pivko
23.07.07,18:11
Vie niekto poradit ake su podmienky , cla a dane na dovoz piva z krajiny EU?
Excise Duty
23.07.07,18:29
Hádam bude najlepšie, keď si najprv preštuduješ zákon č. 107/2004 Z. z. o spotrebnej dani z piva v znení neskorších predpisov.
pivko
24.07.07,04:20
Už sa stalo.
a spotrebnu daň budem platit u nas ,alebo v krajine vyrobcu?
Excise Duty
24.07.07,06:09
Už sa stalo.
a spotrebnu daň budem platit u nas ,alebo v krajine vyrobcu?

U nepriamych daní platí pravidlo, že tovar sa má zdaniť v tom štáte, v ktorom dôjde k jeho spotrebe. Spotrebnú daň bude teda potrebné zaplatiť na Slovensku.
pivko
24.07.07,07:47
Kto mi vypocita kolko zaplatim spotrebnu dan za 1pivo 0,5l ak ma obsah alkoholu 4,5%
dakujem.
Excise Duty
24.07.07,08:45
Kto mi vypocita kolko zaplatim spotrebnu dan za 1pivo 0,5l ak ma obsah alkoholu 4,5%
dakujem.

Ty sa pýtaš už na B, ale vôbec neuvádzaš A. Tak teda najprv uveď, či budeš pivo v inom členskom štáte nakupovať v pozastavení dane, na tento účel musíš byť na Slovensku zaregistrovaný buď ako prevádzkovateľ daňového skladu alebo oprávnený príjemca. Ak takúto registráciu nemáš, potom môžeš v inom členskom štáte nakupovať pivo iba v daňovom voľnom obehu, čiže zdanené. To nič nemení na veci, že ak toto pivo prepravíš na Slovensko na podnikateľské účely, teda na účely ďalšieho predaja, vznikne Ti z piva daňová povinnosť na Slovensku. Ak splníš podmienky ustanovené slovenským zákonom a zákonom členského štátu, v ktorom chceš pivo nakupovať, môže ti taký členský štát spotrebnú daň z piva nakúpeného v tomto štáte v daňovom voľnom obehu vrátiť. Či už budeš pivo prepravovať v režime pozastavenia dane alebo v daňovom voľnom obehu, z tohto piva Ti vždy na Slovensku vznikne daňová povinnosť a to buď podľa § 10 ods. 1 alebo podľa § 28 ods. 1. V oboch prípadoch si daňovým dlžníkom a daň musíš vypočítať sám, následne podať daňové priznanie a túto daň aj zaplatiť.
Preprava tovaru podliehajúceho spotrebnej dani, v tomto prípade piva medzi dvoma členskými štátmi sa musí vždy uskutočniť s použitím príslušného sprievodného dokumentu (pozri § 24 a § 29), takýto sprievodný dokument je povinný vyhotoviť vždy dodávateľ tovaru. Pokiaľ ide o pivo, v príslušnej kolónke toho ktorého sprievodného dokumentu uvedie aj obsah alkoholu, v prípade ak sa v krajine určenia, do ktorej sa pivo dodáva zdaňuje podľa hustoty, čo je aj prípad Slovenska, musí dodávateľ v sprievodnom dokumente uviesť aj hustotu piva v stupňoch Plato. Ak tak neurobí, neostáva Ti nič iné, len zobrať do ruky STN č. 56 0186 Metóda skúšania piva a obsah alkoholu v pive prepočítať podľa veľkého Ballingovho vzorca.
pivko
24.07.07,14:33
ďakujem za odpoveď ,ale aj tak som z toho ako sa hovori jeleň.bol som na colnici, tak ze idem sa zaregistrovat ako opravneny prijemca.co to znamena nakupovat v pozastaveni dane?ja mam cenovu ponuku bez dane.ako sa vypocita to plato? sadzba dane je u nas 50sk/stupeň Plato/hl
kolko je Plato ak ma pivo obsah alkoholu 4,5%? budem platit spotrebnu dan aj pri nakupe a potom pozadovat jej vratenie?skoda ze ste z BA a ja z KE.bolo by dobre sa stretnut.za dobu radu a pomoc som ochotny aj zaplatit.
zatial dakujem.
Excise Duty
25.07.07,18:23
ďakujem za odpoveď ,ale aj tak som z toho ako sa hovori jeleň.bol som na colnici, tak ze idem sa zaregistrovat ako opravneny prijemca.co to znamena nakupovat v pozastaveni dane?ja mam cenovu ponuku bez dane.ako sa vypocita to plato? sadzba dane je u nas 50sk/stupeň Plato/hl
kolko je Plato ak ma pivo obsah alkoholu 4,5%? budem platit spotrebnu dan aj pri nakupe a potom pozadovat jej vratenie?skoda ze ste z BA a ja z KE.bolo by dobre sa stretnut.za dobu radu a pomoc som ochotny aj zaplatit.
zatial dakujem.

Obávam sa, že bez elementárnej znalosti zákona a základných princípov intrakomunitárneho nadobúdania a prepravy tovarov podliehajúcich spotrebným daniam sa nepohneme z miesta. V prvom rade je treba vedieť, či poľský dodávateľ je prevádzkovateľom daňového skladu, aby vôbec mohol dodať tovar v pozastavení dane a pre odber tovaru v pozastavení dane je taktiež potrebná registrácia, minimálne ako oprávnený príjemca. Treba si skutočne detailne prečítať zákon a osvojiť si pojmy, inak si nebudeme rozumieť, v § 2 sú upravené základné pojmy na účely zákona.
pivko
26.07.07,04:18
Ano dodavateľ je prevadzkovateľom daňoveho skladu a ja idem podať žiadosť o registraciu ako opravneny prijemca.
Excise Duty
26.07.07,08:23
Ano poľsky dodavateľ je prevadzkovateľom daňoveho skladu a ja idem podať žiadosť o registraciu ako opravneny prijemca.

