heja3
23.07.07,13:17
Podnikateľ zrušil živnosť k 30.06.2007. K tomuto dátumu mal okrem iného majetku aj nákladný automobil kúpený v roku 2006 na leasing. Tento automobil, ale nestihol prepísať. Urobilo sa to až okolo 19.7.2007. Leasingovka dobropisovala zvyšnú časť prvej zvýšenej splátky + DPH.

Ako sa teda postupuje pri postúpení leasingu v tomto prípade?
ZC auta je okolo 450.000,-- ku koncu roka 2006.
Moje uvažovanie:
1) Uplatním si účtovné odpisy za obdobie 01-06/2007 + úroky do VOZD.
2) Dobropis zaúčtujem ako VNZD, a DPH uplatním ako opravu DPH

Čo so zostatkovou cenou - táto sa uplatní do VOZD ako ZC mínus odpisy za 1/2 roka 2007?

mimotemy - V poslednom zdaňovacom období DPH odvediem vypočínanú zo zostatkovej ceny ku koncu roka 2006?

Mám to domotané + horko = nemyslí mi to.
Nájde sa niekto, čo mi pomôže?
heja3
24.07.07,08:15
Nikto sa nenájde? Postúpenie leasingu je tu rozoberané z hľadiska JU, ale nie sú vôbec zodpovedané. A ja to potrebujem súrne. Je to komplikovaná vec?
renča1
24.07.07,16:42
Podľa môjho skromného názoru sa bude postupovať , tak ako keby nešlo o postúpenie ale len o preradenie do os.užívania. Mne sa tu totižto byjú dve veci naraz. Mne sa tu nezdá to , že došlo skôr k ukončeniu podnikania ako bol leasing postúpený na tretiu osobu. Ja by som možno postupovala takto:

1) k 30.6 07 sa bude upravovať základ dane podľa § 17 ods.8 písm.a) okrem iného aj o pomernú výšku nájomného vrátane fin.prenájmu.

2) OA preradila ho do os.užívania

3) ak sa uplatnil odpočet dph z užitkového automobilu , tak zo ZC by som odviedla dph,

4) daň.uznaný výdavok = zaplatený úrok pri fin.prenájmu § 19 bod.3 písm.o , zaplatené nájomné § 19 ods.4) k 30.6.07.

Postúpenie:
Pokiaľ došlo k postúpeniu nájomnej zmluvy, nájomca nie je povinný upravovať základ dane, ak postúpenie na nového nájomcu sa vykoná za rovnakých podmienok, aké boli dohodnuté v pôvodne uzavretej nájom.zmkluve.

Ak by došlo k postúpeniu nájomnej zmluvy a daňovník by vyfakturoval tzv. odstupné z leasingu, tak vtedy je potrebné príjem zdaniť. Ale to už by bolo zasa o niečom inom.... Určite ma niekto poopraví alebo v niečom doplním, budem vďačná.
betka
24.07.07,17:06
Doplním Renču s postúpením:
Ak dôjde k postúpeniu NZ na nového nájomcu a tento vyplatí pôvodnému nájomcovi odstupné, odstupné sa odpisuje u nového nájomcu ako súčasť VC rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania NZ. (ZC automobilu pri postúpení je.....+odstupné ..., Sk Mesačný odpis ZC pri post+odst/26 mes.

Dochádza k zmene doby prenájmu- k skráteniu, resp. predlženiu. Uplatnené odpisy sa spatne neupravujú a zostávajúca časť odpisovanej hodnoty sa rozpočíta rovnomerne na zvyšnú časť novo dohodnutej doby prenájmu. Výška sa upraví v mesiaci, v kt. sa nájomca a prenaj. dohodli na zmene doby trvania fin. pren. (par.52/49 ZDP)

Ešte i tu:
ZC - postúpenie leasingu
betka
24.07.07,17:22