Mickya
24.07.07,10:41
Prosím, čo sa vlastne rozumie pod pojmom tretie štáty?
Ja som si myslela, že sú to všetky ostatné štáty okrem štátov, ktoré sú v EÚ. Vraj je to colnica...(ak vlastne ide o tovar)
vraj, ak mám došlú faktúru z USA - služby elektronické - podľa §15 ods. 7,8, vraj sa nemá robiť samozdanenie.
A ja som doteraz stále robila.. Zdá sa mi, že som to aj v literatúre čítala. Ale v tomto momente si neviem s určitosťou spomenúť.
ale teraz mi povedal známy, že tu sa samozdanenie nerobí.
Prosím, poraďte mi, potrebujem to čo najskôr spraviť a ešte som z toho v strese ..
Ďakujem vám
silviaproch
24.07.07,09:03
Tiež akurat riešim ten istý prípad, podľa zákona o DPH by mi vychádzalo že sa má robiť samozdanenie a to podľa par 15/8, 51/1b, 49/2b a 69/3, ale nie som si istá, ak niekto vie, prosím poradte
bea
24.07.07,09:17
Toto je odpoveď zo stránky drsr.sk na Vašu otázku (aspoň myslím, že postačuje):

„Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?

Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.“
Mickya
24.07.07,09:21
Toto je odpoveď zo stránky drsr.sk na Vašu otázku (aspoň myslím, že postačuje):

„Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?

Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.“

Ďakujeme Ti veľmi pekne, veľmi si mi pomohla
Vladimír Ozimý
24.07.07,09:32
Toto je odpoveď zo stránky drsr.sk na Vašu otázku (aspoň myslím, že postačuje):

„Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?

Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.“

z toho logicky vyplýva ak je táto služba poskytnutá od neplatiteľa nie je možné si uplatniť dph na vstupe ak to správne chápem...
silviaproch
24.07.07,09:32
ano, dakujem velmi pekne :)
lynn
10.10.08,08:53
Prosím o vyjasnenie tejto problematiky-ak prijmem ja ako platca DPH elektronickú službu z tretieho štátu od platcu DPH, prebieha samozdanenie /nemusím nič platiť/, ak však dodavateľ z tretieho štátu neuviedol svoje IČ DPH, ja na Slovensku mám povinnosť odviesť DPH /nedôjde k samozdaneniu-nemôžem si v r. 19 DP nič odčítať, len mám povinnosť -DP r. 9,10/?
Milan Benka
10.10.08,09:27
Prosím o vyjasnenie tejto problematiky-ak prijmem ja ako platca DPH elektronickú službu z tretieho štátu od platcu DPH, prebieha samozdanenie /nemusím nič platiť/, ak však dodavateľ z tretieho štátu neuviedol svoje IČ DPH, ja na Slovensku mám povinnosť odviesť DPH /nedôjde k samozdaneniu-nemôžem si v r. 19 DP nič odčítať, len mám povinnosť -DP r. 9,10/?


§69
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.


§ 5
(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), ......


§15
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.


§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.



§51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.


Nie je podmienkou, aby zahraničná osoba bola identifikovaná pre DPH ( nie vo všetkých krajinách existuje DPH alebo obdobná daň ) . Miestom dodania služby je SR, daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa, nárok na odpočet vzniká v zmysle §49/2b; a uplatniť tento nárok môže v období v zmysle §51/1b; .
mandula
10.10.08,09:30
Prosím o vyjasnenie tejto problematiky-ak prijmem ja ako platca DPH elektronickú službu z tretieho štátu od platcu DPH, prebieha samozdanenie /nemusím nič platiť/, ak však dodavateľ z tretieho štátu neuviedol svoje IČ DPH, ja na Slovensku mám povinnosť odviesť DPH /nedôjde k samozdaneniu-nemôžem si v r. 19 DP nič odčítať, len mám povinnosť -DP r. 9,10/?

V prípade, že pri službách uvedených v § 15 ods. 8 zákona č. 222/2004 Z. z. dodaných zahraničným dodávateľom (z členských štátov EÚ alebo z tretích štátov) slovenskému odberateľovi, sa miesto dodania nachádza v SR, dochádza k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa – zdaniteľnú osobu, vyplýva to z ustanovenia § 69 ods. 3 zákona o DPH. Podmienkou prenosu daňovej povinnosti nie je, že zahraničný dodávateľ musí byť platiteľom DPH vo svojom štáte.
§ 49, ods. 2)
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7 a 9,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

