Pohar
25.07.07,15:31
Prosím napíšte čo najviac o prerušení živnosti ako postupovať. Viem že je to na min. 6 mesiacov. A čo počas tých 6 mesiacov? Platím odvody ako samoplatitel - dobrovolne? A ked znova bude živnosť aktívna, aké budem platiť odvody? Minimálne, alebo tie čo teraz- nové od júla?
martuľa
25.07.07,14:01
ahoj,
zrovna som mala takýto prípad predčasom. Neviem, či počas doby prerušenia živnosti budeš zamestnaný, alebo nie. Ak budeš zamestnaný, tak odvody za Teba platí zamestnávateľ. Ak budeš mať väčší príjem ako je zo zákona dané, potom to zohľadníš v daňovom priznaní. Pri prerušení nezabudni sa odhlásiť z inštitúcii, kde sa platia odvody. Lebo potom sa Ti ozve najmä sociálka ako mne. Tej však potom stačí výpis z daňového priznania za daný rok. V prípade, že živnosť budeš mať prerušenú dlhšie a zo zákona Ti nevzniká povinnosť podať daňové priznanie ( lebo si nemal požadovaný príjem zo závislej činosti ), potom buď podáš nulové daň. priznanie za daný rok, alebo požiadaš D.Ú žiadosťou o potvrdenie, že si nemal povinnosť podávať daň. priznanie , ak by to od Teba požadovali soc. a zdravotná poisťovňa. Píšem Ti preto, lebo ja som mala prerušenú živnosť na dva roky, po tejto dobe sa mi automaticky obnovila, ( čo som ja ani nevedela, hoci som na živnostenský volala, že čo v prípade, ak by som chcela začať pracovať na živnosť popri zamestnaní . Povedali mi iba, že stačí 200,00 SK poplatok , ale na to že sa po uplynutí doby na ktorú máš prerušenú automaticky obnoví nepovedali ani dudu.) Poviem Ti sú okolo toho dosť nerváky, lebo ak to neustriehneš Ty, tak potom neznalosť zákona neospravedlňuje. Ako mi povedal pán na daňovom úrade, ku ktorému patrím ( ani ma poriadnde nepočúval čo hovorím), len narábal s tým , že ma môžu pokutovať za to, že som nepodala daňové priznanie - hoci nuiové. Tak to chodí, nikomu nemáš nič zaplatiť, a ešte za to dostaneš pokutu.
maj sa - martuľa
Emwa
25.07.07,14:43
Pri prerušení živnosti /min.6 mesiacov/ na zdrav.poistenie zo živnosti neplatíš, v sociálnej poistovni ti ukončia /neprerušia/ poistenie zo živnosti, pri obnovení živnosti zdravotné platíš a soc. poistenie ako pri začínaní živnosti, t.j. prvý rok, až do podani daňového priznania, neplatíš nič.
Anna1974
25.07.07,15:12
Ale aj ked preruší živnosť, musí si predsa platiť zdravotné poistenie....ak nie je evidovaná na úrade práce, tak si myslím,že si musí platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ....
Pohar
25.07.07,15:14
Ale aj ked preruší živnosť, musí si predsa platiť zdravotné poistenie....ak nie je evidovaná na úrade práce, tak si myslím,že si musí platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ....
Ano , zdravotne budem samoplatitel. Ešte to celé ale zvážim....... Asi pravdepodobne ukončím živnost , a založím s.r.o........
Anna1974
25.07.07,15:15
Je to lepšie a ak vystupuješ pred obchodnými partnermi ako s.r.o. maju voči tebe väčšiu vážnosť....vyskúšané...;-)
Pohar
25.07.07,15:30
Je to lepšie a ak vystupuješ pred obchodnými partnermi ako s.r.o. maju voči tebe väčšiu vážnosť....vyskúšané...;-)
Len teraz neviem ako je to najlepšie v postupnosti, najprv asi zaožiť s.r.o. a potom po čase zrušiť živnosť? Alebo ponechat aj živnosť ...?