No hneď je jasnejšie vo veci. Ak je teda poľský dodávateľ prevádzkovateľom daňového skladu, má v držbe pivo v režime pozastavenia dane, čiže ešte nezdanené. Ak podáš žiadosť o registráciu ako oprávnený príjemca, budeš postupovať podľa ustanovenia § 22. V žiadosti je potrebné uviesť náležitosti podľa ods. 1 uvedeného paragrafu a žiadosť doplniť prílohami podľa ods. 2. Po vydaní rozhodnutia o registrácii je možné nakupovať pivo v pozastavení dane, čiže v daňových skladoch v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ. Pri objednávaní tovaru v takomto daňovom režime je potrebné dodávateľovi vždy uviesť registračné číslo pre spotrebnú daň, toto číslo bude uvedené v rozhodnutí colného úradu o registrácii. Pre prepravu piva potom platí ustanovenie § 21, pri preprave piva z iného členského štátu je treba bezpodmienečne dodržať najmä ustanovenie ods. 5 a okrem toho sa s dodávateľom treba dohodnúť, kto zloží zábezpeku na prepravu podľa ods. 6 uvedeného paragrafu, ono je to závislé najmä od toho, kto vykoná prepravu, môže to byť aj dopravca, ktorý vôbec nie je vlastníkom tovaru. Principiálne má byť zábezpeka na prepravu zložená v tom členskom štáte, v ktorom sa zaháji preprava tovaru, čiže v tomto prípade v Poľsku, zároveň platí pravidlo, že zábezpeka zložená v jednom členskom štáte je platná pre celé územie EÚ.
Podľa ustanovenia § 10 ods. 1 písm. c) vzniká daňová povinnosť oprávnenému príjemcovi dňom prevzatia piva, pričom daňovým dlžníkom je podľa ustanovenia § 11 ods. 1 písm. c). Pre podanie daňového priznania a splatnosť dane platí pre oprávneného príjemcu ustanovenie § 12 ods. 2.
Pokiaľ ide o kód kombinovanej nomenklatúry (kód KN) v prípade piva, ten je uvedený v ustanovení § 4 ods. 2 písm. a), v písm. b) je uvedený kód KN takého tovaru, ktorý je zmesou piva a nealkoholického nápoja, aj u nás sa postupne vžíva pre takýto druh nápoja podľa vzoru nemecky hovoriacich krajín názov Radler.
Pokiaľ ide o stupne Plato, aj v Poľsku sa zdaňuje pivo týmto spôsobom (sadzba dane je 6,86 zł/hl/°Plato), to znamená, že poľský dodávateľ musí poznať stupne Plato piva, ktorého je dodávateľom. Ak odosiela pivo v pozastavení dane do iného členského štátu, v kolónke 18a sprievodného dokumentu musí uviesť túto stupňovitosť piva.
Zatiaľ toľko, najprv treba úspešne vybaviť registráciu, potom sa môžeme pobaviť o záludnostiach prepravy tovaru podliehajúceho spotrebnej dani v režime pozastavenia dane, nezrovnalostiach zistených pri preprave, prevzatia tovaru, reklamačných problémoch a o spätnej preprave reklamovaného tovaru.
Nakoniec zopár pojmov v poľštine:

podatek akcyzowy – spotrebná daň
skład podatkowy – daňový sklad
procedurą zawieszenia poboru akcyzy – pozastavenie dane
administracyjny dokument towarzyszący – sprievodný dokument
zarejestrowany handlowiec – oprávnený príjemca
pivko
26.07.07,08:40
Ďakujem za radu ,po zaregistrovani za opravneneho prijemcu sa ozvem.
pivko
26.07.07,09:46
poslal som vam sukromnu spravu.
prosim o odpoved.
dakujem
Excise Duty
26.07.07,13:55
poslal som vam sukromnu spravu.
prosim o odpoved.
dakujem

Poľský partner oznamuje nasledovné:

Pivo Freeq má 10 % Plato.
Je prevádzkovateľom daňového skladu so sídlom v Zywci. Len zo Zywca (PSČ 34-300) môže odosielať pivo.
Súčasne vystaví sprievodný dokument.
Cena neobsahuje spotrebnú daň a o túto daň je nižšia pri predpoklade, že im odošlete späť potvrdený tretí diel sprievodného dokumentu.

PS

Ak môžem poprosiť, dodržiavajme etiketu Porady a nebavme sa cez súkromné správy, Porada patrí všetkým.
pivko
26.07.07,16:23
Dakujem a ak vas este mozem poprosit kolko bude u nas vlastne ta spotrebna dan ak sazdba je 50/stupen Plato/hl a stupen Platoje 10% ?
kolko to bude v sk na jedno 0,5l pivo?aby som si uz konecne vedel kolko ma bude stat jedno pivo konecna cena.
este raz dakujem za ochotu.
Excise Duty
26.07.07,17:05
Dakujem a ak vas este mozem poprosit kolko bude u nas vlastne ta spotrebna dan ak sazdba je 50/stupen Plato/hl a stupen Platoje 10% ?
kolko to bude v sk na jedno 0,5l pivo?aby som si uz konecne vedel kolko ma bude stat jedno pivo konecna cena.
este raz dakujem za ochotu.

