Richard
17.06.04,02:01
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Zuzka
20.06.04,08:47
- bankové poplatky / 221
- poplatky za bankové záruky / 325, 379
- depozitné poplatky / 325, 379
- poistenie hmotného majetku / 325, 379
- poistenie dopravných prostriedkov / 325, 379
- poistenie zamestnancov pri zahr. služ. cestách / 325, 379, 221
ANNA
21.06.04,05:30
-aktívny oceňovací rozdiel z kapitálových účastí pri predaji cenných papierov / 415
- náklady za služby poskytované obchodníkmi s cennými papiermi ( ak netvoria súčasť obstarávacej ceny cenných papierov )
Annamac
21.06.04,05:53
Nesúhlasím s účtovaním poistenia na účet 568. Podľa mňa je poistenie majetku prevádzkovým nákladom a mal by sa použiť účet 548 . Účet 568 by sa mal použiť , keby sa účtovalo o poistení vzťahujúcemu sa k finančným operáciam.
ANNA
21.06.04,06:02
Poistenie majetku proti škodám, poistné zo zákonnej zodpovednosti za škodu by som účtovala 568/325,379

Náhrady zo zodpovednosti za spôsobené škody FO alebo Po 548/379

Ale možno má niekto iný názor. Takže nech sa páči vyjadrite sa aj ostatní.
misurka
21.06.04,06:12
Mne daňový poradca tvrdí, že na účtovanie poistenia všetkého hnuteľného i nehnuteľného majetku sa používa účet 548. Účet 568 by sa použil iba v prípade poistenia finančného majetku.
Palino
21.06.04,09:42
V postupoch účtovania v § 70 je uvedené, že na ťarchu účtu 568 sa účtuje napr. poistné. v § 68 nie je napísané, že poistné sa účtuje na ťarchu účtu 548. Preto by som účtoval poistenie majetku na 568. Vychádza to asi z toho, že poisťovne podobne ako banky patria do oblasti finančnej.
Annamac
21.06.04,10:09
Vychádzala som z informácií , ktoré mám. Napr. Účtovný tip č.10/2003 kde sa hovorí , že treba rozlišovať , k akej činnosti sa poistenie vzťahuje - prevádzková, finančná a podľa toho sa aj používajú účty 548 , 568 .
Luboš
23.06.04,04:55
A.Cenigová uvádza v publikácii podvojné účtovníctvo podnikateľov účtovanie poistného na účet 568. Ale bol som na školení kde sa rozchádzal jej príklad s výkladom prednášajúceho. Nám audítori potvrdili účet 568......
gaga
23.06.04,18:41
Prikláňam sa k názoru účtovať poistenie majetku, ktorý slúži na prevádzkovú činnosť spoločnosti na 548- prevádzkové náklady, 568 - poistenie vyplývajúce z finančných činností. Môže nastať skreslený hospodársky výsledok z hospodárskej činnosti a hospodársky výsledok z finančnej činnosti - dôležité z hľadiska analýz spoločnosti a skutočného výsledku hospodárenia z hospodárskej činnosti. Poistenie hmotného majetku, ktorý slúži na hospodársku činnosti by malo patriť do hospodárskej činnosti.
dement
24.06.04,12:27
mne auditorka odporucila poistne uctovat na 548...
jessica
24.06.04,13:40
Ak ide o tzv. významné sumy, je lepšie to rozdeľovať podľa toho čoho sa poistenie týka, ak prevádzky, tak 548 a ak fin.operácií, tak 568. Ak je to za celý rok malá suma, tak určite nebude tragédia použiť iba jeden z týchto účtov.
kocand
30.09.04,08:13
my účtujeme všetko poistné na 568 a mali sme daňovú kontrolu a nemala k tomu žiadne výhrady. Vôbec sa nad tým nepozastavili, prečo neúčtujeme zákonné a havarijné poistenie za auta na 548.
elPi
30.09.04,10:35
My účtujeme poistné na 568, a tiež znenie postupov účtovania § 70 ods. 6 uvádza poistné pri výpočte príkladov o účtovaní na ťarchu účtu 568.
Osobne sa tiež k tomu prikláňam, lebo poistenie je v podstate finančná záležitosť, nie prevádzková:
- platím poistné - finančný pohyb,
- dostávam poistnú náhradu - finančný pohyb - aj keď dôjde k fyzickej škode na hmotnom majetku, zásobách, a pod.
Platením poistného neochránim majetok a neovplyvňujem hospodársku činnosť, len finančné toky.
janaGT
30.09.04,10:48
Poistné za autá, či už havarijné alebo zákonné účtujeme na 568 analytiky podľa áut
Fidlo
30.09.04,11:07
Aj ja sa držím príručky od Cenigovej, ktorá je pre mňa ako "Biblia" a ona uvádza účtovanie poistného na 568, t.j.

