kvalitar
25.07.07,09:47
zdravim chcem sa opytat kto ma skusenosti s prenajmom bytu co vsetko musim mat vybavene ked som student.Ci musim mat zivnostensky list a co vsetko potrebujem k tomu aby som mohol prenajimat.
dakujem
betka
25.07.07,07:57
Nemusíte mať ŽL. Byt pmôže prenajímať každý. Pojde o Váš príjem ppodľa 6/3 ZDP.
Dôležitá je nájomná zmluva, kt. musí obbsahovať pottrbné náležitosti.

V príspevku č. 2 nájdete vzor:
http://www.porada.sk/t34739-najomna-zmluva-bytovych-priestorov.html?highlight=n%E1jomn%E1+zmluva+bytov %FDch
Johanka
25.07.07,07:59
Zopár citátov ( s komentárom ;)) týkajúcich sa prenájmu nehnuteľnosti:

Živnostenský zákon
§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.

... tzn, že ako by išlo o tzv. holý prenájom, t.j. bez poskytovania služieb ako pranie, upratovanie , podávanie raňajok, takýto prenájom nie je živnosťou.

Zákon o dani z príjmov
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú príjmami podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov. Pri tomto druhu príjmu môže daňovník znížiť príjem o výdavky preukázateľné alebo o výdavky percentom z príjmu, tzv. paušálne výdavky vo výške 40 % .....


Zákon o správe daní a poplatkov
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť.

(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní.
....
kvalitar
25.07.07,08:07
tak teraz neviem je vyhodnejsie ked budem prenajimat ja (ako student) alebo otec ako FO. ci je to uplne jedno?
Johanka
25.07.07,08:18
A kto je vlastník bytu? Ste spoluvlastníci?
kvalitar
25.07.07,08:27
no mame v plane prenajat byt, momentalne vlastnikom bytu je otec ale chce ho prepisat na mna tak sa chcem opytat ze ci ako student to bude vyhodne ze budem prenajimat byt.
Johanka
25.07.07,08:40
Ak má otec aj iný druh príjmov, napr. zo závislej činnosti - zo zamestnania a pre Teba ako študenta by to bol jediný druh príjmu, je výhodnejšie z hľadiska dane z prijmov ak by si byt prenajímal Ty ako študent.
kvalitar
25.07.07,09:14
dakujem.
takze co asi vsetko potrebujem tu najomnu zmluvu iba a potom iba podat danove priznanie?
Janca
25.07.07,11:06
A nezabudni:
Ak budeš prenajímať po 1.9.2007 - zaregistrovať sa na DU do 30.9.2007Ak začneš prenajímať pred 1.9.2007 stačí Ti zaregistrovať sa do 31.12.2007 - viď príspevok č. 4 od betky
majo8229
28.09.07,10:37
Zdravím.Som tu nový a potreboval by som radu.Chcel by som prenajať družstevný byt,ktorý som kúpil a v súčastnosti ho nevyužívam.Viete mi poradiť formality s tým súvisiace,na čo si dať pozor a pod.?Ďakujem.
Orim
22.10.07,18:06
Chcem sa spýtať mám v Bratislave byt (zdedil som ho), býva tam dcéra a platí si to. Zistil som, že si zobrala k sebe kamarátku, ktorá jej platí za užívanie bytu. Musím sa zaregistrovať na DU?
Zita5
22.10.07,18:13
Chcem sa spýtať mám v Bratislave byt (zdedil som ho), býva tam dcéra a platí si to. Zistil som, že si zobrala k sebe kamarátku, ktorá jej platí za užívanie bytu. Musím sa zaregistrovať na DU?

Orim tu sú otázky a odpovede , možno pomôžu .


http://www.porada.sk/546915-post77.html
Zita5
22.10.07,18:14
Orim tu sú otázky a odpovede , možno pomôžu .


http://www.porada.sk/546915-post77.html


Ale na Teba sa bude vzťahovať toto :


1. Otázka:
Vlastním trojizbový byt, v ktorom jednu izbu prenajímam študentom. Mám aj ja povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba prenajíma časť bytu (napríklad jednu izbu) bez vlastného uzavretia a bez príslušenstva, ktorá nenapĺňa charakteristiku bytu podľa § 43b) zákona č. 50/1976 Zb. Stavebný zákon v znení neskorších predpisov, nevzniká takejto fyzickej osobe povinnosť registrácie. Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorá spĺňa definíciu bytu alebo nebytového priestoru podľa príslušných zákonov, na takúto fyzickú osobu sa povinnosť registrácie vzťahuje.

