf, ktory je uvedeny §15/7,8 - presne na nas sedi.Ako sa potom moze firma stat platcom DPH v inych krajinach, resp. co k tomu treba a asi ako dlho to trva.Pytam sa moc, ale fakt sa v tejto oblasti nevyznam, tak potrebujem pomoc. Dakujem.
emgeton
17.08.07,07:24
dakujem za odpoved, este sa chcem spytat, plati to aj vtedy, ked v zahranici budeme mat PO, ktore su platcami DPH? Chcem zistit, co bude pre firmu najvyhodnejsie ked bude takto podnikat, to znamena, aby sa dala DPH aj odpocitat. Ten paragraf, ktory je uvedeny §15/7,8 - presne na nas sedi.Ako sa potom moze firma stat platcom DPH v inych krajinach, resp. co k tomu treba a asi ako dlho to trva.Pytam sa moc, ale fakt sa v tejto oblasti nevyznam, tak potrebujem pomoc. Dakujem.

Ak do čl. štátov budete dodávať tieto služby výlučne osobám, kt. podnikajú ( prečítajte si §15/7), nezáleží či sú to PO alebo FO - podnikatelia ( nemusia byť identifikovaný pre daň-DPH), nepotrebujete sa reguistrovať pre DPH v iných čl. štátoch. Stačí vám slovenská registrácia.

Ak hovoríte o odpočítaní dane, bolo by dobré definovať o akú DPH ide.
Pri registrácii na slovensku si budete môcť uplatňovať odpočet dane s plnení podliehajúcich zák. 222/2004. Ale napr. pri prijatej službe, kt. miesto dodania bude ČR a bude poskytnutá s uplatnením českej DPH, si na slovensku nebudete môcť uplatniť odpočet dane. Môžete však využiť možnosť požiadať o vrátenie dane český Fin. úrad Praha 1 v zmysle zák. 235/2004Sb (český zák. o DPH).
mimaemma
17.08.07,10:53
dakujem moc, zacinam tomu rozumiet.
mimaemma
30.08.07,17:03
Este by som sa chcela vratit k tejto teme a uistit sa..firma nechce byt platcom DPH, proste sa tak rozhodli..co potom s DPH?Bude sa prenasat na osobu podnikajucu v EU?Alebo bude trebsa registrovat sa v statoch kde sa podnika?Ja viem, ze by bolo jednoduchsie registrovat sa tu, ale ked nechcu..
Dakujem moc za odpoved.
emgeton
31.08.07,04:30
Dobry den,chcela by som sa poradit ohladne DPH pri sluzbach, ktore objednava spolocnost v SR z Ciech a predava ich dalej do ciech, ale aj do statov EU a aj do Svajciarska.
Plati, ze nemusi byt platcom DPH, pokial nepresiahla obrat 1,5 mil za posledne 3 mesiace?
Dakujem za odpoved.
Mima


pridavam podrobnosti -
slovenska firma objedna v CR technicke vykresy a tento "tovar" (tj. tie vykresy) preda do zahranicia.
Firma objedna technicku dokumentaciu v CR a preda ju do Ceska, Nemecka, atd (clenovia EU) a tiez do Svajciarska (neclen EU). Zatial sa nezda, ze by firma nieco predavala v SR (prijmy teda nebudu pochadzat z SR).
Dakujem vopred za odpoved
Mima

Ešte raz.

Pri týchto službách prechádza daňová povinnosť na príjemcu služby, pokiaľ táto osobá podniká. Nezáleží, či je alebo nie je identifikovaná pre daň v niekt. štáte EU.
T.z. že ak si obstaráte takúto službu z iného štátu EU, ste povinní urobiť samozdanenie. V prípade, že sa rozhodnete neregistrovať za platiteľa DPH v SR, budete musieť podávať DP DPH a odviesť DPH z takto obstaraných služieb, ale nebudete mať možnosť si uplatniť odpočet DPH. Preto túto službu pre vášho odberateľa predražíte o túto DPH.
mimaemma
01.09.07,18:05
Dakujem moc za odpoved.Aj za to "este raz":) Je to pre mna dost zlozite, ked som s DPH nikdy nerobila a v skole nas odbili so slovami prax vas nauci..