V prvom rade podľa ustanovenia § 4 ods. 4 písm. a) stupňom Plato je obsah extraktu pôvodnej mladiny vypočítaný podľa veľkého Ballingovho vzorca uvedeného v príslušnej Slovenskej technickej norme, vyjadrený v hmotnostných percentách. To znamená, že ak dodávateľ uvádza stupňovitosť piva 10 %, potom tieto číselne vyjadrené percentá na daňové účely predstavujú počet stupňov Plato.
Keďže je sadzba dane je 50 Sk/stupeň Plato/hl, pri desaťstupňovom pive to predstavuje spotrebnú daň 500 Sk z jedného hektolitra piva, v prípade jednej pollitrovej fľaše takéhoto piva je spotrebná daň 2,50 Sk.
Treba sa ešte poľského dodávateľa opýtať, či pivo náhodou nepochádza z tzv. malého nezávislého pivovaru, potom by sa na pivo mohla uplatniť znížená sadzba dane
v zmysle ustanovenia § 7 ods. 3.
pivko
27.07.07,04:21
Dakujem za skoru odpoved.
je to velky pivovar snad najvacsi v polsku tak ze ta sazdba bude ako ste vypocital.
este by ma zaujimalo ci neviete ci pri ziadosti o registraciu podla § 22 mi staci cestne vyhlasenie ,alebo musim dolozit podla § 18 potvrdenia z DU, soc. a zdrav. poistovne ze nemam voci nim pozdlznosti?
pivko
27.07.07,04:50
DPH? sa plati z ceny bez spotrebnej dane ,alebo z ceny so spotrebnou danou?
pivko
28.07.07,04:26
kto mi da k tomuto pivu prislusny kod kombinovanej nomenklatury?
pivko
28.07.07,04:32
uz som to asi nasiel - je to podla§2 2/b 2206?
Excise Duty
30.07.07,16:47
Ustanovenie § 22 ods. 2 písm. b) jednoznačne ukladá predložiť ako jednu z príloh žiadosti podľa ods. 1 čestné vyhlásenie žiadateľa, že spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4. Ustanovenie ods. 3 potom ukladá colnému úradu preveriť skutočnosti a údaje uvedené v žiadosti a v prílohách, a ak sú tieto skutočnosti a údaje pravdivé a žiadateľ spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4, colný úrad mu pridelí registračné číslo, vydá osvedčenie o registrácii a povolenie prijímať pivo z iného členského štátu v pozastavení dane do 60 dní odo dňa podania žiadosti. Colný úrad teda nesmie vyžadovať od žiadateľa potvrdenia od úradov uvedených § 18 ods. 4, zákon mu na to nedáva nijakú právomoc, musí si to zistiť sám, veď má na to šesťdesiatdňovú lehotu!
Spotrebná daň vždy vstupuje do základu pre výpočet DPH, a to podľa ustanovenia § 23 zákona o dani z pridanej hodnoty, v prípade oprávneného príjemcu už pri samozdanení, keďže daňová povinnosť v prípade spotrebnej dane oprávnenému príjemcovi vzniká dňom prijatia tovaru [§ 10 ods. 1 písm. c) zákona o spotrebnej dani z piva].
V prípade piva Freeg je správne kód KN 2006, nie však podľa § 2 ods. 2 písm. b) ale podľa § 4 ods. 2 písm. b). Je to pivo s višňovo-malinovou príchuťou a tiež limetkovou príchuťou.
pivko
27.08.07,08:27
Ustanovenie § 22 ods. 2 písm. b) jednoznačne ukladá predložiť ako jednu z príloh žiadosti podľa ods. 1 čestné vyhlásenie žiadateľa, že spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4. Ustanovenie ods. 3 potom ukladá colnému úradu preveriť skutočnosti a údaje uvedené v žiadosti a v prílohách, a ak sú tieto skutočnosti a údaje pravdivé a žiadateľ spĺňa podmienky uvedené v § 18 ods. 4, colný úrad mu pridelí registračné číslo, vydá osvedčenie o registrácii a povolenie prijímať pivo z iného členského štátu v pozastavení dane do 60 dní odo dňa podania žiadosti. Colný úrad teda nesmie vyžadovať od žiadateľa potvrdenia od úradov uvedených § 18 ods. 4, zákon mu na to nedáva nijakú právomoc, musí si to zistiť sám, veď má na to šesťdesiatdňovú lehotu!
Spotrebná daň vždy vstupuje do základu pre výpočet DPH, a to podľa ustanovenia § 23 zákona o dani z pridanej hodnoty, v prípade oprávneného príjemcu už pri samozdanení, keďže daňová povinnosť v prípade spotrebnej dane oprávnenému príjemcovi vzniká dňom prijatia tovaru [§ 10 ods. 1 písm. c) zákona o spotrebnej dani z piva].
V prípade piva Freeg je správne kód KN 2006, nie však podľa § 2 ods. 2 písm. b) ale podľa § 4 ods. 2 písm. b). Je to pivo s višňovo-malinovou príchuťou a tiež limetkovou príchuťou.
Zravím. colnici odo mňa chcú kod nomenklatury -vraj to ma byť 8 miestne číslo.neviem to tej Poľke nijako vysvetliť že čo vlastne chcem.viete pomócť?
Excise Duty
27.08.07,08:53
Zravím. colnici odo mňa chcú kod nomenklatury -vraj to ma byť 8 miestne číslo.neviem to tej Poľke nijako vysvetliť že čo vlastne chcem.viete pomócť?

Po poľsky je to "kod tarifowy" ale netreba to vysvetlovať Polke, stačí to vyhľadať aj v TARIC, Pivo bude fľašové alebo v plechovkách?
pivko
27.08.07,09:30
Po poľsky je to "kod tarifowy" ale netreba to vysvetlovať Polke, stačí to vyhľadať aj v TARIC, Pivo bude fľašové alebo v plechovkách?
v plechovkách
Excise Duty
27.08.07,09:57
v plechovkách

Ja by som predbežne uviedol kód KN 2206 00 59, ale asi to bude treba overiť u dodávateľa, v každom prípade sa kód KN musí objaviť v sprievodnom dokumente, ktorý bude sprevádzať prvú zásielku piva.
Excise Duty
27.08.07,14:49
tak mi odpísala že je to :
Kod CN (kod towaru) dla piwa w puszkach jest nastepujacy: 22030009
je to správne ak je to pivo ochutené?

Nie, to nie je správny kód KN. Bavili sme sa predsa o tom, že predmetom obchodu bude pivo Freeq, teda zmes piva a nealkoholického nápoja, ktoré v žiadnom prípade nemôže mať kód KN 2203 ..... Z ustanovenia smernice Rady č. 92/83/EHS o harmonizácii štruktúry spotrebných daní z alkoholu a alkoholických nápojov vyplýva podľa časti I článku 2, že zmes piva a nelkoholického nápoja je tovarom kódu KN 2206. Smernica je rovnako platná pre všetky členské štáty EÚ, teda i pre Poľsko. Colníkom treba uviesť osemiestny kód, ako som napísal v predchádzajúcom príspevku.
pivko
29.08.07,14:04
Tak som jej celý váš prispevok poslal.
oni v tom maju asi bordel,alebo ten kod bude možno preto 22030009, lebo to asi nieje zmes piva a limonády ale je iba ochutené pivo sirupom.
napísal som jej :to znaczy ze ten samy numer 22030009 wpisujece do administracyjneho dokumentu towarzyszaceho pri exporte piwa frreq. tak jest?
a ona odpísala že ano:Tak, taki kod wpisujemy na dokumencie ADT.
a ešte napísala : nasz dzial technologiczny potwierdzil, ze powinien byc to kod: 22030009 na puszke
tak že tento kód možem dať colníkom?
Excise Duty
30.08.07,06:50
Tak som jej celý váš prispevok poslal.
oni v tom maju asi bordel,alebo ten kod bude možno preto 22030009, lebo to asi nieje zmes piva a limonády ale je iba ochutené pivo sirupom.
napísal som jej :to znaczy ze ten samy numer 22030009 wpisujece do administracyjneho dokumentu towarzyszaceho pri exporte piwa frreq. tak jest?
a ona odpísala že ano:Tak, taki kod wpisujemy na dokumencie ADT.
a ešte napísala : nasz dzial technologiczny potwierdzil, ze powinien byc to kod: 22030009 na puszke
tak že tento kód možem dať colníkom?