10. Otázka:
Sme manželia a máme byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. V súčasnosti v ňom nebývame, v byte býva náš syn. Syn nám neplatí nájomné ani nemáme uzatvorenú zmluva o nájme. Sme v tomto prípade povinní registrovať sa na daňovom úrade?

Odpoveď:
Pokiaľ nie je uzatvorená zmluva o nájme medzi rodičmi a synom, nejde o nájomný vzťah a rodičia nie sú povinní registrovať sa na daňovom úrade.
macana
22.11.07,06:48
Potrebujem pomoc v nasledujúcom prípade:

spoločnosť uzavrela nájomnú zmluvu s istou ženou za účelom zabezpečenia bývania zamestnanca. Po ukončení nájomnej zmluvy sme byt odovzdali čistý a bez nejakých väčších závad, bežné menšie opotrebenie nerátam. Pri preberaní nebola majiteľka, ale na základe splnomocnenia jej mama, ktorá nemala voči odovzdanému bytu žiadne výhrady. O pár dní sa tam však nasťahoval ich príbuzný, po 2 týždňoch odišiel a na byt sa prišla pozrieť majiteľka. Tá tvrdí, že byt sme nechali v katastrofálnom stave a nechce nám vrátiť zábezpeku s tým, že máme ešte doplatiť faktúru za upratovaciu firmu, ktorú vraj musela zavolať. My však vieme, ako sme byt odovzdali (fotodokumentáciu nemáme) a nemienime prevzať vinu za to, čo možno spôsobil niekto iný. Myslíte, že by sme obstáli v súdnom spore, ak by k nemu došlo? Majiteľkina mama si nás totiž určite nezastane. ďakujem
willma
22.11.07,07:03
Potrebujem pomoc v nasledujúcom prípade:

spoločnosť uzavrela nájomnú zmluvu s istou ženou za účelom zabezpečenia bývania zamestnanca. Po ukončení nájomnej zmluvy sme byt odovzdali čistý a bez nejakých väčších závad, bežné menšie opotrebenie nerátam. Pri preberaní nebola majiteľka, ale na základe splnomocnenia jej mama, ktorá nemala voči odovzdanému bytu žiadne výhrady. O pár dní sa tam však nasťahoval ich príbuzný, po 2 týždňoch odišiel a na byt sa prišla pozrieť majiteľka. Tá tvrdí, že byt sme nechali v katastrofálnom stave a nechce nám vrátiť zábezpeku s tým, že máme ešte doplatiť faktúru za upratovaciu firmu, ktorú vraj musela zavolať. My však vieme, ako sme byt odovzdali (fotodokumentáciu nemáme) a nemienime prevzať vinu za to, čo možno spôsobil niekto iný. Myslíte, že by sme obstáli v súdnom spore, ak by k nemu došlo? Majiteľkina mama si nás totiž určite nezastane. ďakujem Prevzala byt písomne- teda bol podpísaný nejaký protokol o odovzdaní- prebratí bytu? Ak áno a nemoli v ňom uvedené žiadne námietky alebo závady tak budete na súde úspešní.
Filip Glasa
22.11.07,09:14
Treba mať dobrú zmluvu o nájme a byť registrovaný na DÚ a platiť daň z príjmu. Na čierno (bez dane) sa to nevypláca.
Príklad - známa prenajímala byt na dobré slovo. Bez zmluvy. Keď nájomník odchádzal, tak z vodární prišiel obrovský nedoplatok ( desiatky tisíc). Majiteľka nevedela čo s tým. Típek utrúsil, že nejký ten rok tam tiekol záchod, ale keď to nie je jeho byt, tak to neopravil. Mohol aspoň nahlásiť majiteľke. Chcela od neho nedoplatok zaplatiť, Zjavne bol na vine a ani to nepopieral. Platiť však nechcel a vyhrážal sa udaním na DÚ.
V nájomnom môžu byť základné služby a energie zhrnuté, ale zmluva musí ošetriť nejaké extrémy. Môže to byť strop v m3, KWh, alebo v peniazoch.