Džudi
23.07.07,22:31
Prosím, neviem si rady s trávnikom, na jar som ho vysiala , pekne rástol už som sa tešila, ale keď som rozhádzala hnojivo myslela som aký bude úžasný a :eek: pomohlo, ale najviac pýru, ktorý sa neuveriteľne rozrástol. Je možné ho vyničiť chémiou, alebo treba pracne vytrhať ? Normálne by som podozrievala, že to nebolo hnojivo, ale semeno pýru. Ak máte niekto skúsenosť poradte mi prosím.:( Vôbec sa mi nechce to ručne trhať:mee:
lorelei
23.07.07,20:42
Ahoj Dzudi. Viem, ze je postrek na travnik, ktory znici len burinu a travnik vlasnte akoby pohnojil - podpori jeho rast. Neviem teraz nazov, viem, ze vo Viedni som to videla, u nas neviem, ale myslim, ze aj u nas bude nieco take. Skusim este vyzistit viac o tom na nete. Potom sa ozvem, ak sa mi podari nieco vypatrat.
ekopo
23.07.07,21:16
Postrek na trávnik ktorý ničí burinu (dvojklíčne rastliny) sa volá "bofix" a u nás ho bežne dostať kúpiť, stojí okolo 200,-Sk.
Džudi
24.07.07,04:23
Ste veľmi zlatí, ja som včera už ani nedúfala že mi ešte niekto odpovie. Proti burine sme striekali,aj to pomohlo, len to bolo na ostatné druhy a manžel ma stále presviedčal, že proti pýru nie je nič, lebo je to vlastne podobné ako tráva a vraj by sa zničila aj tá, takže bofix vyskúšam a vrelá vďaka, fakt som sa bála, že miesto dovolenky budem vytrhávať pýr.
Džudi
24.07.07,04:27
A teraz keď čítam čo som napísala ma napadlo, či ten môj manžel koťuha nechcel na mne ušetriť? Veď dovolenku za 200,Sk asi nevymyslím.
ekopo
24.07.07,05:17
A ešte niečo, účinok Bofixu sa začne prajavovať po niekoľkých dňoch (4-5 dní)
camelfly
26.07.07,12:28
no len vážne pozor na tie dávky ;) , my sme boli tak zaujatí dávkovaním, že sme to jednoducho zbabrali, ráno sme hľadali náš trávnik :eek: :eek: a on nikde :D ,
ale je už zase konečne v poriadku a my vždy spomíname ako sme zlikvidovali čo sme nechceli hoci po burine tiež nebolo stopy
Kuzelnicka
27.07.07,06:53
My sme zase opacne tak davali pozor na davkovanie ze sme radsej dali menej ako pisalli, a vysledok bol ze ostal aj travnik aj burina;)
camelfly
27.07.07,07:01
My sme zase opacne tak davali pozor na davkovanie ze sme radsej dali menej ako pisalli, a vysledok bol ze ostal aj travnik aj burina;)

;) aspoň vám zostalo všetko krásne zelené :), my sme sa z balkóna učili pohľadom na náš tzv.trávnik, zemepis o púštiach a vyprahnutých oblastiach :D
Džudi
27.07.07,10:47
Super som sa zasmiala, veď škodoradosť je najväčšia radosť ..... Neviem v rýchlej odpovedi pridať smajlíka , ale to s tou škodoradosťou len akože ... Ale ja som nabehla natešená do záhradkárskych potrieb a pani ma veľmi stroho schladila, že BOFIX som mala použiť pred výsadbou trávnika a teda ak ho použijem teraz tak budem tiež obdivovať púštne duny ako camelfly. Takže možno chyba nebola v dávkovaní, ale v tom že BOFIX spáli aj trávu, lebo je to vlastne rovnaký druh ako pýr. Ten manžel mal opäť raz pravdu..... Rada od odborníka znela, buď nanovo po postriekaní vysiať novú trávu, alebo ak toho pýru nie je ešte veľa každý natrieť štetcom aby vypadol, len ten. Tak neviem ako to urobiť asi bude nový trávnik ....
Kazu
27.07.07,11:20
Načo si robiť púštnu búrku doma. Nechaj dobre zakoreniť pýr, netreba hnojiť, prevzdušńovať, kosiť a pýr je aj veľmi odolný. Ja viem, som zlomyselná ale aspoň je to zelené.
camelfly
28.07.07,06:33
Super som sa zasmiala, veď škodoradosť je najväčšia radosť ..... Neviem v rýchlej odpovedi pridať smajlíka , ale to s tou škodoradosťou len akože ... Ale ja som nabehla natešená do záhradkárskych potrieb a pani ma veľmi stroho schladila, že BOFIX som mala použiť pred výsadbou trávnika a teda ak ho použijem teraz tak budem tiež obdivovať púštne duny ako camelfly. Takže možno chyba nebola v dávkovaní, ale v tom že BOFIX spáli aj trávu, lebo je to vlastne rovnaký druh ako pýr. Ten manžel mal opäť raz pravdu..... Rada od odborníka znela, buď nanovo po postriekaní vysiať novú trávu, alebo ak toho pýru nie je ešte veľa každý natrieť štetcom aby vypadol, len ten. Tak neviem ako to urobiť asi bude nový trávnik ....