Ak poľský dodávateľ tvrdí, že pivo Freeq má kód KN 2203 00 09, tak colníkom treba dať tento kód. Hoci, keď som si pozrel webovú stránku toho pivovaru, tak u piva Freeq je uvedený nižší obsah alkoholu ako u ostatných druhov pív, z toho mi vyplýva, že ide o zmes piva a nealkoholického nápoja. Z hľadiska spotrebnej dane je to jedno, jej výška závisí od stupňov Plato a nie od zatriedenia piva. Ide skôr o štatistiku.
pivko
31.08.07,08:22
Sú nejaké zvláštne podmienky na prevádzkovanie skladu?
ako to je z prepravou tovaru na slovensko?
ďakujem za radu.
Excise Duty
31.08.07,12:29
Sú nejaké zvláštne podmienky na prevádzkovanie skladu?mam sídlo firmy v rodinnom dome, nebudú mať colníci nič proti?
ako to je z prepravou tovaru na slovensko?
ďakujem za radu.
Oprávnený príjemca nie je povinný mať zriadené skladovacie priestory, keďže mu vzniká daňová povinnosť dňom prijatia piva podľa ustanovenia § 10 ods. 1 písm. c) a preto nemá právo držby piva v pozastavení dane. Čiže naďalej má v držbe už iba zdanené pivo, takže ho môže skladovať kde chce a ako chce. Podmienky skladovania sú určené len pre daňové sklady, ktoré majú právo držby piva v pozastavení dane, čiže skladujú ešte nezdanené pivo.
Pokiaľ ide o prepravu piva z Poľska na Slovensko, je to vec dohody medzi dodávateľom a odberateľom, kto túto prepravu vykoná, dopravcom môže byť aj tretia osoba. Upozorňujem však na to, že ak si budete prepravovať pivo z Poľska sám, budete musieť v Poľsku zložiť zábezpeku na daň vo výške dane (samozrejme poľskej) pripadajúcej na prepravované množstvo piva. Ale neviem či nepredbiehame. Najprv treba vybaviť registráciu oprávneného príjemcu.
pivko
12.09.07,06:32
Zdravím.pomožete mi s prekladom?

Bardzo prosze o przeslanie dokladnego adresu firmy, ktora bedzie placic za towar, jej nr VAT oraz numer akcyzowy oraz dokladny adres miejsca dostawy (nr VAT oraz numer akcyzowy).
Firma, lub magazyn, do ktorego dostarczony bedzie nasz towar, musi miec status skladu akcyzowego - wowczas jestesmy zwolnieni z placenia podatku akcyzowego i cena, ktora Panu zaproponowalismy nie zwiekszy sie.
Warunkiem niezbednym do zachowania zaproponowanych przez nas cen jest rowniez zwrot podpisanej przez wlasciwy organ skarbowy karty 3 dokumentu ADT (ktory dostaniecie Panstwo razem z piwem) oraz przeslanie faxem podpisanego dokumentu CMR (jest to dokument transportowy).
Excise Duty
12.09.07,10:36
Prosíme o zaslanie presnej adresy firmy, ktorá bude platiť za tovar, jej identifikačné číslo pre DPH, registračné číslo pre spotrebnú daň a presnú adresu miesta dodania tovaru s identifikačným číslom pre DPH a registračným číslom pre spotrebnú daň.
Firma alebo obchod, do ktorého bude dodaný náš tovar musí mať postavenie daňového skladu - len v takomto prípade môžeme dodať tovar bez spotrebnej dane a cena tovaru sa preto nezvýši. Nevyhnutnou podmienkou zachovania ceny je vrátenie tretieho dielu sprievodného dokumentu (tento obdržíte spolu s pivom) potvrdeného príslušným orgánom a odoslanie podpísaného dokladu CMR faxom (to je prepravný dokument).
pivko
12.09.07,14:07
Ďakujem za preklad.Registrácia prebehla úspešne-dnes mi volali z colnice že mi posielaju papiere.
neviem ako tomu rozumieť že musim mať daňový sklad.je to len v tom prípade ak by som chcel nakúpiť pivo bez spotrebnej dane?a ak nakupim a zaplatím spotrebnú daň v Polsku bude mi potom vrátená?na základe čoho?su nejaké špedičné firmy ktoré by za mňa zložili tu zábezpeku na spotrebnú daň a potom by vlastne bola vrátená im?
Excise Duty
12.09.07,17:04
Ďakujem za preklad.Registrácia prebehla úspešne-dnes mi volali z colnice že mi posielaju papiere.
neviem ako tomu rozumieť že musim mať daňový sklad.je to len v tom prípade ak by som chcel nakúpiť pivo bez spotrebnej dane?a ak nakupim a zaplatím spotrebnú daň v Polsku bude mi potom vrátená?na základe čoho?su nejaké špedičné firmy ktoré by za mňa zložili tu zábezpeku na spotrebnú daň a potom by vlastne bola vrátená im?

