funes
25.07.07,08:50
Ahojte poradaci,
dosla mi 17.7. faktura za telefon za obdobie marca. Niekde sa asi stratila alebo čo. Možem si DPH uplatnit teraz v juli? Dátum dodania je 27.3. Vdaka
Vladimír Ozimý
25.07.07,07:00
noo pozri ty si môžeš uplatniť dph na vstupe až vtedy ak máš doklad...no ak by si mala potvrdenie že ten doklad firma obdržala takto neskoro tak môžeš inak nie musíš to uplatniť buď v období v ktorom vznikol nárok alebo najneskôr nasledujúce zdaniteľné obodbie to jest ak ste kvartálny platitelia tak to kludne môžeš zahrnúť do 2 kvartálu..
funes
25.07.07,07:09
Sme mesačný platitelia, a jedná sa o sumu 300 Sk. Faktura bola pripnutá spolu s julovou fakturou. Obalku bohužial nemam, ale vedieme evidenciu posty, takže je zapísana v doslej poste s julovým dátumom a taktiež julovou pečiatkou.Stači to na uplatnenie?
Vladimír Ozimý
25.07.07,07:23
Sme mesačný platitelia, a jedná sa o sumu 300 Sk. Faktura bola pripnutá spolu s julovou fakturou. Obalku bohužial nemam, ale vedieme evidenciu posty, takže je zapísana v doslej poste s julovým dátumom a taktiež julovou pečiatkou.Stači to na uplatnenie?


takže do júla...
michelle84
28.08.07,08:39
A čo prípad, kedy dátum dodania SLUŽBY na faktúre je 10/2006, dátum vystavenia faktúry je 02/2007, do firmy došla faktúra poštou v 06/2007. K nám do učtárne až v 08/2007. Do ktorého mesiaca účtovať faktúru, resp. v ktorom mesiaci si máme uplatniť DPH? A faktúra bude daňovo uznaná alebo nie?
emgeton
28.08.07,08:55
A čo prípad, kedy dátum dodania SLUŽBY na faktúre je 10/2006, dátum vystavenia faktúry je 02/2007, do firmy došla faktúra poštou v 06/2007. K nám do učtárne až v 08/2007. Do ktorého mesiaca účtovať faktúru, resp. v ktorom mesiaci si máme uplatniť DPH? A faktúra bude daňovo uznaná alebo nie?

Nárok na odpočet DPH si môžete uplatniť iba v 6/2007 (takže podajte DDP DPH)

Pre rok 2007 je to nedaňový náklad, podajte DDP na daň z príjmu (ak je to zaujímavá suma).
ekopo
28.08.07,09:13
A čo prípad, kedy dátum dodania SLUŽBY na faktúre je 10/2006, dátum vystavenia faktúry je 02/2007, do firmy došla faktúra poštou v 06/2007. K nám do učtárne až v 08/2007. Do ktorého mesiaca účtovať faktúru, resp. v ktorom mesiaci si máme uplatniť DPH? A faktúra bude daňovo uznaná alebo nie?
Zvýraznil som časť, keď nebol zo strany dodávateľa dodržaný minimálne postup podľa § 71 zákona o DPH. Vrátil by som ju dodávateľovi na prepracovanie.
atka4
28.08.07,09:30
Zvýraznil som časť, keď nebol zo strany dodávateľa dodržaný minimálne postup podľa § 71 zákona o DPH. Vrátil by som ju dodávateľovi na prepracovanie.
Prípadne, netvorili ste rezervu na konci roka na nevyfakturované dodávky?
michelle84
28.08.07,09:33
Prípadne, netvorili ste rezervu na konci roka na nevyfakturované dodávky?

Tvorili, ale je to už rozpustené. Ďakujem Vám za Vaše názory, pomohli ste mi.
kira
08.10.07,17:31
Dnes sme sa dozvedeli, že nemáme zaplatený nájom z roku 2005. Prijali sme opis fa, ktorá nám v evidencii chýbala dnešným dátumom. Dodatočné DP spravím za rok 2005, ale niesom si istá DPH. Uplatním si DPH spred 2 rokov ak som uvedenú fa zaúčtovala (zaevidovala v knihe došlej pošty/ v októbri 2007?
betka
08.10.07,17:39
K 31.12. mala byť inventarizácia pohľadávok a závazkov. dodavateľ Vám mal poslať aspoň upomienku, že nie je zaplatený nájom, pokiaľ si navzájom fakturujete nájomné.

