Lienočka
25.07.07,12:00
Chcela by som sa spýtať. Nadobudli sme tovar z ČR od platcu DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=86) a aj my sme platcami. Faktúra bola vystavená 29.06.2007, deň daňovej povinnosti 29.06.2007, ale tovar nám bol dodaný až 04.07.2007 o čom máme aj prepravný list. Kedy vzniká dańová povinnosť a nárok na odpočet, podľa mňa 15.08.2007. ďakujem
Monika Kováčová
25.07.07,10:01
29.6.2007, pretože ste mali faktúru do 15.
Monika Kováčová
25.07.07,10:02
zdá sa mi, že som niečo presne takéto už čítala??? Tuším ti aj niekto odpovedal, nie?
Lienočka
25.07.07,10:02
Ano, ale téma bola zle zaradená. A tak ju musím otvoriť znova.
Lienočka
25.07.07,10:04
Nezhodli sme sa všetci, pretože vyvstáva problém, že faktúru mi vystavili pred nadobudnutím tovaru 29.06.07, ale mám dodací a prepravný list, že tovar bol dodaný 04.07.2007. Takže si myslím že to nemoze byť 29.06.07. Ale až 15.08.2007.
Monika Kováčová
25.07.07,10:05
to, že ti bol tovar dodaný až 4.7. neznamená, že si s ním nemohla nakladať ako zo svojim už 29.6....
Monika Kováčová
25.07.07,10:08
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikáa) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
Lienočka
25.07.07,10:09
A mohla, ked tovar mi naložili na prepravu 04.07.2007? Je mi jasné že naložením ano. Ale nejako mi nesedí ten dátum 29.06.07. Možno sa do toho zamotávam, ale pripisujem to § 11/1. Dakujem za pochopenie.

Ospravedlnujem sa Jane za zle zaradenie otázky.
Lienočka
25.07.07,10:12
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikáa) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.


Ved práve a tovar sa nepovazuje za dodaný naložením na prepravu, prípadne prevzatím? U mna to vsetko nastalo 04.07.2007. Len fa vystavili skor, dňom prijatia objednávky.
Monika Kováčová
25.07.07,10:14
podľa mňa už tým, že ste ho mohli naložiť a prepraviť ste oprávnení s ním nakladať ako z vlastným....
Lienočka
25.07.07,10:18
Super, ešte že vediem dialog aspon mi dvaja a neriešim tento problem sama. Myslím že viacerí sa s tým stretli. Možno sa nechám nahovoriť na 29.06.2007. Ale stále mam pochybnosti.
Lienočka
25.07.07,10:34
Jana Acsová
25.07.07,10:50
podľa mňa už tým, že ste ho mohli naložiť a prepraviť ste oprávnení s ním nakladať ako z vlastným....Nestotožňujem sa s týmto názorom. Právo nakladať s tovarom ako vlastník nevzniká tým, že keby som chcel ... tak som mohol. Ale ja som nechcel.

Trošku parafrázujem, ale v záujme zaujatia správneho stanoviska. Nakladať s tovarom znamená mať možnosť "reálnu". A čo sa týka zadanej otázky.

Nikde sa nezdôrazňuje:
Tovar sa považuje za dodaný za rovnakých podmienok, ako by sa považoval za dodaný v tuzemsku. Predstavme si Tesco: dodá mi tovar s tým, že si ho mám vyzdvihnúť na rampe. Z rampy ho ukradnú. Bol tovar dodaný?
Veď som mal možnosť na rampu prísť pred 15 minútami. Len som sa zdržal v oddelení obuvi a skúšal som si topánky.

Odpovedať na otázku sa môže v kontexte definície momentu dodania, kedy a komu vznikne škoda. A tak aj na otázku zadávateľa. Pomôcť si protiotázkou. Preskúmať dodacie podmienky a moment naloženia tovaru prvému prepravcovi.
apsgroup
25.07.07,13:03
Prosim neodpovedajte obsiahlo, na konkretnu otazku konkretnu odpoved.
Dodanie tovaru 4.7., faktúra 29.6. pred dodanim tovaru, DPH 15.8.
Alebo inak? Ja mám stále takéto pripady a uz som konecne po roku myslela, ze to robim dobre ,a zasa inak??? Súhlasite s 15.8.???
Paula
25.07.07,13:27
Ja mám s dovolením v tejto súvislosti nasledovný problém. Prepravná služba tovar zo zahraničia doručí, je jej podpísaný doklad o jeho doručení/prevzatí, ale ani jedna z týchto prepravných služieb nenechá - nevydáva "druhý" kus odberateľovi. Ja potom nemám nijaký dôkaz, kedy bol tovar skutočne dodaný a tak ani dôkazový materiál pre určenie toho správneho dátumu. Ako to riešite?
Jana Acsová
25.07.07,19:51
Ja mám s dovolením v tejto súvislosti nasledovný problém. Prepravná služba tovar zo zahraničia doručí, je jej podpísaný doklad o jeho doručení/prevzatí, ale ani jedna z týchto prepravných služieb nenechá - nevydáva "druhý" kus odberateľovi. Ja potom nemám nijaký dôkaz, kedy bol tovar skutočne dodaný a tak ani dôkazový materiál pre určenie toho správneho dátumu. Ako to riešite?
1. pokúsiť sa získať doklad od prepravcu,
2. poznačiť si doručenie na faktúre.
Na základe podkladov potom stanoviť dátum nadobudnutia.