Z uvedeného vyplýva, že službu "samozdaníš" a máš nárok aj na odpočet dane, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70.
mandula
10.10.08,09:38
No, a máš to potvrdené súčasne z dvoch rôznych zdrojov :)
lynn
10.10.08,10:23
Veľmi pekne vám obidvom ďakujem, pomohli ste mi super rýchlo.
lynn
21.10.08,13:56
Pre doplnenie tejto problematiky by ma zaujímala situácia na opačnej strane t.j. ak ja ako dodávateľ fakturujem službu podľa § 15 ods.8-napr. elektronickú službu- do štátov EU alebo tretích štátov, vystavím faktúru bez DPH. Zobrazí sa hodnota tejto fa v niektorom riadku DP DPH /r. 13/?, alebo vôbec nejde do DP?
optimistka
21.10.08,14:06
nie tento typ služby nemá v DP dph riadok, vedie sa len v záznamoch dph
Torhorc
04.12.08,09:03
Tiež sa už niekolko týždňov venujem študiu tejto témy ale stále nemám jasno v niektorých kombináciach dodavatel-odberatel. Moj klient nie je plátca DPH v SR a bude dodávať elektronicke sluzby (§15/12). Poprosil by som niekoho kto má aspon teoreticku predstavu ako postupovat v nižšie uvedených kombináciách. Či je faktura s DPH alebo bez, či sa prenáša danova povinnost na odberateľa, či je potrebné sa registrovať v krajne spotreby podla odberatela:

Neplátca v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = ???
Neplátca v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = ???
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= ???
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = ???

Platitel DPH v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = ???
Platitel DPH v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = ???
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= ???
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = ???
racing
09.01.09,16:06
Tiež sa už niekolko týždňov venujem študiu tejto témy ale stále nemám jasno v niektorých kombináciach dodavatel-odberatel. Moj klient nie je plátca DPH v SR a bude dodávať elektronicke sluzby (§15/12). Poprosil by som niekoho kto má aspon teoreticku predstavu ako postupovat v nižšie uvedených kombináciách. Či je faktura s DPH alebo bez, či sa prenáša danova povinnost na odberateľa, či je potrebné sa registrovať v krajne spotreby podla odberatela:

Neplátca v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = neplatca nemôže vystaviť FA s DPH
Neplátca v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = detto
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= detto
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = detto

Platitel DPH v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = s dph
Platitel DPH v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = s dph
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= bez dph
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = bez dph

Odpovede v texte, ale aj tak by bolo vhodné vyjadrenie iných.
Torhorc
19.02.09,06:53
Hmm, to by bolo fajn. Len by to naozaj chcelo vyjadrenie niekoho kto s tým má živú skúsenosť. Najmä k otázke povinosti registrovat sa v krajine odberatela.
Marcela16
07.02.10,07:52
Chcem poprosiť o radu. Prijali sme zálohu na účet z Vatikánu, poslali nám ič dph - a to pri overení bolo platné. Ostrá faktúra bude na dodanie tovaru s montážou ale pravdepodobne do Ríma, len tú zálohu nám poslali z Vatikánu. Ako mám postupovať? Mám urobiť faktúru na prijatú zálohu bez dph ako pre členské štáty a uviesť už aj do nového súhrnného výkazu, alebo nejako inak?
Mipolka
07.02.10,10:41
Dodanie tovaru s montazou a instalaciou sa o SV neuvadza. Pri prijati platby ste povinny vystavit odberatovi doklad o prijatej platbe v zmysle §73.
Marcela16
07.02.10,12:56
Dodanie tovaru s montážou a inštaláciou sa od 1.1.2010 v SV uvádza. A viem, že je povinnosť vystaviť faktúru pri prijatí platby. Ja sa pýtam to, ako mám urobiť tú faktúru, keďže ide o Vatikán a ten zrejme nie je členským štátom EU, ale asi tretím štátom - od nich sme prijali platbu. Ale dielo sa bude zhotovovať v Ríme takže zvyšná časť platby príde určite z iného čísla účtu. Neviem ako to mám urobiť tak, aby to bolo aspoň ako tak správne. Lebo platbu Vatikánu určite nebudeme posielať teraz späť. Prosím o akékoľvek nápady a stanoviská...
Marcela16
08.02.10,19:52
Dodanie tovaru s montážou a inštaláciou sa od 1.1.2010 v SV uvádza. A viem, že je povinnosť vystaviť faktúru pri prijatí platby. Ja sa pýtam to, ako mám urobiť tú faktúru, keďže ide o Vatikán a ten zrejme nie je členským štátom EU, ale asi tretím štátom - od nich sme prijali platbu. Ale dielo sa bude zhotovovať v Ríme takže zvyšná časť platby príde určite z iného čísla účtu. Neviem ako to mám urobiť tak, aby to bolo aspoň ako tak správne. Lebo platbu Vatikánu určite nebudeme posielať teraz späť. Prosím o akékoľvek nápady a stanoviská...