K DPH:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Odložte si i obálku, kedy Vám FA za nájomné došla, aby ste to mali preukázateľné.
kira
08.10.07,17:49
Ďakujem , nebola som si istá na 100%. Pekný večer
Zita5
08.10.07,17:50
Ale doporučujem pozrieť aj zmluvu o nájme ...nakoľko ...
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)
(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
Beatrice
15.12.07,18:46
Prosím Vás pekne poraďte mi, čo s faktúrou z EÚ, na ktorej je dátum vystavenia aj prevzatia tovaru tuzemským odberateľom 29.10.2007, ale do účtovníctva bola dodaná až dnes 15.12.2007. Musím podať DDP?Alebo môžem dať do DP DPH za 11. mesiac. Ďakujem
KEJKA
15.12.07,18:50
Prosím Vás pekne poraďte mi, čo s faktúrou z EÚ, na ktorej je dátum vystavenia aj prevzatia tovaru tuzemským odberateľom 29.10.2007, ale do účtovníctva bola dodaná až dnes 15.12.2007. Musím podať DDP?Alebo môžem dať do DP DPH za 11. mesiac. Ďakujem
kedže ide o tovar, tak podľa dátumu vystavenia - dodatočné za 10/2007.
Beatrice
15.12.07,18:52
Rozumiem, ďakujem za rýchlu odpoveď
ZuzanaP
31.01.08,09:30
Poraďáci prosím o radu:

dostala som do rúk doklad o oprave vozidla, náhradu sme si nárokovali z poisťovne. Doklad je s dátumom 27. 08. 2007. Šéf tento doklad odovzdal rovno do poisťovne, o čom som nevedela. Tak sme si vypýtali zo servisu kópiu faktúry, lebo veď im treba doplatiť DPH a spoluúčasť. Nie je to faktúra, ale len doklad nazvaný: zákazka opravy č...., neobsahuje náležitosti podľa § 70 ZDPH.

Okrem toho je aj DPH zle vyrátaná, čo si nevšimli ani v poisťovni.

Ak dostanem do rúk správnu faktúru, máme nárok na DPH?
ZuzanaP
01.02.08,06:46
Poraďáci prosím o radu:

dostala som do rúk doklad o oprave vozidla, náhradu sme si nárokovali z poisťovne. Doklad je s dátumom 27. 08. 2007. Šéf tento doklad odovzdal rovno do poisťovne, o čom som nevedela. Tak sme si vypýtali zo servisu kópiu faktúry, lebo veď im treba doplatiť DPH a spoluúčasť. Nie je to faktúra, ale len doklad nazvaný: zákazka opravy č...., neobsahuje náležitosti podľa § 70 ZDPH.

Okrem toho je aj DPH zle vyrátaná, čo si nevšimli ani v poisťovni.

Ak dostanem do rúk správnu faktúru, máme nárok na DPH?


Podľa rozhodnutia konateľa uvedený doklad nezahrnieme do účtovníctva. Ale aj tak by ma odpoveď na uvedený problém zaujímala. Ďakujem:)
JAJA11
01.02.08,07:25
Podľa rozhodnutia konateľa uvedený doklad nezahrnieme do účtovníctva. Ale aj tak by ma odpoveď na uvedený problém zaujímala. Ďakujem:)

Možno by som tlačila na opravovňu a žiadala faktúru a potom by som si DPH uplatnila vo februári. Do nákladov by to mohlo ísť cez nevyfaktúrované dodávky. :rolleyes:
ZuzanaP
01.02.08,07:30
Možno by som tlačila na opravovňu a žiadala faktúru a potom by som si DPH uplatnila vo februári. Do nákladov by to mohlo ísť cez nevyfaktúrované dodávky. :rolleyes:


Ďakujem...

