Sona82
25.07.07,09:29
Dobry den, chcem sa spytat, podala som ziadost o rozvod,manzelevi hrozi exekutor za jeho dlhy. Moja otazka znie: ak mi na bezny ucet chodi vyplata a este nie sme rozvedení, moze exekutor siahnuť i na moje peniaze? Ak by sa tak stalo nemali by sme s dietatom z coho ziť. Dakujem za odpoved.
Braňo
25.07.07,07:35
V prvom rade je dôležité rozlíšiť, či sa jedná o spoločné dlhy, alebo manžela samotného. Až potom sa dá odpovedať na otázku.
Sona82
25.07.07,08:19
Jedná sa o manzelove dlhy, ktore si vzal bez mojho vedomia od roznych bankovych a nebankovych spolocnosti i sukromnych osob pre svoj ucel/ gamblerstvo/. Ja som z tychto penazi nevidela ani korunu, bohuzial velekrat sa odvolaval /pri sukromnych osobach/ na rozne rodinne veci- napriklad choroba, nabytok a pod. A teraz sa bojim, ze s dcerou prideme i o moje prostriedky na domacnost.
Gabi03
25.07.07,08:36
Ja by som okamžite stopla zasielanie výplaty na tento účet. Sprav si nový, ku ktorému nebude mať manžel prístup.
ucetni_fantozzi
25.07.07,08:46
nie som sice pravnik, ale domnievam sa, ze pokial nebudete pravoplatne rozvedeni a majetok rozdeleny, plati bezpodielove vlastnictvo manzelov - tzn. tvoja vyplata patri aj jemu, cize exekutor ju moze stopnut. Vytovrenie noveho uctu nie je riesenim - to nie je manzel, co svojim pristupom na ucet moze narobit zle, ale exekutor - a ten velmi rychlo ziska info o takomto novom ucte... Hadam skusit sa dohodnut o vyplatach cash, alebo na ucet rodicov, priatelky...
Gabi03
25.07.07,08:49
nie som sice pravnik, ale domnievam sa, ze pokial nebudete pravoplatne rozvedeni a majetok rozdeleny, plati bezpodielove vlastnictvo manzelov - tzn. tvoja vyplata patri aj jemu, cize exekutor ju moze stopnut. Vytovrenie noveho uctu nie je riesenim - to nie je manzel, co svojim pristupom na ucet moze narobit zle, ale exekutor - a ten velmi rychlo ziska info o takomto novom ucte... Hadam skusit sa dohodnut o vyplatach cash, alebo na ucet rodicov, priatelky...

Tiež ma to napadlo, ale už aj keď požiadala o rozvod?
Braňo
26.07.07,07:50
Tiež ma to napadlo, ale už aj keď požiadala o rozvod?

Sona, obavam sa, ze uvedene dlhy su spolocne, aj ked si s nimi nesuhlasila, alebo nevedela o nich. V BSM su prijmy a vydavky spolocne. Je to tvrde, ale je to tak. Pochybujem, ze sa Vam podari pisomne sa dohodnut na rozdeleni majetku, nakolko zrejme nebudes suhlasit s castou dlhu, ktoru manzel sposobil svojim gemblovanim. Zmena posielania penazi na iny ucet je iba docasne riesenie, nakolko vsetky institucie, kde si manzel napoziciaval budu chciet svoje peniaze+vysoke sankcie spat a maju velmi dobre pravne urobene zmluvy. Videl som zmluvu, kde pri 10-dnovom omeskani platby je sankcny poplatok vo vyske 30 percent z dlznej ciastky. Zial pokial tam je manzelov podpis, suhlasil s tym. Verim, ze vsetko dobre dopadne.
Braňo
26.07.07,07:53
Tiež ma to napadlo, ale už aj keď požiadala o rozvod?

Ziadostou o rozvod sa manzelstvo a majetok este nerozdelilo, tento proces velakrat trva aj niekolko rokov. Pokial sa dvaja nemaju zaujem dohodnut, sud rozdeluje majetok, casto proti voli zucastnenych stran, co vedie k namietkam a zbytocnym prietahom.
bea
26.07.07,07:57
Najlepšie by bolo, keby sa Ti podarilo čim skôr rozviesť. Lebo ja si tiež myslím, že zatiaľ exekútor môže siahnuť aj na Tvoju výplatu. A teda nemusí pomôcť výplata v hotovosti, alebo na iný účet, lebo exekútor pošle exekučný výmer do mzdovej učtárne a potom budú zrážať stanovenú čiastku rovno zo mzdy.
Gabi03
26.07.07,08:00
No a tu sa prejavuje temná stránka inštitúcie zvanej manželstvo. Keďže spoločne znášajú svoje výdavky, spoločné sú akékoľvek príjmy, spoločné by mali byť aj rozhodnutia. Lenže keď sa jeden rozhodne, druhý sa môže len mlčky pozerať.
... byť tak slobodná, čítajúc takéto témy, asi sa nevydávam... :confused: :(
Sona82
26.07.07,08:56
Ďakujem Vám všetkým za rady. Ešte ma zaujíma, ak exekutor siahne na moju vyplatu, musí byť dodržaná nejaká minimálna mzda? Môj hridá príjem je totiž dosť nízky. Ešte raz ďakujem a želám krásny dník.
bea
26.07.07,09:07
Tak viem, že max. môže zobrať 2/3.
killino
29.07.07,18:36
Nie je to celkom o dvoch tretinach ale o zivotnom minime pre teba manzela a dieta. Riesit sa to da uctom mimo sr a to tak ze si trebars v CR otvoris ucet s medzinarodnou platobnou kartou a vyplatu vyberies v bankomate, najlepsie naraz kvoli poplatkom. Este lepsie riesenie ja stretnut sa s exekutorom. Nie je kazdy ch.... len za to ze je exekutor. On ma moznosti ktore mu urcuje zakon ale nemusi ich vsetky vyuzit. Vela stastia
borob
08.08.07,03:58
Ak ma manžel živnostenský list da sa požiadať o zrušenie bsm aj proti jeho voli.
Moja byvala robila tiež dlhy kade tade a veritelia si u mna podavali klučku a potom sme takto zrušili bsm a bol som z toho vonku. Viem ako Ti je a držim Ti palce aby si dobre dopadla.
Drž sa. Boro
willma
08.08.07,04:22
Prípadne neviem čo na to právnici, ale podať na súd návrh na predbežné opatrenie.