H.B.
11.02.05,12:40
Mám pracovníčku, ktorej mám urobiť ročné zúčtovanie.V minulom roku pracovala aj u iného zamestnávateľa a ten jej odmietol dať potvrdenie o zdaniteľnej mzde.Tá firma už dnes asi nefunguje a fungovala len veľmi krátko.Neviete mi niekto poradiť,kde by sa táto pracovníčka mohla obrátiť?Lebo bez toho potvrdenie jej nemôžem urobiť RZD.
ik-a
11.02.05,11:51
Podla mna si musi dotycna osoba urobit sama dan.priznanie typ A. Vychadzat bude z potvrdeni a vyplatnych pasok.
H.B.
11.02.05,11:54
Lenže ona nemá ani výplatné pásky.Robila tam iba 3 mesiace. A za posledný mesiac nemá ani výplatu.Podľa mňa si nemôže urobiť ani daňové priznanie.Veď nemá nič z toho obdobia.
ik-a
11.02.05,11:57
A za tie dva mesiace nema ani nejake potvrdenie o tom, ze dostala vyplatu?
jeso
11.02.05,11:58
a ked jej dávali výplatu ako si kontrolovala, že koľko vlastne má dostať, ked nemá ani výplatnú pásku
H.B.
11.02.05,11:58
No vyzerá to tak,že nemá.
ik-a
11.02.05,12:02
Ak nic nema, a ani im nic nepodpisala - v tom pripade podla ani nic nedostala. Nech ti da prehlasenie, ze za to obdobie nepoberala ziadnu mzdu a mozes jej urobit rocne zuctovanie.
H.B.
11.02.05,12:02
a ked jej dávali výplatu ako si kontrolovala, že koľko vlastne má dostať, ked nemá ani výplatnú pásku

Neviem,aj mne je to divné,ale nič s tým neurobím.Teraz len potrebujem to potvrdenie.Ale bude to asi nejaká "super podnikateľka", lebo ona ani nevie,čo tej našej pracovníčke má vlastne vypísať a ešte sa jej vyhrážala,nech jej dá pokoj,že na ňu zavolá políciu.
Jara
11.02.05,12:02
Možno by bolo dobre obrátiť sa na daňovníkov, veď keď zanikla firma tak by mali mať o tom informácie a tiež možno keby dala žiadosť na soc. poisťovňu s uvedením dôvodov tak by jej tiež poradili, veď predsa po skončení prac. pomeru jej mali dať evidenčný list dôchod. zabezpečenia vyplnený na SP, tak aspoň nejaký doklad by mala, výšku vym. základu. Veď o niečo sa musí oprieť.
ik-a
11.02.05,12:05
a ked jej dávali výplatu ako si kontrolovala, že koľko vlastne má dostať, ked nemá ani výplatnú pásku

