naj324
24.07.07,18:17
Užívam byt,ktorý bol prestavaný z pivničných priestorov, teda je na úrovni zeme. Do tejto doby som poplatok za používanie výťahu neplatila,lebo som ho nepoužívala. V súčasnej dobe mi správca bez predchádzajúceho oznámenia, alebo schválenia na členskej schôdzi vl. bytov, začal účtovať poplatok za užívanie výťahu podľa počtu členov domácnosti. Potrebujem poradiľ či je tento postup správny?
svojar
24.07.07,17:47
Na túto tému budú zasa určite rozdielne názory, ako tomu bolo pri upratovaní. Na údržbu prevádzkyschopnosti je povinný prispievať každy, nakoľko sa jedná o spoločné zariadenie. Platby by mali ísť z FÚO. Čo sa týka vlastnej prevádzky napr. náklady na el en. rozpočítava sa podľa osobomesiacov. A tu budú rozdielne názory. U nás 1. poschodie neplatí a dvere sú tam zavreté, aj keď teoreticky môžu výťah používať napr. k návštevám na vyšších podlažiach, alebo sa vyviesť na 2.poschodie a zísť.
Adam xx
27.07.07,12:02
Na túto tému budú zasa určite rozdielne názory, ako tomu bolo pri upratovaní. Na údržbu prevádzkyschopnosti je povinný prispievať každy, nakoľko sa jedná o spoločné zariadenie. Platby by mali ísť z FÚO. Čo sa týka vlastnej prevádzky napr. náklady na el en. rozpočítava sa podľa osobomesiacov. A tu budú rozdielne názory. U nás 1. poschodie neplatí a dvere sú tam zavreté, aj keď teoreticky môžu výťah používať napr. k návštevám na vyšších podlažiach, alebo sa vyviesť na 2.poschodie a zísť.

Áno, dohodnúť sa možno aj tak, že 1.p. za prevádzku výťahu neplatí, lebo to vraj má logiku. Aj keď, ako si naznačil, logiku má aj to, že občas ho musí použiť aj užívateľ bytu na 1. poschodí. Kde je však potom logika, keď ten z druhého p. musí zaplatiť rovnako, ako ten čo sa denne vyváža až na 10. p. O tých návštevách už radšej pomlčať. A to, že v dome aj na tom 2. p. môže byť niekto, kto už von ani tak často chodiť nemôže, tiež netreba komentovať. Skrátka tých rôznych argumentov na rôzny rozsah využívania výťahov je neskutočne veľa, takže je jasné, že platiť by mal za prevádzku výťahu naozaj každý obyvateľ domu, pokiaľ je čo i len teoretická možnosť, tento ktorýmkoľvek užívateľom bytu v dome využívať.

Je to presne tak, ako s koncesionárskymi poplatkami za rozhlas a TV. Pretože sa jedná o službu vo verejnom záujme a je dostupná každému občanovi bez ohľadu na to, či vlastní alebo nevlastní rádio alebo TV, mal by za túto verejnú službu aj každý platiť. Preto bolo (alebo ešte aj je?) cestné, ak ten čo čestne prehlási, že takýto príjmač nevlastní, nemusí platiť koncesionársky poplatok.
empaty
27.07.07,20:24
Otazka je čo sa platí a čo sa neplatí.

Učite každý vlastník bytu v dome platí za predpísané odborné prehliadky a odborné skúšky výťahu, ktorý je vyhradeným technickým zariadením domu + opravy na zabezpečenie jeho bezpečnej prevádzky, nakoľko tieto náklady sa hradia z FPUO, do ktorého prispieva každý vlastník bytu.

Trochu iný prípad sú náklady na elektickú energiu výťahu, ktorá je rozpočítateľným nákladom na jednotlivé byty a patrí do plnení spojených s užívaním bytu. Tu by som logiku determinácie jednotlivých vlastníkov podľa poschodí videl, pretože poschodiu by mala viacmenej zodpovedať aj spotreba elektrickej energie. Tá je pri prvých resp. druhých poschodiach zanedbateľná. Záleží to ale od dohody vlastníkov a malo by byť k tomu prijaté uznesenina zo schôdze. Potom správca a ostatní vlastníci v dome nemusia mať problém takéto rozpočítanie akceptovať.
Chobot
27.07.07,20:36
Užívam byt,ktorý bol prestavaný z pivničných priestorov, teda je na úrovni zeme. Do tejto doby som poplatok za používanie výťahu neplatila,lebo som ho nepoužívala. V súčasnej dobe mi správca bez predchádzajúceho oznámenia, alebo schválenia na členskej schôdzi vl. bytov, začal účtovať poplatok za užívanie výťahu podľa počtu členov domácnosti. Potrebujem poradiľ či je tento postup správny?