Netreba si z toho robiť ťažkú hlavu a netreba mať daňový sklad, niekto v poľskom pivovare vo svojej horlivosti vykladať spotrebné dane akosi opomenul existenciu daňového subjektu, ktorý podľa slovenskej legislatívy nesie názov „oprávnený príjemca“ a ktorého definíciu nájdete vo všetkých slovenských zákonoch o spotrebných daniach vždy v § 2 ods. 1 písm. h). Táto definícia univerzálne znie „oprávneným príjemcom právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nie je prevádzkovateľom daňového skladu a ktorá v rámci podnikania opakovane alebo príležitostne na základe povolenia prijíma ...minerálny olej, víno, lieh, tabakové výrobky, pivo... z iného členského štátu v pozastavení dane, pričom...minerálny olej, víno, lieh, tabakové výrobky, pivo...v pozastavení dane nesmie skladovať ani odosielať.
Uvedená definícia vychádza z ustanovenia čl. 4 písm. d) smernice Rady č. 92/12/EHS o všeobecnom systéme, držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam (slovenské, ale bohužiaľ veľmi úboho preložené a neúplné znenie je na stránke Úradného vestníka EÚ
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/dd/09/01/31992L0012SK.pdf (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/dd/09/01/31992L0012SK.pdf)
Ak si prelistujete zákony jednotlivých členských štátov, táto definícia je na základe uvedenej smernice v ich národnej legislatíve vždy zhodná, takže v poľskom zákone o spotrebných daniach v § 2 ods. 13 znie:
„zarejestrowany handlowiec – podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z innego państwa członkowskiego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.“
Takže poľskému dodávateľovi pošlite to, čo po vás požaduje, maximálne mu oznámte, že ste „zarejestrowany handlowiec“ a tým je to vybavené, nie je to však potrebné, stačí keď bude mať vaše registračné číslo pre spotrebnú daň, čo mu umožňuje dodať vám pivo v pozastavení dane, jednoducho povedané bez spotrebnej dane.
Z formulácii vašich otázok vidím, že stále nerozumiete tomu, ako fungujú spotrebné dane a intrakomunitárne nadobúdanie tovarov podliehajúcich spotrebným daniam. Ak teda už máte registráciu oprávneného príjemcu, môžete nakupovať v pozastavení dane, čiže bez dane v daňových skladoch v ktoromkoľvek členskom štáte, teda nielen v Poľsku, podmienkou je preukázať sa registračným číslom pre spotrebnú daň. Dodávateľ vám predá pivo v pozastavení dane, čiže bez dane a vám vznikne daňová povinnosť ako oprávnenému príjemcovi dňom prijatia tohto piva, to si prelúskame detailne, keď vám príde prvá zásielka piva a spotrebnú daň zaplatíte na Slovensku podľa príslušných ustanovení zákona č. 107/2004 Z. z.
Z textu, ktorý vám poslal poľský dodávateľ vyplýva, že tovar prepraví sám, možno sa mýlim, takže uveďte podrobnosti ako ste sa dohodli. V tomto prípade aj prostredníctvom súkromnej správy. Ak prepravu vykoná samotný dodávateľ, potom je povinný zaplatiť zábezpeku na daň z prepravovaného piva poľskému colnému úradu. Ak vykoná prepravu tretia osoba, musí zaplatiť zábezpeku takáto osoba, ak si pôjdete pre pivo sám, budete musieť zaplatiť zábezpeku vy, toto všetko je však závislé od detailov vzájomnej obchodnej zmluvy a príslušných ustanovení poľského zákona o spotrebných daniach, keďže preprava piva bude zahájená v Poľsku.
Čomu sa však nevyhnete, je povinnosť zaplatiť zábezpeku na platbu dane v zmysle ustanovenia § 22 ods. 4):
„Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce prijímať pivo z iného členského štátu v pozastavení dane opakovane, je povinná pred vydaním povolenia prijímať pivo z iného členského štátu v pozastavení dane zložiť zábezpeku na daň vo výške dane pripadajúcej na množstvo piva, ktoré predpokladá prijať v priebehu jedného kalendárneho mesiaca.“
Zatiaľ iba toľko, v kľude si to prejdite a potom sa ozvite.
Excise Duty
14.09.07,00:42
Nadväzne na vašu súkromnú správu, pokiaľ ide o zábezpeku na prepravu tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, pravidlá tejto zábezpeky ustanovuje čl. 15 ods. 3 smernice č. 92/12/EHS, ktorú som už spomenul v predchádzajúcom príspevku.
V zmysle tohto článku smernice pokrýva riziko spojené s prepravou tovaru v rámci Spoločenstva schválený prevádzkovateľ skladu ako odosielateľ tohto tovaru, eventuálne spoločne s prepravcom tovaru. Príslušné orgány členských štátov môžu povoliť, aby zložili zábezpeku na daň miesto schváleného prevádzkovateľa vlastníka skladu prepravca alebo vlastník tovaru. Členské štáty môžu požadovať zloženie zábezpeky na daň aj od príjemcu.
Smernica teda dáva rôzne možnosti a tie musia byť premietnuté v národnej legislatíve členských štátov. Keďže preprava piva sa začne v Poľsku platia pre zábezpeku poľské prepisy. To sú veci, ktoré si treba prelúskať, okrem iného je dôležité i to, či za pivo najprv zaplatíte a až potom vám ho dodajú alebo ho budete platiť až po jeho prevzatí, v prvom prípade ste už vlastníkom tovaru, neviem ako ste sa dojednali s pivovarom. Na druhej strane ak prepravu vykoná tretia osoba, počas prepravy bude mať v držbe pivo v pozastavení dane, teda nezdanené, potom ale nesiete riziko, že aj dôjde k strate piva počas prepravy, budete musieť zaplatiť daň, na jej úhradu sa použije zložená zábezpeka. Takže v takomto prípade by som trval na tom, aby zábezpeku zložil dopravca.
Zábezpeka sa uhrádza vo výške dane pripadajúcej na prepravované pivo, a to na účet správcu dane príslušného dodávateľovi piva. Možné je i to, že pivovar má trvalo zloženú zábezpeku na pokrytie rizika prepravy svojho tovaru a tým je to vybavené, ak mu pošlete späť tretí diel potvrdeného sprievodného dokumentu, ručenie za prepravu piva končí, to si overte a prekonzultujte s pivovarom. Toto všetko sú len také detaily problematiky intrakomunitárneho nadobúdania tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, tie si však treba podrobne prebrať vždy vopred a až následne začať obchodovať.
pivko
14.09.07,04:49
Tak že -pivo najprv zaplatim -to budú určite chcieť nakoľko je to prvá dodávka.plánujem že pojdem do Zywca osobne osobným autom a tam zabezpečím dopravu cez tú firmu PEKAES nakoľko sú oveľa lacnejší ako naši prepravcovia.tak že ak budem musieť zložiť zábezpeku ako prebehne platba?zaplatim normálne vkladom na účet príslušnému správcovi dane?ako mi potom zábezpeka bude vrátena?po doručení tretieho dielu dokumentu-to chápem ,ale ako?na moj účet v slovenskej banke ,alebo musim zase vycestovať do Zywca?a ešte jedna vec,asi som v žiadosti na registráciu uviedol dosť malémnožstvo piva ktoré chcem ročne doviesť, colníci to vydelili 12 mesiacmi a došla mi suma na zloženie zábezpeky len 12.500 Sk čo sa rovna spotrebnej dane na 5.000 pív.Ja však chcem doviesť dvojnásobné množstvo,ako postupovať?
Excise Duty
24.09.07,15:19
Tak že -pivo najprv zaplatim -to budú určite chcieť nakoľko je to prvá dodávka.plánujem že pojdem do Zywca osobne osobným autom a tam zabezpečím dopravu cez tú firmu PEKAES nakoľko sú oveľa lacnejší ako naši prepravcovia.tak že ak budem musieť zložiť zábezpeku ako prebehne platba?zaplatim normálne vkladom na účet príslušnému správcovi dane?ako mi potom zábezpeka bude vrátena?po doručení tretieho dielu dokumentu-to chápem ,ale ako?na moj účet v slovenskej banke ,alebo musim zase vycestovať do Zywca?a ešte jedna vec,asi som v žiadosti na registráciu uviedol dosť malémnožstvo piva ktoré chcem ročne doviesť, colníci to vydelili 12 mesiacmi a došla mi suma na zloženie zábezpeky len 12.500 Sk čo sa rovna spotrebnej dane na 5.000 pív.Ja však chcem doviesť dvojnásobné množstvo,ako postupovať?

