korienok
24.07.07,10:37
Účtujem lekáreň a potrebujem poradiť vo veci, s ktorou som sa ešte nestretol.
Štát nám kategorizáciu liekov znížil predajnú cenu u niektorých liekov pod ich nákupnú cenu. Je nutné v takom prípade z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenu vrátiť štátu DPH?
Podľa viacerých názorov to nie je povinné, ak k zníženiu ceny došlo rozhodnutím štátu(ministerstva), ale nie som si celkom istý. Kto by vedel poradiť, ako na to?
Anja111
24.07.07,08:44
Účtujem lekáreň a potrebujem poradiť vo veci, s ktorou som sa ešte nestretol.
Štát nám kategorizáciu liekov znížil predajnú cenu u niektorých liekov pod ich nákupnú cenu. Je nutné v takom prípade z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenu vrátiť štátu DPH?
Podľa viacerých názorov to nie je povinné, ak k zníženiu ceny došlo rozhodnutím štátu(ministerstva), ale nie som si celkom istý. Kto by vedel poradiť, ako na to?
Určite netreba vrátiť rozdiel DPH. Nárok na odpočet DPH pri nákupe ste mali a pri predaji odvádzate DPH z predajnej ceny.
macula
24.07.07,08:46
Bežne v praxi sa stáva, že tovar je po istom čase nepredajný a v takomto prípade /je potrebné urobiť zápis/sa môže predávať i pod nákupnú cenu. Vo Vašom prípade máte rozhodnutie štátu, takže DPH sa nemusí vrátiť štátu.
Kazu
24.07.07,10:49
V tomto prípade nejde o nepredajné tovary. Ich problém v je tom, že v minulom štvrťroky nakúpili lieky za ceny ktoré boli v tom čase platné. Ceny sia riadia Zoznamom liekov a zdravotníckych potrieb platných pre daný štvrťrok. Ministerstvo zdravotníctva v ďaľšom štvrťroku znížilo cenu liekov a oni už za ceny z minulého štvrťroku predávať nemôžu, lebo by sa dostali nad povolené maximum. Preto nemusia robiť zápis o znížení ceny, stačí im odvolávka na maximálne ceny uvedené v Zozname liekov a zdrav. potrieb.
Ivuchak
26.07.07,12:21
Zdravím všetkých.Práve včera sa ma šéf opýtal ako to vlastne s predajom pod nákup a DPH je, jednoznačnú odpoveď som nevedala dať.V tejto súvislosti ma napadlo zopár otázok:

1.Definuje zákon, kedy sa stáva tovar za cenu so ziskom nepredajný napr, nejaky časový limit ap., alebo je to na samotnom predajcovi, kedy tak rozhodne ?
2.Vyplýva zo zákona evidencia tovaru predaného pod nákup?
3.Existuje § ktorým sa upraví suma DPH pri predaji pod nákup ?

Prosím o Vaše názory. Ďakujem .:)
Johanka
26.07.07,12:46
Nedefinuje, nevyplýva, neexistuje.
Anja111
26.07.07,12:50
Dodám: pri predaji pod nákupnú cenu sa DPH neupravuje. DPH odvádzaš z predajnej ceny, aj keď je nižšia, ako nákupná...
Ivuchak
26.07.07,12:53
Nie je to potom priestor pre špekulácie?
Johanka
26.07.07,12:55
Práve včera sa ma šéf opýtal ako to vlastne s predajom pod nákup a DPH je, jednoznačnú odpoveď som nevedala dať.:)
Najlepším argumentom je §§ znenie:
Zákon o DPH
§ 22
Základ dane pri dodaní tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