Ešte by ma zaujímalo účtovanie, keďže sumu za opravu sme my neplatili, ale zaplatila ju poisťovňa priamo autoservisu. Viem, že nepatrí celkom táto otázka sem, ale už som tu opísala problematiku.

Fa (ak ju dostaneme)
511/
343/
/321

Plnenie od poisťovne: 378/648
Kompenzácia plnenia od poisťovne a faktúra: 321/378

Platí to aj v prípade, ak sumu uhradili rovno autoservisu?
JAJA11
01.02.08,07:41
Ďakujem...

Ešte by ma zaujímalo účtovanie, keďže sumu za opravu sme my neplatili, ale zaplatila ju poisťovňa priamo autoservisu. Viem, že nepatrí celkom táto otázka sem, ale už som tu opísala problematiku.

Fa (ak ju dostaneme)
511/ (ak to budete účtovať v tomto roku tak 326, v minulom roku 511/326 (ID)
343/
/321

Plnenie od poisťovne: 378/648
Kompenzácia plnenia od poisťovne a faktúra: 321/378

Platí to aj v prípade, ak sumu uhradili rovno autoservisu?

Vyrovnanie sumy, ktorú zaplatili priamo servisu treba doriešiť cez interný doklad. (Niečo ako zápočet) :rolleyes: (321 / 378)
ZuzanaP
01.02.08,08:38
Vyrovnanie sumy, ktorú zaplatili priamo servisu treba doriešiť cez interný doklad. (Niečo ako zápočet) :rolleyes: (321 / 378)


Ďakujem;)
EMILY04
17.06.08,07:38
Mám prosbu a potrebovala by som poradit. V 06/2008 sme dostali dobropis za teplo a elektrinu. Jedna sa o to, ze firma, ktora nam tieto energie fakturuje robila hlbkovu kontrolu za rok 2007 a az teraz zistili, ze v roku 2007 nam zle fakturovali a teraz nam poslali dobropis na preplatok, ktory vznikol. Jedno vyuctovanie za rok 2007 uz mam a to je to druhe. Co robit v takom pripade a ako to zuctovat z pohladu dane z prijmu a DPH. Velmi pekne dakujem.
JAJA11
17.06.08,08:11
Mám prosbu a potrebovala by som poradit. V 06/2008 sme dostali dobropis za teplo a elektrinu. Jedna sa o to, ze firma, ktora nam tieto energie fakturuje robila hlbkovu kontrolu za rok 2007 a az teraz zistili, ze v roku 2007 nam zle fakturovali a teraz nam poslali dobropis na preplatok, ktory vznikol. Jedno vyuctovanie za rok 2007 uz mam a to je to druhe. Co robit v takom pripade a ako to zuctovat z pohladu dane z prijmu a DPH. Velmi pekne dakujem.

Ja by som to zaúčtovala v roku 2008 a nerobila by som opravné. Neviem o akú sumu sa jedná, ale vy ste netvorili rezervu, lebo ste takéto niečo nepredpokladali. Ako ste zaúčtovali prvú fa ? Mali ste ju v presnej výške? A čo druhá strana? Dáva dodatočné DP za rok 2007?
EMILY04
17.06.08,09:29
Ide o sumu nieco cez 10.000,- Sk. Prvu fakturu som mala v presnej vyske, lebo to bolo akesi rocne vysporiadanie a kedze ta druha firma co nam to uctovala zistila ze sa jednalo o akesi umele navysovanie zo strany ich zamestnanca a dokonca ze im chybaju nejake pokl. doklady tak sa to dalo presetrit. Neviem ci dana firma dava dodatocne DP ale tusim, ze to nechaju tak a v tichosti budu cakat a verit, ze im na tento rok nepride danova kontrola.
EMILY04
17.06.08,09:34
Celu ciasku som z danej koncorocnej faktury zauctovala do nakladov a rezervu som netvorila z dovodu, ze to malo byt vsetko zuctovane. Chcela by som to mat spravne zuctovane, aby danovnici nemali niekedy vyhrady. Takže zuctovat tento dobropis do roku 2008 a tiez do nakladov, alebo ide o nedanovy naklad pre rok 2008?
JAJA11
17.06.08,10:27
Celu ciasku som z danej koncorocnej faktury zauctovala do nakladov a rezervu som netvorila z dovodu, ze to malo byt vsetko zuctovane. Chcela by som to mat spravne zuctovane, aby danovnici nemali niekedy vyhrady. Takže zuctovat tento dobropis do roku 2008 a tiez do nakladov, alebo ide o nedanovy naklad pre rok 2008?

