icafe
25.07.07,11:26
Dobrý deň,

potreboval by som poradiť v tejto veci:

Mám prevádzku, ktorá funguje od roku 2004, je teda zebehnutá, zisková a má svoje meno, chcel by som v dohľadnej dobe zmeniť predmet svojho podnikania a tak isto lokalitu, takže uvedenú prevádzku chcem odstúpiť - odpredať inej osobe, firme. V úmysle mám odpredať prevádzku ako celok - t.j. komplet so všetkým čo sa v nej nachádza. Čo sa týka priestorov, mám ich v podnájme, ale príslušná a.s., ktorá je majiteľom priestorov, v prípade, že uvedené priestory obsadí plynule iná osoba, nerobí nijaké problémy v súvislosti so zmenou nájomcu.

Chcem sa teda opýtať, krok za krokom, pretože v tomto nemám úplne jasno a nechcem nič opomenúť, čo všetko je potrebné urobiť a hlavne ako má "papierovo-predpisovo" prebehnúť ten odpredaj. Načo je potrebné dať dôraz, čo neopomenúť atď...

Ďakujem.
icafe
25.07.07,10:47
Hlavne by som potreboval nejaky vzor Zmluvy na zaklade ktorej prebehne odpredaj.

Dik
icafe
25.07.07,12:03
Zdravím,

to sa fakt nikto nenájde, kto by mi vedel poradiť?
icafe
25.07.07,15:55
Nikto nevie poradiť?
lenkak
25.07.07,17:09
máš s.r.o?
misolga
25.07.07,17:52
Tak táto téma by aj mňa zaujímala, aj spôsob zaúčtovania v Jú.
lenkak
25.07.07,18:05
lenkak
25.07.07,18:06
Tak táto téma by aj mňa zaujímala, aj spôsob zaúčtovania v Jú.

http://www.porada.sk/t6753-predaj-podniku-v-ju.html
prísp.6
icafe
25.07.07,18:10
máš s.r.o?

Nie, nemam ani s.r.o., ani a.s., ani nic podobne,
som obycajny zivnostnik a mam beznu prevadzku
sluzieb.
lenkak
25.07.07,18:13
tak si pozri prísp. č.8
icafe
25.07.07,18:35
tak si pozri prísp. č.8

OK, dik, idem si to preštudovať, možno sa pýtam úplne hlúpe otázky, ale napr. by ma zaujímalo, či firme, ktorej plánujem odpredať svoju prevádzku spolu so zariadením odovzdávam aj doklady o kúpe danej veci + záručný list a pod., napr. chladnička, kancel. kreslo - napíšem len invent. zoznam so sumou, alebo zo svojich účt. dokladov prikladám aj doklady o kúpe?
lenkak
25.07.07,18:37
stačí súpis predávaného majetku, každú položku s cenou zvlášť rozpísať.
misolga
25.07.07,20:02
stačí súpis predávaného majetku, každú položku s cenou zvlášť rozpísať.
-szčo má dve prevádzky, z toho jednu chce predať novému majiteľovi.Je mi jasné že všetko čo si bude chcieť nový majiteľ ponechať mu vyfakturujem -povedzme tovar a zariadenie v hodnote 300.000 Sk ako uvádza Lenkak, ale ak sa napríklad dohodnú na sume 600.000 Sk len za odstúpenie prevádzky (bez tovaru, zariadenia) aký je správny postup zaúčtovania-(ostatné zdaniteľné príjmy peň.deník stl.9?) a formulácia textu ?
lenkak
25.07.07,20:07
riešila by som to zmluvou o predaji (časti) podniku a tam by bola v prílohe uvedená suma za prevádzku, dajme tomu tých 600Tis + tovar a HIm hodnota 300Tis, ak nič iné suma celkom 900Tis.
lenkak
25.07.07,20:09
Právna úprava pre stanovenie základu dane z*príjmov z*predaja podniku je obsiahnutá v*§*23 ods.*18 zákona o*daniach z*príjmov: “Do základu dane u*daňovníka, ktorý predáva podnik alebo jeho časť, sa zahrnie aj rozdiel, o*ktorý príjem z*predaja podniku v*dohodnutej kúpnej cene zvýšenej o*záväzky, upravenej (zníženej) o*stav prevádzaných peňažných prostriedkov na bankových účtoch a*v*hotovosti, prevyšuje hodnotu predávaného podniku alebo jeho časti zahŕňanú do výdavkov (nákladov). Daňovník, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo, zahrnie do výdavkov aj sumu záväzkov vzťahujúcich sa na výdavky, ktoré, ak by boli uhradené pred predajom podniku, boli by u*predávajúceho daňovým výdavkom podľa §*24. Príjem z*predaja podniku sa zahrnie do základu dane daňovníka v*zdaňovacom období, v*ktorom nadobudla účinnosť zmluva o*predaji podniku. Obdobne sa postupuje pri vklade podniku alebo jeho časti do základného imania.”

predaj podniku v JU
http://www.porada.sk/t6753-predaj-podniku-v-ju.html
prísp.6
Visa
05.08.07,17:23
Aj mna zaujima predaj podniku a tiez chcem podakovat Lenkek za jej prispevky. Precitala som ich a dufam ze sa nespytam blbost, ale nie je mi jasny danovy aspekt u kupujuceho- s.r.o. :eek:

S FO- živnostnikom mame dohodnutu kupnu cenu za celu prevadzku.
V prispevkoch som niekde citala, ze v zmluve o predaji podniku si presne rozpiseme ceny HM. No dame tam zostatkove ceny z uctovnictva predavajuceho alebo ceny take, aby sme sa dopracovali na dohodnutu kupnu cenu???
Myslim tym, ze ked tam dame ceny HM z ucta, musime dat potom cenu za goodwill, pretoze prevadzku samozrejme nekupujem za cenu HM. A co v tom pripade s odpismi? Mozem odpisovat goodwill, alebo je to priamy naklad, alebo co?:confused:
A co vlastne v zmluve musim rozpisat? Inventurny supis vsetkeho, napr. kobercek 500 Sk, stolicka 1000 Sk... a ako vlastne pridem k tym cenam?

Alebo uvediem kupnu cenu podniku ako jednu sumu? Len co potom odpisujem???

:confused: :confused: :confused:
Prosiiiiiiiim poradte. Som zufala.....:mee:
Visa
05.08.07,17:46
Haloooo, nikto nic?
lenkak
05.08.07,17:59
Visa
05.08.07,18:07
Dik za tip, precitala som, ale len sa mi potvrdilo, co som uz kdesi citala, ze goodwill mozem odpisovat len uctovne, ale nemozem si uplatnit danovy odpis. Asi to fakt bude tak :( . To je potom dost blbe, to radsej zvysime cenu HM, co myslis?
acidburn
16.06.09,06:57
Dobrý deň

Poradte mi a čo najlepšie jednoducho:) .. aký je postup pri odstupeni prevadzky. Chcem kupiť zabehnutu krčmu od FO a ja som tak isto FO..Co vsetko musim spravit aby to bolo legislativne spravne a aby som sa na nicom nepopalil. Krcma je v podnajme.

Dakujem