Neviem,aj mne je to divné,ale nič s tým neurobím.Teraz len potrebujem to potvrdenie.Ale bude to asi nejaká "super podnikateľka", lebo ona ani nevie,čo tej našej pracovníčke má vlastne vypísať a ešte sa jej vyhrážala,nech jej dá pokoj,že na ňu zavolá políciu.
Ked chce pani podnikatelka volat policiu, nech dotycna pracovnicka da teply bonz na Inspektorat prace. Oni si ju velmi radi podaju.
H.B.
11.02.05,12:07
Ked chce pani podnikatelka volat policiu, nech dotycna pracovnicka da teply bonz na Inspektorat prace. Oni si ju velmi radi podaju.Podajú si ju aj keď už nemá živnosť? Firma už neexistuje.
ik-a
11.02.05,12:14
No tak potom dan.urad. Aj tam maju celkom radi podnety na kontroly. Je to, ale cele ako zacarovany kruh, ale podiel viny nesie bohuzila aj ta osobka. Ved ked nieco podpisujem (myslim tym zmulu), tak sa staram aj o to aby bola dodrzana. A ked dostavam peniaze-vyplaty, tak zistujem alebo ziadam podklad.
H.B.
11.02.05,12:29
Je to, ale cele ako zacarovany kruh, ale podiel viny nesie bohuzila aj ta osobka.úplne s tým súhlasím, ale bohužiaľ nič s tým neurobím.Vraj jej výplatu podpisovala len do nejakého zošita.Ešte sa chcem spýtať: Tá pracovníčka po zvyšné mesiace bola na úrade práce a zároveň pracovala aj na dohodu.Dáva sa ten príjem tiež do ročného zúčtovania?Myslím,že áno,len si chcem byť istá.
ik-a
11.02.05,12:36
Vsetky jej prijmy sa beru do uvahy t.j. aj dohody. Do prijmu sa nezapocitavaju iba soc.davky. Ak si bola jej posledny zamestnavatel a do 15.2.2005 poziada o rocne zuctovanie dane, musi zdokladovat obdobie celeho roku 2004. Toto moze bud potvrdeniami, alebo prehlaseniami.
Evaman
11.02.05,13:33
Ja si tiež myslím , že v takom prípade by si mala podať tá pracovníčka sama DP. Ty si povinná jej urobiť RZ len ak o to ona požiada do 15.2. a celé obdobie Ti zdokladuje. Ak nemôže zdokladovať, môžeš jej odmietnuť toto RZ urobiť. Veď si pozri Zákon o dani z príjmu § 38, ods.5 . Na konci sa píše : Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie RZ a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie.Tak nech si to potom láskavo rieši sama. V takýchto prípadoch existuje asi len jedna cesta- súd. Po zaniknutí firmy nastupuje na podnet súdu pátrací orgán, ktorý potom daný prípad prešetruje. A trvá to, trvá a trvá veľmi dlho, no to nie je problém Tvoj ale tej pracovníčky.
Jara
11.02.05,13:49
Myslím, že sa tu trošku ubližuje tej pani, pretože ona nebude takým vinníkom, nakoľko ju by som neobviňovala z toho, že verí ľuďom. Veď si riadne šla pre potvrdenie o príjme a chcela ho doručiť... Naozaj nič zlé neurobila...

Môžem možno trošku poradiť, nakoľko som mala podobný prípad minulého roku, keď priateľ nevedel doložiť potvrdením o príjme 3 mesiace keď pracoval v ČR a nemal ani potvrdenie ani mzdu nedostal za 3 mesiace a vratil sa domov ešte s dlhmi, pretože si tam požičal aby zaplatil ubytko ap. a podnikateľ mu nezaplatil.

Čo sme urobili?

Napísali sme doporučený list na podnikateľa s výzvou o zaslanie potvrdenia o mzde a zároveň aj zaslanie financií ktoré ostal dlžný a tento doporučený list spolu s potvrdenkou podacieho listku z pošty a čestným prehlásením daňovníčky sme predložili na DÚ. Bola som milo prekvapená že to DÚ uznal a v konečnom dôsledku aj vrátil preplatok tak ako si to daňovník vypočítal v priznaní sám. Teda ja by som radila, ak jej chces pomôcť tak to tak urobte a pomôž jej vypísať to daň. priznanie aj s dokladmi nech si to odnesie na DÚ. Tá pani je z toho nešťastná /možno/ a urobiš dobrý skutok. Já som mala dobrý pocit pred rokom že som komusi pomohla... Je piatok a asi to vplýva aj na poraďakov že sú trošku už vyčerpaní a podráždene reagujú...
Hor sa radšej domov a na hory...
ik-a
11.02.05,13:53
Jarka, asi mas pravdu. Je piatok a je toho vela. Snazime sa pomoct, ale niekedy to ma opacny ucinok. Beriem tvoje slova.
brm
11.02.05,14:16
ked tak čítam, vravíte, že bola potom na úrade práce...ale tam ju zaregistrujú,ak jej bývalý zamestnávateľ vyplní potvrdenie o dobe zamestnania a príjme atď/taký nesympatický dvojhárok je to tuším,kedysi to bývalo belasé/...tam jej predsa mali napísať vymeriavacie základy jednotlivo za každý mesiac...nedalo by sa to použiť?
inak doporučujem aby sa obrátila na daňový úrad v mieste bydliska...