support
23.07.07,13:04
Dobry den, chcel by som sa opytat, ked sa zalozi sro treba uzatvorit nejaku pracovnu zmluvu alebo mandatnu so spolocnikom, resp. konatelom(konatel je zaroven spolocnikom), alebo to vobec nie je potrebne? Neovplyvnuje to vykon jeho funkcie? Dakujem
VERONIKA6
23.07.07,11:27
Sme tiež s.r.o. Moji riaditelia sú zároveň konatelia, spoločníci. Rozhodli sa uzatvoriť riadnu pracovnú zmluvu a tak im robím mzdy na základe platového dekrétu, ktorý im schválila valná hromada a odvody v zmysle zákona. Oni nemajú žiadne iné povinnosti, čo sa týka behania po úradoch.
barto
23.07.07,11:41
Pracujem v s.r.o., kde spoločníci sú zároveň konateľmi spoločnosti. To, že budú konateľmi si stanovili v spoločenskej zmluve, kde sa píše aj to, že za funkciu konateľa nebudú poberať odmenu
Títo istý spoločníci, ktorý sú zároveň konateľmi, sú vo svojej firme zamestnaný ako riaditelia a poberajú za túto funkciu mesačný plat. Ako spoločníci sa podieľajú na zisku a ako konatelia neberú odmenu.
m.hladka
23.07.07,11:45
Účtujem viac SRO a v každej (jednosobej, viacosobej) sú konateľ = spoločník aj zamestnancom. Majú riadnu prac. zmluvu, sú riadne prihlásení na SP a ZP. Poberajú mesačné mzdy. Väčšinou si dávajú minimálnu mzdu. Sú ešte mldadí. Ja mám tiež SRO a som konateľ, spoločník aj zamestnanec.
support
23.07.07,11:45
dakujem za odpoved. Spolocnik ako ste uviedli sa podiela na zisku za rok. Cize ked tomu spravne rozumiem na konci uctovneho obdobia sa zisk moze prerozdelit na spolocnikov, ako to je v pripade ked sa vyberu penioaze z uctu firmy, ktore nie su pouzite na vydavky, nakup, chod firmy. Treba taketo vyber hlasit DU?
Tweety
23.07.07,11:47
Posudzujú sa ako pôžička spoločníkovi, ktorú musí vrátiť,.DÚ takýto výber nie je potrebné hlásiť.
support
23.07.07,11:49
dakujem pekne
Natka
01.08.07,09:38
Prosím vás, založili sme s.r.o. a konatelia nemajú žiadny pracovný pomer k tejto spoločnosti, majú ešte okrem iného svoju živnosť, z ktorej platia odvody do ZP a SP. Sú povinný sa nahlásiť na soc.poisť. a zdr.poisť. ako konatelia a niektorí iba ako spoločníci?
Aljok
01.08.07,09:45
Nie sú povinní. Spoločnosť prihlasuje do SP a ZP zamestnancov a konateľa do ZP, ak poberá odmenu za konateľstvo.
Aljok
01.08.07,09:49
Natka
01.08.07,11:11
Ďakujem vám za príspevky.
m.b
29.12.07,14:52
dobry den,
vie mi niekto, prosim Vas, vysvetlit preco je vyhodne ked som spolocnik-konatel spravit sa aj zamestnencom?
niekde som nasla: konatel nemoze byt sucastne dobrovolne nezamestnany, je to pravda?
vdaka za odpovede
m.b
29.12.07,23:27
prosim Vas, viete mi povedat ci je to pravda, co som volakde citala (ja uz si nepamatam kde to tu bolo). Ze konatel sro nemoze byt sucastne dobrovolne nezamestnany? pripada mi to ako blbost, ale ja fakt neviem:confused:
Jozef Mihál
29.12.07,23:44
Ehm, čo to je "dobrovoľne nezamestnaný" ? Podľa akého zákona, v akom kontexte používate tento výraz?
m.b
30.12.07,00:01
:o myslela som si ze to bude asi sprosta otazka....no, ja som to niekde precitala tak ako som to napisala...a mojou otazkou som chcela vyriesit toto:

zalozim s.r.o budem konatel, ale nebudem zamestnancom mojej s.r.o ani nikde inde. budem si platit dobrovolne odvody, je to v poriadku? mozem byt spolocnik, konatel ale nezamestnana?

mozno je to naozaj pochybna otazka, ale takych mam teraz v hlave hrozne vela, snazim sa odpovedat si na ne citanim tu na porade ale aj inde...ale na tuto si fakt neviem najst odpoved, trochu ma aj teraz mrzi ze som nedavala pozor v skole na ekonomike.........
Jozef Mihál
30.12.07,00:31
Toto sa na škole naučiť nedá.

Áno, môžete byť spoločník a konateľ a nemať žiadne zamestnanie, teda nemať nikde uzatvorený pracovný pomer, takto fungujú desaťtisíce ľudí na Slovensku, vrátane autora tohto príspevku.

Odvody do SP si platiť môžete (ako dobrovoľne poistená osoba) ale nemusíte.

Odvody do ZP si musíte platiť ako poistenec podľa § 11 ods. 2 zákona č.580/2004 Z.z. - ako tzv. "samoplatiteľ".