Ak vystavenie faktúry bezprostredne nadväzuje na odovzdanie tovaru prvému prepravcovi, čo je zrejmé s časového sledu dátumov a tovar je možné považovať za dodaný (čo je spravidla vždy pri využití prepravných služieb typu UPS, DPD ...) dátumom dodania je dátum vyhotovenia faktúry.
Lienočka
26.07.07,04:57
Ahojte, nakoniec som to urobila podľa metodického pokynu na stránke DR. Daňová povinnosť 15.08.2007. V podstate mi nikto nevyvrátil tento dátum a tak som to spravila podľa toho ako som pochopila zákon a následné okolnosti, ktoré sa udiali okolo tohto mojho problemu a metodický pokyn ma v tom utvrdil. Tak budem dufat že som to spravila správne.
Orsz
26.07.07,05:04
Ahojte, nakoniec som to urobila podľa metodického pokynu na stránke DR. Daňová povinnosť 15.08.2007. V podstate mi nikto nevyvrátil tento dátum a tak som to spravila podľa toho ako som pochopila zákon a následné okolnosti, ktoré sa udiali okolo tohto mojho problemu a metodický pokyn ma v tom utvrdil. Tak budem dufat že som to spravila správne.

Ja mám metodické usmernenie - že deň vyhotovenia faktúry sa na účely DPH berie už v prípade dňa, kedy bol tovar odoslaný zo štátu EU - mne síce príde až o deň, prípadne do 4 dní, ale daňová povinnosť mi vznika dňom vystavenia. U nás je to pravidelne - faktúra dodávateľ vystaví v deň, keď odovzdáva tovar našej prepravnej spoločnosti, ktorú sme vyslali - na CMR-ku je deň nakládky a vyslania tovaru - pretože po naložení za tovar už zodpovedá naša firma. Ale tento problém tu už bol rozoberaný niekoľko krát - a keď si ho nájdete, presne toto sa v ňom píše.
Lienočka
26.07.07,05:08
Lenočka, hľadala som dlho, ale našla som. Mala som tiež z tohto zmatok, ale JAnka A. nás uviedla na správnu mieru. Prečítajte si pochopíte..(chodte od začiatku).

http://www.porada.sk/t51043-aky-kurz.html?highlight=kurz

Suhlasim. Snad je to už všetkým jasné.
Denda
26.07.07,05:14
Aby bolo jasné...spieva sa v jednej pesničke...

Samozrejme, že všetko je o preprave a dodacích podmienkach.
Viac v tomto linku: http://www.porada.sk/t30188-incoterms-a-dph-urcenie-dna-dodania.html
Orsz
26.07.07,05:45
mimotemy inak ešte dodám k tejto téme, bola som prekvapená, že jedna známa čo mala kontrolu DPH za rok 2005, účtovala tieto faktúry dňom dodania tovaru uvedeného na faktúre, napr. fa bola vystavená 12.4, a deň dodania bol 9.4, tak to zúčtovala dňom 9.4., a nepovedali jej na to vôbec nič. Možno tým, že výsledný efekt je nula, s tým nerobia až také vakácie.....iba v prípade ak by si uplatnila aj odpočet a faktúru by nemala. A ďalšia kolegyňa účtuje deň, kedy to prijmú do skladu - napr. fa vystavená 12.4, dodané im bolo 13.4, oni vystavia príjemku 15.4 :eek: - a ten deň je u nich dňom samozdanenia -a doteraz s tým vôbec problém nemali, tak asi niekto má šťastie, alebo ja neviem.
Jana Acsová
26.07.07,06:49
Na túto problematiku nájdete veľmi veľa materiálu aj v najčastejších otázkach k DPH. Názory sa v tejto veci nemenia, iba prax je bohatšia.
Je potrebné si uvedomieť:
Nerobíme tak, ako to prešlo pri kontrole iným, ale robíme tak, ako sme sa utvrdili, že je správne a tak aby sme si to vedeli obhájiť v zmysle zákona. Neporovnávajme sa stále s niekým. Nie je to v prospech témy.
Mikolajova
12.08.07,14:52
Prosím Vás ohľadne samozdanenia, ak firma stavia objekt a nakúpi materiál na stavbu z EU (0% - DPH) má tento materiál zdaniť, aj ak materiál nie je určený na predaj?
koňo
12.08.07,15:49
To, že nie je tento nákup určený na predaj nie je podstatné. Obstaranie tovaru (to je legislatívna skratka) podieha samozdaneniu.
toria
13.08.07,11:21
Chcem sa opýtať:
v minulom roku sme ako živnostníci neplatcovia DPH kúpili tovar v českej republike kde bola faktúra uvedená cena bez DPH. Teraz po pol roku od nás žiadajú aby sme im zaplatili DPH za ten tovar. Je možné, že žiadajú od nás niečo takéto???

ďakujem za každý dotaz a radu.
Lucka F.
12.10.07,09:58
ahoj....:))

aj ja sa chcem spytat, dostali sme fakturu za pneumatiky z CR (bez DPH)...dodavatel aj my sme platcami DPH. Vstupuje mi tento naklad do niektoreho riadku v mesacnom vykaze k DPH??

dakujeeem..:)
Lucka F.
12.10.07,11:33
halooo..nevie mi nik poradit?
vikinka
12.10.07,11:40
Urobíš samozdanenie, zákl.dane v r.04 a v r.2 daň-výstup a v vstup v r.16-daň.
Patrícia5
25.10.07,06:26
Ja by som len chcela dodať, že je dosť dôležité poznať názor konkrétneho daňového úradu - to nám odporučila prednášajúca z DRSR.