Zuzana Boháčová
25.07.07,13:51
Dobrý deň,

prosím Vás, ako si kontrolujete zostatky účtu 311 a 321 v OMEGE?
Ja si porovnávam hlavnú knihu, len teraz neviem, s čím ju porovnávať:
či so saldokontom, alebo s knihou záväzkov,alebo s čím..
saldokonto mi vykazuje iný zostatok ako kniha záväzkov..
:confused:

ďakujem
liba2
25.07.07,15:26
mimotemy
ahoj Zuzka, to ešte stále riešiš tie staré záväzky ?
Paula
25.07.07,15:44
Myslím, že bez ohľadu na SW sa porovná zostatok celkovej neuhradenej (dlžnej)sumy v knihe faktúr so zostatkom na 321 resp.311. Inú kontrolu(inventarizáciu) si neviem predstaviť.
liba2
25.07.07,16:16
Saldokonto po položkách máš zotriedené podľa účtov, ktoré si si v účtovom rozvrhu označila ako saldokontné. Zostatky na týchto účtoch musia byť totožné so zostatkom v hlavnej knihe.
V saldokonte v účtoch 311, 321 - je vlastne rozpis dokladov, ktoré sú na tom-ktorom účte zaúčtované a neusporiadané = neuhradené, čiastočne uhradené, viac uhradené, alebo nesprávne zaúčtované, t.j. sem nepatriace, alebo naopak, nie sú tu zaúčtované, hoci sem patria - sú na inom nesprávnom účte.
V knihe Z/P by mali byť tie isté doklady ako v saldokonte, avšak pri každom doklade sú podrobnejšie informácie týkajúce sa úhrad, resp. rôznych zaúčtovaní (napr. cez ID). Cieľ je, aby súhlasili všetky 3 výstupy navzájom: HK, kniha Z/P aj saldokonto.
Keď hľadáš chybu, nájdeš ju najskôr v knihe Z/P.
Nemám s hľadaním rozdielov veľké skúsenosti, lebo v Omege sa dá všetko ustrážiť, najmä keď skontroluješ pravidelne každý mesiac zostatky, a ja to robím. :)
Zuzana Boháčová
31.07.07,05:56
mimotemy
ahoj Zuzka, to ešte stále riešiš tie staré záväzky ?

nie libka,to už sú nové problémy:)