Pred nejakým časom už bola ohľadne výťahov tu diskusia, pozri si ju:

http://www.porada.sk/t17115-bytovy-dom-vytah-spolocenstvo.html
Adam xx
27.07.07,20:49
Otazka je čo sa platí a čo sa neplatí.

Učite každý vlastník bytu v dome platí za predpísané odborné prehliadky a odborné skúšky výťahu, ktorý je vyhradeným technickým zariadením domu + opravy na zabezpečenie jeho bezpečnej prevádzky, nakoľko tieto náklady sa hradia z FPUO, do ktorého prispieva každý vlastník bytu.

Trochu iný prípad sú náklady na elektickú energiu výťahu, ktorá je rozpočítateľným nákladom na jednotlivé byty a patrí do plnení spojených s užívaním bytu. Tu by som logiku determinácie jednotlivých vlastníkov podľa poschodí videl, pretože poschodiu by mala viacmenej zodpovedať aj spotreba elektrickej energie. Tá je pri prvých resp. druhých poschodiach zanedbateľná. Záleží to ale od dohody vlastníkov a malo by byť k tomu prijaté uznesenina zo schôdze. Potom správca a ostatní vlastníci v dome nemusia mať problém takéto rozpočítanie akceptovať.

Ja som písal o úhradách za prevádzku, teda v podstate za tú elektrickú energiu a drobné servisné zásahy. S platbami do FPUO to je jasné, pretože výťah je spoločným zariadením domu a vlastník nemá právo zo zákona sa tohto spoluvlastníctva k nemu vzdať, takže musí platiť za jeho udržiavanie v prevádzkyschopnom stave.
Ja som však uvažoval v tom duchu, že aj za prevádzku (spotrebu elektriny) by mal platiť každý aj ten na 1.p., pretože nájsť spravodlivý, nikoho nepoškodzujúci kľúč na rozpočítanie týchto nákladov je v prípade výťahov nemožné.
Je to samozrejme predovšetkým na dohode vlastníkov.
svojar
28.07.07,08:35
Musí sa vždy dosiahnuť dohoda. Určite by som nesúhlasil s tým, aby ten čo býva na 10 poschodí platil viac ako napr. na druhom a to aj z tohto dôvodu : Idem z prízemia na 10 poschodie. Tam výťah zastane. Vlastník z 2. poschodia sa chce odviesť na prízemie. Teda stiahne výťah z 10. p. a 2p. a odvezie sa. Teda cesta výťahu je rovnaká pre obi dvoch- 10 poschodí. Ibaže pre jedného hore a pre druhého dole.
karuse
30.07.07,18:58
Chcem poznamenať ,že pri platbe všetkých majiťeľov bytov vratane tých čo bývaju na prizemi či na I.P sa nebude nikomu vyčítať,že neplati a vozi sa s výťahom čo je bežnou prxou i ked skrytou lebo ti z I p. a prízemia vraj teraz chodia na navštevu do vyššich poschodi. Na navštevu chodia ty čo nie sú majiteľmi bytu v danom dome .Kto je majiteľom bytu v danom dome je uživateľom tak výťahu ako aj strechy alebo inych spoločných zariadeni domu. Okrem toho aj tak v položkach revizie a opravy za výťah platia .Pri položke el energia je to tiež otázne .Preto,že spotreba el energie vyťahom je najvätčia prave pri rozbehu a zastavovani vytahu. Rozdiel je pre to ,že po rozbehnuti spotrebu ovplyvnuje protiváha vyťahu. Tiež dlžka jazdy je nevypočitatelna .Lebo zaleži na tom v ktorej stanici výťah prave stoji . Emil
Elena Navrátilová
18.11.07,04:14
Udržiavacie servisné stredisko našich výťahov chcú na našich výťahoch vykonať revíziu. Ale vyšla od nich informácia, že výťahy majú byť preskúšané aj inšpektorátom alebo nejakou inštitúciou, ktorá má za nemalý poplatok /myslím že 8000,- za jeden výťah, máme dva/ overiť bezpečnosť prevádzky výťahov. Má sa to vykonávať vraj (podľa tvrdenia servisu) každé tri roky. Ja som v dokumentácii o vykonaní takejto skúšky nenašla nič. Servis mi tiež nevie predložiť dôkaz o predchádzajúcej prehliadke. Podľa ich odvolania sa na vyhlášku, som nenašla žiadnu, ktorá by sa zhodovala so znením o údržbe výťahov. Chcem mať istotu, že túto prehliadku má platiť vlastník výťahov. Aj to či je výška za vykonanie takejto "prehliadky" skutočne v znení zákona. Mne sa zdá neprimerane