-poistenie majetku proti škodám, poistné zo zákonnej zodpovednosti za škody a iné druhy poistenia majetku /325,379
janaGT
30.09.04,11:09
Poistné za autá, či už havarijné alebo zákonné účtujeme na 568 analytiky podľa áutA ešte doplním, že ja to účtujem oproti 321. Dôvod: aby to šéf videl v SDK. Myslíte, že to tak môže zostať? Platbu potom účtujem 321/221,211.
rosemary
30.09.04,11:25
Ja by som to na 321 neúčtovala, nejde o záväzok z obchodného styku / aj keď pre posťovňu je to možná obchod/ účtujem na 379
rosemary
30.09.04,11:26
Ešte som chcela doplniť, že saldokonto by sa malo dať vytlačiť aj z účtu 379
janaGT
30.09.04,11:27
mne sa dá vytlačiť len 321 a 311, na 379 len pohyby na účte, ale to šéfovi nič nehovorí
Lenuška
01.10.04,06:38
nemáte v programe možnosť označiť si v účt.rozvrhu účet, na ktorom
chcete sledovať saldokonto?
V programe zo Softipu je táto možnosť.
Paula
01.10.04,06:49
Niektoré poisťovne neposielajú avízo, ale faktúru. V tom prípade je podľa mňa správne 321. Inak, ja tiež používam 568.
shelter
18.04.05,18:28
Ja uctujem aj havarijne a aj povinne zmluvne poistenie na 568/379
lenkak
18.04.05,18:40
Aj ja tak.
andrej_rv
18.04.05,18:48
Ak je faktúra, ja dávam poistné na 568/325, ináč na 379.
ondrejvla
18.04.05,19:30
Neviem, či vás nepomýlim, ale mne nesedí poistné : 568/321. Ja na účte 568 účtujem finančné náklady spojené s bankou a financiami, a vôbec na 56 - či sú to už úroky, kurzové rozdiely.. Zákonné poistenie aj havarijné účtujem na 538/analytika, viac mi to prislúcha k ostatným daniam a poplatkom. A tak som si to zapracovala aj do postupov a smernice.