Ono by sa to dalo obhájiť tým, že ste minulý rok dali do nákladov predpokladané výdavky. Skutočné môžu byť iné a nerobí sa opravné DP. Ale potom v tom minulom roku malo to byť účtované ako rezerva. Teraz je to otázne, či Vám to daňováci uznajú. Možno by bolo dobré dať požiadavku na DR a nech sa Vám k tomu vyjadria oni. :rolleyes:
EMILY04
17.06.08,11:49
Jaja dakujem za odpoved. Asi to budem musiet urobit a poziadat o stanovisko danovy urad. Som zvedava co mi odpovedia, lebo inak sa asi nepohnem.
JAJA11
17.06.08,11:53
Jaja dakujem za odpoved. Asi to budem musiet urobit a poziadat o stanovisko danovy urad. Som zvedava co mi odpovedia, lebo inak sa asi nepohnem.

Myslím, že v takýchto prípadoch je najlepšie mať stanovisko DR, pri kontrole to už potom nemôžu vytknúť. :)
korela888
25.07.08,07:35
Dobry den, potreboval by som poradit ohladom nevyfakturovanych sluzieb: spracovavame uctovnictvo pre klienta mesacne, a rovnako aj mesacne nam za neho zaplati na zaklade prijmoveho dokladu, nevystavili sme vsak omylom fakturu (danovy doklad). Rovnako sme nevystavili fakturu za uzavierku, ktora ani nebola uhradena (v inej firme zrejme v marcovom zhone). Je mozne vystavit ich spatne, alebo ako by sa dal tento problem vyriesit?? Nie sme platitelmi DPH a u obidvoch firiem ide o jednoduche uctovnictvo ake datumy zdanitelnych plneni tam pouzit?

Dakujem Vam za pomoc...
prajem uspesny den
Milan Benka
25.07.08,07:58
michelle84
20.11.09,07:59
Ako postupovať v prípade, keď teraz prišla faktúra z minulého roku za technické zhodnotenie majetku. Ide o dosť vysokú sumu a minulý rok nebolo o tom vôbec účtované. Faktúra bola s DPH. Zaradiť do majetku túto faktúru?
michelle84
24.11.09,08:35
Posúvam...
Tweety
24.11.09,08:40
Ako postupovať v prípade, keď teraz prišla faktúra z minulého roku za technické zhodnotenie majetku. Ide o dosť vysokú sumu a minulý rok nebolo o tom vôbec účtované. Faktúra bola s DPH. Zaradiť do majetku túto faktúru?
Zaúčtuješ to v roku 2009 na obstaranie majetku s možnosťou odpočtu dph.
michelle84
24.11.09,08:46
Zaúčtuješ to v roku 2009 na obstaranie majetku s možnosťou odpočtu dph.

A odpisovať začnem len tento rok? Bude to v poriadku? Ešte som zabudla dodať, že na faktúre je podpísané prevzatie bývalým zamestnancom firmy, čiže faktúra bola považovaná u dodávateľa za doručenú.
Tweety
24.11.09,08:47
A odpisovať začnem len tento rok? Bude to v poriadku? Ešte som zabudla dodať, že na faktúre je podpísané prevzatie bývalým zamestnancom firmy, čiže faktúra bola považovaná u dodávateľa za doručenú.
Na to, aby ste začali odpisovať, musíte ju z obstarania zaradiť do majetku.
michelle84
24.11.09,08:52
Na to, aby ste začali odpisovať, musíte ju z obstarania zaradiť do majetku.