vysoká. Ešte by som uvítala radu čo v takej situácii ako nastala v našom dome. Na základe pôvodného znenia o používaní výťahov (bolo dané, že prvé poschodia za používanie výťahu neplatia) dala bývala predsedníčka zablokovať výťahy na prvom poschodí. Servis si ale účtuje za všetky stanice paušál. Teraz som od nich žiadala obhliadnuť v akom stave sú tieto stanice. Samozrejme sú "vybrakované". Takže ďalšie možnosti sú jedine urobiť generálku na týchto dvoch staniciach. Ale zase z druhej strany, servis nám robí stále tá istá prevádzka. Takže dnes ťažko dokázať kto a čo kde "vybrakoval", kde bol materiál použitý... Poprosila by som číslo vyhlášky, kde si môžem overiť tvrdenie servisnej prevádzky. Vďaka.
lubica_02
18.11.07,06:05
Udržiavacie servisné stredisko našich výťahov chcú na našich výťahoch vykonať revíziu. Ale vyšla od nich informácia, že výťahy majú byť preskúšané aj inšpektorátom alebo nejakou inštitúciou, ktorá má za nemalý poplatok /myslím že 8000,- za jeden výťah, máme dva/ overiť bezpečnosť prevádzky výťahov. Má sa to vykonávať vraj (podľa tvrdenia servisu) každé tri roky. Ja som v dokumentácii o vykonaní takejto skúšky nenašla nič. Servis mi tiež nevie predložiť dôkaz o predchádzajúcej prehliadke. Podľa ich odvolania sa na vyhlášku, som nenašla žiadnu, ktorá by sa zhodovala so znením o údržbe výťahov. Chcem mať istotu, že túto prehliadku má platiť vlastník výťahov. Aj to či je výška za vykonanie takejto "prehliadky" skutočne v znení zákona. Mne sa zdá neprimerane vysoká. Ešte by som uvítala radu čo v takej situácii ako nastala v našom dome. Na základe pôvodného znenia o používaní výťahov (bolo dané, že prvé poschodia za používanie výťahu neplatia) dala bývala predsedníčka zablokovať výťahy na prvom poschodí. Servis si ale účtuje za všetky stanice paušál. Teraz som od nich žiadala obhliadnuť v akom stave sú tieto stanice. Samozrejme sú "vybrakované". Takže ďalšie možnosti sú jedine urobiť generálku na týchto dvoch staniciach. Ale zase z druhej strany, servis nám robí stále tá istá prevádzka. Takže dnes ťažko dokázať kto a čo kde "vybrakoval", kde bol materiál použitý... Poprosila by som číslo vyhlášky, kde si môžem overiť tvrdenie servisnej prevádzky. Vďaka.
Elenka inšpektorát má vykonať odbornú prehliadku výťahov každých 6 rokov, na účet vlastníkov domu, pred 2 rokmi ju robili u nás - stála 6000 Sk.
Podľa platných vyhlášok, by mali byť prísupné všetky stanice výťahov - toto sa niektorým nepáči . Čísla vyhlášok zajtra zistím.
Heni
18.11.07,06:30
pri výťahu sú tri druhy skúšok (revízií):
povinná revízia - každé tri mesiace
záťažové odborné skúšky výťahov - každé 3 roky
úradné skúšky výťahov Inšpektorátom bezp.práce - každých 6 rokov
Elena Navrátilová
18.11.07,08:44
Nevieš náhodou číslo vyhlášky? Nie je to náhodou v zákone o metrologických zariadeniach? Idem to pohľadať. Ďakujem.
VieraHu
18.11.07,16:23
Požadované informácie nájdete vo vyhláške č. 718/2002 Z. z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v časti - prehliadky a skúšky technických zariadení zdvíhacích počas prevádzky. Výťahy, ktoré sú trvalou súčasťou budov a objektov, osobné i nákladné s povolenou dopravou osôb patria do skupiny A, bod c 1. a prevádzajú sa tam skúšky ako uviedla Heni.
zivan
18.11.07,16:51
Vyhláška č. 718/2002 Z.z. - Príloha č.7 - je to konkrétne skupina A-c1 (t.j. výťahy, ktoré sú trvalou súčasťou budov a objektov osobné a nákladné s povolenou dopravou osôb).
Podrobnosti sú vo vyhláške :
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16927&FileName=02-z718&Rocnik=2002
Adam xx
18.11.07,21:22
Nevieš náhodou číslo vyhlášky? Nie je to náhodou v zákone o metrologických zariadeniach? Idem to pohľadať. Ďakujem.