(4) Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
Jana Acsová
26.07.07,12:58
Nie je to potom priestor pre špekulácie?A keby to neexistovalo nebola by to diskriminácia?
Johanka
26.07.07,12:59
Nie je to potom priestor pre špekulácie?
Aké? Že predá pod cenu a nezarobí, resp. prerobí? Že sa zbaví zbytočných zásob prv ako podľahnú skaze a vyhodí ich na smetisko, príp. bude musieť zaplatiť za ich likvidáciu - nie je totiž tovar ako tovar ....
Jana Acsová
26.07.07,13:04
Obchodná politika a cenníky sú vecou podnikateľa. Ak sú ceny oficiálne zapracované do cenníkov a uplatňované celoplošne (každý zákazník=rovnaké podmienky). Úprava cien je bežná a niekedy nevyhnutná súčasť podnikania. A čo je podnikanie? Samostatná, sústavná atď. činnosť za účelom dosiahnutia zisku. Takže aj úprava cien má svoje "hranice" ... inak to už nebude podnikanie.
Manual
26.07.07,13:17
Obchodná politika a cenníky sú vecou podnikateľa. Ak sú ceny oficiálne zapracované do cenníkov a uplatňované celoplošne (každý zákazník=rovnaké podmienky). Úprava cien je bežná a niekedy nevyhnutná súčasť podnikania. A čo je podnikanie? Samostatná, sústavná atď. činnosť za účelom dosiahnutia zisku. Takže aj úprava cien má svoje "hranice" ... inak to už nebude podnikanie.
Presne tak. Budem konkrétny na odvetvie stavbárstva. Každý zákazník má "dobre okukané" ceny v stavebninách. Firma mu dá určitú zľavu na material, zákazník je rád, ale firma mu to "spočíta" na prácach. Takže ...:D
Ivuchak
26.07.07,13:17
Ono to na špekulaciu vyzerá tak prvoplánovo, že si niekto povie : no tak ja som si uplatnil odpocet za nákup tovaru napr. 1 mil a odviesť musim pri predaji nie viac,ale len 0,5 mil a tak som vlastne ušetril na DPH 0,5 mil .
Ivuchak
26.07.07,13:47
A keby to neexistovalo nebola by to diskriminácia?
Asi ano, a tlak na podnikateľa...
seflera
26.07.07,14:30
Ono to na špekulaciu vyzerá tak prvoplánovo, že si niekto povie : no tak ja som si uplatnil odpocet za nákup tovaru napr. 1 mil a odviesť musim pri predaji nie viac,ale len 0,5 mil a tak som vlastne ušetril na DPH 0,5 mil .

Lenže ešte stále som prerobil na tom, čo som musel zaplatiť dodávateľovi. Nemám ani tovar a iba cca polovicu peňazí, takže "fajn špekulácia".:cool:
Má to význam iba ak som neplatič a zdrhnem neznámo kam.:)
A správne je vyššie citovaný zákon, že podnikanie má byť kvôli zisku (ak to neznovelizujú:--- ).
Žabinka
12.02.10,11:04
Ahojte. V r.2009 sme doviezli vozidlo N1 z EU za napr.1000eur+DPH. Urobili sme samozdanenie+odpočet DPH. Na aute sa však pokazil motor, vrátiť ho dodávateľovi z EU je komplikované, oprava by bola náročná a drahá. Mám záujemcu o toto vozidlo, vie si to opraviť, ale požaduje nižšiu cenu. Môžem ho predať napr. za 800eur+DPH?
Po prečítaní podobných príspevkov mám pocit, že by to nemal byť problém, ale radšej sa pýtam. Ďakujem za vyjadrenie.
hena22
12.02.10,11:14
Ahojte. V r.2009 sme doviezli vozidlo N1 z EU za napr.1000eur+DPH. Urobili sme samozdanenie+odpočet DPH. Na aute sa však pokazil motor, vrátiť ho dodávateľovi z EU je komplikované, oprava by bola náročná a drahá. Mám záujemcu o toto vozidlo, vie si to opraviť, ale požaduje nižšiu cenu. Môžem ho predať napr. za 800eur+DPH?
Po prečítaní podobných príspevkov mám pocit, že by to nemal byť problém, ale radšej sa pýtam. Ďakujem za vyjadrenie.

Môžeš, kľudne aj za menej. Najmä ak záujemca je nezávislá osoba a na aute sa dokonca vyskytla chyba.
Žabinka
12.02.10,12:09
Môžeš, kľudne aj za menej. Najmä ak záujemca je nezávislá osoba a na aute sa dokonca vyskytla chyba.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Libi
17.02.10,17:19
a ak predám vozidlo zamestnancovi pod trhovú hodnotu? tak do rozdielu s trhovou hodnotou odvediem štátu DPH, kam to zaúčtujem? ako náklad? voči dani na výstupe(str.D),