Ďakujem veľmi pekne za rady Tweety.
michelle84
24.11.09,09:16
Ešte sa chcem opýtať, ak sa ten majetok používal už minulý rok, nie je problém v odpisovaní? Nemali by sme odpisy za minulý rok dať do nedaňových nákladov, keď sa o tom neúčtovalo?
Tweety
24.11.09,09:18
Ešte sa chcem opýtať, ak sa ten majetok používal už minulý rok, nie je problém v odpisovaní? Nemali by sme odpisy za minulý rok dať do nedaňových nákladov, keď sa o tom neúčtovalo?
Majetok sa mohol používať, ale nebolo na ňom urobené TZ, ktoré začnete odpisovať až tento rok.
leka
25.11.09,08:37
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

... môžem túto časť odseku chápať tak, že keď som teraz našla faktúru z marca 2009, ktorú sme nemali zaregistrovanú, až teraz, môžem si z nej uplatniť odp. DPH bez toho aby som mala nejaký doklad, že sme ju dostali až teraz? alebo musíme mať obálku, al. niečo podobné aby bol dôkaz, kedy sem ju dostali?
dúfam, že nebudem musieť dávať opravné priznanie

Ďakujem
babi2
25.11.09,09:01
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

... môžem túto časť odseku chápať tak, že keď som teraz našla faktúru z marca 2009, ktorú sme nemali zaregistrovanú, až teraz, môžem si z nej uplatniť odp. DPH bez toho aby som mala nejaký doklad, že sme ju dostali až teraz? alebo musíme mať obálku, al. niečo podobné aby bol dôkaz, kedy sem ju dostali?
dúfam, že nebudem musieť dávať opravné priznanie

Ďakujem
Nemusíš podávať DDP DPH, uplatníš si DPH teraz, nebolo by zlé keby si mala obálku, ale myslím si že nič sa nedeje ak ju aj nemáš.
leka
25.11.09,09:23
ďakujem, dúfam, že s tým nebude v budúcnosti problém
psps
26.10.11,14:22
Prišli mi faktúry z českej spoločnosti za tlač a distribúciu letákov za rôzne obdobia 7-9/2011 po uzavretí aj septembrovej DPH. Môžem ich zahrnúť do DP k DPH za 10/2011 ? Výsledok na DPH bude nula, keďže samozdaním. Platí to ešte, že môžem zahrnúť až do obdobia kedy mi príde doklad?
Stačí na takéto faktúry uviesť dátum kedy prišla?
A čo intrastat? Treba posielať opravný alebo mi stačí tiež dať do októbra?
JAJA11
26.10.11,15:53
Prišli mi faktúry z českej spoločnosti za tlač a distribúciu letákov za rôzne obdobia 7-9/2011 po uzavretí aj septembrovej DPH. Môžem ich zahrnúť do DP k DPH za 10/2011 ? Výsledok na DPH bude nula, keďže samozdaním. Platí to ešte, že môžem zahrnúť až do obdobia kedy mi príde doklad?
Stačí na takéto faktúry uviesť dátum kedy prišla?
A čo intrastat? Treba posielať opravný alebo mi stačí tiež dať do októbra?

V prípade zahraničnej faktúry je potrebné doklad zahrnúť do obdobia, kedy bol vystavený. Je potrebné podať DDP, ale v podstate to nie je problém, lebo nedoplatok nebude, keďže sa jedná o samozdanenie.
psps
28.10.11,09:49
V prípade zahraničnej faktúry je potrebné doklad zahrnúť do obdobia, kedy bol vystavený. Je potrebné podať DDP, ale v podstate to nie je problém, lebo nedoplatok nebude, keďže sa jedná o samozdanenie.