Vlasta
Zuzka
18.04.05,19:42
Ja účtujem zák. a havar. poistenie na 568 AU / 379 AU (325 AU), tak ako je to spomínané v predchádzajúcich príspevkoch. Podľa mňa na účte 538 by sa mali účtovať poplatky, ktoré idú štát. inštitúciám, napr.dialničné známky a pod.
ondrejvla
18.04.05,19:53
Ani notári nie sú štátna inštitúcia a tiež overovačky a zápisnice účtujeme na 538, daj si vyhľadať, určite sme tu už o tom hovorili. Ale to už záleží na každom z nás, ako si to ošetrí v smernici. Takže, nech vás radšej nepomýlim, skúste si ešte raz pozrieť, čo všetko možno účtovať na 538. Ale ja to nikomu nevnucujem, ja to proste tak účtujem, našla som voľakedy túto možnosť v niektorej knihe od Poradcu, tak som to dala do Smernice. Ale to je iba môj subjektívny názor.
Možno sa aj ja poučím, že nerobím všetko správne, a zmením systém.
Vlasta
Zuzka
18.04.05,20:08
Vlasti, veď ja nehovorím, že čo som písala je to najsprávnejšie.
Máš pravdu aj notári sa tam účtujú, ale iba to, za čo zaplatíš u notára kolkom. Overenie nejakej zmluvy alebo podpisu, kde dajú pokl. blok je podľa mňa už služba.
andrej_rv
18.04.05,20:18
Ani notári nie sú štátna inštitúcia a tiež overovačky a zápisnice účtujeme na 538, daj si vyhľadať, určite sme tu už o tom hovorili. Ale to už záleží na každom z nás, ako si to ošetrí v smernici. Takže, nech vás radšej nepomýlim, skúste si ešte raz pozrieť, čo všetko možno účtovať na 538. Ale ja to nikomu nevnucujem, ja to proste tak účtujem, našla som voľakedy túto možnosť v niektorej knihe od Poradcu, tak som to dala do Smernice. Ale to je iba môj subjektívny názor.
Možno sa aj ja poučím, že nerobím všetko správne, a zmením systém.
VlastaVlasta, ja sa v tomto pripájam k Zuzke. Ešte skôr by som akceptoval pre poistné účet 548, ale vôbec nie 538. Veď 538 má v samotnom názve "Dane a poplatky",ani v náplni účtu v Postupoch sa tu neuvádza poistné, iba dane, poplatky a odvody. V jednotlivých účtovných súvzťažnostiach sa tu ako príklad uvádzali najmä ostatné dane (z prevodu a prech. nehnuteľností, darovania, dedičstva), poplatky vyplývajúce zo zákona (správne, súdne, exekučné, miestne, za likvidáciu odpadov, za vypúšťanie odpadových vôd a znečisťovanie ovzdušia, puncové poplatky, koncesionárske poplatky), trovy exekúcie a odvody za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so ZPS. Ale ja som sa ani v starších príkladoch a súvzťažnostiach nikde nestretol s účtovaním poistného na tento účet. Andrej.
petra:-)
18.04.05,20:43
Minulý týždeň som bola na školení - zmeny v účtovníctve po 1.1.2005 a práve na toto som sa pýtala. Prednášateľka - Ing. Ivaničová zastáva názor, že nakoľko auto slúži na prevádzkové účely, malo by sa poistné účtovať na 548, ale že veľa účtovníkov má z minulosti zaužívaný účet 568. :)
aladin
19.04.05,03:49
Prikláňam sa k názoru účtovať poistenie majetku, ktorý slúži na prevádzkovú činnosť spoločnosti na 548- prevádzkové náklady, 568 - poistenie vyplývajúce z finančných činností. Môže nastať skreslený hospodársky výsledok z hospodárskej činnosti a hospodársky výsledok z finančnej činnosti - dôležité z hľadiska analýz spoločnosti a skutočného výsledku hospodárenia z hospodárskej činnosti. Poistenie hmotného majetku, ktorý slúži na hospodársku činnosti by malo patriť do hospodárskej činnosti.
PRACUJEM Vo firme zahranicnou ucastou, 1/4 ročne su tu audítori od 1.1.2004 začali tlacit na to aby to bol učet 548 a nie 568...
účtovník 007
19.04.05,05:40
Prikláňam sa k názorom účtovať na 548, nakoľko sa jedná o prevádzkové náklady.
