Lueli
25.07.07,11:17
Dobrý deň,

viete mi niekto poradiť, čo sa myslí pod pojmom časové rozlíšenie príspevku z podielu zaplatenej dane? Našla som predkontáciu v príručke pre neziskové organizácie - takú účtujem.

665/384 je predkontácia.
Konkrétny príklad: v období od mája 2007 sme prijali na účet napríklad 1.000.000 Sk ko podiel zaplatenej dane a hospodársky rok končí 31.7.2007. Ako určím správnu výšku časového rozlíšenia?

Vďaka
victoria
28.07.07,09:17
No odpočítaš od čiastky 1 milion Sk skutočne minuté finančné prostriedky, ktoré ste použili v súlade so zákonom a podmienkami, ktoré sú pre účely použitia 2% stanovené (napr. minuli ste 100 000 sk tak tie budu vo vynosoch bezneho hospodarskeho roka) a zvysnu ciastku vo vyske 900 000 Sk casovo rozlíšiš cez prekontaciu 665/384 tak ako uvadzaš. Pokial ste ešte neminuli nič v teraz končiacom sa hospodárskom roku tak všetko prenesieš cez časové rozlíšenie do budúceho roka.
Lueli
28.07.07,18:16
Ďakujem Victoria. My máme v stanovách vzdelávaciu činnosť, ten milión sme dávno minuli na mzdy, prenájom, stravu pre deti ap.
martina 11
12.09.07,09:27
Síce trochu odbočenie od témy, ale mňa by zaujímalo nakoľko sa môžu použiť prostriedky z 2% na správu - teda nájom, poštovné, odmeny - ak má subjekt príjmy aj formou darov, dotácií - teda nie len z 2%.
Ďakujem
victoria
12.09.07,09:43
Nie je stanovene nakolko, skor sa to odvija od toho ako to viete zdovodnit ze ste to pouzili na ucely, ktore zakona na pouzitie 2% urcuje. Ak ma niekto v cinnosti vzdelavaciu cinnost a 2% vyuzije na prenajom ucebne, miestnosti v ktorej zorganizuje skolenie, konferenciu a zaplati z nich mzdu skolitelovi je to zdovodnitelne. Pokial to pouzijete na postovne ktorym budete zasielat nejake informacie ohladom vzdelavacich aktivit, prihlasky na sportove kurzy pre deti a mladez alebo nieco podobne je to tiez obhajitelne. Vsetko zalezi len na tom ako viete zdovodnit ucel pouzitia v sulade so zakonom. Zakone neurcuje ci mozete nejakym percentom vyvazovat pouzitie 2% a ostatnych prijmov na cinnost organizacie.
martina 11
12.09.07,13:08
Dakujem, napísali ste to veľmi dobre a zrozumiteľne - ako vždy.