-jd-
24.07.07,19:52
Viem, že sa to tu už niekoľkokrát riešilo, ale keďže spomínané diskusie sú dlhé a s protichodnými nazormi, pokúsim sa to zhrnúť a "nechať si to odsúhlasiť".

Situácia: Som občan SR s trvalým pobytom v SR (v dome rodičov), ktorý však celý rok žije (podnájom) s manželkou v ČR, kde máme aj všetky svoje príjmy.

Podľa slovenských zákonov sa kvôli trvalému pobytu považujem za daňového rezidenta SR.

Podľa zákonov ČR sa považujem za daňového rezidenta ČR (pobyt aspoň 183 dní).

Zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a ČR (238/2003) hovorí


Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:
a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.Moje otázky teda sú:
Chápem to teda správne, že hned podľa bodu a) som teda vo finále daňový rezident v ČR a daňové priznanie si podávam iba tam?
Ako sa definuje pojem "stredisko životných záujmov"? Mám ho teraz skutočne v ČR ako by napovedal zdravý rozum? Ak napr. začnem na Slovensku stavať dom (ako investíciu - rodina aj ja ostaneme v ČR) zmení sa niečo na mojej daňovej rezidentúre? (To, že po presťahovaní rodiny do toho domu by som bol aj ja vo finále daňový rezident v SR, predpokladám)
Marína
24.07.07,21:50
Viem, že sa to tu už niekoľkokrát riešilo, ale keďže spomínané diskusie sú dlhé a s protichodnými nazormi, pokúsim sa to zhrnúť a "nechať si to odsúhlasiť".

Situácia: Som občan SR s trvalým pobytom v SR (v dome rodičov), ktorý však celý rok žije (podnájom) s manželkou v ČR, kde máme aj všetky svoje príjmy.

* Podľa slovenských zákonov sa kvôli trvalému pobytu považujem za daňového rezidenta SR.

Podľa zákonov ČR sa považujem za daňového rezidenta ČR (pobyt aspoň 183 dní).

Zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a ČR (238/2003) hovorí

Moje otázky teda sú:
Chápem to teda správne, že hned podľa bodu a) som teda vo finále daňový rezident v ČR a daňové priznanie si podávam iba tam?
Ako sa definuje pojem "stredisko životných záujmov"? Mám ho teraz skutočne v ČR ako by napovedal zdravý rozum? Ak napr. začnem na Slovensku stavať dom (ako investíciu - rodina aj ja ostaneme v ČR) zmení sa niečo na mojej daňovej rezidentúre? (To, že po presťahovaní rodiny do toho domu by som bol aj ja vo finále daňový rezident v SR, predpokladám)
*http://www.porada.sk/showpost.php?p=410760&postcount=17 (http://www.porada.sk/?p=410760&postcount=17)


K bodu 1.
Doporučujem požiadať FÚ Praha 1 o potvrdenie o daňovej rezidencii. V tejto téme si pozri prísp.č.36
http://www.porada.sk/t43980-p2-obcan-sr-ako-zamestnanec-v-cr-a-dan-priznanie-2006-a.html

k bodu 2.
Stredisko životných záujmov = kde má FO väzby na rodinu(manželka, deti), priateľov, kultúrne, športové a pod. a hospodárske záujmy.

Pozri aj od prísp. 12 http://www.porada.sk/t45786-dp-v-cr.html

Čo sa rozumie pod pojmom stály byt MF ČR(na rozdiel od SR) vydalo Pokyn D-300(viď príloha).
-jd-
25.07.07,06:41
Vďaka za potvrdenie môjho zhrnutia.

K bodu 1 by som sa však ešte chcel opýtať, či sa jedná iba o potvrdenie, tj. akýsi dôkaz toho, že to tak skutočne je, aby som to neskôr mohol preukázať (a teda teoreticky by malo byť možné ho vybaviť dodatočne), alebo je to rozhodnutie o daňovej rezidencii (ktoré by som si tým pádom musel vybaviť pred podaním DP).

Mne to vychádza na potvrdenie, ale zaujíma ma názor "povolanejších" ľudí :)
Marína
25.07.07,09:36
S veľkou pravdepodobnosťou (skôr 99,99% istotou) Ti FÚ nepotvrdí daň. rezidenciu so spiatočnou platnosťou. Informuj sa na FÚ. Možno na základe dostatočných dôkazov, že máš v ČR stály byt, stredisko svojich životných záujmov dlhšie obdobie ...., veď uvidíš.
Potvrdením sa preukážeš pri prípadnej výzve na podanie daň. priznania zo strany DÚ v SR.