vladenka29
24.07.07,19:48
Ahojte, potrebujem poradiť ako je to s mzdou u zamestnanca, ktorému vyplácame mesačne v mzde paušál na PHM (súkromné auto využíva na pracovné účely).
Zdaňuje sa mu tento paušál? A ako je to s odvodami? Zvyšuje paušál VZ?
Ďakujem.
Johanka
24.07.07,18:00
Asi zlá formulácia problému ...
Zamestnanec pravdepodobne dostáva cestovné náhrady podľa § 34 Zákona o cestovných náhradách - paušalizované.
V zmysle § 5 ods.ods.5 písm. a/ Zákona o dani z príjmov nie je predmetom dane zo závislej činnosti cestovná náhrada poskytovaná do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov (s odvolávkou na Zákon o cestovných náhradách) ;) .
vladenka29
24.07.07,18:05
Neviem sa v tom orientovať, ale na výplatnej páske je uvedené: paušál na pohon. látky a program to zdanil a urobil z toho odvody. Ak je to nesprávne, o čo sa mám oprieť aby som to vedela zdôvodniť?
Johanka
24.07.07,18:08
O vyššie citovaný § 5 Zákona o dani z príjmov. Otázne je čo máte v internej smernici na poskytovanie cestovných náhrad, akú max. výšku paušálnej náhrady. Ak je vyplácaná náhrada vyššia ako umožňuje Zákon o cestovných náhradách, rozdiel už je považovaný za príjem zo závislej činnosti ...
vladenka29
24.07.07,18:16
Ďakujem, skúsim s tým niečo urobiť - hoci ide o takú veľkú firmu, že mi je to divné, že to robili nesprávne.
v.balogova
27.07.07,07:36
Aj ja mám taký prípad. V internej smernici je uvedené, že paušálny príspevok za používanie súkr. osob. auta na služobné účely je zdaniteľná položka mzdy a je súčasťou VZ na odvody a súčasne je to daňovo neuznaný náklad pre zamestnávateľa. Je to správne a v súlade so zákonmi (cest. náhr, daň z príjmov)?
Johanka
27.07.07,08:36
Aká je výška toho paušálneho príspevku? - ten názov sa mi nepáči :rolleyes: .
Nie je to nádohou poňaté tak, že zamestnanec dostáva paušálny príspevok bez nejakého podrobného rozpisu pracovných ciest ?
v.balogova
27.07.07,17:07
Aká je výška toho paušálneho príspevku? - ten názov sa mi nepáči :rolleyes: .
Nie je to nádohou poňaté tak, že zamestnanec dostáva paušálny príspevok bez nejakého podrobného rozpisu pracovných ciest ?

U nás áno,je to bez dokladovania a ide asi o cca 5 tis. Sk mesačne. Potom by to bolo správne?
Chobot
27.07.07,22:51
U nás áno,je to bez dokladovania a ide asi o cca 5 tis. Sk mesačne. Potom by to bolo správne?

Je to na dlhšiu diskusiu, ale v tomto prípade by sa dalo odvolať na § 34 ZoCN:

"Náhrady podľa tohto zákona možno paušalizovať. Pri výpočte paušálnej sumy zamestnávateľ vychádza z priemerných podmienok rozhodujúcich na poskytovanie náhrad zamestnancovi alebo skupine zamestnancov. Ak sa zmenia podmienky, za ktorých sa paušálna suma určila, je zamestnávateľ povinný túto sumu preskúmať a upraviť. Pri výpočte paušálnej sumy je zamestnávateľ povinný prihliadať na zákonné nároky zamestnanca, ako aj na jeho oprávnené záujmy."