posúvam
Rozalka
09.02.10,20:14
Predovšetkým zisti, komu sa bude fakturovať, či má pridelené IČ DPH v Taliansku.
monita11
08.03.10,11:16
Slovenský podnikateľ vykonáva stavebné práce vo Švajčiarsku, ako je to s vystavením faktúry bez DPH a podľa akého platného zákona. Podľa mňa je to § 16 ods. 1 DPH, vchádza faktúra do DP. Prosím poraďte, za skorú odpoveď ďakujem
azla
19.04.10,09:31
Slovenský podnikateľ vykonáva stavebné práce vo Švajčiarsku, ako je to s vystavením faktúry bez DPH a podľa akého platného zákona. Podľa mňa je to § 16 ods. 1 DPH, vchádza faktúra do DP. Prosím poraďte, za skorú odpoveď ďakujem

Asi už je to "odpoveď neskorá", ale dobudúcna ....

Správne - ide o §16, odst. 1 - miesto dodania je miesto, kde sa
nehnuteľnosť nachádza - čiže Švajčiarsko (nie tuzemsko).

Ak je miesto dodania Švajčiarsko - je to bez Dph, do DP sa to neuvádza.
mimaemma
19.04.10,12:01
Poprosím o odobrenie - dodávame služby ( technické poradenstvo) do štátov EU a do Śvajčiarska.
Podľa starého zákona to bolo podľa par. 15 ods. 8 - teraz to ale spadá pod par. 16 ods. 17. Nie je mi jasné či tieto služby mám vôbec uvádzať do SV - keďže tam je písané že sa jedná o služby podľa par. 15 ods.1???
SV mám už vyplnené, ale teraz sa mi nezdá, že by sme ho mali vôbec podávať....
Taktiež otázka, vyplýva z nového zákona pre nás zmena čo sa týka samozdanenia? Myslím, že nie, ale poprosím odobriť od niekoho kto má podobný prípad.
Vopred ďakujem,:o
azla
19.04.10,12:30
Poprosím o odobrenie - dodávame služby ( technické poradenstvo) do štátov EU a do Śvajčiarska.
Podľa starého zákona to bolo podľa par. 15 ods. 8 - teraz to ale spadá pod par. 16 ods. 17. Nie je mi jasné či tieto služby mám vôbec uvádzať do SV - keďže tam je písané že sa jedná o služby podľa par. 15 ods.1???
SV mám už vyplnené, ale teraz sa mi nezdá, že by sme ho mali vôbec podávať....
Taktiež otázka, vyplýva z nového zákona pre nás zmena čo sa týka samozdanenia? Myslím, že nie, ale poprosím odobriť od niekoho kto má podobný prípad.
Vopred ďakujem,:o

Do SV ide iba § 15/1 (ak dodávaš podľa 16/17, tak to neuvádzaš.)

Samozdanenie
Ide o to, že sa ináč určuje miesto dodania.

Mohlo sa stať, že podľa nového zneia zákona sa Ti zmenilo miesto dodania.
Ak sa pri tvojich dodávkach zmenilo miesto dodania na tuzemsko, tak
samozdaňuješ.
Je potrebné, aby si si zatriedila svoju službu, správne určila miesto dodania a ak je to tuzemsko - tak samozdaniš.
mimaemma
19.04.10,12:46
Azla,
moc ďakujem, takže SV nepodávam - nerozumiem ale tej vete v par. 16 - miesto dodania je podľa mňa stále v EU a Švajčiarsku - " miesto kde má táto osoba sídlo - firmy kam dodávame majú stále sídlo tam kde aj mali, čiže mi vychádza, že povinnosť platiť daň stále prechádza na nich. Čo myslíš Ty?


(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
Kolejová
03.05.10,12:22
Potrebujeme vystaviť faktúru za montáž stroja vo Švajčiarsku. My sme platitelia v SR a odberateľ je platiteľ v DE (stroj je vo Švajčiarsku a tam bol aj náš pracovník vykonávať montáž). Vystavíme faktúru bez DPH ? A čo SV ?
Kolejová
04.05.10,06:24
Posúvam ..
monita11
05.05.10,06:12
Azla veľmi pekne ti ďakujem aj za neskoršiu odpoveď, myslela som si, že to bude podľa tohto paragrafu aj že nevstupuje do dp dph ale nebola som si istá, príspevok č. 23