Ďakujem
holubička1
05.03.12,18:48
Poraďáci potrebujem poradiť v účtovaní v júli 2011 prišla faktúra z cz - "zabudnutá" za zariadenie predajne vo výške 2040 eur boli to vešiaky, stojany atd/ takže nešlo o dlhodbý majetok/, keďže konateľka nechcela robiť opravné dp za rok 2010,suhlasila s tým že to dáme do nedaňových nákladov roku 2011- zaplatila ju, avšak v 11/2011 jej prišla znova faktúra na zariadenia kede jej dodávateľ faktúroval to isté len v 2 faktúrach- aj tie uz zaplatila, zistila som to pri uzatváraní dokladov dokladov za 4.Q 2011, upozornila som ju na to tak tam písala a dnes mi volala, že jej poslali dnes dobropis k tej faktúre z roku 2010, prosím Vás poraďdte mi ako mám zaúčtovať teraz tú faktúru z roku k 31.12.2011 , a čo s tým dobropisom v tomto roku, ktorý sa bude vlastne vzťahovať k nedaňovým nákladom. Ďakujem Vám.
holubička1
05.03.12,21:06
posúvam neporadí nikto??? prosíím...
JAJA11
05.03.12,21:45
Poraďáci potrebujem poradiť v účtovaní v júli 2011 prišla faktúra z cz - "zabudnutá" za zariadenie predajne vo výške 2040 eur boli to vešiaky, stojany atd/ takže nešlo o dlhodbý majetok/, keďže konateľka nechcela robiť opravné dp za rok 2010,suhlasila s tým že to dáme do nedaňových nákladov roku 2011- zaplatila ju, avšak v 11/2011 jej prišla znova faktúra na zariadenia kede jej dodávateľ faktúroval to isté len v 2 faktúrach- aj tie uz zaplatila, zistila som to pri uzatváraní dokladov dokladov za 4.Q 2011, upozornila som ju na to tak tam písala a dnes mi volala, že jej poslali dnes dobropis k tej faktúre z roku 2010, prosím Vás poraďdte mi ako mám zaúčtovať teraz tú faktúru z roku k 31.12.2011 , a čo s tým dobropisom v tomto roku, ktorý sa bude vlastne vzťahovať k nedaňovým nákladom. Ďakujem Vám.


No podľa mňa malo byť podané dodatočné DP ešte za ten rok 2010 . Tovar sa nakúpil bez DPH a bolo ju potrebné odviesť. V podstate tam by nebola pokuta... A rovnako teraz prijať dobropis a urobiť "samozdanenie" naopak s dátumom prijatia dobropisu. :o Ak je to v CZK pri dobropise sa použije kurz z dátumu, kedy bola vystavená dobropisovaná faktúra....
holubička1
05.03.12,22:41
No podľa mňa malo byť podané dodatočné DP ešte za ten rok 2010 . Tovar sa nakúpil bez DPH a bolo ju potrebné odviesť. V podstate tam by nebola pokuta... A rovnako teraz prijať dobropis a urobiť "samozdanenie" naopak s dátumom prijatia dobropisu. :o Ak je to v CZK pri dobropise sa použije kurz z dátumu, kedy bola vystavená dobropisovaná faktúra....No veď v tom je ten háčik, že sa nepodalo datočné dp, dala sa do roku 2011 ako nedaňový náklad, obchod bol v strate, tak mu jej to bolo jedno, ze to bude nedaňový , takže som sa uspokojila tým že to dám ako pripočítateľnú položku, ale čo s tým keď v 2012 príde na to dobropis ako k nedaňovému nákladu??
JAJA11
06.03.12,06:18
No veď v tom je ten háčik, že sa nepodalo datočné dp, dala sa do roku 2011 ako nedaňový náklad, obchod bol v strate, tak mu jej to bolo jedno, ze to bude nedaňový , takže som sa uspokojila tým že to dám ako pripočítateľnú položku, ale čo s tým keď v 2012 príde na to dobropis ako k nedaňovému nákladu??

Ja nevidím problém v tom, že to bol nedaňový náklad, teraz by som to kľudne dala ako nedaňový príjem.... skôr je problém nepodania dodatočného DP k DPH z tej faktúry... to by sa malo podať....
holubička1
06.03.12,07:53
Ja nevidím problém v tom, že to bol nedaňový náklad, teraz by som to kľudne dala ako nedaňový príjem.... skôr je problém nepodania dodatočného DP k DPH z tej faktúry... to by sa malo podať.... jaja11 no to dodatočné dph v 10 mes. 2010 môžem podľa teba robiť aj keď tá faktúra nebude figurovať v účtovníctve 2010, že ju nechám naúčtovanú v 2011 a k 31.12. zapčtujem nevyfaktúrovaný dobropis o ktorom viem že príde a tým pádom to bude vlastne nula, čo ak by som použila §17 ods. 31 ZDP?, spoločnosť mala v 2010 stratu, týmto dokladom by ju mala ešte vyššiu....

