Zuzana Boháčová
24.07.07,14:43
prosím o radu:

Treba samozdaniť aj dodávateľskú faktúru z krajiny EÚ, keď vystaviteľ faktúry nie je platca DPH a tuzemský odberateľ v SR je platcom DPH?:confused:


Ďakujem za pomoc
emgeton
24.07.07,18:02
prosím o radu:

Treba samozdaniť aj dodávateľskú faktúru z krajiny EÚ, keď vystaviteľ faktúry nie je platca DPH a tuzemský odberateľ v SR je platcom DPH?:confused:


Ďakujem za pomoc

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
.....
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
......

Pri konkretizácii zahraničnej osoby nie je uvedené, že táto musí byť identifikovaná pre daň.
ALBO
25.07.07,05:52
prosím o radu:

Treba samozdaniť aj dodávateľskú faktúru z krajiny EÚ, keď vystaviteľ faktúry nie je platca DPH a tuzemský odberateľ v SR je platcom DPH?:confused:


Ďakujem za pomoc

Dôležité je aj vedieť o čo sa jedná v tej Fa.
Zuzana Boháčová
25.07.07,11:46
Je to dodávateľská faktúra - absolvovaný odborný kurz vo Veľkej Británni..
emgeton
25.07.07,12:51
Je to dodávateľská faktúra - absolvovaný odborný kurz vo Veľkej Británni..

Miesto dodania výchovných a vzdelávacích služieb je miesto, kde sa fyzicky vykonajú. U vás je to Anglicko. Samozdanenie robíte iba v prípadoch, keď miesto dodania služby ( viď §§15,16) je tuzemsko (SR).

Záver:
Vo vašom prípade samozdanenie nerobíte.
Zuzana Boháčová
25.07.07,14:28
Miesto dodania výchovných a vzdelávacích služieb je miesto, kde sa fyzicky vykonajú. U vás je to Anglicko. Samozdanenie robíte iba v prípadoch, keď miesto dodania služby ( viď §§15,16) je tuzemsko (SR).

Záver:
Vo vašom prípade samozdanenie nerobíte.

takže aby som si to ujasnila:
služby dodané mne (ako platcovi DPH v tuzemsku)-služby poskytnute v členskych krajinach EU,miesto dodania služby je EU (mimo tuzemska)- pri týchto službách nevykonávam samozdanenie v tuzemsku.
Ale faktúra je mi vystavená bez DPH,to je v poriadku, správne? :confused:
(dufam že som to napisala zrozumiteľne..)
emgeton
25.07.07,15:15
takže aby som si to ujasnila:
služby dodané mne (ako platcovi DPH v tuzemsku)-služby poskytnute v členskych krajinach EU,miesto dodania služby je EU (mimo tuzemska)- pri týchto službách nevykonávam samozdanenie v tuzemsku.
Ale faktúra je mi vystavená bez DPH,to je v poriadku, správne? :confused:
(dufam že som to napisala zrozumiteľne..)

Pravdpodobne sa jedná o službu oslobodenú od DPH podľa angl. zákona, príp. o pochybenie poskytovateľa služby. Ináč si to neviem vysvetliť.
Stretol som sa už s nejedným pochybením pri uplatňovaní zakonov o DPH v jednotlivých krajinách. Ale to je problém dodávateľa služby. Vy sa držte slov. zákona, kt. túto službu vo vašom prípade nepovažuje za dodanú v tuzemsku.
Zuzana Boháčová
31.07.07,06:22
Pravdpodobne sa jedná o službu oslobodenú od DPH podľa angl. zákona, príp. o pochybenie poskytovateľa služby. Ináč si to neviem vysvetliť.
Stretol som sa už s nejedným pochybením pri uplatňovaní zakonov o DPH v jednotlivých krajinách. Ale to je problém dodávateľa služby. Vy sa držte slov. zákona, kt. túto službu vo vašom prípade nepovažuje za dodanú v tuzemsku.