Jednoznačne oprávnené nároky na náhradu použitia iného auta než služobného sú na základe vyúčtovania služ. cesty. Ak máte dobrá podklad (prehľad o predchádzajúcich cestách), tak môžete vypracovať nejaký priemer paušálnych náhradách. V praxi by som si to predstavoval, že by ste vedeli predložiť, že títo zamestnanci mesačne najazdili v priemere 500 km a preto im určujete (interným predpisom) paušálne náhrady za použitie auta vo výške 500 x 6,20 plus PHM. Musíte to mať ale riadne zdokladované pre prípad daňovej kontroly. Nestačí len povedať, že dostanú 5.000 SK mesačne. Ako kontrolór by som vám to bez riadneho zdokladovania neuznal.
kacena26
15.11.07,07:49
Ahojte, monentálne riešim problém s vyplácaním paušálnych náhrad cestovného a stravného určitých zamestnancov. a neviem si rady lebo neviem nájsť smernicu z "95 Výška cestovného a stravného sa zvyšovala len 2 krát od tej doby a teraz by som to chcela zvýšiť,može sa napísať nová smernica? čo vsetko by mala obsahovať táto smernica? musí byť súkromné auto zamestnanca havarijne poistené? cestovné = priemerný počet km x 6,20? a stravné závisí od čoho?
Veľa otázok ale pomohla by mi odpoveď dakujem...
Chobot
15.11.07,08:37
Ahojte, monentálne riešim problém s vyplácaním paušálnych náhrad cestovného a stravného určitých zamestnancov. a neviem si rady lebo neviem nájsť smernicu z "95 Výška cestovného a stravného sa zvyšovala len 2 krát od tej doby a teraz by som to chcela zvýšiť,može sa napísať nová smernica? čo vsetko by mala obsahovať táto smernica? musí byť súkromné auto zamestnanca havarijne poistené? cestovné = priemerný počet km x 6,20? a stravné závisí od čoho?
Veľa otázok ale pomohla by mi odpoveď dakujem...

Ak tá smernica z "95 je vaša interná smernica, tak tú ti nikto z nás nenájde. Musíš ju pohľadať u vás vo firme. :rolleyes:

Výška cestovných náhrad sa od roku 1995 menila viac, než 2x. Firma musí vyplácať v takej výške, akú aktuálne určuje vyhláška (pre SKK je to 615/2005 a pre ZM je to vyhláška č. 641/2006, pre náhrady za používanie vlastného auta je to vyhláška 260/2004), aj keby vaša interná smernica hovorila niečo iné.

Čo bude obsahom internej smernice - to záleží čisto len na rozhodnutí firmy. V podstate ani smernicu nemusíte mať, žiadny zákon vám to neprikazuje.

Máš veľa otázok, ale všeobecných. Ak chceš konkrétnu odpoveď, musíš konkretizovať otázku. Takto ti môžem len všeobecne odpovedať - naštuduj si príslušné zákony.


može sa napísať nová smernica?

môže


musí byť súkromné auto zamestnanca havarijne poistené?

zo zákona nemusí


cestovné = priemerný počet km x 6,20?

nie priemerný počet km, ale najazdený počet km. A nezabudni na náhradu PHM.


a stravné závisí od čoho?
Veľa otázok ale pomohla by mi odpoveď dakujem...

Máš veľa otázok, ale všeobecných. Ak chceš konkrétnu odpoveď, musíš konkretizovať otázku (ako predošlé). Takto ti môžem len všeobecne odpovedať - naštuduj si príslušný zákon a vyhlášky.
kacena26
15.11.07,09:28
Hladám ale nemožem nájsť!

1.pausál stravného = počet odpracovaných dní x 55% z 89,-
možem si to stanovit za mesiac v cume 1050,-Sk? a krátit ho percentami nedpracovaných dní? napr. ak má dovolenku 5 dní tak sa mu kráti paus.cest.o 25 %.
2,pausál cestovné-vedúci stredisk mi mesačne neodovzdávajú cestáky tá suma bola pevná stanovená v smernici vychádzala z priemerne najzdených km. možem v tom pokracovať napr. priemerne najazdených km za mesiec má 200 km x 6,2% 1240,- a spotreba PHN 1 l cca 40,-=
720,-???
ak priložím k smernici cetáky vybrane za predchádzajúce mesiace a urobím snich priemer najazdených km a spotrebu PHM nemusi mi kazdý mesiac nosiť cetáky.tak by to malo byť v poriedku,mýlim sa ???
Chobot
15.11.07,09:54
Hladám ale nemožem nájsť!