31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
JAJA11
06.03.12,08:13
jaja11 no to dodatočné dph v 10 mes. 2010 môžem podľa teba robiť aj keď tá faktúra nebude figurovať v účtovníctve 2010, že ju nechám naúčtovanú v 2011 a k 31.12. zapčtujem nevyfaktúrovaný dobropis o ktorom viem že príde a tým pádom to bude vlastne nula, čo ak by som použila §17 ods. 31 ZDP?, spoločnosť mala v 2010 stratu, týmto dokladom by ju mala ešte vyššiu....

31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

DPH a DP sú samostatné... DPH sa musí podať podľa zákona o DPH a zo zákona vyplýva že ešte v roku 2010. DP sa môžete rozhodnúť, či podáte dodatočné DP za rok 2010 alebo si uplatníte náklady v nasledujúcom roku. (vzhľadom na to, že ste priznali vyšší daňový základ a predpokadám, že ide o nevýznamnú chybu). Ak sa rozhodnete nedať faktúru do nákladov, je to vaše rozhodnutie, ale nie je problém, ak si náklady uplatníte aj za rok 2011. Odviesť DPH je však povinnosť, nakoľko ste tovar nakúpili bez DPH. :o
holubička1
06.03.12,08:37
ďakujem za trpezlivosť jaja11
drobcek26
08.03.12,09:42
ahojte, dnes sa mi dostala do rúk faktúra za prenájom s dan. plnením 31.12.2011. DP PO za rok 2011 este nie je uzavreté. Stačí ak dam ddp za 4Q 2011. a dorobím už aj s touto faktúrou dp po 2011. alebo už to do roku 2011 nezahŕňať? dík
JAJA11
08.03.12,10:00
ahojte, dnes sa mi dostala do rúk faktúra za prenájom s dan. plnením 31.12.2011. DP PO za rok 2011 este nie je uzavreté. Stačí ak dam ddp za 4Q 2011. a dorobím už aj s touto faktúrou dp po 2011. alebo už to do roku 2011 nezahŕňať? dík