Sany
19.04.05,06:54
Teda neviem ale mám pred sebou postupy účtovania a je tu napísané:
Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, POISTNÉ, náklady súvisiace so získaním bankových záruk,......To majú na mysli nejaké iné poistné? Ja teda účtujem poistné všetkého druhu na 568...
Zuzka
19.04.05,07:38
Mám taký pocit, že toto by si mali vyriešiť metodici a audítori, ja účtujem podľa Ing. Cenigovej a tam je 568.
evina
19.04.05,07:42
My účtujeme poistné na 568, a tiež znenie postupov účtovania § 70 ods. 6 uvádza poistné pri výpočte príkladov o účtovaní na ťarchu účtu 568.
Osobne sa tiež k tomu prikláňam, lebo poistenie je v podstate finančná záležitosť, nie prevádzková:
- platím poistné - finančný pohyb,
- dostávam poistnú náhradu - finančný pohyb - aj keď dôjde k fyzickej škode na hmotnom majetku, zásobách, a pod.
Platením poistného neochránim majetok a neovplyvňujem hospodársku činnosť, len finančné toky.
Tiež sa prikláňam k názoru, že ide skôr o finančný pohyb a účtujem na 568
Vevey
24.04.05,21:48
Roky som to mylne uctovala na 518, lebo som to pokladala za sluzbu, podobne ako parkovne, pravna pomoc, ... Kedze to bolo 3000 rocne, neunuvam sa to ist do minulych rokov opravovat. Alebo mam?
Kam to mam vlastne teraz spravne uctovat? Uz som zacala minuleho roku vzorne 568, ale medzi tymi bankovymi poplatkami a kurzovymi stratami to tam strasilo, lebo to uz nie je 3000 ale 64000, zacali platit hav. a zak.poistky na auta. Tak kam s tym?
andrej_rv
24.04.05,22:34
Vzhľadom na nejednotný názor aj v predchádzajúcich príspevkoch, či to účtovať na 548 alebo 568, asi sa budeš musieť rozhodnúť sama. Ja sa držím toho, že v platnom znení Postupov účtovania... sa poistné spomína len pri účte 568, na účte 548 nie (a ak som to dobre čítal, tak ani na iných nákladových účtoch). Účtujem to preto zatiaľ na 568, ak zmenia Postupy, budem účtovať tam, kam to zaradia :) ). Ešte na margo argumentácie, že napr. auto slúži na prevádzku a preto poistenie má ísť do prevádzkového hosp. výsledku - aj prevádzkový úver slúži na prevádzku a úroky z neho sa predsa premietajú do finančného HV. Ja sa prikláňam k zdôvodneniu, ktoré predo mnou uviedol napr. elpi (prísp. #14).
bea
25.04.05,05:41
Ja súhlasím tiež s elpi a andrej-rv. Okrem iného si myslím, že ďalším argumentom je aj to, že produkt poisťovne je v OKEČ zaradený do časti J - Finančné sprostredkovanie.
mudroš
25.04.05,09:15
My účtujeme poistné na 568, a tiež znenie postupov účtovania § 70 ods. 6 uvádza poistné pri výpočte príkladov o účtovaní na ťarchu účtu 568.
Osobne sa tiež k tomu prikláňam, lebo poistenie je v podstate finančná záležitosť, nie prevádzková:
- platím poistné - finančný pohyb,
- dostávam poistnú náhradu - finančný pohyb - aj keď dôjde k fyzickej škode na hmotnom majetku, zásobách, a pod.
Platením poistného neochránim majetok a neovplyvňujem hospodársku činnosť, len finančné toky.
Ak citujeme postupy účtovania, tak treba citovať celé odseky, nie iba vytrhnutú časť.
§ 70 ods. 6
Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky.
Ak bude poistenie súvisieť s finančnými transakciami, tak sem samozrejme patrí. Ale nie poistenie majetku ani ďalšie poistenia, ktoré súvisia s hospodárskou činnosťou.
Aj Ing. Cenigová v poslednej knižke už konečne uvádza poistenie na 548.
Ak ale platím zákonné poistenie za škodu pri výkone povolania (sociálnej poisťovni) tak je to zákonný sociálny náklad a mal by sa účtovať na 524, prípadne 527.
Vevey
25.04.05,09:58
Tak teraz uz vazne neviem.

