miriel
23.07.07,15:42
vie nam tu niekto poradiť ako mame postupovať v nasledovnej situáciii?
na poslednej schôdzi odstupil predseda a palnuju tak pri najbližšej priležitosti urobiť aj členovia rady , lebo sa necitia kompetentni na riešenie situácie .
Čo v takomto období "bezvladia "? Kto ma fungovať ako štatutar . Môže predeseda odstupiť z okamžitou platnostu s tým že už nič nepodpiše ? / podla zmluvy o SVB ma 30 dnovu vypovednu lehotu . Na KU je registrovaný ako štatuatar , ako maju členovia rady v takomto prípade podpisovať , ked napr v zmluve o uvere vlastníci splnomocnovali predsedu na vybovanie .. ap. Sme v etape zateplovania ale pre vznikuté problemy to dopadlo takto ..
peton
23.07.07,16:40
Miriel, nič v zlom, chápem, že potrebuješ informáciu hneď a zaraz ak už včera bolo neskoro, ale čo tak si naštudovať témy, ktoré tu už sú. Na všetky Tvoje doterajšie otázky sú tu odpovede, len si daj trošku námahy prečítať aspoň pár príspevkov a nerozširuj zbytočne témy, na ktoré už jestvujú odpovede.
Za pochopenie aj v mene ostatných ďakujem.
buonapacta
23.07.07,19:28
vie nam tu niekto poradiť ako mame postupovať v nasledovnej situáciii?
na poslednej schôdzi odstupil predseda a palnuju tak pri najbližšej priležitosti urobiť aj členovia rady , lebo sa necitia kompetentni na riešenie situácie .
Čo v takomto období "bezvladia "? Kto ma fungovať ako štatutar . Môže predeseda odstupiť z okamžitou platnostu s tým že už nič nepodpiše ? / podla zmluvy o SVB ma 30 dnovu vypovednu lehotu . Na KU je registrovaný ako štatuatar , ako maju členovia rady v takomto prípade podpisovať , ked napr v zmluve o uvere vlastníci splnomocnovali predsedu na vybovanie .. ap. Sme v etape zateplovania ale pre vznikuté problemy to dopadlo takto ..
Prečo ste si zakladali SVB? Veď u Vás trpia všetci vlastníci bytov oveľa viac ako tomu bolo pod správou ľahostajného OSBD. Asi ste čakali oveľa lepšiu správu a podcenili riziko medziľudských vzťahov a bezradnosť pri riešení problémov pri správe domu. Nadšenie a idealizmus, možno vzrušenie pri dávaní výpovede OSBD a zakladaní vlastného SVB. Avšak správa domu je o tom, čo bude potom, budovaní niečoho lepšieho...o väčšej spokojnosti vlastníkov v dome.
miriel
23.07.07,20:21
prepač ak sa ta moja tema dotkla, skutočne je akutna už včera bolo neskoro, ale nešla by som sem keby som nepotrebovala pre nas vlastnikov radu . Schvalne skus si zadať odstupenie z funkcie do rozšireneho hladania a povedz mi odpoved . ak ste tu komunikovali v roke 2004 o nejakej teme ..preapač ale nenašla som odpoved na moje otazky . Niektore temy sa proste vracaju , to je život..ina doba ine skusenosti ludí atd , ,,ja som ešte včera nepotrebovala takuto radu a dnes nemam čas hrabať sa vo vašej historii ak mi ani vyhladaveč nenanašiel primeranu odpoved..proste som položila otazku či niekto vie poradiť o tom to je , nie ?....nemusiš odpovedať chcela som len radu ako dalej ..dakujem
lubica_02
23.07.07,20:34
Prečo ste si zakladali SVB? Veď u Vás trpia všetci vlastníci bytov oveľa viac ako tomu bolo pod správou ľahostajného OSBD. Asi ste čakali oveľa lepšiu správu a podcenili riziko medziľudských vzťahov a bezradnosť pri riešení problémov pri správe domu. Nadšenie a idealizmus, možno vzrušenie pri dávaní výpovede OSBD a zakladaní vlastného SVB. Avšak správa domu je o tom, čo bude potom, budovaní niečoho lepšieho...o väčšej spokojnosti vlastníkov v dome.
zdá sa mi tvoja odpoveď príliš tvrdá, myslím - sme na porade. Tak prečo k novému členovi takto ?
miriel
24.07.07,04:36
dakujem za pochopenie , každý raz v niečom začína . ( som ZV)
GabiZ
24.07.07,09:21