Ja by som zábezpeku na prepravu piva neskladal, nebudem predsa niesť zodpovednosť za tovar, ktorý ešte nemám v rukách, toto si treba jednoznačne dohodnúť. Pokiaľ ide o zábezpeku na platbu dane, ak preprava piva prekročí predpokladaný objem, je treba postupovať podľa § 19 ods. 1 písm. a) zákona o spotrebnej dani z piva.
pivko
24.09.07,17:03
Ja by som zábezpeku na prepravu piva neskladal, nebudem predsa niesť zodpovednosť za tovar, ktorý ešte nemám v rukách, toto si treba jednoznačne dohodnúť. Pokiaľ ide o zábezpeku na platbu dane, ak preprava piva prekročí predpokladaný objem, je treba postupovať podľa § 19 ods. 1 písm. a) zákona o spotrebnej dani z piva.
Nehnevajte sa ale ja to vobec nechápem,viete mi to vysvetlit nejako laicky ako by mal podľa Vás prebehnúť ten obchod ,alebo ako by ste ho urobil vy?
dopravu mam nakoniec zabezpečenú zo Slovenska.
zaregistrovany už som ako oprávnený príjemca.
zábezpeku na spotrebnú daň som zaplatil colnému úradu.
Vopred ďakujem
Excise Duty
24.09.07,19:57
Nehnevajte sa ale ja to vobec nechápem,viete mi to vysvetlit nejako laicky ako by mal podľa Vás prebehnúť ten obchod ,alebo ako by ste ho urobil vy?
dopravu mam nakoniec zabezpečenú zo Slovenska.
zaregistrovany už som ako oprávnený príjemca.
zábezpeku na spotrebnú daň som zaplatil colnému úradu.
Vopred ďakujem

Obávam sa, že vám unikajú detaily súvisiace s daňovou zábezpekou. Oni sú totiž tie zábezpeky dve. Jednu ste zaplatili pri registrácii ako oprávnený príjemca, a to podľa ustanovenia § 19. Táto zábezpeka slúži v prípade vašej prípadnej platobnej neschopnosti alebo omeškania platby dane na úhradu daňovej povinnosti a operatívne sa upravuje podľa zvyšujúcej sa alebo znižujúcej sa daňovej povinnosti. Túto zábezpeku ste zaplatili vášmu správcovi dane a ak nastane prípad, ktorý som uviedol v predchádzajúcej vete, použije ju na úhradu vašej daňovej povinnosti a súčasne vás vyzve na doplnenie zábezpeky. Ak tak neurobíte v stanovej lehote, odníme vám registráciu oprávneného príjemcu, to je len krajný prípad ale môže sa prihodiť.
Druhá zábezpeka pokrýva riziko spojené s intrakomunitárnou prepravou tovaru v pozastavení dane, teda ešte nezdaneného tovaru. Keďže preprava tovaru, v tomto prípade piva začne v Poľsku, nárok na vybratie tejto zábezpeky má Poľská republika. Prioritne je povinný zaplatiť túto zábezpeku dodávateľ, v prípade, ak mu odošlete potvrdený tretí diel sprievodného dokumentu, správca dane (poľský colný úrad) mu túto zábezpeku vráti. Nepoznám detaily poľského zákona a úprimne povedané ani nemám čas na jeho podrobné preštudovanie, ale i tento zákon musí byť v súlade so smernicou Rady č. 92/12/EHS o všeobecnom systéme, držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, najmä s jej ustanovením čl. 15 ods. 3, ktoré upravuje pravidlá tejto zábezpeky. Neviem, ako ste sa dohodli s dodávateľom, ale ak od vás doposiaľ nepožadoval zaplatenie tejto zábezpeky, nechajte to plávať, zrejme hradí túto zábezpeku sám. Ak ale bude požadovať pivovar zaplatenie tejto zábezpeky, potom nech ju zaplatí dopravca, pretože z miesta prevzatia až po miesto dodania bude mať v držbe nezdanené pivo a vy predsa nebudete znášať riziko straty tohto piva. Ak sa pivo počas prepravy stratí, vzniká daňová povinnosť a túto je povinná uhradiť osoba, ktorá mala v danom momente pivo v držbe alebo osoba, ktorá zaplatila zábezpeku na prepravu piva. Ak by ste túto zábezpeku zaplatili vy a dopravca sa vám stratí aj s pivom, potom nebudete mať ani pivo a ani peniaze, pretože vaša zábezpeka skončí v poľskej kase. Dúfam, že teraz je to už jasnejšie.
pivko
25.09.07,04:33
Ano ďakujem už mi je to jasné ona mi to vlastne aj napísala že pivo bez dane možu dodať len prevádzkovateľovi daňového skladu,alebo oprávnenému príjemcovi ak dobre rozumiem/Firma, lub magazyn, do ktorego dostarczony bedzie nasz towar, musi miec status skladu akcyzowego - wowczas jestesmy zwolnieni z placenia podatku akcyzowego i cena, ktora Panu zaproponowalismy nie zwiekszy sie. /lenže to bude platiiťasi len ak dopravu zabezpečia oni a to je len v prípade odberu celého kamionu/3. Dostawy wyłącznie całosamochodowe/pełnokontenerowe./opravte ma ak sa mýlim.
Tak že ak chcem kúpiť menšie množstvo musím mať vlastnú dopravu.Tka že to chcem urobiť asi tak že sadnem spolu so šoférom do auta a osobne pojdem pre pivo.Zložím zábezpeku v Polsku ak bude treba a prevezmem pivo.ako mi potom bude zábezpeka z Polska vrátrená,alebo sa može použiť na ďalší transport?Kto potvrdzuje 3.diel dokumentu?/colnica na hraničnom priechode,albo vnútrozemská v mieste príjemcu?/
zatiaľ toľko a Ďakujem.
Excise Duty
25.09.07,10:28
Ano ďakujem už mi je to jasné ona mi to vlastne aj napísala že pivo bez dane možu dodať len prevádzkovateľovi daňového skladu,alebo oprávnenému príjemcovi ak dobre rozumiem/Firma, lub magazyn, do ktorego dostarczony bedzie nasz towar, musi miec status skladu akcyzowego - wowczas jestesmy zwolnieni z placenia podatku akcyzowego i cena, ktora Panu zaproponowalismy nie zwiekszy sie. /lenže to bude platiiťasi len ak dopravu zabezpečia oni a to je len v prípade odberu celého kamionu/3. Dostawy wyłącznie całosamochodowe/pełnokontenerowe./opravte ma ak sa mýlim.
Tak že ak chcem kúpiť menšie množstvo musím mať vlastnú dopravu.Tka že to chcem urobiť asi tak že sadnem spolu so šoférom do auta a osobne pojdem pre pivo.Zložím zábezpeku v Polsku ak bude treba a prevezmem pivo.ako mi potom bude zábezpeka z Polska vrátrená,alebo sa može použiť na ďalší transport?Kto potvrdzuje 3.diel dokumentu?/colnica na hraničnom priechode,albo vnútrozemská v mieste príjemcu?/
zatiaľ toľko a Ďakujem.