aspoň sa tým vyhneš určitým fázam akým sme prešli my:

1. stuhnutie
2. menší prívod kyslíka
3. kontrola očí
4. výbuch smiechu ( u nás aspoň áno )
5. získaná pomôcka na zemepis o púštiach

:D:D:D
Hlinkovx
28.07.07,06:53
aký typ trávnika za zasiala?
ja to síce nemusím...ale tieto isté problémy s trávnikom mal aj môj šéf... nakoniec sa rozhodol zasiať trávnik na ihriská a mal pokoj...čím častejšie potom po ňom chodil... tým bol krajší a lepší..
camelfly
28.07.07,06:55
Silvik, po skúsenostiach po mapách sme zasiali - otužilý ako píšeš ihriskový, nie je taký náročný ale je odolnejší
renataj
11.09.07,11:56
Pýr z trávnika sa chemickou cesou vyničiť nedá.Je podobný tráve a s postrekom zničíte aj trávu.Spravte to ako môj sused.Zlikvidoval trávnik,porýľoval do hĺbky min.60cm,presosieval zem a do takejto vyčistenej zeminy zasadil trávové semeno.Je to ale veľmi pracné,no neviem,či by som sa do toho púšťala.Mne pýr/ak ho nie je veľmi vela/ nevadí,skosím ho spolu s trávou a nevidieť ho natoľko.
Helik3
15.05.09,10:06
Postrek na trávnik ktorý ničí burinu (dvojklíčne rastliny) sa volá "bofix" a u nás ho bežne dostať kúpiť, stojí okolo 200,-Sk.



ja mám trávnik zasiaty na mieste, kde pred tým bolo nespočetné množstvo tulipánov. zem sme kompletne prekopali, povyberali cibule, ale aj tak tam poostávali a teraz vyrastajú aj v trávniku. :mad:
ako sa ich mám zbaviť? je nejaký postrek, ktorý by vyhubil len tulipány?
azol
15.05.09,12:30
Agrofit kombi
Balení 100 + 60 ml.Na plochu 1250 m2.Souprava složena z herbicidu Starane a Lontrel.Na hubení dvouděložných plevelů v okrasných trávnícíc
Helik3
19.05.09,05:09
Agrofit kombi
Balení 100 + 60 ml.Na plochu 1250 m2.Souprava složena z herbicidu Starane a Lontrel.Na hubení dvouděložných plevelů v okrasných trávnícíc



ďakujem veľmi pekne skusim to a uvidim
Silvernola
01.09.09,15:42
ja mám trávnik zasiaty na mieste, kde pred tým bolo nespočetné množstvo tulipánov. zem sme kompletne prekopali, povyberali cibule, ale aj tak tam poostávali a teraz vyrastajú aj v trávniku. :mad:
ako sa ich mám zbaviť? je nejaký postrek, ktorý by vyhubil len tulipány?
Likvidovať trávu v tráve?! Ste fakt zlatí. Skôr spomínaný BOFIX je vskutku výborná vec – je to jediný prípravok, ktorým sa mi podarilo likvidovať v trávniku pupenec (zaujímavé, že lesné jahody nie!)
Selektívne herbicídy na trávnik hubia len „širokolisté“ buriny – čiže z botanického hľadiska dvojklíčnolistové. Tulipán patrí medzi jednoklíčnolistové rovnako ako tráva, čiže trávniku sa ti ho podarí zlikvidivať len totálnym herbicídom, napr. Rondop Ja to robím tak, že si „chémiu“ zarobím asi 1:3, cvrknem trochu Jar-i, vezmem do ruky štetec a každej burinke sa pokloním a potriem pár lístkov. Z vlastnej skúsenosti tvrdím, že je to účinná metóda
gotka
02.09.09,10:17
presne tak - totalny herbicid. ja som mala pyr iba v jednej casti travnika, asi na 5 m2, a nicila som ho presne ako pise Silvernola: na kolena a stetcom som potierala pyru listy. susedia si asi mysleli, ze malujem travu na zeleno, ale pomohlo to - tych 5m2 uz uplne zapadlo do celku bez pyru, no musela som do vzniknutych "dier" dosiat travu. 5 metrov sa da, ale nechcela by som natierat niekolko arov travnika. :rolleyes:
chogyím
02.09.09,10:29
presne tak - totalny herbicid. ja som mala pyr iba v jednej casti travnika, asi na 5 m2, a nicila som ho presne ako pise Silvernola: na kolena a stetcom som potierala pyru listy. susedia si asi mysleli, ze malujem travu na zeleno, ale pomohlo to - tych 5m2 uz uplne zapadlo do celku bez pyru, no musela som do vzniknutych "dier" dosiat travu. 5 metrov sa da, ale nechcela by som natierat niekolko arov travnika. :rolleyes:

Môžeš aj kvetinovým rosičom (je to 10 krát rýchlejšie , ako štetcom). Striekaš hlavne na pýr , ale na všetok ! Zasuší aj všetky podzemky.
A čo ti streklo na trávu a usušilo - vyhrabeš / doseješ - pohoda.
zamestnankyna
28.07.10,12:23
Čo je toto za zelinu a ako ju vyničiť v tráve, bofix jej nevadí:
misomiso
28.07.10,12:32
Čo je toto za zelinu a ako ju vyničiť v tráve, bofix jej nevadí:

No to su prave tie najodolnejsie a najagresivnejsie druhy travy, ako napr. pyr. Ale v Spanielsku v totalne suchych oblastiach maju travniky vysiate iba z cisteho pyru. Takze aj u nas by to mohlo fungovat, netreba to potom vobec polievat. :)
pivko
05.08.10,04:15
Včera som zasial trávnik, za ako dlho by mal vzklíčiť ? treba ho polievať ešte pred vzklíčením?
arizona
05.08.10,05:56
Včera som zasial trávnik, za ako dlho by mal vzklíčiť ? treba ho polievať ešte pred vzklíčením?
Trošku si moc ponáhľal, lepší termín je na jeseň ;)

Polievať, polievať ,polievať....aby bol stále mokrý. Teraz ,aj po vzídení.
cicimoto
05.08.10,20:50
nemusíš ho polievať vôbec pokiaľ nezaprší potom semienko napučí a pak treba polievať pravidelne pri veľkých teplách 2x denne (ránno a večer) vsklíči ti zhruba do 3-5týžd. všetko závisí od počasie(teplo,slnko)a od toho či si dal hnojivo ak nie až po druhom kosení pohnojiť
cicimoto
05.08.10,20:55
podľa mňa to nie je pýr je to jedno ročná tráva treba ju skúsiť vykosiť alebo vyrezať nožom len nenechať vyschnúť ona ti odobere vodu a trávnik tivyschne
pivko
13.08.10,03:42
nemusíš ho polievať vôbec pokiaľ nezaprší potom semienko napučí a pak treba polievať pravidelne pri veľkých teplách 2x denne (ránno a večer) vsklíči ti zhruba do 3-5týžd. všetko závisí od počasie(teplo,slnko)a od toho či si dal hnojivo ak nie až po druhom kosení pohnojiť
To moje trávové semeno sa nejak poponáhľalo, trávnik už má cca 8cm;)
pri akej výške ho treba prvý krát pokosiť:confused:
pivko
18.10.10,03:34
Kedy naposledy pokosiť trávnik pred zimou?
lavanda
19.10.10,19:31
pivko
20.05.11,10:40
Ktoré trávne semeno je najvhodnejšie pre trávnik pri rodinnom dome na ktorom sa budú hrať deti?
Ajk&
21.05.11,05:59
trávne semeno určené na ..... štadióny.
pivko
22.05.11,03:13
trávne semeno určené na ..... štadióny.
Tak pod takym názvom som ešte trávne semeno nevidel. /štadionová:D/ máš na mysli ihriskovú trávnu zmes:confused:
KEJKA
22.05.11,04:03
áno, v popise sa myslím tiež spomínajú ihriská, štadióny
proste trávnik, ale namáhaný. Videla som v Hornbachu.
pivko
22.05.11,04:36
Utekám kúpiť.
220870
22.05.11,06:06
Ihrisková zmes.
pivko
22.05.11,13:14
Ihrisková zmes.
zasiaté , uvalcované 300m2;)
jurkomts
06.06.11,04:48
Neviete náhodou, o akú "burinu" ide. Trávnik mi postupné úplne prerástla a potrebujem sa jej zbaviť. Chcelo by to to herbicíd (selektívny len na burinu), len neviem aký.
mato500
20.06.11,19:20
Ahoj, ako si nakoniec vyhubila tu burinu? Ja sa na nu chystam pouzit BOFIX, neviem ci to pomoze...Dakujem
KEJKA
20.06.11,19:57
BOFIX by mal zabrať.
lavanda
20.06.11,21:43
Neviete náhodou, o akú "burinu" ide. Trávnik mi postupné úplne prerástla a potrebujem sa jej zbaviť. Chcelo by to to herbicíd (selektívny len na burinu), len neviem aký.