Treba sa pozrieť, ako máte odstúpenie predsedu riešené v prvom rade vo vašej zmluve. Pri vytváraní spoločenstva by sa malo myslieť aj na takéto veci. Pred účinnosťou novely č. 268/2007 Z.z., ktorá je účinná teraz od 1.7.2007 bola možnosť, že predseda mohol odstúpiť zo svojej funkcie bez problémov ale ak zároveň vykonával správu (t.j. nebola uzatvorená nejaká mandátna zmluva s inou spoločnosťou o vykonávaní správy), zákon určuje lehotu, v akej môže ukončiť výkon správy a za akých podmienok. To znamená, že ak ste si v zmluve neurčili, kto bude v prípade odstúpenia predsedu zastupovať spoločenstvo, mali by ste sa okamžite na spoločnej schôdzi rozhodnúť, či dôjde k zániku spoločenstva a nájdete si iného správcu, alebo budete fungovať ďalej a zvolíte si nových zástupcov. Ak predseda zároveň vykonával správu, mal by ju zabezpečiť počas výpovednej lehoty a po ukončení svojej funkcie odovzdať príslušné doklady novému správcovi. Všetko je v zákone popísané. Počas výpovednej lehoty sa musíte rozhodnúť, ktorú z možností (SVB alebo nový správca, alebo SVB a správa vykonávaná na základe mandátnej zmluvy s inou spoločnosťou) prijmete. Teraz podľa novely zákona je odstúpenie predsedu a činnosti s tým spojené uvedené. Takže skús najskôr napísať, akú formu správy máte v dome, skôr sa bude dať odpovedať. Pretože tu nejde len o funkciu predsedu, ale tu ide hlavne o výkon správy a to je dosť závažná otázka vzhľadom na zabezpečenie chodu bytového domu.
miriel
24.07.07,12:11
Treba sa pozrieť, ako máte odstúpenie predsedu riešené v prvom rade vo vašej zmluve. Pri vytváraní spoločenstva by sa malo myslieť aj na takéto veci. Pred účinnosťou novely č. 268/2007 Z.z., ktorá je účinná teraz od 1.7.2007 bola možnosť, že predseda mohol odstúpiť zo svojej funkcie bez problémov ale ak zároveň vykonával správu (t.j. nebola uzatvorená nejaká mandátna zmluva s inou spoločnosťou o vykonávaní správy), zákon určuje lehotu, v akej môže ukončiť výkon správy a za akých podmienok. To znamená, že ak ste si v zmluve neurčili, kto bude v prípade odstúpenia predsedu zastupovať spoločenstvo, mali by ste sa okamžite na spoločnej schôdzi rozhodnúť, či dôjde k zániku spoločenstva a nájdete si iného správcu, alebo budete fungovať ďalej a zvolíte si nových zástupcov. Ak predseda zároveň vykonával správu, mal by ju zabezpečiť počas výpovednej lehoty a po ukončení svojej funkcie odovzdať príslušné doklady novému správcovi. Všetko je v zákone popísané. Počas výpovednej lehoty sa musíte rozhodnúť, ktorú z možností (SVB alebo nový správca, alebo SVB a správa vykonávaná na základe mandátnej zmluvy s inou spoločnosťou) prijmete. Teraz podľa novely zákona je odstúpenie predsedu a činnosti s tým spojené uvedené. Takže skús najskôr napísať, akú formu správy máte v dome, skôr sa bude dať odpovedať. Pretože tu nejde len o funkciu predsedu, ale tu ide hlavne o výkon správy a to je dosť závažná otázka vzhľadom na zabezpečenie chodu bytového domu.
dik za odpovede,
v zmluve ma predseda možnu 30 dnovu vypovednu lehotu , argumentuje však tým, že mame dozornu radu a ta si ma zvoliť niekoho spomedzi seba na zastupovanie . Zaroven dal na schôdzi odhlasovať vykon spravy spravcovskou spoločnostou , ale to popisujem v inej teme že to nebolo spravne prezentované lebo musi byť bud SVB ale vykon spravy a nemôžme byť aj, aj preto myslim že to nebolo platné . Inak sme fungovali doteraz tak že sme mali predsedu a 3 členov rady a ekonomicklé veci boli riešené učtovníčkou na dohodu ..objednavky tepla , vyúčtovania ... preto si myslim že to tersaz je všetko postavené na hlavu a nevieme kam z konopí . Najhoršie je že sme uprostred zatelovania, kopec zmluv, papierov a štatutár urobí takýto krok , ked všade ma podpisové vzory a splnomocnenia :mad:
GabiZ
24.07.07,18:35
dik za odpovede,
v zmluve ma predseda možnu 30 dnovu vypovednu lehotu , argumentuje však tým, že mame dozornu radu a ta si ma zvoliť niekoho spomedzi seba na zastupovanie .
Dozorná rada nemôže voliť nového predsedu alebo jeho zástupcu, vždy rozhoduje zhromaždenie a aj podľa novely zákona by mal byť dočasne vykonávať funkciu jeden z členov rady ale volený zhromaždením.

