Dada
24.07.07,08:03
Mám novú skúsenosť s ELDP a neviem, čo si mám o tom myslieť.
Moja mama je starobná dôchodkyňa a zároveň je zamestnaná. Ako každý rok, tak aj za rok 2006 som sa informovala na Sociálnej poisťovni priamo na ústredí v Bratislave, ako postupovať, keď chceme, aby jej bol prepočítaný dôchodok, lebo viem, že od 1.8.2006 sa menil zákon o sociálnom poistení. Pekne v liste mi odpísali, že treba poslať žiadosť o prepočet dôchodku za obdobie od 1.1.2006 do 31.7.2006 a priložiť ELDP podpísaný pobočkou našej Sociálky. Tak aj ELDP bol vypísaný na dva riadky - od 1.1.2006 do 31.7.2006 a od 1.8.2006 do 31.12.2006. Lenže na pobočke SP mi ho nechceli potvrdiť, lebo pracovný pomer naďalej trvá a oni podpisujú ELDP len pri skončení pracovného pomeru. Darmo som sa odvolávala na list z ústredia SP z BA, že tam to tak požadujú, nepochodila som. Tak som takto pobočkou SP nepodpísaný ELDP spolu so žiadosťou o prepočet dôchodku poslala na ústredie do BA. Všetko bolo OK. Dôchodok mame prepočítali s účinnosťou od 1.1.2007.
Avšak asi pred týždňom nám prišiel domov list z BA, že na našu pobočku SP posielajú ELDP, aby ho potvrdili.
Na dôchodkovom na pobočke SP robí moja známa a tá ma svätosväte presviedča, že nemôže potvrdiť ELDP, lebo pracovný pomer trvá. Tak reku to nie je môj problém, nech si zavolá do BA a nech si to tam vykonzultuje. Pekne som jej vysvetlila, že mám list z BA ako postupovať, ale neuspela som. Ohradila sa na mňa, že v BA robia mladé baby, že oni nevedia čo a ako a bla bla. Tak ľudkovia, kde je pravda? Čo vy na to? Je v tej "našej" sociálke bordel???
Ingrid G.
24.07.07,06:13
Ja mám informáciu, že ľudia, ktorým bol priznaný starobný dôchodok podľa starého zákona majú nárok na prepočet dôchodku každý rok a zamestnanci, ktorým bol priznaný dôchodok podľa terajšieho zákona majú nárok na prepočet až pri skončení pracovného pomeru.
Dada
24.07.07,06:17
Túto informáciu mám aj ja. Mame bol priznaný dôchodok v roku 2001.
Tu nejde ani tak o priznanie dôchodku, skôr o to ich potvrdenie ELDP.
Zuzka2510
24.07.07,06:32
Ja som tiež mala zamestnanca ktorý si žiadal o prepočet dôchodku a neposielala som ELDP ale len také potvrdenie o vylúč.dobách. Nič viac nechceli ale pokiaľ viem tak ELDP sa dáva pri ukončení PP.
Dada
24.07.07,06:40
Ale odo mňa chceli aj ELDP, vylúč. doby sme tiež zasielali.
Jara
24.07.07,08:04
Ja som davala po skončení roka na SP riadne vyplnený ELDP, pritom pracovný pomer trvá a všetko bolo v poriadku. Ústne som jej povedala že ide o starobnú dôchodkyňu a nemala žiadne námietky. Potvrdila a OK. Doteraz žiadna odozva nebola. Asi v každom meste robia inak. Ako všetky úrady....
Dada
24.07.07,09:36
Ja som davala po skončení roka na SP riadne vyplnený ELDP, pritom pracovný pomer trvá a všetko bolo v poriadku. Ústne som jej povedala že ide o starobnú dôchodkyňu a nemala žiadne námietky. Potvrdila a OK. Doteraz žiadna odozva nebola. Asi v každom meste robia inak. Ako všetky úrady....

V každom meste inak a pritom je to jedná a tá istá inštitúcia - bordel.