Výťahy patria medzi tzv. vyhradené zariadenia (zdvíhacie), na ktoré sa vzťahuje vyhláška MPSVaR č. 718/2002 Z.z., kde sú osobné výťahy zaradené do skupiny Ac1. Podľa tejto vyhl. na zariadenia tejto skupiny sa vzťahuje povinnosť prevádzkovateľov zabezpečiť:
- každých 6 rokov úradnú skúšku, ktorú vykonáva Technická inšpekcia,
- každé 3 roky odbornú skúšku a
- každé 3 mesiace odbornú prehliadku, ktoré vykonáva odborný pracovník (revízny technik).
mildo1
03.01.08,18:52
Dobrý večer, inšpektorát žiadnu skúšku ( volá sa to opakovaná úradná skúška ) nevykonáva. Toto robí na území SR Technická inšpekcia alebo iná autorizovaná osoba . Oprávnenie má zatiaľ aj TUV slovakia. Ak sa mýlim opravte ma prosím .Na stránke www.tisr.sk máte aj cenník výkonov. Čo sa týka vyhlášok , o tomto pojednávala vyhláška 718/2002 ktorá bola k zákonu 330/ rok neviem. Bola nahradená zákonom 124/2006 ku ktorému zatiaľ vykonávacia vyhláška nie je.
Očakáva sa každú chvíľu. Takže sa stále používa 718 aj keď de facto neplatí. S pozdravom.
vierockak
12.05.09,22:27
Výťahy patria medzi tzv. vyhradené zariadenia (zdvíhacie), na ktoré sa vzťahuje vyhláška MPSVaR č. 718/2002 Z.z., kde sú osobné výťahy zaradené do skupiny Ac1. Podľa tejto vyhl. na zariadenia tejto skupiny sa vzťahuje povinnosť prevádzkovateľov zabezpečiť:
- každých 6 rokov úradnú skúšku, ktorú vykonáva Technická inšpekcia,
- každé 3 roky odbornú skúšku a
- každé 3 mesiace odbornú prehliadku, ktoré vykonáva odborný pracovník (revízny technik).
Prosím info, aký je súčasný právny stav - platná vyhláška a povinnosť vykonávania revízií výťahov v bytových domoch? Zmenilo sa to?
U nás sa bežná revízia výťahu vykonáva a platí každý mesiac - je to v poriadku? Nie je to zbytočné (minimálne po finančnej stránke)? Sme 4 vchodový, 7 poschodový byt. dom. Ďakujem.
Chobot
13.05.09,07:30
Prosím info, aký je súčasný právny stav - platná vyhláška a povinnosť vykonávania revízií výťahov v bytových domoch? Zmenilo sa to?
U nás sa bežná revízia výťahu vykonáva a platí každý mesiac - je to v poriadku? Nie je to zbytočné (minimálne po finančnej stránke)? Sme 4 vchodový, 7 poschodový byt. dom. Ďakujem.

Asi máš zlé informácie - tá revízia sa určite nerobí mesačne. To by ste mesačne museli zaplatiť za každý výťah asi 5000 SK, toľko stojí totiž revízia.

To, čo vyplatíte, je asi paušálny poplatok nejakej firme, čo zabezpečuje servis výťahov za pravidelnú údržbu (mazanie dverí, šponovanie lán, iná bežná údržba + pohotovosť) a platíte to mesačne. AKtuálna cena za takúto službu je cca. 3€ za stanicu a výťah. Takže ak máte 7 poschodí a 4 výťahy, tak paušálna cena za údržbu bude cca. 90 € (2800 - 3000 SKK).