Dodanie tovaru v pozastavení dane inej osobe, ktorá je oprávnená prijímať tovar v takomto daňovom režime nie je a ani nesmie byť obmedzené množstvom tovaru, to znamená že dodanie tovaru v pozastavení dane je možné v akomkoľvek množstve. Podmienkou poľského pivovaru podľa všetkého je, že dopravu zabezpečí sám iba pri odbere určitého množstva, v opačnom prípade si musí dopravu zabezpečiť samotný odberateľ, stále však platí režim pozastavenia dane. Zo žiadneho z vašich príspevkov nevyplynulo, že pivovar po vás požaduje zloženie zábezpeky na prepravu piva, zatiaľ je to v polohe hypotetickej, ja neviem, či ste sa dojednali ústne alebo máte písomnú zmluvu, tam by mali byť všetky potrebné náležitosti a detaily. Nech už je to akokoľvek, v prípade ak budete musieť zložiť zábezpeku podľa poľského zákona, túto vám vždy vrátia, ak im predložíte riadne vami a vašim miestne príslušným colným úradom potvrdený tretí diel sprievodného dokumentu. Zábezpeku ale môžete ponechať zaplatenú a jej výška bude potom pokrývať každú ďalšiu prepravu piva. Tri a pol roka po vstupe Slovenska do EÚ by už snáď malo byť každému jasné, že EÚ je súčasne aj colnou úniou a že medzi členskými štátmi sa neuplatňujú nijaké clá a preto ani na hraniciach medzi nimi nie sú nijaké colnice. Takže, ak pivo bezpečne dopravíte až k sebe, vyplníte rubovú stranu sprievodného dokumentu, ktorý vám dá pivovar spolu s pivom, tlačivo je samoprepisovacie, takže sa súčasne vyplní aj tretí a druhý diel tohto tlačiva. S tlačivom zájdete na miestne príslušný colný úrad, ktorý vás zaregistroval ako oprávneného príjemcu a je teda vašim správcom dane a nie na nejakú „vnútrozemskú colnicu“, tam chodia dovozcovia tovarov z tretích štátov. Váš colný úrad vám potvrdí tretí diel a štvrtý diel si ponechá, druhý diel je váš. Tretí, riadne potvrdený diel sprievodného dokumentu je potrebné odoslať najneskôr do 15. dňa nasledujúceho mesiaca dodávateľovi, prevzatím tohto tretieho dielu dodávateľom piva zároveň končí povinnosť ručenia za prepravované pivo.
Nezabudnite, že vašim potvrdením sprievodného dokumentu dôjde vlastne k prevzatiu piva a tým aj ku vzniku daňovej povinnosti. Preto si poriadne preštudujte ustanovenie § 10 až 12 a pokiaľ ide o sprievodný dokument aj ustanovenie § 21 ods. 5.
pivko
25.09.07,15:59
Ak tomu dobre rozumiem tak podľa § 10 až 12 budem podávať daňové priznanie a platiť spotrebnú daň každý mesiac k 25. dňu a priznavať budem množstvo piva ktoré opustí alebo sa spotrebuje v mojom sklade.Alebo zaplatim naraz spotrebnú daň za všetko dovezené pivo po prijatí do mojho skladu?Daňové priznanie podávam na píslušnom colnom úrade-tam mi dajú aj tlačivo a im to aj budem platiť.spravne?
slonika
25.09.07,16:03
Tlacivo si kupite v SEVT-e, zaplatite SPD za vsetko pivo, ktore ste v prislusnom kalendarnom mesiaci prijali, zaplatite na ucet a pod platobnymi symbolmi, ktore ste od CU obdrzali pri rgistracii
pivko
04.10.07,07:24
Ak na osvedčeni na spotrebnú daň z piva mam dátum vydania 20.9.2007 budem podávať daňové priznanie už tento mesiac k 25.10.? aj keď som zatiaľ ešte nič nedoviezol?
Excise Duty
04.10.07,07:35
Ak na osvedčeni na spotrebnú daň z piva mam dátum vydania 20.9.2007 budem podávať daňové priznanie už tento mesiac k 25.10.? aj keď som zatiaľ ešte nič nedoviezol?

Áno, pozrite § 12 ods. 2.
pivko
12.10.07,07:03
Kde sa dá stiahnuť na internete tlačivo na priznanie spotrebnej dane z piva nakoľko v Košickom ŠEVTE ho nemajú a ani colnica.
lenkak
12.10.07,07:08
aknelh
17.10.07,11:23
Ahojte!

Platí všetko, o čom sa tu doteraz bavíte aj pre víno? Ďakujem.
Excise Duty
17.10.07,11:36
Ahojte!

Platí všetko, o čom sa tu doteraz bavíte aj pre víno? Ďakujem.

Princíp je rovnaký pre všetky spotrebné dane, pretože vychádza zo smernice Rady č. 92/12/EHS, treba však rešpektovať špecifiká toho-ktorého predmetu dane podľa príslušného zákona, v tomto prípade zákona č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov.
Torhorc
21.11.07,13:13
Zdravím,

Uniká mi zmysel resp. výška zloženia zábezpeky pri dovoze tichého vína (0,-- Sk/hl sadzba) oprávneným príjemcom podľa §21 ods. 5. Mám to brať tak, že pri preprave tichého vína z daň.skladu v EU do SR (ak to uvediem v žiadosti podľa §21 ods 1 pís. d) nebudem skladať žiadnu zábezpeku?
Excise Duty
21.11.07,16:09
Zdravím,

Uniká mi zmysel resp. výška zloženia zábezpeky pri dovoze tichého vína (0,-- Sk/hl sadzba) oprávneným príjemcom podľa §21 ods. 5. Mám to brať tak, že pri preprave tichého vína z daň.skladu v EU do SR (ak to uvediem v žiadosti podľa §21 ods 1 pís. d) nebudem skladať žiadnu zábezpeku?