podobný prípad mám pri oprave automobilu - výmena pneumatík v Poľsku - faktúru rovnako vystavili bez DPH. Ani v tomto prípade nevykonám samozdanenie,správne? zaúčtujem ju ako oslobodená od DPH..:confused:
Jana Acsová
31.07.07,06:35
Pri službách je potrebné vždy rozmýšľať a oprieť sa o § 15 a 16 nášho zákona.
Uvádzate OSLOBODENIE od DPH. Pri oprave automobilu nemôže oslobodenie od dane pripadať do úvahy. Dôležité je stanoviť miesto dodania. To, že sa stanoví miesto dodania napr. iný členský štát a nie SR neznamená, že je to na Slovensku oslobodené, ale znamená to, že sa to nezdaňuje podľa slovenského zákona t.j. netýka sa slovenskej DPH.


podobný prípad mám pri oprave automobilu - Takže ... podobný prípad to nie je.


podobný prípad mám pri oprave automobilu - výmena pneumatík v Poľsku - faktúru rovnako vystavili bez DPH. Ani v tomto prípade nevykonám samozdanenie,správne? zaúčtujem ju ako oslobodená od DPH..:confused:Vo Vašom prípade sa jedná o práce na hnuteľnom majetku (aute), ktoré sa vykonali v Poľsku pre odberateľa identifikovaného pre daň na Slovensku a auto sa z Poľska vrátilo na Slovensko. Toto sú informácie potrebné pre určenie miesta dodania a tým je na základe uvedeného Slovensko.
Potom ideme na § 69 a tam je uvedené:
Zdaniteľná osoba (podnikateľ) je povinný platiť daň pri službe, ktoré jej dodala zahraničná osoba (akákoľvek) z iného členského štátu.

Vašou povinnosťou je vykonať samozdanenie.
monikad
13.10.07,14:15
Ahojte, my mame taky problem, ze zahranicne firmy nam vystavuju faktury ako im pride a napr. casto sa stava, ze fa za sluzbu, ktorej miestom dodania je SR nam vystavia s danou, a dokonca si na tu fakturu daju aj nase slov. ICDPH a nie zahranicne..
Mame my ich stale upozornovat, nech nam tie faktury opravia, prip. co navrhujete, ako postupovat v takychto pripadoch?

Este jedna otazocka, faktura za sluzby od zahr. firmy, ktora sa zaobera "vymahanim pohladavok" ma zdanitelne plnenie na SR, ze? (sme slov. firma, platca DPH aj na SR aj v zahranici), t.j. faktura ma byt vystavena bez dane so slov. ICDPH.. Je to spravne?

Dakujem
monikad
15.10.07,08:17
Poradi niekto?
monikad
15.10.07,14:32
Ahojte, my mame taky problem, ze zahranicne firmy nam vystavuju faktury ako im pride a napr. casto sa stava, ze fa za sluzbu, ktorej miestom dodania je SR nam vystavia s danou, a dokonca si na tu fakturu daju aj nase slov. ICDPH a nie zahranicne..
Mame my ich stale upozornovat, nech nam tie faktury opravia, prip. co navrhujete, ako postupovat v takychto pripadoch?

Este jedna otazocka, faktura za sluzby od zahr. firmy, ktora sa zaobera "vymahanim pohladavok" ma zdanitelne plnenie na SR, ze? (sme slov. firma, platca DPH aj na SR aj v zahranici), t.j. faktura ma byt vystavena bez dane so slov. ICDPH.. Je to spravne?

Dakujem

posuvam..
liba2
15.10.07,15:24
Ahojte, my mame taky problem, ze zahranicne firmy nam vystavuju faktury ako im pride a napr. casto sa stava, ze fa za sluzbu, ktorej miestom dodania je SR nam vystavia s danou, a dokonca si na tu fakturu daju aj nase slov. ICDPH a nie zahranicne..
Mame my ich stale upozornovat, nech nam tie faktury opravia, prip. co navrhujete, ako postupovat v takychto pripadoch?

Este jedna otazocka, faktura za sluzby od zahr. firmy, ktora sa zaobera "vymahanim pohladavok" ma zdanitelne plnenie na SR, ze? (sme slov. firma, platca DPH aj na SR aj v zahranici), t.j. faktura ma byt vystavena bez dane so slov. ICDPH.. Je to spravne?

Dakujem
K 1. otázke:
ak si si istá, že fa za službu má byť bez DPH (neviem-lebo nešpecifikuješ službu), potom treba žiadať o opravu faktúry, lebo tá suma zahr.DPH je pre teba nedaňový náklad.