Robili ste niekedy preuctovanie prevadzkovych nakladov na financne alebo naopak?
maja
25.04.05,10:55
"Aj Ing. Cenigová v poslednej knižke už konečne uvádza poistenie na 548."
Mudroš mám knihu Ing.Cenigovej pred sebou a jak hľadám,tak hľadám, ale to čo vravíš tu nevidím. Stále je poistenie na 568. Kniha je aktualizovaná k 1.5.2004 má aj novšie ?
Sany
25.04.05,11:02
No fakt neviem, ale ja mám povinnosť auditu už roky a roky účtujem poistenie na 568, ale nikdy sa nad tým auditor nepozastavil.
Sany
25.04.05,11:04
Ak citujeme postupy účtovania, tak treba citovať celé odseky, nie iba vytrhnutú časť.
§ 70 ods. 6
Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky.
Ak bude poistenie súvisieť s finančnými transakciami, tak sem samozrejme patrí. Ale nie poistenie majetku ani ďalšie poistenia, ktoré súvisia s hospodárskou činnosťou.
Aj Ing. Cenigová v poslednej knižke už konečne uvádza poistenie na 548.
Ak ale platím zákonné poistenie za škodu pri výkone povolania (sociálnej poisťovni) tak je to zákonný sociálny náklad a mal by sa účtovať na 524, prípadne 527.Aj z toho, čo si sem napísal, mi vychádza, že podobné bankové výdavky sa vzťahujú k nákladom súvisiacim so získaním bankových záruk a nie k poistnému.
Noel
02.05.05,10:11
V postupoch účtovania v § 70 je uvedené, že na ťarchu účtu 568 sa účtuje napr. poistné. v § 68 nie je napísané, že poistné sa účtuje na ťarchu účtu 548. Preto by som účtoval poistenie majetku na 568. Vychádza to asi z toho, že poisťovne podobne ako banky patria do oblasti finančnej.
Na školení jedného p.daň.poradcu a audítora nám bolo tvrdené, že účet 568 sa má využívať iba v súvislosti s bankovými operáciami a poistné účtovať na účet 548, ALE ďalší daň.poradca mi povedal, že poistné môžem účtovať aj cez účet 518 . Hmmm...
Vevey
02.05.05,15:48
Na školení jedného p.daň.poradcu a audítora nám bolo tvrdené, že účet 568 sa má využívať iba v súvislosti s bankovými operáciami a poistné účtovať na účet 548, ALE ďalší daň.poradca mi povedal, že poistné môžem účtovať aj cez účet 518 . Hmmm...
Ani mne danova kontrola nepovedala nic na 518. Krutili hlavou nad sumou, lebo sa to casovo rozlisovalo, ale 518 im nevadilo. Tym nechcem povedat, ze to nikomu vadit nebude a v sulade s postupmi to idem od tohto roku uctovat na 568, i ked sa mi to tam nerymuje.
Boneta
07.06.06,08:02
Na bankovom výpise mám zaúčtovaný: poplatok za účet v exekúcii. Na zaúčtovanie môžem použíť účet 568?
Tweety
07.06.06,08:05
Na bankovom výpise mám zaúčtovaný: poplatok za účet v exekúcii. Na zaúčtovanie môžem použíť účet 568?
Áno, ten použiješ.
sybila3
27.03.12,08:27
takže môžem nechať na 568, ďakujem všetkým a ešte k tomu môjmu prípadu, ešte v r. 2009 bolo účtované poistné vo flotile firemné na 568 a súkromné so dala na nedaňové, teraz prišlo ani nie je tam uvedené z ktorého roku ani za ktoré auto zrejme konateľ predal auto súkromné, vrátili 300 eur ako nespotrebované, ako zaúčtujem len platbu????? ďakujem
Stefan2005
27.03.12,09:26
takže môžem nechať na 568, ďakujem všetkým a ešte k tomu môjmu prípadu, ešte v r. 2009 bolo účtované poistné vo flotile firemné na 568 a súkromné so dala na nedaňové, teraz prišlo ani nie je tam uvedené z ktorého roku ani za ktoré auto zrejme konateľ predal auto súkromné, vrátili 300 eur ako nespotrebované, ako zaúčtujem len platbu????? ďakujem