1.pausál stravného = počet odpracovaných dní x 55% z 89,-
možem si to stanovit za mesiac v cume 1050,-Sk? a krátit ho percentami nedpracovaných dní? napr. ak má dovolenku 5 dní tak sa mu kráti paus.cest.o 25 %.

Mám taký pocit, že si mýliš stravné, ktoré musí poskytovať zamestnávateľ zamestnancovi za odpracovanú zmenu podľa ZP a náhradu stravného, ktoré dostane zamestnanec za čas strávený na SC. Náhradu stravného podľa zákona o cestovných náhradách vyplácaš len za dni strávené na SC. Paušalizovanie týchto náhrad je niečo iné, písal som o tom napr. tu:

http://www.porada.sk/t9179-cestak.html

Ešte raz si poriadne naštuduj zákon o cest. náhradách, aby si pochopila čo je náhrada stravného na SC! Nesnaž sa za každú cenu tieto náhrady paušalizovať, dá sa to len v ojedinelých prípadoch, keď je vo firme dobre zavedený systém služobných ciest a vyúčtovania (čo sa mi zdá, že u vás to nefunguje dobre).



2,pausál cestovné-vedúci stredisk mi mesačne neodovzdávajú cestáky tá suma bola pevná stanovená v smernici vychádzala z priemerne najzdených km. možem v tom pokracovať napr. priemerne najazdených km za mesiec má 200 km x 6,2% 1240,- a spotreba PHN 1 l cca 40,-=720,-???

PHM nemôžeš dať "cca"! Cena PHM v čase cesty musí byť podložená príslušnými dokladmi (bloček z tankovania, cena zistená na stránke ŠÚ).




ak priložím k smernici cetáky vybrane za predchádzajúce mesiace a urobím snich priemer najazdených km a spotrebu PHM nemusi mi kazdý mesiac nosiť cetáky.tak by to malo byť v poriedku,mýlim sa ???

A nemôžeš spriemerovať, ak jeden najazdí 100 km a druhý 700 km. Nemôžeš dať priemer 400 km. Priemer pre paušalizovanie sa dá použiť vtedy, ak všetky cesty sú približne rovnaké - jazdy napr. 180, 190, 200, 202, 210 km, tak dáš paušál 195. Ale to musí byť podložené v internej smernici - aj spôsob výpočtu paušálu.


Prečo nezavediete vo firme riadny spôsob vyúčtovania - jedna cesta = jedno vyúčtovanie a výpočet náhrad podľa zákona? Načo zavádzate rôzne hybridy, ak nefunguje ani riadne vyúčtovanie?
kacena26
15.11.07,10:05
Dakujem za trpezlivosť a možno bude najlepsie presvedčiť riaditela o riadnom sposobe vyučtovania prec.cesty.
kokina
26.11.07,18:53
Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
Mohla by som to chápať aj tak, že ak sa zamestnanec a zamestnávateľ písomne dohodnú tak náhrada môže byť vyplácaná aj celá v Sk? Ďakujem za pomoc
Chobot
27.11.07,08:18
Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
Mohla by som to chápať aj tak, že ak sa zamestnanec a zamestnávateľ písomne dohodnú tak náhrada môže byť vyplácaná aj celá v Sk? Ďakujem za pomoc

Áno, náhrada môže byť vyplatená aj celá v SKK. Síce nie podľa tohoto odseku, ale na základe § 36 ods. 6:

"(6) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca, poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ túto sumu alebo jej časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v slovenskej mene."
kokina
27.11.07,19:51
Veľmi pekne ďakujem za radu. Pýtala som sa preto, lebo zamestnanec je vyslaný na zahraničnú SC do ČR, kde má zabezpečené aj ubytovanie. V rámci tejto SC cestuje asi 2x do týždňa do firmy na Slovensko (riešiť problémy) a ešte v ten istý deň sa vracia späť. Takže z tých 350 km som bola úplne zmyšená, nevedela som kedy sa sledujú, či na začiatku SC alebo pri každom prejazde cez hranice. Vďaka predchádzajúcemu príspevku to vyriešim tak, že aj náhrady sa mu vyplatia celé v CZK, nakoľko má vypísaný cesťák a v ňom si uplatňuje stravné v CZK.
Chobot
28.11.07,07:50
Veľmi pekne ďakujem za radu. Pýtala som sa preto, lebo zamestnanec je vyslaný na zahraničnú SC do ČR, kde má zabezpečené aj ubytovanie. V rámci tejto SC cestuje asi 2x do týždňa do firmy na Slovensko (riešiť problémy) a ešte v ten istý deň sa vracia späť. Takže z tých 350 km som bola úplne zmyšená, nevedela som kedy sa sledujú, či na začiatku SC alebo pri každom prejazde cez hranice. Vďaka predchádzajúcemu príspevku to vyriešim tak, že aj náhrady sa mu vyplatia celé v CZK, nakoľko má vypísaný cesťák a v ňom si uplatňuje stravné v CZK.

Neviem, či sme sa dobre pochopili, ale v mojom príspevku som písal, že náhrady sa dajú vyplatiť po dohode aj v SKK. A ty uvádzaš, že mu to vyplatíte v CZK.

Aby si správne pochopila, prečo je v zákone tých 350 km - tak to vysvetlím ľudsky.

Ak zamestnanec ide na SC na SK a použije vlastné auto, tak natankuje na SK. Táto cena sa mu berie ako základ pre výpočet náhrady PHM.

Ak však cestuje do zahraničia, tak sa predpokladá, že najprv natankuje na SK a s tou nádržou prejde približne 350 km (niektoré autá možno aj viac, ale tak to určili v zákone). Potom logicky niekde musí natankovať, a keďže je v zahraničí, musí tankovať za cudziu menu. Preto má nárok na náhradu v cudzej mene za tie km presahujúce 350 km.

Ak ten váš zamestnanec sa počas SC vracia späť na SK, tak podľa správnosti by si mal viesť evidenciu, koľko km prejazdil každý deň na SK a koľko v ČR. Za km na SK ako aj km v ČR do 350 km bude mať náhradu v SKK a za km presahujúce 350km v ČR by mal nárok v CZK. Takýto výpočet by ste mali ale dosť komplikovaný, preto na tvojom mieste by som doporučil preplatiť mu náhrady PHM celé v SKK (aj tak nestratí, veď cena PHM v ČR a na SK je skoro rovnaká).

Náhrady stravného a vreckové môžete naďalej vyplatiť v CZK tak, ako to predpisuje zákon a Opatrenie. Len náhradu za použitie auta a PHM vyplatíte v SKK.
kokina
28.11.07,16:27
Ja som si len nevedela predstaviť to neustále sledovanie km na Slovensku a v Čechách. Stavba sa nachádza asi 60 km za hranicami, takže pri tých neustálych jazdách na Slovensko by bolo len minimum km vyplatených v CZK. Tak som to chcela vyriešiť tak alibisticky a náhrady vypočítať v SKK a prerátať kurzom na CZK. Odrazu musím riešiť také prípady, s ktorými som sa doteraz nestretla. Akosi som do toho vhupla. Urobím to tak ako si mi napísal. Ďakujem .;)
misurka
02.12.07,13:16
Prosím Vás, máte niekto skúsenosti s príspevkom na cestovné výdavky zamestnancov pri ich každodennej ceste do práce.

Naša spoločnosť by zamestnancom rada prispievala na cestovné. Zamestnanci nespadajú do tej kategórie, ktorá by mala nárok podľa zákona o sociálnom fonde. Je mi jasné, že tieto výdavky budú nedaňové a zamestnancom budú zdanené. Budú tieto náhrady súčasťou vymer. základu pre platenie sociál. poistenia a zdravotného poistenia? Môže ich zamestnávateľ vyplácať formou paušálu napr. 600 sk pre každého zamestnanca? Alebo je potrebné viesť nejakú evidenciu cestovných lístkov u každého zamestnanca?
Prosím o radu, budem veľkým vďačníkom.
mária68
17.02.10,07:07
Mili poradaci, vedel by mi niekto z Vas preposlat dokument: Interna smernica na cestovne nahrady pre zahranicnu pracovnu cestu?