Vyzerá to na nátržník.
mato500
21.06.11,17:31
Čo je toto za zelinu a ako ju vyničiť v tráve, bofix jej nevadí:


Sorry, chcel som vediet ci BOFIX pomoze proti tejto burine, nie tej zltej...
Zamestnankyna pise ze bofix jej nevadi. Mam toho plny travnik a rucne to robit je naprd, ked potiahnem za listy, ostanu mi v ruke a
koren v zemi. :mad:
KEJKA
21.06.11,17:39
BOFIX zaberie.
Patrícia772
24.06.11,10:04
Dobrý deň, máme 4árový pozemok pri dome.. náš sen bol mať vždy krásnu trávu no nejako sa nám to nedarí všade máme burinu a už sme aj časť plochy prerýľovali a začali odznova no tráva nieje až taká pekná.. Každá deň polievame ráno aj večer.. Nevie niekto nejakú radu? .. Alebo radu ako celú záhradu totálne prerobiť.. a nasadiť novú trávu? Ďakujem
wabi
24.06.11,13:10
Nuž to sa asi chémii nevyhneš keď chceš mať iba "peknú trávu", ja však zástancom "pekného anglického trávnika" nie som.
Asi vystriekať burinu selektívnymi pesticídmi, pripraviť podklad - vyrovnať a vysadiť. To sa ale ľahko napíše a ťažšie urobí. Nič však nie je vyhrané. Udržať je ešte ťažšie ako vytvoriť. Chce to sústavnú pravideľnú starostlivosť a systematickú prácu. Zabezpečiť trávnik chemicky proti burine. Sústavne polievať ale nepremokriť a samozrejme každú chvíľu kosiť a prevzdušňovať...
Čisté šialenstvo... neustály boj s prírodou. Takáto trávna monokultúra je niečo neprirodzené a samé ani nevznikne ani sa neudrží. Takýto trávnik je nestabilný a je lepšie nechať to na prírodu a iba občas pokosiť a netrápiť sa kvôli tomu...
Ale to asi nebola rada ktorú si chcela počuť.:D
Patrícia772
27.06.11,03:56
no to je pravda že sa treba o trávu neskutočne starať ale vidím že veľa ľudí to zvláda a ma krásny trávnik takže dúfam že aj mne to pôjde ak mi dá niektoprezradi svoju techniku ako na to:)
randall2
29.06.11,12:29
Ako pisu vyssie, Bofix.

Prvy rok, 2000m2 sme obrobili traktorom, zorali, rozbranili, zasiali a cely rok som to striekal Bofixom (takmer si ma obchodnicka dala na stenu vedla prezidenta za nakup Bofixu). Striekat a neprestavat ;).

Druhy rok, som to strekol 2x, na jar a na jesen. Ale burina bola uz len na viditelna pod drobnohladom.

Tento rok som este nestriekal, je to v pohode, sem tam daka burina z naletov z pola alebo zo susedneho pozemku a neaka ani neviem odkial mata. Nie som zasa za brutalny anglicky travnik, na to nie je cas. Ale asi to budem striekat na jesen.
arizona
29.06.11,16:12
Ako pisu vyssie, Bofix.
... a cely rok som to striekal Bofixom (takmer si ma obchodnicka dala na stenu vedla prezidenta za nakup Bofixu). Striekat a neprestavat ;)
Nie som zasa za brutalny anglicky travnik, na to nie je cas. Ale asi to budem striekat na jesen.
:eek::eek::eek::mee::mee::mee:

Neskutocne sialenstvo!

Nechapem taketo zmyslanie,ked pod vidinou uhladeneho travnika bez burinky,dokazu ludia devastovat prirodu litrami chemie :eek::mee:

Potom sa cudujeme, kde sa berie tolko onkologickych ochoreni,alergii a inej pliagy...:mad::mee::rolleyes:

skus pozriet napr. sem http://www.porada.sk/t161406-americky-sen.html