rommy
24.07.07,11:40
Ahoj poraďáci, potrebovala by som radu. Kúpili sme automobil od fyzickej osoby s odpočtom DPH ale DPH nebola uplatnená, teraz ho ideme predať a chcem sa spýtať či z predajnej ceny musíme odviesť DPH? Automobil je v účtovníctve odpísaný.
Johanka
24.07.07,09:44
Fyzická osoba bola platiteľom DPH a vy ste iba nevyužili právo na odpočet dane...?
Alebo ste neodpočítali daň, pretože ide o osobné MV ? Ak ide o osobné MV, dodanie je oslobodené od dane v zmysle § 42 Zákona o DPH.
rommy
24.07.07,09:55
Išlo o vozidlo N1 nákladné, kde je možné opočítať DPH ale osoba od ktorej sme ho kúpili nebola platiteľom....
Tweety
24.07.07,09:57
Predaj fakturujete s dph.
rommy
24.07.07,09:59
Aj keď nemá v účtovníctve žiadnu zostatkovú cenu, je plne odpísané? Jednoducho za koľko predáme z toho odvedieme DPH?
Tweety
24.07.07,10:02
Vaša predajná cena už bude aj s dph.
LACHERS
24.07.07,10:02
Som platca dane, nakupujem tovar z Česka - aj oni sú platcami dane, na faktúre sa samozrejme neuvádza dph, ale pri zaevidovaní faktúry medzi záväzky mám udať kurz pre Dph ? Mám vyčísliť DPH ? Táto sa mi potom zobrazí na DPH tlačive v riadku 15 ?
Johanka
24.07.07,10:18
Aj keď nemá v účtovníctve žiadnu zostatkovú cenu, je plne odpísané? Jednoducho za koľko predáme z toho odvedieme DPH?
Zákon o DPH
§ 22 Základ dane pri dodaní tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
....

... ani zmienka o zostatkovej cene v účtovníctve ;) .
Johanka
24.07.07,10:23
Som platca dane, nakupujem tovar z Česka - aj oni sú platcami dane, na faktúre sa samozrejme neuvádza dph, ale pri zaevidovaní faktúry medzi záväzky mám udať kurz pre Dph ? Mám vyčísliť DPH ? Táto sa mi potom zobrazí na DPH tlačive v riadku 15 ?
Si mimo mimotemy
V tomto prípade ide o samozdanenie a následný nárok na odpočet pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Základ dane ( suma, za ktorú si tovar nakúpil vČR) uvedieš v DP v riadku 01 a 04, daň v riadku 02.
Nárok na odpočet tejto dane ( ak sú splnené všetku podmienky) uplatníš v R16.
rommy
24.07.07,11:59
Zákon o DPH
§ 22 Základ dane pri dodaní tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
....

... ani zmienka o zostatkovej cene v účtovníctve ;) .

Aha a neni to tak trošku nefér že aj keď som nemohla uplatniť odpočet DPH aj tak pri predaji ju musím odviesť?
Johanka
24.07.07,12:19
Nuž, nefér .... platitelia DPH majú nakupovať od platiteľov DPH ...

Auto je v zmysle zákona o DPH tovar ako každý iný. Napr. platiteľ DPH, ktorý prevádzkuje maloobchodnú predajňu a nakúpi tovar od neplatiteľa DPH - neodvádzal by pri predaji tohto tovaru DPH len preto, že pri nákupe nemohol odpočítať daň ???? To by bola dobrá divočina ....
rommy
24.07.07,12:21
A máš recht mali sme nakúpiť od platiteľa :o Ďakujem za pomoc a rady.