Nájom môže ísť cez 326 do nákladov roku 2011, faktúru a DPH však uplatniť až v roku 2012.
drobcek26
08.03.12,10:09
aj ked bola faktúra vystavená 5.1.2012 - šef ju mal v emaile nevytlačenú. a ide o prenájom plynových fliaš.
tictac7
08.03.12,10:20
...máš dve možnosti - riadne fa zaúčtovať v roku 2011 a podať dodatočné DP k DPH za 4. kvartál 2011 alebo
- v roku 2011 31.12.2011 ID 518/326
- dnes účtovať faktúru 326,343/321
podľa § 51 ZoDPH môžeš aj takto postupovať, ak si faktúru preukázateľne obdržala až po 25.1.2012
drobcek26
08.03.12,15:31
ďakujem
sybila3
25.03.12,23:00
prosím vás ako by ste riešili: v auguste nám prišla zálohová faktúru z Talianska, zaevidovala som, zaplatila z účtu ale do dnes mi neprišla ostrá. tovar bol dodaný v auguste. Tak som ofotila proforma napísala na ňu poznámku, že chýba ostrá ale tovar máme a úhradená bola, samozdanila som ju k decembru a musím podať dodatočné, neviem či je to dobre ale neviem to inak poriešiť a potrebovala som tovar zaúčtovať do nákladov. poradíte? dík
galova.silvia
30.07.12,12:54
Ahojte,
ja mám takéto otázky, bude mi niekto vedieť pomôcť?
Týka sa to § 51 odsek 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH - ak platiteľ dane nemá k dispozícii doklad podľa odseku 1 písm. a) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Podľa citácie zákona platiteľ dane vykoná odpočet v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad. Moja otázka znie – mám si to vysvetliť tak, že je možné vykonať odpočet iba v tom zdaňovacom období, kedy faktúra prišla, alebo je možné vykonať odpočet DPH aj neskôr, do konca kalendárneho roka? Príklad – faktúra je za službu dodanú v novembri 2011, doručená v januári 2012 (po 25.-tom), schválená v spoločnosti koncom júla 2012 (po 25.-tom). Je možné vykonať odpočet DPH v riadnom zdaňovacom období za júl 2012? Alebo mám podať dodatočné daňové priznanie k januáru 2012? Alebo mi právo na odpočet DPH zanikne? Môže si potom uplatniť sumu DPH ako daňový výdavok?
A ešte jedna otázka - faktúra za službu dodanú v septembri 2011, doručená v októbri 2011 a schválená a zaúčtovaná v júli 2012. Je možné si uplatniť DPH dodatočným daňovým priznaním za október/november/december 2011?
Vopred vďaka za všetky odpovede.
tictac7
30.07.12,13:24
Ahojte,
ja mám takéto otázky, bude mi niekto vedieť pomôcť?
Týka sa to § 51 odsek 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH - ak platiteľ dane nemá k dispozícii doklad podľa odseku 1 písm. a) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Podľa citácie zákona platiteľ dane vykoná odpočet v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad. Moja otázka znie – mám si to vysvetliť tak, že je možné vykonať odpočet iba v tom zdaňovacom období, kedy faktúra prišla, alebo je možné vykonať odpočet DPH aj neskôr, do konca kalendárneho roka? Príklad – faktúra je za službu dodanú v novembri 2011, doručená v januári 2012 (po 25.-tom), schválená v spoločnosti koncom júla 2012 (po 25.-tom). Je možné vykonať odpočet DPH v riadnom zdaňovacom období za júl 2012? Alebo mám podať dodatočné daňové priznanie k januáru 2012? Alebo mi právo na odpočet DPH zanikne? Môže si potom uplatniť sumu DPH ako daňový výdavok?
A ešte jedna otázka - faktúra za službu dodanú v septembri 2011, doručená v októbri 2011 a schválená a zaúčtovaná v júli 2012. Je možné si uplatniť DPH dodatočným daňovým priznaním za október/november/december 2011?
Vopred vďaka za všetky odpovede.

Právo na odpočet dane na vstupe vznikol podľa §51 ods. 2 vety v januári 2012. Poľa 3. vety má nárok na odpočet do konca roka 2012. Tak to chápem ja.
emma01
31.07.12,06:06
Ahojte,
ja mám takéto otázky, bude mi niekto vedieť pomôcť?
Týka sa to § 51 odsek 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH - ak platiteľ dane nemá k dispozícii doklad podľa odseku 1 písm. a) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Podľa citácie zákona platiteľ dane vykoná odpočet v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad. Moja otázka znie – mám si to vysvetliť tak, že je možné vykonať odpočet iba v tom zdaňovacom období, kedy faktúra prišla, alebo je možné vykonať odpočet DPH aj neskôr, do konca kalendárneho roka? Príklad – faktúra je za službu dodanú v novembri 2011, doručená v januári 2012 (po 25.-tom), schválená v spoločnosti koncom júla 2012 (po 25.-tom). Je možné vykonať odpočet DPH v riadnom zdaňovacom období za júl 2012? Alebo mám podať dodatočné daňové priznanie k januáru 2012? - ak si chceš daň uplatniť, musíš podať DDP k januáru 2012. Alebo mi právo na odpočet DPH zanikne? - daň si môžeš odpočítať najneskôr do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať DP. /zákon 563/2009 - Daňový poriadok, § 16 ods. 4/Môže si potom uplatniť sumu DPH ako daňový výdavok?
A ešte jedna otázka - faktúra za službu dodanú v septembri 2011, doručená v októbri 2011 a schválená a zaúčtovaná v júli 2012. Je možné si uplatniť DPH dodatočným daňovým priznaním za október/november/december 2011? - áno.
Vopred vďaka za všetky odpovede.

Odpoveď v texte.