berry
25.07.07,07:10
Pekný deň. Do firmy sa kupovali zalúžie. Ale konateľ si dal vystaviť faktúru na vlastnú súkromnu osobu(ale adresa je firemná). Nie je tam ani IČO ani názov firmy. Ale ževraj kôli zľave tam ani nemôže byť. Nedalo by sa to dať do nákladov aj napriek tomu? Alebo je uznateľný doklad iba ten krorý má názov firmy a základne udaje ,nie iba meno konateľa a adresu.
ďakujem.
DušanČ
25.07.07,05:20
Pekný deň. Do firmy sa kupovali zalúžie. Ale konateľ si dal vystaviť faktúru na vlastnú súkromnu osobu(ale adresa je firemná). Nie je tam ani IČO ani názov firmy. Ale ževraj kôli zľave tam ani nemôže byť. Nedalo by sa to dať do nákladov aj napriek tomu? Alebo je uznateľný doklad iba ten krorý má názov firmy a základne udaje ,nie iba meno konateľa a adresu.
ďakujem.

Takýto doklad v žiadnom prípade sa nemôže dostať do účtovníctva firmy, lebo nesplňuje náležitosti faktúry podľa § 71, ods. 2 zákona o DPH. Daňová kontrola by vám ho vyhodila.
betka
25.07.07,06:54
Ak by ste trošku optimalizovali, tak:
Aká je veľká zlava? (pár zanedbateľných percent)
Ak ste robili žalúzie napr. za 20 000, Sk a dodavateľ nech Vám poskytol až 20% zľavu. Konateľ zaplatil za ne: 16 000, Sk.

Ak by bola Fa vystavená na s.r.o. a je plátcom DPH, neh mi na firmu nedajú zľavu, tak:
ZD: 16807, Sk DPH=3193 Sk. Spolu = 20 000, Sk
DPH si odpočítam. Už ma vychádzajú len 16807,-

Keďže sú robené na firmu, a využívajú sa v súvislosti s podnikaním, tak si ich zaúčtujem do nákladov. a zo 16 807, Sk(x19% dań=) 13614= dá sa povedať, že ma vyjdú takto (o sumu 3193 Sk budem ako spoločnosť platiť nižšiu dań)

Tak, čo je výhodnejšie???
berry
25.07.07,13:19
Tá zľava bola na 50% (smiešne je , že ako firme by nám dali plnu sumu) takže keď by som si ešte odrátala dph, tak je to celkom slušné, ale čo už. Aj to mal za dobru cenu, nie? Ďakujem za odpovede