Zaroven dal na schôdzi odhlasovať vykon spravy spravcovskou spoločnostou , ale to popisujem v inej teme že to nebolo spravne prezentované lebo musi byť bud SVB ale vykon spravy a nemôžme byť aj, aj preto myslim že to nebolo platné .
O tomto musí byť zápisnica a v tej musí byť definované, aká forma správy bola odhlasovaná a v akom počte (v tomto prípade treba 2/3 všetkých vlastníkov bytov).

Inak sme fungovali doteraz tak že sme mali predsedu a 3 členov rady a ekonomicklé veci boli riešené učtovníčkou na dohodu ..objednavky tepla , vyúčtovania ... preto si myslim že to tersaz je všetko postavené na hlavu a nevieme kam z konopí . Najhoršie je že sme uprostred zatelovania, kopec zmluv, papierov a štatutár urobí takýto krok , ked všade ma podpisové vzory a splnomocnenia :mad:
Toto Vám naozaj nezávidím a myslím si, že je to z jeho strany nezodpovednosť, ale samozrejme, že na druhej strane musím pripustiť, že mohol mať aj on riadny dôvod, keď to zanecháva uprostred všetkých rozbehnutých akcií. Vlastníci bytov často nevedia doceniť prácu predsedov a potom dochádza k nedorozumeniam, neoprávnenému osočovaniu a pod. Nemôžem to však hodnotiť, pretože nepoznám situáciu vo vašom dome a ani nepoznám dôvody, pre ktoré to predseda takto rýchlo vzdal.
Jozef I
25.07.07,11:48
No nemôžem úplne súhlasiť s výrokmi GabiZ.
Ako správne podotkol ten predseda a miriel napísala, tak predsedu zastupuje člen rady volený členmi rady a nie zhromaždením ! Hovorí o tom zákon podľa najnovšej novely par.7c:

"(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.


(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí. "

Problémom však nastane ak sa vzdajú svojich funkcií aj členovia rady. Potom musí zhromaždenie rozhodnúť o ďaľšom postupe a prípadne sa úplne zruší SVB alebo je alternatíva, že by sa dalo zlúčiť s iným.

Ešte dodám, že ak nestane dohoda na zhromaždení ostáva posledná možnosť podľa zákona a to súd podľa par.14 ods.4 " ... Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd. "
GabiZ
25.07.07,12:28
Áno Jozef, máš pravdu ....vykonáva funkciu predsedu člen rady volený radou...., to som si zle pozrela. Som rada, že si to postrehol a upozornil na moju chybu, za ktorú sa ospravedlňujem. Každopádne by však zhromaždenie malo čím skôr rozhodnúť, čo ďalej, lebo bezvládím sa napáchajú škody, ktoré ponesú všetci vlastníci bytov, hoci by potom mohli postupovať tak, ako si uviedol vo svojom príspevku.