Treba si uvedomiť, že podľa ustanovenia § 4 ods. 2 písm. a) zákona č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov sú vínom tiché vína, šumivé vína a medziprodukty, pojem víno teda predstavuje akúsi legislatívnu skratku, aby v texte celého zákona nemuseli byť donekonečna opakované všetky tri druhy vín, ktoré sú predmetom dane. Vzhľadom na skutočnosť, že na šumivé vína a medziprodukty sa uplatňuje pozitívna sadzba dane (vyššia ako nula), povinnosť zloženia zábezpeky sa vzťahuje na tieto vína. V prípade tichého vína teda nie je potrebné zložiť zábezpeku.
Ivanius
20.07.09,13:34
Vyborne rady, sice stare ale velmi napomocne...
jezko1
23.07.09,16:43
potrebuješ niečo konkrétne?
tarbi
21.10.10,10:59
Zdravím

Chcem sa opýtať ak kupujem pivo v daňovom voľnom obehu v členskom štáte Eú tak by uz nemalo byť potrebné skladať zábezpeku na prepravovaný tovar?

Dakujem
Excise Duty
21.10.10,11:18
Zdravím

Chcem sa opýtať ak kupujem pivo v daňovom voľnom obehu v členskom štáte Eú tak by uz nemalo byť potrebné skladať zábezpeku na prepravovaný tovar?

Dakujem
Ak kupuješ pivo len pre tvoju vlastú spotrebu, tak nie. Ale ak chceš pivo ďalej predávať, potom treba postupovať podľa ustanovenia § 28 zákona č. 107/2004 Z.z. o spotrebnej dani z piva.
tarbi
21.10.10,12:16
Výborne - ešte by som Vás chcel poprosiť o ujasnenie si postupu pri dovoze piva z Rakúska na Slovensko v daňovom voľnom obehu na podnikateľske účely. Takže:
1. založenie živnosti
2. vybavenie potvrdenia opravneného príjemcu na colnom úrade - zistit od výrobcu stupeň Plato v danom pive a či ide o maly samostatny pivovar alebo nie na účely vypočítania spotrebnej dane zníženej alebo riadnej
3. oznámiť colnému úradu množstvo,druh tovaru, KN, zložiť zábezpeku pred dopravením tovaru na slovensko
4. Dodávateľ (výrobca) vyhotoví zjednodušený sprievodný dokument (po dohode kto bude prepravovat tovar tak ten zloží zábezpeku na pivo v Rakúsku)
5. Po doručení tovaru na Slovensko za zaplatí spotrebná daň a následné ak výrobca (dodávatel) bude požadovať vrátenie dane tak sa dá colnému úradu potvrdiť 3 časť sprievodného dokumentu a zašle sa v lehote do 15.dní výrobcovi.
6. Každý mesiac budem podávať daňové priznanie colnému úradu za každý dopravený tovar v mesiaci po dohode sa môžu viaceré dodávky v mesiaci zaevidovať v jednom daňovom priznaní

K tomuto sprievodnému dokumentu ktorý vyhotoví rakúska strana (bude to ich rakusky dokument alebo im poslat slovensku verziu zjednodušeného sprievodného dokumentu?, alebo bude potrebné vyhodovit dve verzie dokumentu pre prepravu po Rakúsku aj po Slovensku? ).

Prosím Vás ak som na niečo zabudol , buďte taký dobrý a doplnte ma prosím --- Za odpoved vopred ďakujem
Excise Duty
23.10.10,09:39
Už sme to na Porade preberali najmenej tisíckrát, v rámci EÚ neexistuje nijaký dovoz a ani vývoz. Sme viac ako šesť rokov v EÚ a nevieme si osvojiť elementárne pravidlá voľného pohybu tovarov! V rámci EÚ sa tovar len jednoducho nadobúda (nakupuje) alebo dodáva (predáva).
V prílohe posielam aktuálne znenie zákona, pozri si predovšetkým ustanovenie § 26 zákona, aby si pochopil, aký je rozdiel medzi dovozom a intrakomunitárnym nadobudnutím tovaru. Inak sa nedá vysvetliť to, čo chceš realizovať. Píšeš, že chceš „dovážať“ pivo z Rakúska, dokonca píšeš, že v daňovom voľnom obehu ale súčasne píšeš, že dodávateľ je výrobcom a teda nepochybne prevádzkovateľom daňového skladu. To ale znamená že tovar je schopný dodať v režime pozastavenia dane a celkom určite nebude mať záujem dodávať tovar v režime daňového voľného obehu! Ty však chceš nakupovať pivo v Rakúsku v daňovom voľnom obehu, teda nechápem, prečo sa chceš registrovať ako oprávnený príjemca, ktorý nakupuje tovar podliehajúci spotrebnej dani v inom členskom štáte v režime pozastavenia dane. Treba si teda urobiť jasno v legislatíve EÚ, zároveň treba mať na pamäti, že sa uvažuje s dosť radikálnym zvýšením spotrebnej dane z piva. Otázkou teda je, či konzervatívny slovenský spotrebiteľský trh bude akceptovať ponúkané rakúske pivá, či cena týchto rakúskych pív bude natoľko lukratívna, aby ich slovenský spotrebiteľ vôbec akceptoval. Takže toto všetko treba vziať do úvahy, očakávam teda, že si poriadne, a to zdôrazňujem, naštuduješ aktuálne znenie zákona o spotrebnej dani z piva, potom sa môžeme baviť o podrobnostiach.
dovozvina
17.06.11,08:53
planujem nakupit sumive vino v Rakusku - rovnake danove zatazenie - nakup v standardnom obchode - doklad z registracnej pokladnice.
Dopravit na Slovensko vlastnou dopravou.
Distribucia na viacerich miestach.
Otazka:

Aky sprievodny dokument mam vypracovat? odosielatel nie je, vyrobca a ani market mi urcite ziadne podklady neposkytne.
Prihlasit sa na colnom urade?

Mam vôbec sancu kupit a predat takymto jednoduchym spôsobom?

Dakujem
goofi
16.11.11,12:36
jedna otázočka všetky ustanovenia o zábezpeke odkazuju na paragrafy 18 a 19 kde sa hovorí o danovom sklade. ak nebudem mať daňový sklad ale budem iba opravnený príjemca mám si v ustanoveniach len vymeniť názov a plniť rovnaké podmienky?
burkac
15.04.12,07:26
Dobrý deň,
čítal som celú diskusiu ohľadom dovozu piva. Sú tam veľmi užitočné rady , ktoré ma dostali trochu do obrazu. Chcem sa spýtať , či sa nejak nezmenili tieto pravidlá dovozu. Hlavne ma zaujíma , či sa nejak nezmenila spotrebná daň z piva. Je stále aktuálny výpočet : 1,65 eura/stupeň Plato/hl. ? Ďakujem