nina100
25.07.07,09:33
Dobrý den,
bude to znieť pre niekoho možno hlúpo - tak mi prepáčte - ale prvýkrát mám takýto prípad a chcem si byť istá, že to vyplním správe.
Takze s.r.o. je 1/4 r. platca DPH. V prvom štvrťroku vznikol nadmerný odpočet v sume 266.268,-. Teraz v druhom štvrťroku daňová povinnosť 8.487,-. zapíšem tých 8487,- do r. 31? alebo až do r.32?

dakujem, prajem príjemný den.
Vladimír Ozimý
25.07.07,07:36
uvediete to do riadku 31 ale max. do výšky vlastnej daňovej povinnosti
nina100
25.07.07,08:06
Velmi pekne dakujem za odpoved.

Takže si to skompenzujem s predošlým nadmerným odpočtom.. a dokedy si takto môžem kompenzovať danovu povinnosť? nemal by mi potom ten rozdiel danovy urad vratit do 25.8.2007?
Johanka
25.07.07,08:07
V riadku 32 - vlastná daňová povinnosť na úhradu - bude nula.
Johanka
25.07.07,08:08
Velmi pekne dakujem za odpoved.

Takže si to skompenzujem s predošlým nadmerným odpočtom.. a dokedy si takto môžem kompenzovať danovu povinnosť? nemal by mi potom ten rozdiel danovy urad vratit do 25.8.2007?
Čo hovorí Zákon o DPH
§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
nina100
25.07.07,08:12
No už som si to našla, že najmenej 2 po sebe idúce zdan. obdobia sa dá kompenzovať, rozdiel musia vrátiť. tak som to hádam dobre pochopila.
Vladimír Ozimý
25.07.07,08:15
No už som si to našla, že najmenej 2 po sebe idúce zdan. obdobia sa dá kompenzovať, rozdiel musia vrátiť. tak som to hádam dobre pochopila.

napr. 1 kvartál nadmerný odpočet
2 kvartál nadmerný odpočet

tak do 30 dní vráti daňový úrad peniažky od tohto druhého kvartálu to jest do 25 augusta...