Toto nemusíte platiť, ale potom budete musieť volať firmu a platiť za každý výjazd zakaždým, keď sa zaseknú dvere, zostane výťah na medziposchodí a ku každej malej poruche. Ono také jednotlivé drobné opravy vyjdú viac, ako ten mesačný paušál.
Lubica H
13.05.09,07:37
my bývame na prízemí a za žiadny výťah neplatíme. aj keď ho máme hneď vedľa vstupných dverí.
sito
13.05.09,09:55
Užívam byt,ktorý bol prestavaný z pivničných priestorov, teda je na úrovni zeme. Do tejto doby som poplatok za používanie výťahu neplatila,lebo som ho nepoužívala. V súčasnej dobe mi správca bez predchádzajúceho oznámenia, alebo schválenia na členskej schôdzi vl. bytov, začal účtovať poplatok za užívanie výťahu podľa počtu členov domácnosti. Potrebujem poradiľ či je tento postup správny?

Spomenuté veci v príspevkoch sa hradia zo SFO a do toho prispieva každý byt podľa majetkového podielu v dome, teda výmera bytu v m2. A je jedno či výťah používa, alebo nie. Zákon umožňuje sa dohodnúť inak.

naj324 sa jedná asi o náklady ná prevádzku, spotrebovanú elektrinu a náklady za ňu. Tie sa rozdeľujú podľa osôb, osobomesiacov.

Obvykle býva po tretie podlažie výťah uzamknutý a byty, ktoré nemajú možnosť ho používať sa nepodieľajú na úhrade nákladov za elektrinu.

Ak požiadajú o jeho sprístupnenie je to povinnosť je to spoločné, vyhradené technické zariadenie a oni prispievajú na jeho opravy, revízie, atď. Potom sú povinní sa podieľať na úhrade nákladov za elektrinu podľa osobomesiacov.

Je to trocha nelogické, keď býva na úrovni zeme a z bytu nejde po schodoch ani hore, ani dole, Tak prečo má platiť výťah? Treba sa opýtať, je služba výťah spojená s užívaním bytu?

Nemôže, správca je povinný rešpektovať rozhodnutia vlastníkov bytov, ak nie sú v rozpore so zákonom.

Horšie by bolo, ak by to správcovi vyplývalo z rozhodnutia schôdze vlastníkov. V tom prípade by ste sa museli obrátiť na súd aby rozhodol, či musíte platiť, alebo neplatiť.

Osobná skúsenosť: Bývam na nad suterénom, teda na ľudovo na prízemí. Pred 27 rokmi som mal rovnaký problém. Skončilo to na súde, súd som vyhral. Od tej doby neplatím za elektrinu, ktorú spotrebuje výťah. Vtedy to bolo ošetrené v zákone. Výťah sa používa od tretieho nadzemného podlažia. Teda služba výťah, nebola spojená s užívaním môjho bytu.
Chobot
13.05.09,10:08
my bývame na prízemí a za žiadny výťah neplatíme. aj keď ho máme hneď vedľa vstupných dverí.


Spomenuté veci v príspevkoch sa hradia zo SFO a do toho prispieva každý byt podľa majetkového podielu v dome, teda výmera bytu v m2. A je jedno či výťah používa, alebo nie. Zákon umožňuje sa dohodnúť inak.


Pri odpovedaní doporučujem pozrieť si, kedy bol príspevok, na ktorý chcete reagovať, zadaný. Konkrétne prvý príspevok bol zadaný v polovici roka 2007 a zadávateľ otázky nebol na porade od 28.11.2008, takže rady sú už pre neho neaktuálne. Momentálne sa v téme rieši úplne iný problém a otázka. škoda je odpovedať na niečo, čo je už asi dávno vyriešené. ;)
sito
14.05.09,07:00
Pravdu máš Chobot!

Pozeral som príspevky nad, všade prevažne revízie. nepozrel som na koreň veci, v tomto prípade dátum.

Ak si Lubica H ešte prečíta príspevok uvedomí si, že v službách má za výťah nulu , teda za výťah neplatí, ale na výťah prispieva.

Dobrá rada stojí groš. A za chyby sa platí, vždy. Takže máš bod, nie sľúbený, aj to sa stáva.