moniq81
24.07.07,14:01
Ahoj poraďáci,

dosť dlho sa tu už hrabem, ale jednotlivé príspevky ma dosť domotali.
Takže mám s.r.o. aj SZČO, ktoré sú platbami DPH a kupujú stravné lístky a mám takéto otázky.

1. Pri DPH z manipulačného poplatku je nárok na odpočet, však? Zamestnancom predám lístky bez DPH a teda ani na výstupe nevykážem, správne?
2. SZČO, ktorá už nemá zamestnancov má tiež nárok na odpočet DPH, aj keď lístky spotrebuje sama? Od 01.01.2007 má nárok na plných 89,- Sk do nákladov, správne?
3. SZČO, chce pozastaviť živnosť, môže predať gastrolístky s.r.o. alebo ich má vrátiť a dajú jej dobropis, alebo ich môže dať do nákladov, aj keď má pozastavenú živnosť?
Tweety
24.07.07,12:04
1. ak sú tie stravenky pre zamestnancov, tak nárok na odpočet je.
2. nemá nárok na odpočet, nákladom je od 1.1. 89.-.(ak je preukázaný nákup straveniek, alebo je inak zabezpeč. stravovanie)
3. stravenky vráti a vystavia dobropis a vrátia peniažky.
moniq81
24.07.07,13:06
2. nemá nárok na odpočet, nákladom je od 1.1. 89.-.(ak je preukázaný nákup straveniek, alebo je inak zabezpeč. stravovanie)

To znamená, že z faktúry za stravenky si SZČO, platca DPH nemôže uplatniť DPH vypočítané z manipulačného poplatku, ak sú to lístky pre neho?
Tánička
24.07.07,13:13
[quote=Tweety;502381]
2. nemá nárok na odpočet, nákladom je od 1.1. 89.-.(ak je preukázaný nákup straveniek, alebo je inak zabezpeč. stravovanie)


Prečo nemá nárok na odpočet? Keď si stravenky kupoval sám pre seba?
Tweety
24.07.07,13:20
[quote=Tweety;502381]
2. nemá nárok na odpočet, nákladom je od 1.1. 89.-.(ak je preukázaný nákup straveniek, alebo je inak zabezpeč. stravovanie)


Prečo nemá nárok na odpočet? Keď si stravenky kupoval sám pre seba?
Pretože platí usmernenie DÚ vydané v máji 2007.
moniq81
25.07.07,05:43
[quote=Tánička;502433]
Pretože platí usmernenie DÚ vydané v máji 2007.

Tweety, ktoré usmernenie to je? Je na stránke drsr.sk? Chcela by som si ho vytlačiť.

Ďakujem
Vladimír Ozimý
25.07.07,05:55
Skus tento link a vytlač si to - vypracovalo to daňové riaditeľstvo a je tam riešená aj problematika stravného SZČO

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=253&Itemid=68
leka
19.08.08,10:56
1. ak sú tie stravenky pre zamestnancov, tak nárok na odpočet je.
2. nemá nárok na odpočet, nákladom je od 1.1. 89.-.(ak je preukázaný nákup straveniek, alebo je inak zabezpeč. stravovanie)
3. stravenky vráti a vystavia dobropis a vrátia peniažky.


to je sice pekne, ale nemozem si predsa len tie gastrolistky predat do inej firmy, kde by som ich potrebovala. Ide o to, ze oni mi peniaze za gastrace vratia, ale proviziu asi nie. A ked si pojdem v tej druhej firme nakupit listky, znovu budem musiet platit proviziu.