1. čo že tam môžeš nechať ???

2. ak nie je pri preplatku u flotily (firemných a súkromných) aut špecifikované, ktorého auta sa týka (a nevieš to zistiť) - tak daňový výnos...

3. predpis účtovania - 378/648, úhrada 221/378... ak nie je žiadny prepis, v najhoršom priamo 221/648...
sybila3
27.03.12,09:54
takže normálne to budem mať vo výnosoch? chápem dobre?
Stefan2005
27.03.12,10:32
takže normálne to budem mať vo výnosoch? chápem dobre?

pokiaľ ti nezdokladujú, že preplatok sa týka súkromného auta, tak áno
sybila3
27.03.12,19:28
1. čo že tam môžeš nechať ???

2. ak nie je pri preplatku u flotily (firemných a súkromných) aut špecifikované, ktorého auta sa týka (a nevieš to zistiť) - tak daňový výnos...

3. predpis účtovania - 378/648, úhrada 221/378... ak nie je žiadny prepis, v najhoršom priamo 221/648...

tak nakoniec som sa dopátrala bolo to za firemné auto a z dôvodu neuhradenia poistného, tak potom je správne 378/648? ďakujem
Adiks
10.06.12,18:31
Dostali sme od jednej nemenovanej banky faktúru za token-vecičku pripomínajúcu kalkulačku slúžiacu na autorizáciu pri internetbankingu v čiastke 5 EUR + DPH. Účtujete token na účet 501 ako drobný dlhodobý majetok alebo na účet 568 ako ostatné finančné náklady ?
srska
10.06.12,18:34
Dostali sme od jednej nemenovanej banky faktúru za token-vecičku pripomínajúcu kalkulačku slúžiacu na autorizáciu pri internetbankingu v čiastke 5 EUR + DPH. Účtujete token na účet 501 ako drobný dlhodobý majetok alebo na účet 568 ako ostatné finančné náklady ?ja by som to dal na 501 (mám čítačku na zep)
poznámka: to je token, do ktorého sa vkladá debetná karta? tatrabanka mi to dala gratis asi pred 2-3 rokmi http://www.tatrabanka.sk/cms/page/sk/fyzicke_osoby/elektronicke_bankovnictvo/dialog/Karta-a-citacka.html
Adiks
10.06.12,18:43
Nevkladá sa do neho debetná platobná karta, slúži iba na to, aby po zadaní PIN-u vytvoril reťazec čísel, ktorý ak zadám, viem spracovať výpis, resp. zadať a podpísať prevodný príkaz. V tomto prípade sa jedná o token UniCredit banky.
srska
10.06.12,18:48
už rozumiem o čo ide
srska
10.06.12,18:56
Nevkladá sa do neho debetná platobná karta, slúži iba na to, aby po zadaní PIN-u vytvoril reťazec čísel, ktorý ak zadám, viem spracovať výpis, resp. zadať a podpísať prevodný príkaz. V tomto prípade sa jedná o token UniCredit banky.pozrel som - je to na podobnom princípe ako čítačka taba - vložím kartu, zadám pin karty a čítačka mi vygeneruje 8 miestny kód na vstup do ib alebo potvrdenie platby cez ib
tictac7
10.06.12,20:33
pozrel som - je to na podobnom princípe ako čítačka taba - vložím kartu, zadám pin karty a čítačka mi vygeneruje 8 miestny kód na vstup do ib alebo potvrdenie platby cez ibň

...nechcem oponovať - ale "veľmi podobné" a pri tom "strašne rozdielne" a to už nehovorím o "užívateľskom komforte"

...teda mám skúsenosti s čítačkou TABA a token od VB:
1. čítačka TABA - prihlásim sa do systému cez meno, heslo a čítačku (tu musím vložiť niektorú z platných kariet a zadať platný PIN) - potom už prevody robím bez akéhokoľvek obmedzenia
2. token od VB - prihlásim sa do systému cez PID, PIN, + v tom momente vygenerované číslo z tokenu. Pri akomkoľvek úkone -je jedno, či si chcem len pozrieť disponibilný zostatok, históriu pohybov, "prichystať" prevodný príkaz - proste furt odomňa pýta v tom momente vygenerované číslo tokenu.....ďalšie negatívum - minimálne 2-krát v mesiaci boli veľké problémy (hádajte v ktoré dni)....teda nakoniec sa PP realizoval osobnou návštevou pobočky....